neprihlásený Utorok, 16. apríla 2024, dnes má meniny Dana, Danica
Intel kvôli problémom zhoršil výrobný proces, zo 14-nm na 22-nm

Značky: Intelčipy14 nm

DSL.sk, 20.9.2018


Intel má okrem dlhodobých problémov s prechodom na 10-nm výrobný proces aktuálne údajne naozaj problémy s kapacitou jeho továrni vyrábajúcich 14-nm procesom nestíhajúcich pokryť dopyt. Poukazuje na to ďalšia informácia, tentokrát od Tom's Hardware.

Podľa viacerých jeho zdrojov sa mal totiž Intel kvôli tomuto problému vrátiť pri výrobe novej verzie čipsetu H310 zo 14-nm na 22-nm výrobný proces. Intel informáciu zatiaľ nepotvrdil.

V minulosti boli čipsety pre procesory typicky vyrábané starším menej pokročilým výrobným procesom, ešte minuloročné Intel čipsety série 200 sú vyrábané napríklad 22-nm procesom. Okrem iného s tým ako Intel vyrába svoje CPU už štyri roky 14-nm procesom, nakoniec čipsety dobehli CPU a čipsety série 300 sa vrátane H310 doteraz vyrábali rovnako ako CPU 14-nm procesom.

Podľa Tom's Hardware začal Intel ale teraz produkovať novú verziu čipsetu označenú H310C, ktorá bude mať komerčne označenie buď H310C alebo H310 R2.0, svojim 22-nm procesom. Čip novej verzie má byť tiež väčší, ako prípadne funkčne sa táto verzia odlišuje od pôvodného H310 nie je známe.

Informácie o problémoch s kapacitou výroby 14-nm procesu sa už objavili skôr, podľa informácií DigiTimes z prvej polovice mesiaca má Intel údajne pre zlepšenie situácie presúvať výrobu čipsetov do TSMC. Nová informácia sa s touto informáciou nezhoduje, na druhej strane ju ale nutne ani nevylučuje a napríklad Intel mohol nasadiť obe riešenia.

Čipsety majú výrazne nižšiu cenu a maržu ako najkomplikovanejšie procesory aké Intel vyrába ako sú serverové procesory alebo aj vyššie modely desktopových a notebookových procesorov, v prípade problémov s kapacitou je tak logické vyrábať inak práve čipsety. Nie je jasné, či výrobné kapacity Intelu na 14-nm procese nestačia respektíve do akej miery práve pre prechod čipsetov tiež na 14-nm proces, do akej miery kvôli vyššiemu dopytu a do akej miery napríklad kvôli prípadnému odstaveniu liniek kvôli prerábaniu na 10-nm výrobu.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS
Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple
Zatiaľ posledný Star Trek seriál bude mať ďalšiu sériu, ohlásený aj nový film
Nový Android 15 je k dispozícii v beta verzii
Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál


Diskusia:
                               
 

Skor tam bude asi blba vytaznost a tym padom je asi velky pocet cipov na wafery chybnych. Asi cakali ze sa to casom zlepsi ako sa bude zlepsovat technika, ale asi to tak nieje. A ako bolo pisane v clanku, cena cipsetu je dost nizka oproti CPU a tak sa to proste neoplati. Ale tak ono to dnes uz ani tak moc nevadi. Kopec funkcii je integrovanych rovno v cpu a zbernice nam postupne tiez opadavaju. Casom asi zdochne aj SATA, disky budu rovno do pcie (su aj teraz ale je to drahe) a na vonakjsie pripojenia ostane usbc/3.1+thunderbolt.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Pokial je naozaj problem s vytazenostou pri 14nm co je process co sa uz pouziva 4 roky tak Intel ma naozaj velky problem kedze dalsi prechod na 10/7 nm je este tazsi. Ak je to tak ARM dostane realnu sancu sa presadit to laptopov.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Sorry, ale "vytazenost"? Keby mali problem z vytazenostou to by znamenalo ze linka stoji lebo nemaju co vyrabat :D
OP napisal "vytaznost", co je predpokladam preklad slova "yield". To znamena ze kolko fungujucich cipov maju z jedneho wafera.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Keby bol problem s vytaznostou procesu, nemali by ani zlozite CPU - tam by bol vacsi problem ako u mensich a jednoduchsich cipsetoch.
Ono pri klasicky beznych desktopovych CPU, kolko vyrobia CPU, tolko musia vyrobit chipsetov. Na kazdu beznu dosku treba jeden CPU a jeden chipset. Takze to bude skor o nestihani, takze jednoduche chipsety dame do starej 22nm fabriky a pripadne priberieme konkurenciu.

Ked zdochne Sata, do Intel 8 generacie deskop cpu ide len RAM, VGA a VIDEO OUT. Na chipsete ti este stale ostava:
ostatne PCIE okrem VGA, sloty pre Optane, eSPI/SPI, LPC, SMB, HD Audio, LAN. Este spominane USB a Thuderbolt.
Momentalne aj nezdochnute SATA.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nahanat sa za stale mensimi nm je len uchylka a zbytocnost v danom urceni. Kludne mozu vyrabat aj 90nm technologiou a aspon nebudu musiet riesit problemy rusenia/tienenia atd.. a ci ma cip 2x2cm alebo 8x8cm je uplne jedno, lebo aspon je lahsia moznost odvodu tepla (chladenia) pri vacsej ploch - fyziku proste neoklames. Uz by si skutocne mohli vyrobcovia prestat honit brka nad dosahovanim co najmensich nm a realne sa sustredili radsej na stabilitu/kvalitu, ako to bolo kedysi.
Odpovedať Známka: -7.0 Hodnotiť:
 

pako sa s nacisto konom zrazil? mali tazky uraz hlavy?

8x8 cm cip? uz 2x2 cm su relativne velke cipy (400 mm^2) a vytaznost vzhladom na 300 mm wafery nie je bohvie co, kedze funkcnych 400mm^2 cipov na waferi nie je extra vela

najvacsi cip aky si mozes kupit ma nejake nVidia GPU cca 800mm^2, tusim 2080Ti (ak by to bol stvorec tak cca 2,8x2,8 cm)

panenka skakava ze 8x8 cm ... to by na jednem 300mm waferi bolo niekolko (DOSLOVA NIEKOLKO a pritom JEDNOCIFERNY POCET) takych mega-cipiskov, asi 4, neviem ci by sa ich tam zmestilo celych 9 ... asi 1 z nich by bolo plne funkny pri takej c0c0tskej velksoti a cip by stal 50 000 $
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Pan Pjetro,

ako reagujete na vyhlasenia ohladne Vasej osoby, ze ste zapleteny do udajneho obchodovania s toluenom ? Niekto Vas aj oznacuje za krala urcitej obslasti zapadneho Slovenska.

Za Telececík I.Blatník
Odpovedať Známka: -4.6 Hodnotiť:
 

toz niektore diskutujuce individua su chorobne fixovane na jednu osobu (napr. g-vyvod) a svoje psychicke problemy si nechce riesit, niektorym nacisto jebe z plocho-zeme (3x jebe) no a niektori sa uz nezmozu na nadavky alebo uznavanie chorej predstavy o svete, tak zacnu v slovnych utokoch pouzivat chemiu

dalsie otazky?
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

To bude nateraz vsetko, dakujem za Vas cas a prajem vsetko dobre.

Za Telececík I.Blatník
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

pekne povedane. :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak zas pri vecsej nm technologii je sanca na funkcny cip z wafera daleko lepsia (exponencialne rozmermi) ale samozrejme 8x8cm je uplny blud... A hlavne si treba uvedomit jednu vec, ze nie su nanometre ako nanometre - tranzistor ma stale daleko viac nanometrov ako to pisu pri tych processoch, vecsinou tam udavaju sirku brany tranzistorov, ale ostatne rozmery su vecsinou daleko vecsie.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

to je mozne ze pri nejakej "1000 nm" technologii by bola relativna zmetkovost mensia ako pri dnesnych nm - nic to ale nemeni na fakte ze taky hovadsky cip je sprostost, aj tak by stal tisice a tisice ... wono ten wafer treba aj vyrobit (neni zadarmo) a aj ten cip na nom treba vyrobit ...

no a ja som naozaj ten posledny komu je treba vysvetlovat ze nie su marketingove nanometre ako marketingove nanometre
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

V prvom rade si treba uvedomit, ze ak by ho niekto zacal vyrabat, musi mat podpisanu minimalne nominaciu alebo loi.
Tym padom by bol na tom ziskovy. Jednak kvoli prototypom, ktore su nasobne drahsie ako predseria a seria, druhak kvoli tomu, ze by si tu seriu so znacnou vatou nacenil.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

myslim ze kontrakty sa uzatvaraju na pocet odobranych warefov - vyrobca informuje o vytaznosti/zmetkovosti a adekvatne tomu nasadi cenu a je uz iba na zakaznikovi ci bude platit za rannu rizikovu vyroku s vacsou kazivostou (jak ked apple ako jediny odoberal 10 nm cipy od tsmc v uplnych zaciatkoch 10 nm, kazivost bola vysoka), alebo bude platiti za osvedcenu, vypilovanu a menej kazivu a viac nanometrovu vyrobu
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

v skratke:
- ty si dopytujes kapacitu +/-flex.
- par firiem ti ju ponuka.
- ty jednu nominujes na dodavatela.
- dodavatel splni nejake tebou stanovene podmienky
- ty si preveris, ako je pripraveny /kapa a vsetko/
- uvolneny dodavatel ti dodava, ty ho platis.

tebe je jedno, ci ma 5% alebo 50% zlych dielov.
jedine, co ta zaujima, ze kazdy den ti dojde 10.000 dielov na sklad.
a ak nie, riesis eskalaci.

