Sonda Parker Solar Probe americkej vesmírnej agentúry NASA, ktorá bude detailne študovať Slnko, sa prvýkrát po svojom augustovom vypustení dostala do bodu svojej orbity okolo Slnka najbližšieho našej hviezde.
Podľa NASA k tomu prišlo v utorok o 4:28 ráno nášho času, sonda bola vo vzdialenosti cca 24 miliónov kilometrov od povrchu Slnka a mala pritom rýchlosť 343 tisíc km / h.
Obe hodnoty sú novými rekordami, ktoré sonda prvýkrát prekonala na konci októbra pri približovaní k Slnku. Doteraz ich držala sonda Helios 2 ešte z roku 1976.
Sonda prelieta pri blízkom priblížení oblasťou, ktorá sa považuje za najvrchnejšiu vrstvu atmosféry Slnka, korónu. Prítomný ale riedky materiál má podľa NASA teplotu cca 2 milióny stupňov Celzia.
Sonda pre svoju ochranu najmä proti intenzívnemu slnečnému žiareniu využíva špeciálny štít, zložený z viacerých vrstiev, za ktorým je z pohľadu Slnka skrytá. Štít bol vyvinutý rovnako ako sonda na Univerzite Johnsa Hopkinsa. Základom štítu je uhlíková pena medzi dvomi vrstvami uhlíka, pričom štít je následne potiahnutý bielou keramickou vrstvou za účelom vyžarovania akumulovanej energie.
Informácie o prvom blízkom prelete okolo Slnka (video: NASA)
Strana štítu namierená na Slnko bude dosahovať pri najbližších priblíženiach maximálnu teplotu cca 1370 stupňov C, druhá strana 315 stupňov C a teplota vlastnej lode by mala byť udržiavaná na cca 30 stupňov C.
Pri najväčšom priblížení štandardná komunikácia so sondou kvôli rádiovej aktivite Slnka nie je možná po dobu niekoľkých dní, NASA zatiaľ neinformovala o obnovení komunikácie.
Sonda obieha Slnko po výrazne eliptickej orbite, v najbližšom bode sa bude približovať čoraz viac Slnku vďaka siedmim gravitačným asistenciám pomocou Venuše. Celkovo uskutoční 24 obehov a veľmi blízko bude pri posledných troch obletoch od decembra 2024 do júna 2025, minimálna vzdialenosť dosiahne len 6 miliónov kilometrov.
Misiou sondy je pomocou prístrojov na palube analyzovať magnetické pole, plazmu a presun energie v analyzovanom regióne Slnka, ktoré stoja pri zrode a akcelerujú slnečný vietor, prúd elektricky nabitých častíc. Tieto informácie nám umožnia lepšie pochopiť a prípadne predvídať slnečné počasie ovplyvňujúce aj Zem a najmä satelity okolo Zeme.