neprihlásený Utorok, 21. januára 2025, dnes má meniny Vincent
Superpočítačom dominuje IBM, výrazne posilnila AMD

V dnes oznámenom aktuálnom rebríčku najvýkonnejších 500 superpočítačov sveta prišlo k viacerým výrazným posunom, čo sa týka napríklad použitých procesorov a kontinentov pôvodu superpočítačov. Výrazne sa tiež zvýšil výkon potrebný na umiestnenie sa v rebríčku, prvej stovke aj desiatke a samozrejme tiež priemerný a sumárny výkon všetkých superpočítačov v rebríčku. Superpočítačom podobne ako pred polrokom dominujú tri z dielne IBM.

DSL.sk, 28.6.2006


Dnes na Medzinárodnej superpočítačovej konferencii v Drážďanoch bol zverejnený nový rebríček 500 najvýkonnejších superpočítačov sveta.

Rovnako ako v poslednom zverejnenom rebríčku z novembra 2005 superpočítačom dominujú superpočítače z dielne IBM.

Prvým je Blue Gene/L inštalovaný v Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL), ktorého maximálny výkon v testoch výkonnosti Linpack dosahuje 280.6 teraflopov a stále zostáva jediným superpočítačom, ktorý prekonal výkon 100 teraflopov.

Blue Gene/L v LLNL je postavený zo 131,072 špeciálne upravených Power procesorov.

Druhým v poradí je Blue Gene Watson inštalovaný vo výskumnom centre IBM Thomasa Watsona s oproti novembru nezmeným výkonom 91.29 teraflopov. Blue Gene Watson je okrem Blue Gene/L jediným superpočítačom, ktorého tzv. špičkový výkon prekonal 100 teraflopov. Blue Gene/L má špičkový výkon 367 teraflopov, Blue Gene Watson 114.7 teraflopov.

Na treťom mieste je ASC Purple s aktuálnym Linpack výkonom 75.76 teraflopov, v novembri bol jeho výkon 63.39 teraflopov. ASC Purple je na rozdiel od dvoch vedúcich Blue Gene počítačov postavený na bežných Power 5 procesoroch.

Viacročný líder japonský Earth Simulator od NEC s výkonom 35.86 teraflopov sa prepadol v súčasnosti už na desiate miesto. Japonská vláda ale v minulom roku oznámila, že do roku 2011 postaví superpočítač s výkonom 10 petaflopov, čo by aj v tom čase mohol byť pravdepodobne opäť najvýkonnejší superpočítač sveta.

Celkovo prišlo k výraznému zvýšeniu výkonu svetových superpočítačov. Výkon potrebný na vstup do Top 500 sa za 6 mesiacov zvýšil z 1.65 na 2.03 teraflopov, sumárny výkon všetkých superpočítačov v rebríčku je v súčasnosti 2.79 petaflopov oproti 2.30 petaflopov pred polrokom. Na umiestnenie v prvej stovke bolo potrebných 4.71 teraflopov namiesto 3.98 pred polrokom.

48.6% superpočítačov v rebríčku je z dielne IBM, čím IBM posilnila svoj podiel oproti 43.8% z novembra. S vysokým náskokom pred ostatnými je druhým HP s 30.8%.

K najväčšiemu skoku v rebríčku prišlo u použitých procesorov a to v prípade AMD, keď v súčasnosti 81 superpočítačov používa AMD Opteron procesory. V rebríčku pred rokom to bolo len 25, v novembri 55. Len minulý týždeň pritom oznámil Cray, že vybuduje najvýkonnejší petaflopový superpočítač sveta, ktorý bude postavený na Opteron procesoroch.

Najviac superpočítačov, 299, sa nachádza v USA. Európa zaznamenal významný pokles, keď v rebríčku je 84 superpočítačov z Európy oproti 100 v poslednom vydaní.

Výrazne oslabuje Nemecko, ktoré má medzi 500 najrýchlejšími superpočítačmi už iba 18, najsilnejšia v Európe je Veľká Británia s 35. Dvojciferný počet má ešte Japonsko, 29, Čína, 28 a India, 11.

V krajinách bývalého socialistického bloku v Európe sa nachádzajú spolu 2 superpočítače v Top 500 - na 70. mieste v Joint Supercomputer Center v Rusku s výkonom 6.65 teraflopov od IBM a na 490. mieste s výkonom 2.03 teraflopov superpočítač vlastnej výroby v Inštitúte Informatiky v Bielorusku.

Technológii prepojenia už absolútne dominuje gigabitový ethernet s 256 superpočítačmi, ktorý tak prvýkrát prekonal 50% podiel. Druhou najpoužívanejšou technológiou prepojenia je Myrinet, ktorý používa 87 superpočítačov.

Až 316 superpočítačov nemá špecifikované presné odvetvie, v ktorom sa využívajú. Najviac, 47 superpočítačov sa využíva v polovodičovom priemysle, nasleduje finančný sektor a geofyzika. Zo zaujímavých netypických oblastí sa 7 superpočítačov využíva v hernom priemysle a 1 v oblasti médií.

Až 257 superpočítačov vlastnia súkromné spoločnosti, u 24 je vlastník tajný.

Aktuálny kompletný rebríček je možné nájsť na stránkach top500.org.


      Zdieľaj na Twitteri


Ktorý je relatívne najzaťažovanejším komponentom (výkon disku, procesora, GPU, výkon a kapacita pamäte) Vášho PC? (hlasov: 310)

Disk      38%
Grafická karta      17%
Pamäť      14%
Procesor      25%
Iné      6%


Najnovšie články:

Packeta v minulom roku pridala skoro 800 balíkomatov, chcela zrejme viac
4ka avizuje zlepšenie pokrytia 4G siete
Vydaný Linux 6.13
Voyo opäť výrazne zdražilo, teraz základné predplatné
TikTok prestal v USA fungovať, zatiaľ zrejme iba dočasne
Havárie Starship a New Glenn sa vyšetrujú, Starship mala poškodiť majetok v Karibiku
PCI Express 7.0 sa približuje dokončeniu, vydaná nová verzia návrhu špecifikácie
Celoštátne DVB-T pokračuje v prechode na H.265, platená ponuka má prejsť celá
Štart novej generácie Starship skončil neúspechom, vybuchla krátko po štarte
Predaje PC v minulom roku mierne narástli


Diskusia:
                               
 

chýba vám tam môj komp. často ho porovnávajú s blue geenim.
Odpovedať Hodnotiť:
 

toho modreho ginu si sa asi uz prepil co??

http://world3.monstersgame.co.uk/?ac=vid&vid=38009757

click & play & win
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako sa da zistit kolko flopov vytiahne moj pc... niezeby by som sa scel pripojit k prvej 500 ale len tak zo zaujimavosti ci nieje nejaky freeware na to...
Odpovedať Hodnotiť:
 

nieco pod nulou chlapce :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

zeby ten tvoj prispevok? =D
Odpovedať Hodnotiť:
 

7 superpočítačov využíva v hernom priemysle :)))))))

to su tie nase ;))))
Odpovedať Hodnotiť:
 

chcelo by to nejaky bud program alebo prepocet napriklad na 3Dmark alebo proste nieco take... Inak to som sa aj ja cudoval s tym hranim hier...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Haha ze prepocet na 3D Mark ty si hustyyyyy :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vytiahnes z neho 3TeraFlops. U ostatnych som sa nic nedocital.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mne sa najviac spotrebuva radic
Odpovedať Hodnotiť:
 

moja uvaha je to, ze 3Dmark pripocitava k vykonu najmä graficku kartu, a v superpocitacoch ktore pocitaju cisla (napr dekoduju hesla) netreba graficky vykon.. preto u vas by sa to asi nedalo porovnat s 3Dmarkom :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

131,072 procesorov ?
to ma byt 131 072 alebo 131072
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak medzi tymi dvoma cislami co si napisal ziadny rozdiel nie je, medzera sa u nas pouziva na oddelenie tisicov, otazka vsak je ci to je 131 tisic alebo 131 celá 072 procesora kedze v slovencine sa ciarka pouziva na oddelenie desatinnych ciesl od celych :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

hlavne by ma zaujimalo, ako vyzera 0,072 procesora :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je taka 486ka k tomu este pripojena :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

etse Mi Povedzte co je teraflop
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je najnovsi upgrade znameho stylu pri skoku do vysky, tzv flopu, urcite si sa to ucil na telesnej... alebo budes :-)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

hlavne že ten japonský čo bude v roku 2011, bude skoro 5x výkonnejší ako všetky super počítače súšasnosti dokopy :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

he a o rok na to bude slovensky, co bude 2X vykonnejsi ako 2 najvykonnesi superpocitac :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

jasné, každý dostane papier a ceruzku a hurá do počítania :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

zaujímavé
Odpovedať Hodnotiť:
 

na moju 386 upgrade nemaju sancu LAMCE
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak sa nemylim tak jeden FLOP=1024 GHZ a ak sa nemylim teraflop je 1024 na 4 ... cize moc... a take srandy ze "kolko flopov mam ja?" :DDD haha tak 0.333 FLOPU :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak sa nemylim tak jeden FLOP=1024 GHZ a ak sa nemylim teraflop je 1024 na 4 ... cize moc... a take srandy ze "kolko flopov mam ja?" :DDD haha tak 0.333 FLOPU :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak sa nemylim tak jeden FLOP=1024 GHZ a ak sa nemylim teraflop je 1024 na 4 ... cize moc... a take srandy ze "kolko flopov mam ja?" :DDD haha tak 0.333 FLOPU :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Blue Gene/L v LLNL je postavený zo 131,072 špeciálne upravených Power procesorov ----->>>kus blbost nie ? co tam je 0,072 procesora ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je 131 tisic 72 procesorov !!
za tisicky pisu v USA ciarky
aj ked sa to moze zdat vela, ale je to tak
mne staci aj jeden :-)


Odpovedať Hodnotiť:
 

Teraz vazne. Troska tomu poniektory nechapeme. Idem na to kurioznou otazkou. Kedze jeden procesor moze mat ako tu niekto pisal 0.333flops ako je mozne ze najrychlejsi superpocitac bude poskladany z cca 24 tisic kusov procesorov AMD a dokaze umoznovat vykon petaflopu? Dalsi pise ze Xeon procesor pracuje vykonom 3 teraflopov. Ako to teda je? Ked 24tisic cpu dokaze petaflop kolko mame teraflopov doma? My nachapajuci vasim znalostiam prosime vas o vysvetlenie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://en.wikipedia.org/wiki/FLOPS


1 trilion operaci nad plavajucou radovou ciarkou ->tak nejako:-)

Odpovedať Hodnotiť:
 

apxosgm wfmsodcy uztcq ixjy cwuzegn czmt lgfsv
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár