neprihlásený Piatok, 26. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslava
Intel má veľké problémy s 10-nm výrobou, PC prídu až budúce Vianoce

Značky: Intel10 nmCPU

DSL.sk, 27.7.2018


Spoločnosť Intel má evidentne veľké problémy s výrobou novým 10-nm výrobným procesom, keď aktuálne avizuje príchod prvých počítačov s jej 10-nm procesormi po spustení masovej výroby takýchto CPU až na vianočnú nákupnú sezónu 2019 začínajúcu v októbri až novembri.

Intel uviedol prvé procesory vyrábané 14-nm procesom na trh na jeseň 2014, išlo o Core M procesory architektúry Broadwell. Kým až do 14 nm bol schopný nasadzovať nový výrobný proces každé dva roky a bol jasným lídrom aj v technológii výrobného procesu, v súčasnosti je po takmer štyroch rokoch stále na 14-nm vylepšenom procese.

Spoločnosť síce už vyrába 10-nm CPU v obmedzenom množstve, prvé dodávky avizovala už na prelome rokov a v máji oficiálne uviedla jej prvý 10-nm CPU Intel Core i3-8121U, ešte v apríli oznámila odloženie spustenia masovej výroby z očakávaného druhého polroka 2018 na rok 2019.

Zároveň tento prvý 10-nm CPU zďaleka namá zaujímavé parametre a vyvolávajú vôbec otázku či je lepší ako porovnateľné CPU vyrábané 14-nm procesom.

Intel doteraz presne nešpecifikoval, kedy presne v 2019 sa má masová výroba spustiť. Pri včerajšom ohlásení finančných výsledkov za Q2 ale avizoval príchod PC s 10-nm CPU po spustení masovej výroby na budúcoročnú vianočnú sezónu, upozornil Anandtech.

V apríli ešte vtedajší CEO Krzanich avizoval, že výrobný proces má stále vysokú chybovosť a v dôsledku nízke percento bezchybných čipov z vyrobených čipov. Intel podľa jeho informácií poznal dôvody týchto problémov a má na ne riešenia, vyžiadajú si ale svoj potrebný čas. Defekty majú vznikať v dôsledku potrebného väčšieho počtu použití posunutých vzorov pri leptaní, aby bolo stále 193-nm laserom možné vyrábať 10-nm čipy.

Napríklad konkurenčný výrobca TSMC už má spustenú masovú výrobu 7-nm procesom. V súčasnosti ale neexistujú presné pravidlá pre označovanie výrobných procesov, ich porovnanie nie je možné len na základe tohto zjednodušeného údaju výrobcov, v každom prípade 7-nm proces TSMC by už mal byť jasne pred 14-nm procesom Intelu. Naopak 10-nm proces Intelu by podľa skôr spoločnosťami avizovaných parametrov a tvrdení mohol byť už lepší ako 7-nm proces TSMC.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

České železnice idú testovať WiFi vo vlakoch cez satelitný Starlink
V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke


Diskusia:
                               
 

Takto by mohli prist na trh spolu s DDR5, a to by uz mohol byt zaujimavy krok vpred.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Mohol by byt, ale nebude :\.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A načo nejaké DDR5 keď ešte ani DDR3 nevieš využiť???
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Len je rozdiel 10nm pri DRAM cipoch, a 10nm pri CPU cipoch... DRAM maju daleko jednoduchsie struktury, a su viac-menej takym predskokanom vyrobneho procesu, ktory sa nasledne este zdokonaluje na pouzitie pri CPU.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

nuz fyzika ma svoje limity
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

A je v ludskych silach pokorit kazdu vyzvu a limity posuvat...
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Nie je. Vždy narazí na hranice a obmedzenia.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Skutocnym odbornikom ale akceptacia obmedzeni protistrany problem priekazne nerobi.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

svata pravda.. aj v korane sa pise nieco podobne..
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

aj v navode na chemickom cistici na toalety som nieco podobne cital
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dam ti vyzvu - skus vyhrat boj proti blbcom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tu je sucastou takeho boja priekazne kazdy prispevok.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

nie je problem... staci ho spravne aktivovat, a, pretoze je blbec, spravi to, co chces...
Odpovedať Hodnotiť:
 

jo, fakt kazdu vyzvu a kazdy limit

aj ucinnost 101%, aj rychlost 1,01c
aj 28-jadier na 5 ghz v 2018, aj 10 nm 95W cpu v roku 2015

jo fakt kazdu vyzvu, nech je akokolvek j3*nuta a nerealna
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

jo, kazdu...