v skratke.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

velky omyl
pri dodavani uvarenych/upecenych waferov s hotovymi cipmi velmi zalezi aka je to vyroba, v akej je faze a podiel chybovosti aby si to zakaznil vobec spocital

o tom vsetkom je zakaznik informovany, inak by kupoval macku vo vreci a cudoval by sa jak mucha puk, preco z toho ku**vsky draheho wafera je dobrych iba 149 ks 10nm cipov, ked z wafara od toho isteho dodavatela je funkcnych 178 ks a to dokonca vacsich 14nm cipov

Odpovedať Hodnotiť:
 

nemas paru, od toho su:
- legislative a bezpecnostne nariadenia (ece, ccc, ce...)
- vykresy,
- technicke specifikacie produktu,
- technicke specifikacie productive skupiny,
- Tvoje specificke normy vztahujuce sa na to hore
- vsetky ostatne nezavazne normy (iso...)
ktore davas v ramci dopytu,
a na ktorych zaklade,
a po ktorych preskumani,
Ti potencialny uchadzas predklada cenovo ponuku.
(odsek 1 a odsek 2 vyssie)
Co si preverujes v ramci vzorkovania noveho dodavatela.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vykresy, si zabil.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

vykresy ako technicke vykresy, nie "kreslim a malujem pre deti predskolskeho veku."
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pjetro, o tom, ze nerozumies citanemu textu nemusis oboznamovat siroku verejnost, uz beztak o tebe ma vacsina svoj nazor :)

Idea mojho prispevku tkvie v tom, ze vacsine uzivatelov je uplne jedno ako mala technologia je pouzita, lebo skor chcu stabilitu.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Nie je to celkom jedno. Ide o naklady. Ked mas konstantny pocet chyb per wafer a chyby su rozptylene rovnomerne, tak mas mensie % odpadu pri cipoch s mensou plochou. V skutocnosti distribucia chyb sice nie je rovnomerna (na krajoch je viac defektov nez v strede), ale vo vseobecnosti plati ze cim mensia plocha cipu tym vyssi yield.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Nejde len o naklady, ide aj o rychlost svetla. Procesor musi vediet v 1 tiku komunikovat sam so sebou (z jedneho konca procesora na druhy), neviem ci to fyzika vobec zvlada 3Ghz na 8x8cm. Vyratajte to niekto.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

zvlada, to nie je problem. akurat bude "trochu" vyssia spotreba - bo budes musiet zabezpecit, aby sa nejaky meratelny signal dostal aj na druhy koniec.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ono... podla vyberu testovania spatneho prechodu so signifikantne najmensi datovy tok podporujucim chipsetom rady by predpokladat, ze si to vyrobcovia nezacinaju i sami uvedomovat celkom fer byt priekazne nemuselo.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

No ono tym mensim vyrobnym procesom hlavne riesia aj nizsie napajacie napätie a tym padom aj spotrebu cipov. A paradoxne, cip s nizsou spotrebou vydava aj menej tepla, takze tvoja teoria ma trhliny...

Asi oklamali fyziku, no...

Je jasne, ze fyziku neoklames a zmensovanie sucastnej technologie cipov ma svoje limity. Ale myslim, ze este trosku zmensenia znesu, kym z kremiku prejdeme na grafen, pripadne na kvantove cipy...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ono, ked zacnes na veci kukat prilis velkou lupu, zacinas badat dost vtipne veci - material sa niekde objavi, material zrazu z nicoho-nic zmizne - a ta najsvinskejsia, v tomto pripade je, ze isty nosic informacie prejde pevnou zabranou a holt, ovplyvni nieco vedla neho.
tot problem 1.

problem 2 je miniaturizacia - potrebujes radovo presnejsi proces. co v skratke znamena masiny, flakacov, technologie, a riadenie procesu. jedina z tychto veci ta posle do pice.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

To je ako prísť s Ferrari do servisu a von ho vytiahne vôl.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prosim o vysvetlenie, Intel ma problem s 14nm procesom a AMD nema problem so 7nm ? Kde je teda pes zakopany ?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Predmetny pes sice nie je vobec zakopany, ale za to prisiel nanho mraz.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

v tom, ze je tu velky narast dopytu po intel cipoch, a to az taky, ze intelu dosla kapacita liniek a sam ten narast nedokaze uspokojit. preto hlada najprv volnu kapacitu doma, a ak ju nenajde, tak outsourcuje vyrobu.

a amd si nechava vyrabat cipy inde. ak bude mat niekto problem, tak iba sub-dodavatel amd.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Podla starsich info (august) mali byt C chipsety urcene pre spatnu kompatbilitu Coffee Lake a Windows 7. Inak povedane, mal by to byt zatial prvy chipset pre Coffee Lake s plnou podporou ovladacov a aktualizacii, pri ktorom sa Win7 nebude stazovat na "prilis novy" procesor.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár