neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Drahšie enterprise HDD sa kazia o trošku menej ako desktopové

Značky: HDDspoľahlivosť

DSL.sk, 26.7.2018


Spoločnosť Backblaze, poskytovateľ zálohovacej služby vo svojom cloude, zverejnila aktualizované nové vydanie svojej tradičnej rozsiahlej štatistiky spoľahlivosti jednotlivých modelov veľkokapacitných pevných diskov.

Aktuálne vydanie za druhý štvrťrok a celkovú dobu používania aktuálne používaných diskov sa okrem iného zameriava na porovnanie spoľahlivosti drahších enterprise diskov a spotrebiteľských diskov určených pre desktopy.

Backblaze mala na konci Q2 v používaní viac ako 98 tisíc dátových HDD. V minulosti nakupovala kvôli cene najmä desktopové modely, v poslednom čase ale nakupuje čoraz viac enterprise diskov vysokých kapacít od 8 TB.

Keďže desktopové má do kapacity 8 TB, pri aktuálnom bližšom porovnávaní porovnávala desktopový 8 TB Seagate Desktop HDD model ST8000DM002 a enterprise 8 TB Seagate Enterprise Capacity model ST8000NM0055.

Z prvého na konci Q2 používala 9 886 kusov a z druhého 14 393 kusov. U všetkých svojich štatistík Backblaze počíta tzv. ročnú mieru kazivosti, ktorú vypočítava z počtu pokazených diskov daného modelu a celkového počtu dní používania všetkých kusov daného modelu. Takto je možné vypočítať ročnú mieru kazivosti aj z dát za kratšie alebo dlhšie obdobie ako jeden rok a miera určuje, aké percento diskov daného modelu sa priemerne pokazí za rok reálneho využívania.


Rovnanie desktopového a enterprise 8 TB Seagate, kliknite pre zväčšenie (tabuľka: Backblaze)



Za celú doterajšiu históriu ich používania majú tieto dva porovnávané modely podobnú ročnú mieru kazivosti, aj keď enterprise model je na tom o niečo lepšie, s mierou 0.97% oproti 1.03%.

Keďže tieto disky majú mierne odlišnú priemernú dobu používania, Backblaze ich porovnala v časoch s rovnakou priemernou dobou používania, po 6, 9 a 12 mesiacoch.


Štatistiky diskov Backblaze používaných na konci Q2 za celú dobu ich používania, kliknite pre zväčšenie (tabuľka: Backblaze)



Po roku používania dosahuje priemerná ročná miera kazivosti enterprise modelu 0.97% a u desktopového 1.08%. Viac ako odlišuje miera kazivosti v prvých mesiacoch, kedy sa spotrebiteľské disky kazia viac ako enterprise, v prvom polroku napríklad s 1.6% oproti 1.23%.

Čo sa týka používaných diskov, v Q2 služba upgradovala pomerne veľký počet 4 TB diskov na 12 TB Seagate disky. Zároveň začala používať disky ešte väčšej kapacity, 14 TB Toshiba model MG07ACA14TA. Keďže na konci Q2 ich mala zatiaľ len 20, v štatistikách sa neobjavili. Na Q3 má naplánované nasadenie 1 200 kusov, v štatistikách za tretí štvrťrok sa tak už objavia.

Disky sú u Backblaze používané v náročnejších podmienkach ako napríklad u domácich NAS-ov. Sú totiž použité v permanentne bežiacich 4U serveroch, z ktorých každý obsahuje 45 a v novšej verzii 60 diskov zaradených vo viacerých RAID poliach a disky sú tak vystavené väčším vibráciám. Zároveň disky neprechádzajú do režimov spánku a ich platne sa neustále točia. Na druhej strane sú kvalitne chladené.

Backblaze používa RAID6 polia alebo vlastnú implementáciu redundancie.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16


Diskusia:
                               
 

Kupujte HDD s aspoň 60-mesačnou zárukou. Tie majú aj kvalitnejšiu elektroniku.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Halvne ignorovať Backblaze s ich tvrdeniami že kupujú priebežne počas niekoľkých rokov desaťtisíce Seagate-ov s poruchovosťou 30+%.
Kde nesedia tabuľky (kusy, percentá, grafy) kde to spracuváva nejaká sekretárka, ktorá zlyháva v základoch matematiky a Excelu (tabuľky cca 2012-14).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co ale vam nepovedia ze enterprise disky maju enterprise funkcie navyse oproti desktop diskom. Mam na mysli fiber channel disky, SAS a podobne a pod zatazou sa spravaju inak ako desktop disky. Cize porovnavaju jablka a hrusky. Spolahlivost je jeden z mnoha faktorov, ktore sa beru do uvahy v enterprise rieseniach. Takze tak.
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

Kto to nepovie? Backblaze?
Mozno ich tie "enterprise funkcie" nezaujimaju.

Backblaze:
- poskytovateľ zálohovacej služby vo svojom cloude.
- Disky sú použité v permanentne bežiacich serveroch, z ktorých každý obsahuje 60 diskov a disky sú tak vystavené väčším vibráciám
- Zároveň disky neprechádzajú do režimov spánku a ich platne sa neustále točia.

Treba citat s porozumenim. Je to statistika KONKRETNEHO jedneho sposobu vyuzitia. Urcite nepokryva vsetky enterprise scenare sveta.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Podstatné ale je, že z Na druhej strane sú kvalitne chladené vyplýva, že je priekazne plochý.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

co je ploche? Ten scenar ci svet?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Problemy maju vzdy konkretne modely, vela krat sa stalo ze sa problemy zacali objavovat az po rokoch, napriklad Seagate Cheetah 15K.7 idu srat jeden za druhym, menili sme aj kopu WD RE3 a RE4 a Seagate Barracuda ES.2 bol uplny odpad. Naproti tomu nejake Hitachi Ultrastar 2TB mame v prevadzke mozno stovku kusov, bezia vkuse vyse 5 rokov a menil sa mozno jeden :-/

Takze sa vobec neda dopredu odhadnut ktory disk je dobry a ktory zly, vie sa to az po rokoch, vtedy ked je na trhu uz novsia generacia.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Joj to je mi novina. Však to je logické, nie?
Ak bežný smrteľník kope ido idúceho kompu, ak ho montuje ako sa mu zachce, pripájajú to totálni laici, tak si sami zvyšujú riziko "infarktu" disku.
Ono raz tu niekto napísal, že každý kto má dieru do zadku je macher cez počítače...
ES.2 zas taký odpad nebol...

Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Constellation ES2 nebol, Barracuda ES2 bol
Odpovedať Hodnotiť:
 

nepouziva ten Constellation ES2 Dell vo svojich serveroch?
Odpovedať Hodnotiť:
 

vsetci ho pouzivali
Odpovedať Hodnotiť:
 

OK vdaka za odpoved, nevedel som.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V DELL serveroch aj starsich diskovych poliach PowerVault bol.
Odpovedať Hodnotiť:
 

skoda, ze vecsina enterprise diskov je samozrejme SAS, to trosku eliminuje pouzitie v PC. Ak kupit disk, tak jedine WD GOLD alebo Hitachi Ultrastar. Kto ma cakat na tie posrane 5400otackove mrdky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale picu. Hdd sa z principu kupuje WD green alebo jeho ekvivalent. System a programy patria na ssd. Cache a pracovny adresar tiez. Dokumentom a ostanym picovinam je jedno na com su, hlavne nech je miesto a nech je ho vela.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár