neprihlásený Sobota, 29. februára 2020, dnes má meniny Radomír   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Chrome začína načítavať stránky iba čiastočne, mal by byť rýchlejší

Značky: Chromewebový prehliadač

DSL.sk, 16.8.2018


V testovacích verziách Canary webového prehliadača Chrome sa v uplynulých dňoch objavila podpora novej funkčnosti, ktorá by mala zrýchliť načítavanie stránok a zároveň zmenšiť množstvo prenášaných dát.

Ide o tzv. lazy loading, teda neskoré načítavanie stránok respektíve načítavania na požiadavku, ktoré vývojári Google avizovali na začiatku roka. Na jeho zahrnutie do Chrome Canary upozornil Bleeping Computer.

Pri otvorení stránky prehliadače štandardne načítajú a zrejme často aj interne renderujú už celú stránku. Pri dlhých stránkach, u ktorých sa následne užívateľ nikdy neposunie do nižších častí, sa ale zbytočne načítavajú napríklad obrázky.

Lazy Loading je práve technika, pri ktorej sa zatiaľ zbytočné obrázky a iframy najskôr nenačítajú. Podľa popisu implementácia Google, aby prehliadač poznal rozmery prvkov na stránkach, z nenačítavaných obrázkov načíta len prvé bajty umožňujúce zistiť veľkosť obrázkov. K ich kompletnému načítaniu príde až vtedy, keď sa užívateľ posúvaním blíži k časti stránky kde sa majú nachádzať.

Vďaka tomu sa stránka na začiatku môže načítať rýchlejšie a pokiaľ nebudú nenačítané komponenty nikdy načítané, prenesie sa aj menej dát. Rýchlosť načítavania by sa podľa skorších informácií Google mala zrýchliť o 18% až 35%.

Nevýhodou je potenciálne čakanie na dočítanie prvkov, ak sa na ne užívateľ posunie príliš rýchlo alebo nepredvídane.

Funkčnosť bola plánovaná najmä pre mobilnú verziu Chrome pre Android, keď prínosom môže byť najmä na pomalých mobilných spojeniach. Nakoniec sa objavila ale aj v testovacích verziách Chrome pre PC, od verzií 70.0.3521.0. Štandardne zatiaľ nie je zapnutá, zapnúť je ju možné samostatne pre obrázky a iframy v nastaveniach chrome://flags pod označením Enable lazy image a frame loading.

Tvorcovia stránok budú mať možnosť kontrolovať respektíve zakázať takéto nenačítavanie komponentov parametrom lazyload v jednotlivých HTML prvkoch.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Telekom má problémy s webmailom - aktualizácia 1
Energetická efektívnosť dátových centier sa násobne zlepšila
Let's Encrypt vydala miliardu SSL / TLS certifikátov
Detekovali sme doteraz najväčšiu vesmírnu explóziu po Veľkom tresku
Google požiadal o licenciu dodávať Huawei napriek sankciám
Telekom dá v mobilnej sieti v marci 1 TB dát zdarma
Číňania zradarovali Mesiac 40 metrov do hĺbky
Tvorcovia znížili cenu Raspberry Pi 4
Zraniteľnosť v mnohých zariadeniach umožňuje dešifrovať WiFi, objavil ju omylom Eset
V Telekome v 2019 dominovali Samsungy, prvý bol ale Huawei


Diskusia:
                               
 

Lazy loading for lazy people lul
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

65 % spomalovania sa sklada z vtieravej reklamy a zbytok je webovy obsah, welcome to the marketingstan
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

... pravda .. vidim to tak ze Chome prvej natiahne Reklamu a javascripty na CoinMining :) a na potom ostatny obsah stranky :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja mám problém s Chrome v Linuxe, napr. Reddit mi nenačíta vôbec, iné stránky zvykne načítať zle alebo keď je na stránke video a chhcem prepnuť kvalitu videa tak nevidím možnosti, len čistý panel...

Dosť ma to štve :D
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Zakazany JavaScript?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

zanedbany sex.
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Mám povolené všetko. Vo Firefoxe to šlapalo len tak sa mi nedalo dajak zmeniť meno, alebo to neviem :D

Tak som prešiel na Chrome lebo šak tam mám aj účty mejlové a hľa :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Edit:// Nedalo sa mi tam zmeniť písmo, bol dajaký udrbaný font a vyzeralo to hrozne :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco nepouzivas Chromium?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Neviem, kukal som aj to. Myslíš, že to bude lepšie jak Chrome?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lepsie v tom ze to je open source bez spehovatiek googlu.
Chome je v podstate fork Chromiumu, z chromiumu sa merguje kod do chromu.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

zdroj?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

https://www.chromium.org/
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

chyba je u teba. mam mint a reddit v chrome funguje.
vyskysaj inkognito rezim, mozno mas problem s nejakym rozsirenim.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Install Arch.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

lol, toto napises niekomu, kto sam neodtroubleshooti ani chrome? You crazy? taketo individuum by si pustil na forum ArchLinux sa pytat otazky :D
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Je nejaká šanca, že by nechali načítať najprv obsah stránky, a až potom reklamy, či by som od googlu chcel veľa?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Paradoxne, myslím, že Googlu ide práve o to, pretože mnoho stránok má reklamy na neviditeľnom mieste, ale zobrazenia sa im počítajú. Nemyslím si, že to robia pre dobro užívateľov Chrome :) ...
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

A ten kto pouziva Brave, tak sa mu ani tie reklamy vobec nenacitaju :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Z rýdzo odbornej perspektivy je oneskorovanie pripadnej tlace cez wifi priekazne jasny fail.
Odpovedať Známka: -7.3 Hodnotiť:
 

Uz sa tesim, prve sa nacitaju reklamy a potom obsah stranky. (teda aspon takto mi to funguje na mobilnom chrome) Neviem, kto potrebuje pri sucasnych rychlostiach internetu riesit rychlost nacitavania stranok. Pre mna pri 150 Mbit/s je ten rozdiel neviditelny.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

No hej, ale podľa mňa ide aj o výkon.. skús mať gigabitový internet ale trebárs len 300MB voľnej RAM .. pri obrázkoch a "ťažších" stránkach je to pôrod.. taktiež firefox v linuxe ... dokonalý, ale keď otvoríš zopár stránok/profilov na Facebooku a máš nebodaj staršiu mašinu, tak to tak začne sekať a mrznúť.. to isté Flickr, keď si tam dlho a trebárs niečo vyhľadávaš.. po čase zaprataná celá RAM a ešte aj swap.. v Chrome/Chromium neviem či to robí, tie zas nepoužívam lebo napr. aj tu na DSLku sa nedá (nedal) čítať text (moc malý) .. aj keď som dal minimálnu veľkosť trebárs 50px .. vôbec to nemenilo
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

preco nam kritizujes dizajn dsl.sk?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

dizajn schvaľujem všetkými 20timi a kiežby sa inšpirovalo 100% www stránok.. kritizujem skôr tvorcov chrome/chromium, ktorý skrátka niektoré malé písma ešte viac zmenšujú aj napriek navoleniu minimálnej veľkosti textu (keď zvolím aby minimálna veľkosť textu bola 50px, tak chcem aby najmenší text čo uvidím mal 50px, nie 3px, pričom originál má 10px.. skrátka nonsense)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ešte som si spomenul.. nedávno som bol na stránke jedného skvelého chlapíka (bigclive) ktorý rozoberá rôznu elektroniku a techniku a natáča to na youtube a je to asi najužitočnejší youtube kanál. Stránku som čakal že bude mať strašnú, ale tá stránka je ešte dokonalejšia. Žiadne rušivé prvky, len text na čiernom pozadí, úplny raj.

"This vintage dial-up era site is programmed in lean HTML with minimal active content. It is designed to load almost instantly on any platform, even at low download speeds. Some parts of the world still have old computers and poor Internet connectivity."

A aj keď nemám starý počítač a mám optiku, tak sa skrátka takýmto stránkam veľmi teším... načo tam dávať animovaný balast a rušivé veci?!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak toto je riadne zly napad veru. gratulki
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zaujímalo by ma ako sa zachová JS napr. onload eventy a pod. Podľa mňa to rozbije viacero stránok ak sa to nebude dať nejako explicitne zapnúť/vypnúť per site. Taký možno hlúpy príklad by bol:
Na stránke je formulár ktorý je dlhší ako jej viditeľná časť. Na konci je obrázková captcha na ktorej je onload event až po ktorom sa odblokujú vstupy na zadávanie dát.

Teraz ale máme problém - ak tento lazy loading nespustí onload event pri lazy načítanom obrázku, vstupy sa neodblokujú a užívateľ bude mať pocit, že stránka nejde a opustí ju.
Alebo lazyload spustí onload aj keď obrázok sa vskutočnosti celý nenačítal a príprava captchy zlyhá pretože chýbajú dáta v img.

Ďalším problémom môže byť strana servera ak napr. neumožňuje na viackrát stiahnuť ten istý obrázok z nejakej príčiny. Chrome urobí prvý čiastočný request pre rozmery, server si to poznačí a zakáže ďalší prístup. Následne Chrome urobí request pre celý obrázok lenže server už odpovie 403.

Ako teraz špekulujem možno to majú nejak pekne ofachované.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Alebo scrollTo(). Kliknes a bielo...
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Nevýhodou je potenciálne čakanie na dočítanie prvkov, ak sa na ne užívateľ posunie príliš rýchlo alebo nepredvídane. "

otvorim 10 tabov a ked k nim pridem tak ocakavam, ze na nich uz vsetko uvidim. A nie ze si pockam dalsie nacitavanie. Snad to pojde vypnut :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Myslim ze prve co sa bude nacitavat budu reklamy Google Ads.
Odpovedať Hodnotiť:
 

" Nevýhodou je potenciálne čakanie na dočítanie prvkov, ak sa na ne užívateľ posunie príliš rýchlo alebo nepredvídane. "

A preto treba nasadit umelu inteligenciu. :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

AKA pridať

if (userScrollsTooFast){
loadEverything();
}

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Životopis prosím zašlite na recruitment@google.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

keby sa blokly reklamy tak nacitanie strany by bolo 3x rychlejsie a uspora dat by bola 80%
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár