Medzi spotrebiteľmi nie príliš známa spoločnosť Royole Corporation tento týždeň oznámila skladateľný smartfón FlexPai, ktorý bude podľa nej prvým komerčným skladateľným smartfónom s flexibilným displejom.
O koncepte skladateľného smartfónu s preložiteľným displejom, ktorý umožní sprístupniť v rozloženom stave veľký displej ale s kompaktnými rozmermi pri prenášaní v zloženom stave, hovoria viacerí väčší výrobcovia už niekoľko rokov. Samsung koncept prezentoval už pred takmer šiestimi rokmi a viackrát neverejne aj verejne avizoval príchod takéhoto modelu, termíny sa ale postupne posúvali a zatiaľ k jeho predstaveniu neprišlo.
Na trh prišli smartfóny, ktoré takýto cieľ dosahujú použitím dvoch samostatných displejov, tie ale nenaplnili očakávania tohto konceptu. Verejne sa už objavil aj minimálne jeden prototyp smartfónu so skladateľným displejom, Folio prezentovaný spoločnosťou Lenovo už pred viac ako dvomi rokmi.
Royole sídliaca zrejme v Kalifornii s továrňou v Číne teraz predstavila FlexPai, ktorý má v rozloženom stave AMOLED displej s uhlpriečkou 7.8" a rozlíšením 1920 x 1440. Jeho udávaná hrúbka evidentne v rozloženom stave je 7.6 mmm, v zloženom stave je ale na strane ohybu kvôli polomeru ohybu pomerne hrubý. Výrobca v špecifikácii rozmery v tomto stave neuvádza.
Royole FlexPai, kliknite pre zväčšenie (foto: Royole Corporation)
Podľa tvrdení výrobcu displej vydrží 200 tisíc ohnutí. V preloženom stave sa dajú používať obe polovice displeja a to nezávisle. Na bočnej strane preloženého displeja môžu byť zobrazované notifikácie.
Jednotlivé časti displeja majú v zloženom stave rozlíšenie 810 x 1440, 720 x 1440 a ohyb 390 x 1440.
Nie je jasné, aký je presne stav produkcie tohto smartfónu. Spoločnosť ho predstavila v Číne a prezentovala aj funkčné kusy, na webe pravdepodobne ukazuje takmer výlučne namiesto fotografií len rendery. Pre Čínu sa dá predobjednať spotrebiteľský model, pre zvyšok sveta ale len model označovaný výrobcom ako vývojársky, avizovaným termínom začiatok dodávok je koniec decembra tohto roku.
Atraktívna okrem podoby v zloženom stave nie je ani cena smartfónu od tohto zatiaľ v segmente smartfónov neovereného výrobcu. Cena modelu so 128 GB flash je totiž až 1388 eur, s 256 GB 1539 eur.
Demonštrácia Lenovo Folio a CPlus z 2016 (video: Mobilenet)
Smartfón je postavený na 8-jadrovom 2.8 GHz Qualcomm Snapdragon procesore s Adreno 640 GPU, 8 GB RAM, disponuje 16 a 20-megapixelovým fotoaparátom, podporuje dve SIM.
Hmotnosť dosahuje 320 gramov, batéria má kapacitu 3800 mAh.
Použitým operačným systémom je Water OS 1.0, nadstavba nad Androidom 9.0.
Presne tak. Mne len jedna vec nie je jasná, čo vďaka expertným znalostiam všetkých ostatných ale celkový intelektuálny potenciál priekazne neovplyvňuje.
Takze podla teba ked niekto videl nejaku epizodu Simpsonovcov tak ten clovek potom zije v zltom svete. Ok, uz tomu chapem preco veris ze Zem je gulata, mas totizto poskodene zmyslanie, vytvaranie asociacii a schopnost chapania suvislosti aby vytvorili zmysluplny celok.
kam ten svet speje
Od: meno nepoviem
|
Pridané:
2.11.2018 15:10
Veľké lopatofóny sú hnus a toto je oberhnus. Časom sa technológie určite posunú ďalej a toto čudo bude tenšie, no i tak ohýbať displej = ďalšie kurvítko v plánovanej životnosti zariadenia.
Raz, keď mi môj 4" fón doslúži, uroním slzu a neviem čo ďalšie kúpim.
Jedina poriadna inovacia ktora by ma zdvihla zo stolicky je holograficka projekcia. Vsetky tieto kvazipokusy byt v niecom silou mocou prvy aj ked to stoji za h0vn0 nemaju absolutne zmysel.
Na takyto poskvil je este aspon 10 rokov casu, zatial nech cinania pridavaju pixely, ramky, jadra a zaobluju displeje, to im ide celkom dobre.
Uz je to trapne, ze vzdy ked ma vyjst nova technologia, tak ju uvedie najprv neznamy cinsky vyrobca, "ako naschval" par mesiacov predtym, nez ju ma uviest velky vyrobca. To uz tie velke firmy vobec neveria tym svojim novym technologiam, ked to este takto musia davat otestovat medzi spotrebitelov?
Z odborneho hladiska je uspesnost obhajitelnosti redukcie moznosti vydavania prelomovych oznameni pre kazdy smer samostatne marketingovo priekazne neporovnatelne otaznejsia.
Aj tak sa dostaneme späť do jaskýň.
Od: Okažmura Kamikadze
|
Pridané:
5.11.2018 10:31
Aj keď sa telefóny a displeje budú ďalej vyvíjať, aj tak budem mať ten mobil, ktorý majú dôchodcovia, s obrovskými tlačítkami a maličký display len s obrovskými znakmi na len dva riadky.