rychlost svetla bola uz prekonana pri experimentoch dobrych 7 rokov dozadu... nejakych 700-800 km prebehli castice o par nanosekund skorej ako svetlo.

procaky - ani 28c56t@5.0GHz nie je problem.

10nm prototypy tu su uz od 2014. 2016 isli prve vzorky na zakaznikov. u intelu.
ibm to dotiahlo este dalej, v 2012 mali uz <10nm nanoC nahradu kremika. efektivnejsiu a menej pazravu nahradu.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

O čom píšeš???
Nikto nikdy nikde neprekonal nám známu rýchlosť svetla!
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Usain bolt nie, ale pocul som, ze zidia su prilis blizko, ked pocuju strngat tridsat striebornych.
Odpovedať Hodnotiť:
 

clovece, DAJ SA LIECIT! a uvedom si jako c0c0tiny drizdas!

A) rychlost svetla NIKTO neprekonal, ani tie neutrina, ani kvantova previazanost a EPR paradox neprekracuju rychlost svetla vo vakuu

B) na to sa da povedat len jedno? absolut total intel-idiot so extremne selektivnou slepotou, ktora zabranuje vidiet kilowattovy prikon takeho procaku a hovadsky vodny takmer 2 kW chladic


Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

a/ report tu https://arxiv.org/pdf/1109.6282.pdf

b/ san mas dokaz. san pises ze funguje. branis sa tomu uznat. a zvalujes to na prostistranu.
si len uplny chudak, ktory podla znacky /a jej relativjen oblubenosti/ rozhoduje o tom, comu veri alebo nie.
prestan fetovat a najdi si nejakeho chlapca, bo od vtedy, co ta zena opustila a vyhodili ta zo skoly, pises len kokotiny.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A) plho, mlho - sak to su tie neutrina spred x rokov ktore spominam a o ktorych sa cca po dvoch rokoch ukazalo ze teda vobec nesli nasdvetelnou rychlsotou

B) ano, aj auta bezne jazdiace a zvladajuce 400 km/h su a funguju a preto ich ma ich kazda mlada rodina a su ich plneeeeeeeee cestyyyyyyyyyyy, lebo su lacne a jednoduche a pri 400 km/h skoro nic nezeru, rovnako tak aj 28C na 5 GHz je na sucasnych technologach jednoducha vec ako svina, lacna, nic nezere, prakticka a jednoducha a preto to ma kazdy

C) co to drizdas, absolutne si nepochopil co za chujiny drizdas a preto nechapes co k reakcii na tvoje vyplody patri a nepatri
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a/ ano a bush moze za 9/11. co mi este porozpravas?

b/ a? to, ze si to niekto ako ty nemoze dovolit, neznamena ze to neexistuje. ci u Teba ano?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

a) Mylish sa, neprekrocili. Vysvitlo, ze to bola xyba v pokuse, nejake zle pozapajane kable, ci co. Este aj teta wikipedia ti o tom vie nieco porozpravat: https://dopice.sk/lKl
Odpovedať Hodnotiť:
 

