Sonda Hayabusa2 japonskej vesmírnej agentúry JAXA nachádzajúca sa pri asteroide 162173 Ryugu v krátkom čase druhýkrát zostúpila blízko k povrchu asteroidu a úspešne spustila na jeho povrch statický modul MASCOT.
MASCOT, Mobile Asteroid Surface Scout, vyvinula nemecká vesmírna agentúra DLR v spolupráci s francúzskou CNES. Má tvar kvádra o rozmeroch 30 cm x 30 cm x 20 cm a hmotnosť cca 10 kg.
V module sa nachádzajú štyri prístroje, pomocou ktorých bude detailne analyzovať povrch asteroidu. Je tu magnetometer, rádiometer, infračervený mikroskop a kamera.
Modul sa mohol pretočiť ak by pristál na zlej strane a raz sa bude môcť presunúť skokom. Nemá ale solárne panely a prevádzku zabezpečuje nedobíjateľná batéria, fungovať by tak mal len cca 16 hodín, teda po dve otočenia asteroidu okolo vlastnej osi.
Predstavenie modulu MASCOT (video: DLR)
Za účelom jeho spustenia sonda opäť ako pri spustení dvoch robotických vozidiel na konci septembra zostúpila z výšky viac ako 20 km do výšky len niekoľkých desiatok metrov.
K oddeleniu modulu od sondy prišlo podľa DLR o 3:58 nášho času vo výške 51 metrov nad povrchom, následne pomalým voľným pádom modul pristál na povrchu za cca 20 minút. Telemetria podľa DLR potvrdila úspešné pristátie.
Hlavným cieľom sondy je odobrať z asteroidu vzorku a dopraviť ju na Zem za účelom analýzy materiálu so zámerom získať viac informácií o vývoji slnečnej sústavy. Za účelom odobrania vzorky v budúcom roku sonda na asteroide odpáli aj malú nálož, aby sa dostala k materiálu pod povrchom vystaveným vplyvu vesmíru a Slnka. Celkovo na povrch zostúpi za účelom odobratia vzorky trikrát, prvýkrát už v tomto roku.
Od asteroidu odletí v decembri 2019 a vzorky by mala priniesť na Zem v decembri 2020.
pokial bude ludstvo niekedy kolonizovat slnecnu sustavu ako v sci-fi seriali "The Expanse" tak taketo nejake sondicky na prieskum budu smiesne.. taketo sutre volne letiace vesmirom budu rozbite, pretriedene a pretavene na vsetky mozne prvky ktore budu obsahovat.. bude to len o obchode a peniazoch..