neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Umelá inteligencia detekovala 72 nových mimozemských signálov

Značky: vesmírveda a výskum

DSL.sk, 11.9.2018


Iniciatíva Breakthrough Listen snažiaca sa identifikovať mimozemské rádiové signály umelého pôvodu v spolupráci s výskumných centrom SETI v Berkeley detekovala pomocou nasadenia nových metód 72 nových veľmi silných vesmírnych rádiových pulzov typu známeho pod označením FRB, Fast Radio Burst.

FRB signály sú veľmi krátko, maximálne pár milisekúnd, trvajúce intenzívne rádiové signály, ktoré vzhľadom na vzdialenosť odkiaľ zrejme prichádzajú a vzhľadom na slabnutie rádiového signálu so štvorcom vzdialenosti musia mať mimoriadne vysokú celkovú vyžiarenú energiu.

Doteraz sme identifikovali takéto pulzy len z niečo viac ako tridsiatky zdrojov, prvý až v roku 2007 analýzou dát zachytených v roku 2001. Len signál z jedného zdroja sme zachytili opakovane, s označením FRB 121102 podľa prvého dátumu jeho zachytenia 2. novembra 2012.

Práve ďalšie signály z tohto zdroja vedci teraz identifikovali v 400 TB dát z 5-hodinového pozorovania uskutočneného 26. augusta 2017 na Green Bank teleskope v USA. Doterajšími metódami v dátach identifikovali 21 signálov.

Aktuálne ale na detekovanie signálov natrénovali neurónové siete, ktoré v dátach identifikovali ďalších 72 nových signálov medzi 4.5 až 8 GHz. Neurónové siete sú spôsobom analýzy a spracovania dát, pri ktorom sa vstup pretransformováva na výstup spracovaním sieťou uzlov komunikujúcich podobným spôsobom ako neuróny v mozgu človeka. Na rozdiel od deterministických algoritmov u neurónových sietí programátori neprogramujú algoritmy a konkrétne kroky ako spracovať vstupy, siete sa učia generovať požadovaný výstup trénovaním na vzorkách dát.

Vzhľadom na povahu FRB signálov a ich parametre zatiaľ ich pôvod s určitosťou nepoznáme. Existujú samozrejme prírodné vysvetlenia a s vysokou pravdepodobnosťou sú signály samozrejme výsledkom prírodných javov, vznik pulzov pri rozličných katastrofických jednorazových udalostiach ako sú zrážky a kolapsy hviezd ale nesedí minimálne na opakujúci sa signál FRB 121102.

V minulom roku vedci z Harvard-Smithsonianského centra zverejnili ako možnú hypotézu podrobne prepracovanú teóriu, podľa ktorej by signály mohli slúžiť na pohon lodí mimozemských civilizácií dodávaním impulzu veľkým plachtám pripevneným k lodiam. Vedci samozrejme zatiaľ nemajú žiadne dôkazy že tomu tak je, parametre signálov do tejto teórie podľa prepočtov vedcov ale zapadajú.

Väčšinou u signálov nepoznáme ani presnú lokalizáciu zdroja, to neplatí ale v prípade FRB 121102. U toho vedci vďaka zachyteniu viacerých signálov v roku 2016 lokalizovali zdroj signálu na malú tzv. trpasličiu galaxiu v súhvezdí Povozník, ktorá sa nachádza vo vzdialenosti viac ako troch miliárd svetelných rokov od Zeme.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami


Diskusia:
                               
 

...by signály mohli slúžiť na pohon lodí mimozemských civilizácií dodávaním impulzu veľkým plachtám pripevneným k lodiam...


....takychto vedcov by som okamzite vyhodil, nech pracuju kdekolvek, zobral im vsetky granty, dal im preplatit vsetky granty ktore minulli, a dal ich kopat do uranovej bane aspon na rok nech sa preberu ...

akoze really ? Plachty na vesmirnych lodiach ? PLACHTY ??????????
Odpovedať Známka: -7.4 Hodnotiť:
 

PANIKA
v lidli nejde elektrika
ČO BUDEME JESŤ?
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

S vysokou pravdepodobnosťou to bude mimoriadne náhodný výsledok.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Pripojiť nepredvídateľne, vyvýjajúcu sa umelú inteligenciu, na náhodný zdroj dát, ktorý môže ovládať nepriateľská, oveľa vyspelejšia umelá inteligencia....

teda to je teda nápad - boot loader.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Odpočítanie začalo.
Dúfam že SETI funguje na Linux Kernel 4.1.15
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Presne takéto šírenie genderovo-rasových stereotypov skrz definíciu blondín je príkladom priekazne typickej diskriminácie príslušníkov pôvodných afrických kmeňov, kmeňa Čistovlasých, kmeňa Zulu, Eskymákov i kmeňa Policajného zboru.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

pojdeme sa najest do tesca? dig more...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A tam majú inú elektriku?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

http://lmgtfy.com/?q=plachty+na+vesmirnych+lodiach
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Plachty na vesmirnych lodiach nikdy neboli, nie su, a nikdy nebudu.
Odpovedať Známka: -6.5 Hodnotiť:
 

no pokial na kozmicku lod alebo druzicu namontujes plachtu primeraneho rozmeru a len tak ju vypustis, dostavas z toho autonomnu plachetnicu... a nemusi ist len o prekonanie atlantiku..
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Plachetničku !!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chlapec má pravdu. Veď sa pozrite na všetky tie vesmírne lode čo letia neustále okolo. Koľko z nich má plachtu? HA?!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Kazda jedina okolo letiaca kozmicka lod cudzej civilizacie ma plachtu. Samozrejme ze ju ma ale zvinutu, pretoze po dosiahnuti cestovnej rychlosti je zbytocne s nou:
1 - putat pozornost
2 - nechat si ju nicit medzihviezdnym bordelom
3 - menit trajektoriu letu od cudzich medzihviezdnych ruchov

No a rozprestru ju samozrejme pri spomalovani.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Áno plachty ty kar, si niečo o tom pozri. Projekt IKAROS a pod.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

To musis byt hodne prijabany retard ked veris takej absolutnej picovine, ze plachty na vesmirnu lod ty jebko posahany. Vies si predstavit vesmirne vzdialenosti ?

Potrebujes ship ktora vie prekonat rychlost svetla ty jebko prijabany a nie plachty tam jebat ty dilino sproste.
Odpovedať Známka: -7.4 Hodnotiť:
 

Vesmír. Nejzazší hranice. Toto jsou cesty hvězdné lodi Enterprise. Jejich úkol: Zkoumat tajemné nové světy. Hledat nové formy života a nové civilizace. Odvážně se pouštět tam, kam se dosud nikdo nevydal...

Maximální warp. Vyrážíme!


Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Uz tie moderne technologie moc nesledujem, pls. predstav nam koncept lode prekonavajucej rychlost svetla. Podla oldschool fyziky zatial nemame ani elektron, ktory by prekonal rychlost svetla vo vakuu, lebo tolko energie neexistuje v celom vesmire dostatocne dlhy cas.

Ale v boji proti plachtam ti fandim.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Ked chces cestovat vesmirne, vsetko co by malo podsvetelnu rychlost je nezmysel.

Lebo len absolutny idiot by sa vydal na cestu ktora by trvala milion rokov, a to by priletel len na koniec nasej galaxie.

A ked sme pritom, to ze sa neda cestovat rychlejsie ako svetlo, je absurdna picovina. To ze to zatial my ako primitivna rasa nevieme, neznamena ze to nejde.

Technicky, by malo byt mozne presuvat sa v priestore bez straty casu, cize instantne.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Pjetro? Si to ty?:)
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Pjetra si vraz do analu ty jebko.
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

Keby si nebol kokot, tak by si si uvedomil, ze na cestovanie vesmirom = casopriestorom staci, ked bude vesmir cestovat a ty ostanes stat. V takom priade neplatia ziadne (aspon zatial) zname obmedzenia. Ale nie, ty tu chces vymyslat hranate koleso.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Sa len čudujem, že ešte nevyrábaš nový typ pohonu, keď si taký chytrý.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Sak ale citaj s porozumenim. On nikam nechce ist, on len jednoducho zostane stat a vesmir pojde dalej. Ake jednoduche :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Evidentne vacsina dls jebkov je primitivnejsia ako by si clovek myslel, haha.

hovna co veria srackam, ako je plachta na cestovanie, proste banda cistych dilinov, co si o sebe myslia lebo sa naucili klikat vo VMwari, debilkovia.
Odpovedať Známka: -6.1 Hodnotiť:
 

Ehm... Zjavne si pekne povedané vypatlaný ty. Fotón je elementárna častica ktorá je v skutku zaujímavá nieje to častica ani vlna no má vlastnosti častice a vlny, z častice má práve hmotnosť teda aj hybnosť (nepohybujúci sa fotón existovať nemože lebo by mal nulovú energiu) ktorú vie predať "plachetnici" rovnako ako častice vzduchu predávajú hybnosť plachetnici tu na zemi. Hmotnosť fotónu je závislá na jeho frekvencii keď pri vysokých frekvenciách sa prejavujú vlastnosti častice výraznejšie ako pri frekvenciách nízkych preto viditeľné svetlo neprejde cez stenu ale mikrovlny alebo vlny rádiové áno. Hmotnosť fotónu vyplýva aj zo všeobecne známeho vzorca E=mc^2 teda m ako hmotnosť sa rovná podielu energie E a rýchlosti svetla na duhú c^2 z toho ti tu vypočítam ak zoberieme vysokoenergetický gama fotón s energiou 100 GeV to je 1.6022x10^-8 J deleno 300 000 000 m/s^2 výjde 1.78x10^-25 kg.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Snáď už vidíš, že do hovna síce môžeš kopnúť a dopadne pritom určite horšie ako ty, ale priekazne sa to ani tak neoplatí robiť...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A ty si sa naucil kde klikat? V Azure si vytvorit virtualku?
Nie si ty aj zastanca flath earth?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

ty si z akej zemljanky vyliezol prave? to, ze prvy koncept solarnych plachiet nejebe hned rychlostou svetla znamena, ze je to slepa cesta a vyskum mozu zajtra splachnut do hajzla? daj si lexaurin a pozri napr. projekt Breakthrough Starshot ty Einstein
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

No a? Loď a plachta to ide k sebe.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mily lolo. Vesmírna plachetnica dokaze letieť rychlostami okolo 1/5 rýchlosti svetla. Pre ľudstvo momentálne najrýchlejší pohon aky vie zostrojit. Ak sa nasere.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Podľa mňa, keď človek vyrobí nejakú obriu vesmírnu loď, čo neurobí, lebo lode plávajú na vode a človek zaostalý. Ale mala by neviem.... Tvar vola ťahajuceho voz. A nemal by plachty, len by tak vrtel nožičkami. A samozrejme by sa nikam nedoplavil, čo je blbosť, lebo plaviť sa dá len na vode a ani by sa dokonca nemohol ani pohybovať. Ale viac reálne vidím loď v tváre krucifixa s Kristom no. Budeme veľmi spiatočnícki.



Tak nič.
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://cs.wikipedia.org/wiki/IKAROS

Odpovedať Hodnotiť:
 

Slabnutie so stvorcom vzdialenosti, 3 miliardy svetlenych rokov, to musia byt riadne supy.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Presne tak. To sa nám len snažia podsúvať, že je firmament priekazne tak vysoký.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

v tej velmi vzdialenej galaxii pred tromi miliardami rokov prebiehala galakticka vojna obrovskych rozmerov a tie signaly su z nicitela planet... taky ten gulaty kriznik co dal postavit Darth Wader ci ako sa to volal..
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

To bola hviezda smrti a nebol to krížnik ale stanica.
Nemáš zač
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

priekazne uz starnem a pamat mi uz tak dobre nesluzi...
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Nejaka Hviezda Smrti je velky prd.

To bol Thanos z Avengers III so svetkymi siestimi kamenmi vesmiru.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Ti šibká či ako???
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Tieto mini clanky o vesmire vzdy citam so zaujmom.
Danke DSL.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Takto sa rúhať.

Janke DSL !!!
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Javol feršténicht
Odpovedať Hodnotiť:
 

3 miliardy svetelných rokov ... ok, predstavme si, že by to bola fakt nejaká mimozemská civilizácia.

Uvažujúc čas ktorý zabralo kým ten signál došiel až k nám a oni už vtedy mali nejaké "vesmírne lode", lebo v podstate "počúvame z minulosti", predstavme si čo musia mať teraz za technológiu :D

A keď sme zachytili my ich, čo ak aj oni vedia že my sme tu? :P
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

zatial si nas nastastie pomylili so psami.. tie sa idu cipovat..
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

nas asi tiez zachytia po 3 miliardach rokov
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

To je dobrý argument, že sme neviditeľní lebo sme v podstate blbí moc ešte.

Je šanca že sme už nejaký špeci signál vyslali, podľa ktorého by sme boli "identifikovateľní"?

Uvažujem že síce sme mali napr. výbuchy atomoviek, Hirošima, Nagasaki, prípadne Černobyľ, no tie nie sú (ku*va naštastie) pravidelne opakujúce sa ...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

To tu budú len kamene a nič. Možnosť šuter pripomínajúci mopsa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tieto mudrosti mozeme spisat do knihy "Alternativna fyzika" od Dr. Sheldona Coopera a mozeme ich s rychlostou vyssou ako je rychlost svetla poslat nahorsiemu nepriatelovi, teda XXX.

P.S.: Rusofili nech si za XX doplnia USA a EU a my ostatni vieme kam by sme to poslali. :D
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Dobry den, redakcia.

Zasa u Vas zauradovali ti preskoleni tlaciarenski skriatkovia a zaniesli Vam chyby, ako do nadpisu, tak aj do tela clanku. V nadpise by po spravnosti malo byt "detegovala" a nie "detekovala". Rovnake chyby su aj v texte clanocku. Uz som Vas na to zopar razy upozornoval. Opravte si tieto chyby, prosim a dbajte na to, aby sa Vam to uz nestalo.

Dakujem.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

odgráčaj gdesi
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ale vypierdalaj s tvojou detegciou. Je to detekcia a basta, jeb sa o zem.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Ahaaaa tak to podla teba je sk versia GPS ( gde pici si)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nech ťa jebne
deteKovať, deteKovať, deteKKKKKovať!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"Uz som Vas na to zopar razy upozornoval." zdoraznuje tvoj dopyt po spisovnom jazyku.

Ale ja narozdiel od kolegov suhlasim Detegovat Pawaaaa !!!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Mate pravdu, ma tam byt: "zopar raz", resp. "zoparkrat" (https://dopice.sk/lVq).

Vychadzal som z toho, ze ak moze byt "dva razy", tak moze byt aj "par razy" a podobne by to malo byt aj so slovickom "zopar". Pravdepodobne ma slovo "zopar" blizsie k slovu "viac" ako k "dva". Zapracujem na sebe, aby som uz viac raz tuto chybu nezopakoval.

Dakujem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nevadi, ako pristahovalec na vychodne slovensko to pocuvam dennodenne. 5 razy, styri euri osem centy. Zle sklonovanie dve dva a dalo by sa pisat aj nacelu A4 ... :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

oni to robia naschval, to uz sa neda povazovat za "chyby"
Odpovedať Hodnotiť:
 

zase im rusi to radio o))))))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja som v tomto pesimista. Žiadny život mimo Zeme nenájdeme, žiadnu novú "zem" neobsadíme. Čo prežije mimo Zeme budú naše zvyšky, hoci len odpad. Umelá inteligencia našla asi len niečo, čo generuje random hviezda, alebo nejaký fejk. Žijeme v smutnom vesmíre, ktorý nemá so sci-fi nič spoločné. Žiadny roboti nás nebudú obskakovať, autá nebudú lietať. Zase budeme robiť nástroje z kamenia a kostí. Teda vlastne len tu, lebo nebudeme vedieť ako budeme chcieť byť spiatočnícki. Na západe a v Rusku to bude OK, tí roboti a autá.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

aj obmedzeny nazor je nazor
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Umela inteligencia ? Silne slova a brute force pravdepodobnostny algoritmus 70 rokov. Schvalne, takato UI ako sa tohonosne pomenuva nezvladne rozoznat trojuholnik, ako nahle jeho zakladnu postavite na hor. A "Trenovat" ju mozete aj roky s "normalnym" trojuholnikom. Apropo, mozog nie je neuronova siet, tento mytus bol uz davno vyvrateny. Teoria neuronovej siete v programovani bola davno zavrhnuta ako nepouzitelny nezmysel. Mozog ako aj programy, su a musia byt velmi zacielene na konkretne cinnosti, inak to skratka nefunguje. A tie "signaly" no, zasa silne prirovnanie cim su, zbytocna manipulacia a zavadzanie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

detegovala, detegovanie
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár