Austrálska univerzita RMIT, Royal Melbourne Institute of Technology, vyvinula font, text v ktorom sa po prečítaní podľa jej tvrdenia pamätá lepšie ako v prípade iných fontov.
Font nesie označenie Sans Forgetica a podľa oznámenia univerzity na ňom spolupracovali návrhári písma s psychológmi.
Lepšiu zapamätateľnosť textu má zabezpečiť skutočnosť, že čítanie fontu je pre jeho podobu sťažené a mozog musí na jeho čítanie využiť hlbšie kognitívne spracovanie. Vďaka tomu sa informácie lepšie zapamätajú, na druhej strane čítanie je zrejme namáhavejšie a pomalšie.
Font má konkrétne netypicky na tlačený font spätný sklon a najmä vynechané niektoré segmenty písmen.
Ukážka fontu Sans Forgetica (video: RMIT)
Univerzita podľa oznámenia testovala na 400 študentoch viaceré návrhy písma a nakoniec vybraný font dosiahol najlepšie výsledky čo sa týka pamätania textu. Konkrétne výsledky ale neuvádza a nie je tak známe o koľko reálne tento font vedie k lepšiemu zapamätaniu oproti klasickým fontom a do akej miery ide o marketingovú aktivitu.
Nevidím rozdiel v tomto a v normálnych písmenách.
Normálne písmo sa musia deti naučiť na základnej škole a tiež im to je ťažké potom si na to zvyknú a už im to ide ľahko či písať alebo čítať. Aký je rozdiel v tomto? Zo začiatku to bude ťažšie ale ak niekto prečíta pár kníh bude mu to to isté, alebo sa mýlim?
Mna napadlo presne to iste, este si viem predstavit, ze by sa tie chybajuce segmenty pismeno od pismena menili - tym myslim od toho isteho pismena.
A chudaci dislektici ... ti to neprecitaju uz vobec.
Re: A rozdiel
Od: psycho38
|
Pridané:
5.10.2018 9:21
rozdiel je v tom, ze mozog musi viac pracovat aby tie pismena rozlustil. Co sa tyka toho ucenia, mlady mozog je ovela tvarnejsi, takze co sa dieta uci rok, dospely musi ovela dlhsie. Ale v konecnom dosledku sa efekt (ak nejaky je) vytrati
ultraradikalny optimizmus
Od: syntaxterrorX. XX
|
Pridané:
5.10.2018 9:42
Práveže v konecnom dosledku sa efekt spätného sklonu vzhľadom k štandardne ergonomickému spôsobu manipulácie s PDA pri tlači cez wifi rýchlostne ešte priekazne ani nedá plne doceniť.
Dalsi vylepseny font, ktory bude nastupcom, sa bude volat "Alzheimer revenge" a bude pouzity v ucebniciach pre I a II stupen zakladnych skol :) - aby nam tie deti neosprostievali a znovu zacali chapat citanemu textu a si ho aj pamatat ;)
János Szlota & kpt. JUDr. András Dankó
Od: _kubo_
|
Pridané:
5.10.2018 11:24
Priekazne si osprostel a preto si opakuj:
chápať čítaný text
rozumieť čítanému textu
chápať čítaný text
rozumieť čítanému textu
chápať čítaný text
rozumieť čítanému textu
chápať čítaný text
rozumieť čítanému textu
...
57% oproti 50%
Od: meno uz je zaregistrovane
|
Pridané:
5.10.2018 9:27
https://dopice.sk/m1T
About 400 university students have been involved in a study that found a small increase in the amount participants remembered – 57% of text written in Sans Forgetica compared with 50% in a plain Arial.
Re: 57% oproti 50%
Od: huanggg
|
Pridané:
5.10.2018 10:39
plus mozno si text zapamatali len preto, ze ide o novy font, uplne nieco ine ako doposial videli....a mozno potom ked uz bude bezny, tak to sklzne k 50%
To je čo za vetná konštrukcia: ...vyvinula font, text v ktorom sa po prečítaní podľa jej tvrdenia pamätá lepšie ako v prípade iných fontov.
Táto časť vety znie, ako keby ju písal Mongol. Obsahuje zbytočné slová (podľa jej tvrdenia) a celá znie zmätočne. Čo tak to skúsiť napríklad takto:
...vyvinula druh písma, pri ktorom si prečítaný text zapamätáte lepšie ako v prípade iných druhov písma.
Zaujímalo by ma, či si redaktori napísaný článok po sebe aj prečítajú. Tipujem totiž, že nie a potom to takto dopadne.
Je to pičovina
Od: Muad'Dib
|
Pridané:
15.10.2018 2:02
To je úplná pičovina!
To rovno mohli napísať v nejakom vyumelkovanom tengware a človek by si to zapamätal na celý život.
Prečo? Lebo by to musel lúštiť a lúštil by to tak dlho, že by sa potom si celý život pripomínal, koľký čas dokázal venovať prečítaniu nejakej úplnej blbosti.
Čím viac času vydajú na lúštenie, tým menej času im ostane na zamýšľanie sa alebo zopakovanie si prečítaného.
Keď je stránka napísaná ľahko čitateľným písmom, tak ju prečíta rýchlo a za ušetrený čas môže prečítať viac stránok a ešte si ich aj zopakovať.
A práve opakovanie je najvýznamnejšie pri zapamätávaní si. Vedci už dokonca aj pomerne presne vyskúmali, ako, teda v akých časových úsekoch, sa má učivo opakovať pre čo najlepšie zapamätanie si.
Kým v prípade čumenia na „rozsypaný čaj“ nebude mať čas ani na pochopenie toho, čo vlastne číta, lebo bude musieť svoju pozornosť prepínať medzi lúštenie písma a predstavovanie si napísaného.