a, nie, aktualne sa rata s nejakymi casticami /v par ppb/, ktore funguju rychlejsie ako svetlo.
vec sa ma ale tak, ze tieto casto koliduju s casticami, ktore letia pomalsie a...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Vydno ze nerozumies fyzike ani kus :D nic co ma ne jaku hmotnost sa nedokaze co i len priblizit na rychlost svetla. Vychadza to z poctaty priestoru. Jedine světlo moze ist maximalnou rychlostou vdaka absence hmotností, ale potesim ta su aj rychlesie veci ako světlo a to například Fazova rychlost alebo rospinanie samotneho priestoru.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme, ze nie.
Ale uvaz:
Albert povedal, ze svetlo sa sprava aj ako castica aj ako vlna. A vcil ide o to, ci ten foton ma nejaku hmotu.
Jeden z argumentov je, ze kedze sa pohybuje rychlostou svetla, tak nesmie byt hmotny. A ted sa len to ide dookola - castica pohybujuca sa rychlostou svetla nemoze byt hmotnou, lebo sa pohybuje rychlostou svetla, a pohybuje sa rychlostou svetla, lebo neni hmotna.

Aj kvoli tomuto sa zacalo par ludi hrat s napadom, ze iste castice sa hybu rychlejsie a ze ich pomalsie castice a fotony spomaluju. A ze je ich kokotisky malo. Ale su. A o tom bol aj ten experiment, ze jednu taku zrovna chytili.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No rychlostou svetla sa hmotnim casticiam rastie hmotnost a tym zpomaluje zrychlený no pre dosiahnutie C je treba nekonečna energie a nekonečna energie sa rovna nekonečna hmotnost. Jedine na co sa prislo ze existuje teoretická castica Tachyon co ma opacnu hmotnostou a ta ide mimo nas priestor nadsvětelnou rychlostou a nato aby si ju spomalil na rychlost světla potrebujes nekonecnu energiu, Ale je to len hypotéza a nikto nikdy ju nevidel doslova existuje len na papieri
Odpovedať Hodnotiť:
 

jasne, ale, sleduj tu...
ked sa castica svetla vezie na vlne tvorenej casticami svetla, dokaze sa viezt rychlejsie ako rychlost castic svetla samotneho - teda svetlo samo o sebe bezi rychlejsie ako svetlo samotne dokaze bezat.
preto aj ine castice, ktore maju hmotu zanedbatelne rozdielnu od hmoty nehmotnej castice svetla, vedia byt svetelnou vlnou unasane, a to rychlejsie ako svetlo samotne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

C) robi sa vselico, skuma sa vselico kuratenko, aj napis IBM z 30 atomov xenonu tu bol takmer pred 4 dekadami a tot nedavno videjko s triblovanim jedneho atomu, C-fullereny a C-nanotrubice su tu dve dekady, dekadu natahujeme grafen ... ondieme sa s kvantovymi pocitacmi .... lenze ked niekto nechape ze aj myslim struktury a cipy NA SUCASNE HROMADNE POUZIVANEJ a NA TRH DAVNO NASADENEJ VYROBNEJ BAZE kremikovych wafferov (imerzna litografia a schyluje sa k ultrafialovej litografii) ked tu niekto bude drizdat o tom co robia vyskumne timy v IBM a dalsich 20 firmach XY, tak je hotentot, lebo nepochopil ze clovek mysli struktury a cipy NA SUCASNE HROMADNE POUZIVANEJ a NA TRH DAVNO NASADENEJ VYROBNEJ BAZE kremikovych wafferov ... drizdat mozes aj o 1 TB 32-vrstvovych optickych mediach, o ktorych som cital pred dekadou pravidelne kazdy rok
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

neplet sem kokotiny, co sem neplatia. faktom je, ze dane cpu tu v tu dobu boli, ci su hromadne nasadene alebo nie, nie je relevantne.

prestan fetovat, pomaha to
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

fetovat by mal prestat niekto iny, tie tvoje drizdy sa nedaju citat
Odpovedať Hodnotiť:
 

na margo tvojho dementneho vlhkeho intelovskeho 10 nm sna:
https://bit.ly/2M5J87S (!!!!!!!!!!!!!) ... za posl. 3,5 roka uz asi osmy odklad a prehlaseie o zdrzani a posunuti

vycucy:

- 10nm Cannon Lake ostatně neseženete ani v Ultrabookové verzi, která sice byla formálně vydána, ale patrně šla na trh v podobě pár vzorků - aby byl splněn slib investorům o vydání 10nm produktu ...

