neprihlásený Nedeľa, 21. októbra 2018, dnes má meniny Uršuľa   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Ďalší konkurent JPEG-u ožíva, Firefox a Edge pridávajú podporu WebP

Značky: WebPFirefoxMicrosoft Edge

DSL.sk, 8.10.2018


V IT sa začínajú čoraz viac presadzovať grafické kompresné formáty obrázkov založené na kompresných štandardoch videa a zvyšuje sa tak šanca, že niektorý z týchto formátov by mohol prevziať alebo aspoň oslabiť pozíciu klasických dlhé roky používaných a stále dominujúcich formátov JPEG, PNG a pre animované obrázky GIF.

Najnovšie získava výrazne významnejšiu podporu formát WebP.

WebP od Google bol predstavený už v roku 2010, postavený je na technológiách z kompresného štandardu videa VP8. Formát podporuje aj priehľadnosť a animácie a funkčne tak môže nahradiť všetky tri klasické formáty, pričom má podľa pôvodných tvrdení Google o desiatky percent lepší kompresný pomer pri rovnakej kvalite ako JPEG aj PNG.

Doteraz sa ale výrazne široko nepresadil, keď ho intenzívne podporovala len spoločnosť Google. Tá ho podporuje vo svojom prehliadači Chrome a v Androide a následne používa na svojich weboch a službách, ak užívateľ na ne pristupuje pomocou prehliadača alebo zariadenia s podporou WebP.

Okrem Google ho podporujú počtom používateľov menej významné prehliadače ako napríklad Opera. Podporu WebP pred dvomi rokmi testovala v testovacích verziách Safari aj spoločnosť Apple, nakoniec ale jeho podporu do finálnych verzií nepridala.

Teraz ale WebP získava podporu v dvoch používanejších prehliadačoch. Mozilla avizovala prípravu podpory WebP vo Firefoxe pre Cnet. V minulosti Mozilla avizovala, že prínos WebP oproti JPEG nie je tak výrazný, aby zaviedla jeho podporu. Teraz tak robí podľa vyjadrenia keďže vidí vývoj, ktorý môže viesť k akcelerácii používania WebP.

Podporu zároveň pridala aj spoločnosť Microsoft vo svojom prehliadači Edge, s vydaním novej hlavnej verzie Windows 10 1809.

WebP nie je v doterajších použitiach primárnym formátom, v ktorom by sa vytvárali fotografie, využíva sa najmä následne na ich prenos a prenos ďalších obrázkov. Jeho avizovaná pridaná podpora v prehliadačoch to samozrejme nezmení a zatiaľ nie sú k dispozícii ani ďalšie informácie, podľa ktorých by sa mal začať takto využívať.

V hre o pozície sú aj dva ďalšie formáty obrázkov založené na kompresných štandardoch videa. HEIF, postavený na HEVC / H.265, má slušnú pozíciu v podobe podpory v operačných systémoch Apple, v Androide aj Windows 10, pričom formát je dokonca primárnym formátom pre vytvárané fotky na novších Apple zariadeniach počnúc iPhone 7 a 7 Plus.

Pripravovaný AVIF postavený zase na úplne novom kompresnom štandarde videa AV1 má na rozdiel od HEIF / HEVC zaťaženého licenciami výhodu v možnosti voľného využitia.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Google má chcieť za svoje Android aplikácie až 40 dolárov za smartfón
Slovenská vláda chce ponechať trvalý zimný čas
Telekom mení ceny na predplatených Easy kartách
Oficiálny DVB-T2 tuner pre Raspberry Pi, aj Zero
Vydané Ubuntu 18.10, na 32-bitovú verziu už nejde ani upgradovať
Vedci dokázali, že kvantové počítače budú výkonnejšie ako klasické
Macy majú čoskoro prejsť na vlastné ARM procesory
Štátne elektronické služby majú vyzerať rovnako, štát vydal dizajn manuál
Výmena hlavného kľúča Internetu zrejme spôsobila jeden vážny incident
Samsung chystá viaceré QLC a 96-vrstvové SSD


Diskusia:
                               
 

Mňa by hlavne zaujímalo, ako to funguje, keď chce nahradiť zároveň bezstratové PNG, aj JPG.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ako nič.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

- mozno bude mat bezstratovy rezim ako png
- mozno bezstratove png nebude schopne nahradit
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Pretoze JPEG nevie bezstratovo ukladat ... https://en.wikipedia.org/wiki/Lossless_JPEG
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bestratove JPG? Pane, ste si isty svojim tvrdenim?
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Ved to z jeho vyroku ani nevyplyva mili Watsne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

***^%sds** *mily
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://jpeg.org/jpegls/index.html

Vitaj v roku 1993.
Odpovedať Hodnotiť:
 

existuje aj bezstratove jpg ale on pisal o niecom inom mojko
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár