neprihlásený Štvrtok, 3. apríla 2025, dnes má meniny Richard
Veľký operátor mal pri výpadku elektriny problémy napriek zálohe

Značky: elektrická energiaSlovanetBratislava

DSL.sk, 13.8.2018


Dôvodom problémov a výpadku relatívne veľkého celoslovenského operátora Slovanet počas piatkového výpadku dodávok elektrickej energie v Bratislave bolo zlyhanie záložného napájania aj telekomunikačných zariadení.

Operátor to uviedol v stanovisku pre DSL.sk v noci na sobotu.

Ako sme informovali, v piatok prišlo v Bratislave v poludňajších hodinách k pomerne veľkému výpadku dodávok elektrickej energie. Podľa distribučnej spoločnosti ZSE sa tak stalo o 11:30, kedy vypadli oba transformátory elektrickej stanice Ostredky, z ktorej je zásobovaná elektrickou energiou veľká časť bratislavských mestských častí Ružinov, Podunajské Biskupice a Vrakuňa.

Postihnutých bolo celkovo 47.8 tisíc odberných miest a elektrinu nemali napríklad ani električky MHD a niektoré nákupné centrá. Nabiehať začala v jednotlivých lokalitách evidentne postupne a ZSE v skoršom oznámení avizovala predpokladaný čas odstránenia poruchy na 14:00, kedy boli kompletne obnovené dodávky nie je jasné.


Dátová prevádzka Slovanetu v SIX od 9. augusta 8:00, kliknite pre zväčšenie



V každom prípade výpadok sa dotkol aj operátora Slovanet sídliaceho na začiatku Ružinova. Problémy názorne ilustruje okrem iného graf dátovej prevádzky v hlavnom slovenskom peeringovom uzle SIX, kde je možné vidieť začiatok výrazného poklesu dátovej prevádzky prichádzajúcej do siete Slovanetu od práve 11:30, pričom medzi dvanástou a jednou bola dátová prevádzka poklesnutá na polovicu a plne sa obnovila krátko po jednej.

Prerušená bola prevádzka časti telefónnych služieb, IPTV a prístupu do internetu na dobu niekoľkých desiatok minút, uviedol pre DSL.sk manažér pre komunikáciu Roman Greguš.

"Telekomunikačný uzol je pre prípad výpadku dodávky elektriny obsluhovaný výkonným a pravidelne testovaným systémom batériových záložných zdrojov a generátora. Po prechode napájania na záložné systémy však nastala závažná porucha aj v rámci nich, ktorá spôsobila prerušenie prevádzky uzla," vysvetľuje operátor prečo nezafungovali systémy záložného napájania.

"Následne nastala aj porucha niektorých zariadení telekomunikačnej siete (agregačný switch a jeden z DNS serverov), spôsobená pravdepodobne prúdovým impulzom pri prerušení elektrického napájania. Tieto zariadenia boli v čo najkratšom čase vymenené za náhradné a ich prevádzka obnovená. Neodkladne uskutočníme aj opravu poruchy v systéme záložných zdrojov a jeho mimoriadnu revíziu a záťažové testy," uvádza operátor k ďalším vzniknutým problémom a pripravovaným opatreniam.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Amazon začína vypúšťať satelity svojho konkurenta Starlinku
OpenWrt pripravuje svoj druhý router, výrazne výkonnejší
Nová ukážka tretej série populárneho Star Trek seriálu
Kataster dostane 18.8 milióna na riešenie hackerského útoku a zvýšenie bezpečnosti
Arm očakáva, že jej podiel v serveroch tento rok vyskočí na 50%
Intel odštartoval tzv. rizikovú výrobu čipov novým procesom 18A
Vydaný Firefox 137 s podporou skupín kariet
V Prahe otvárajú nový študijný odbor kvantová informatika
Kataster spustil po hackerskom útoku aj mapu, zatiaľ v testovacej prevádzke
Ceny RAM klesli a majú klesnúť aj v druhom štvrťroku


Diskusia:
                               
 

Neodkladne uskutočníme aj opravu poruchy v systéme záložných zdrojov a jeho mimoriadnu revíziu a záťažové testy," uvádza operátor k ďalším vzniknutým problémom a pripravovaným opatreniam.

- rozumej -> nespravime nic, lebo fakt zeby ti odisli spominane zariadenia prudovym pulzom je samozrejme nezmysel, kedze prudovy pulz sa k nim ani nemohol dostat.
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Nie. Nakoľko pravidelné testovanie je k hovnu, priekazne ho zintenzívnime.
Odpovedať Známka: -2.4 Hodnotiť:
 

Takze si to zhrnme... proste maju technologiu na to aby pri vypadku vsetko fungovalo, ale nie je to nastavene tak ako by to malo byt...
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

aky operator taka zaloha
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

nas specificky trh to predsa znesie ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mohol by uz niekto naprogramovat generator IT vyhovoriek pre podobne situacie :) Kedze som svojho casu pracoval pre jedneho z providerov, dobre viem ako sa podobne "vyjadrenia" pisu :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://shinytoylabs.com/jargon/

My CIA contact buried my disk, because they thought my secretary's was better.