- ostatně už na jaře (exCEO) Krzanich přiznával, že sériová výroba 10nm procesorů nebyla spuštěna

- prvé odklady 10nm generace stály místo ředitelku Renee James už v polovině roku 2015
Odpovedať Hodnotiť:
 

fodrek mode detected
Odpovedať Hodnotiť:
 

Účinnosť 101% nie je problém. Tepelné čerpadlo pokojne spraví aj 500%. Účinnosť je totiž pojem ekonomický, nie fyzikálny.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

1. kokot, kup si obycajny kotol a mas ucinnost vyssiu ako 100%.
2. kokot, c sa da prekonat a prekonava uplne v pohode, len to nenesie informaciu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

pekne si sa predsavil, ale nechcel by som sa volat kokot

pokial pan kokot vedel co som myslel, nebude tu drizdat o kvantovej previazanosti (kde sa "nieco" prenasa nekonecnou rychlostou)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby pan Pjetrokot chapal, co si mysli, ze chape, tak sa vyjadri tak, aby mu ludia rozumeli.

Inak, vravis, ze su iste veci, ktore su nekonecne rychlostou prenasane? Nekonecna rychlost je viac ako rychlost svetla, ci to zas u Pjetrickovcov neplati?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

hej pjedrote, mas nieco k tej vychovnej, kvoli tvojmu patronizing kokotizmu, alebo to bude k teme?

akosi to nie je jasne, zatial iba len tak brbles.

Odpovedať Hodnotiť:
 

mimochodom, pretri si dioptrie, nepisal som o kvantovej previazanosti. o fazovej rychlosti si uz isto pocul.
Odpovedať Hodnotiť:
 

> zďaleka namá zaujímavé parametre
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Prispevok bol zmazany... za 3, 2, 1...
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Keby to tak AMD vyuzilo a zobralo 50% trhu. Mat potom taky dokonaly duopol by bolo fajn nie? :3
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ale AMD to nevyužije , leo na to nemá. tak sa neteš , lebo aj tak procesory lacnejšie nebudú! Lebo náklady na každý nm zmenšenia sú priam gigantické! A niekto to musí zaplatiť. Ty! Charita to nezaplatí !
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Ma, ale nedokaze to vyuzit.Uz len to, ze nenajde fabriku, ktora by mu vedela v dostatocnom mnostve vyrabat CPU.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kuratenko bolo asi posledneho 1 a 1/2 roka v kome a nevsimlo si kolko vtedy stal intel hedt 10-jadrak (vrchol hedt ponuky) a kolko stoji teraz (teraz je 10-jadrak uplna spodina hedt ponuky)

kolko stal vtedy intel "apu" do sc. 115X so 4 fyzickymi jadrami a kolko stoji teraz

ako sorry ale iba cisty blb alebo ignorant po 40% poklese cien za uvedene obdobie moze napisat, ze "procesory lacnejšie nebudú!"
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a kolko casu prebehlo.
clovek by si normalne pomyslel, ze je tu aj nejaky vyvoj.
a ked si da vedla seba generaciu po generacii, tak by zbadal aj presne akou zavislostou sa tieto veci poslednych 6 rokov zvysovali.
ako keby za tym zvysovanim bol nejaky dlhodoby plan...

a potom su tu cerveni fanboys s nejakymi konspiracnymi teoriami ako "konkurencny" procak postaveny na intel architekture za pouzitia tri generacie starych intel technologii nejaky sposobom intel ohrozuje...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nedrizdaj chujiny a prestan pozierat susedov, kanibalizmus ozaj zrejme skodi tvojmu mozgu
Odpovedať Hodnotiť:
 

skus este nieco... napr. ze socializmus funguje...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Že posielam kvety. Sušené.
A Janku Hospodárovie. Vlhkú.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

cize AMD pride s 7nm procesom a cely rok bude konkurovat 14nm Intelu? To je polovica nie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vzhladom k vykonnosti EK pri protimonopolnych konaniach ide pouzivanim roznych procesov zo strany vyrobcov priekazne o akt milosrdenstva.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:

Pridať komentár