neprihlásený Nedeľa, 24. novembra 2024, dnes má meniny Emília
Výrazný pokrok vo výrobe čipov, nasadenie extrémneho ultrafialového svetla

Značky: čipynové technológie

DSL.sk, 18.10.2018


Spoločnosť Samsung ako prvý výrobca spustil produkčnú výrobu čipov pomocou technológie tzv. EUV litografie, ktorá znamená výrazný posun oproti doterajším technológiám výroby.

Pri výrobe čipov v poslednom období sa používa litografia, leptanie maskou presvecovanou svetlom, s vlnovou dĺžkou až 193 nm. Keďže v moderných výrobných procesoch označených od 7-nm po 14-nm sú detaily na čipoch menšie ako táto vlnová dĺžka, čipy sa vyrábajú s využitím viacerých posunutých vzorov.

Aj 193 nm sa už klasifikuje ako ultrafialové svetlo, nový výrobný proces EUV, Extreme UltraViolet, litografie ale používa laser s vlnovou dĺžkou 13.5 nm a môže vyrobiť jednu vrstvu čipu len pomocou jednej masky.

Nasadenie tejto technológie pripravujú postupne viacerí výrobcovia čipov, Samsung ju začal reálne používať podľa aktuálneho oznámenia ako prvý. Využíva ju pri novom výrobnom 7-nm procese označenom 7LPP.

Oproti 10-nm procesu majú nové čipy podľa spoločnosti o 40% vyššiu efektívnosť využitia plochy a o 20% lepší výkon alebo o 50% nižšiu spotrebu. Čipy môžu mať menej vrstiev a podľa Samsungu je zároveň viac vyrobených čipov bez chýb, pričom pri ich výrobe sa používa celkovo o 20% menej másk ako pri rovnakom procese so 193 nm.

Spoločnosť zatiaľ spustila výrobu novým výrobným procesom v továrni v kórejskom Hwaseongu, do 2020 chce spustiť ďalšiu EUV výrobnú linku.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu


Diskusia:
                               
 

Poprosim jeden čip do Trnavy. Ďakujem.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Rozumiem, v Trnave predávajú len čípky. Uvidíme, čo sa dá spraviť.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Pokiaľ nebude mať jeden milimetrový čipík kapacitu aspoň 1TB a rýchlosť 500GB/sec. tak je to iba pre socky cez predajne zeleného buzíka.
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

Takze v utopistickom svete by tato technologia mala priniest vykonnejsie cipi s mensou spotrebou a este k tomu lacnejsie. Hmm, no uvidime.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Vsetko ano okrem ceny. Desatrocia trvajuci vyvoj EUV litografie urcite nebude znamenat lacnejsie cipy. Aspon zo zaciatku.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Napisal som utopistickom svete ;), ja viem ze to tak nebude.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Uz by to chcelo vyrobne vrstvy o hrubke jedneho hadronu, nech sa dostaneme stabilne cez 10Ghz na procaku
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

V polovodici? Ono tie elektrony trochu pomahaju..
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Prave ze v polovodici, tam kde to vodi bude cely elektron, a tam kde je ta "polo" bude o velkosti hadronu. v Celovodici by sa to priekazne asi nedalo. Nechapem s cim mas problem?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nie je ta elektrotechnologia uzasna?
Bohvie co nas caka o 10-20 rokov. Supravodive materialy, kremik postupne nahradzovany uhlikom, nove sposoby litografie a pod. Wau.
Len ten elektro odpad sa nejako moc neriesi. Zachvilu budeme zamoreny na celom svete odpadkami a nebudeme moct dychat cerstvy vzduch, ani sa kupat v moriach ci jazerach... Hlavne ze budu cipy pre umelu inteligenciu, ktora sa bude rozvijat. A bude sa rozvijat az kym si neuvedomi sama seba. Potom nastane velky prelom, lebo umela itelingencia nebude mat emocie. Bude robit vsetko na zaklade logiky. A jednoducha logika hovori, ze potrebne veci pre zivot ludi su voda, vzduch a jedlo. A planeta neuzivi tolko ludi pri aktualnej spotrebe. Takze co sa stane? Matematicky sa vyhodnoti kto najviac skodi planete a nejako sa s tym bude treba vysporiadat.
Vsetko smeruje k zaniku, kym si ludia neuvedomia, ze ekonomika a zivot zalozeny na neustalom raste nie je dlhodobo udrzatelna vec.
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

ja zbieram elektroniku v suflíku, o 20 rokov z nej predám vzácne kovy a pôjdem s Elonom na výlet do kozmu
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Bud si este mladý či len sprostý, poprípade oboje... Aka logika tej "inteligencii" ktorá si uvedomila samú seba vobec hovorí, že musí niečo proti nám robiť? Umelej inteligencii bude jedno či existuje alebo nie, to len my ludia sa tak bojíme smrti a chceme za každých okolností žiť a presne toto je prudko nelogické.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Bud si este mladý či len sprostý
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

podľa mena "slinta..."
Slinka mu tečie po brade, lebo je ešte bábo, alebo preto, že to nevie kontrolovať a tým pádom je "hendikepovaný". Buď prosím trochu milší, lebo z jedného možno vyrastie, ale to druhé si nevybral.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mozno uvedomenie seba ide ruka v ruke s empatiou :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Tomuto celkom nerozumiem. Novinkou je to, ze na vyrobu touto technologiou staci uz len 1 maska, namiesto viacerych ako je to pri terajsej vyrobe. Na druhej strane tvrdia, ze je potrebne o 20% menej mask ako predtym. Cize vsetci ostatni pouzivaju 1,25 masky na vyrobu cipu??
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Na *jednu vrstvu* jedna maska.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

hmm to znie az prilis dobre na to aby to bola pravda... teda netvrdim ze to pravda nie je, ale vieme ako to vecsinou dopada s baterkami...
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Vieme ako je to s ludmi ktori nemaju problem napisat vEcsinou..
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

takže zelený laser je prekonaný, počkám si na gama štrbinu žiarenia v podobe úzkeho papršleku, že ho okom očitým, človek-človeku, neuvidí.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:

Pridať komentár