My PPPoE array is down, our only choice is to shut down and calculate the digital spyware!

Try to program the SDD array, maybe it will hack the fiber optic protocol!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby ste robili v tomto segmente nejaku dobu (diskutujuci), tak by ste vedeli, ze dnes sa do kazdeho zariadenia montuju kurvitka. A tie najjednoduchsie a najspolahlivesie, su filtracne/blokacne kondenzatory :) V ustalenom stave vsetko funguje, dokonca niekolko rokov. Ale akonahle zariadenie vypnete, a zapnete, tak tie vyschnute elektrolity uz spravia svoje, a zdroj je bud tak nestabilny, ze z neho signal power-good ani nevyleze, a ked aj vyleze, tak dalsie POL kondenzatory kade tade po doske to dorazia nestabilitou napajania... No, a server/switch sa uz neprebere.

Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

dokoncenie:
Schvalne sme niektore servery, ktore u nas uz neboli dolezite, drzali pri zivote co to da. A bez vypadku elektriky dokazalo aj stare lacne 1U IBM bezat 7+ rokov bez restartu. Ale akonahle vypadla elektrina, tak bol v pecku... Po vymene kondenzatorov na doske bezal samozrejme dalej. Su to proste najlacnejsie a najspolahlivejsie kurvitka, a inak, ako takymto cvicenim nemate ako dojst pocas behu zariadenia, ze po vypadku uz nenabehne.
Blbe je, ze sa spoliehali na single point of failure...
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

Ako clovek co niekolko rokov opravoval IBM zdroje a bol aj pri ich vyrobe ti mozem povedat, ze trepes totalne nezmysly.
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

Totalne nezmysly nepise. To, co popisuje sa aj deje, len to trosku prehana.
Ked si vyratas, ze 7 rokov je 61320 hodin a ten objem hodin nemusi prezit ani kvalitny kondik, tak ziadnemu tak staremu zariadeniu by som neveril, ze po vypadku elektriny nabehne.
Kondenzatory su najhorsia suciastka v elektronike(nic horsie ma nenapada). Maju dost obmedzenu zivotnost, blbym navrhom obvodu ju vies este skratit. Vysoka teplota im tiez dost radikalne znizuje zivotnost.
Videl som uz x zariadeni, kde vdaka setreniu par centov za kvalitnejsie kondenzatory, nevydrzali fungovat dlho.

K clanku. Vsetko moze zlyhat a aj zlyha. Bez ohladu na redundanciu a neviem co. Da sa len znizovat pravdepodobnost zlyhania. Uplne sa eliminovat neda. Naklady na znizovanie pravdebodobnosti pod urcitu hodnotu rastu exponencialne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ten 7 rocny server bol samozrejme extrem. V prieme odisli, respektive presli vymenou kondenzatorov, tak po 4 rokoch...
Ale to boli asi este tie kvalitnejsie kondiky :)
Historia skor ukazuje, ze cim novsi HW, tym kratsia ta zivotnost... Pri SUNoch sme ich menili v niektorych pripadoch uz po menej ako troch rokoch. A kedze nepotrebujeme high-performance HW, tak boli dobre aj taketo starsie kusy, ktore sa po "renovacii" za par euro, dali znova veselo pouzivat. Takze v ziadnom pripade to nebolo myslene, ze IBM je zle, ze nevydrzi 10 rokov. Tak som to nemyslel.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Chodili k nam kusy z celeho sveta. Odhadom polovica bola na upgrade, zbytok opravy. Vacsinou odchadzali vykonove tranzistory a/alebo riadiaca elektronika. Kondenzatory tiez, ale urcite nie v nejakom zasadnom pocte. Za tie roky my ich preslo rukami niekolko tisic kusov.
Nepopieram, ze kondezatory v lacnych zdrojoch odchadzaju casto, ale moja skusenost pri IBM je ina.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Mne na IBM servery tiez prdli kondenzatory na doske... oprava 200 EUR (pekne si prihodili). Potom prdli zasa ine a zamestnanec ich vymenil za par eur.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hej jasné. youtubový "machri".
A so spájkovačkou v ruke, však aké ESD alebo tepelné poškodenie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dufam, ze ste toho zamestnanca vyhodili za to, ze nerobil v pracovnom case co mal, ale usetril vam 199€!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Paradoxne, v zdroji v IBM neodisli. Iba tie po doske.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kazdy si to opravoval sam, takze ku vam to uz nedoslo :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No vidis, presne ako v TV Tesla Orava, kde bud menis vysokonapatovy vykonovy tranzistor, alebo elektroliticky kondenzator. Vyvoj sa nikam neposunul!
Odpovedať Hodnotiť:
 

HPckove servery G1 a G2 s nafukanymi kondikmi pri zberniciach ficia stale OK, ale 8 rocne IBMka bez zjavnych prejavov na kondikoch uz vypnutie nerozchodi takych 50:50.
Superkondenzatory, ktore sa pouzivaju pri niektorych radicoch miesto baterky (6.4F, atd..) sa odporucaju tiez po par rokoch.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár