neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
Tešte sa na lacnejšie a väčšie SSD, spúšťa sa výroba 166 GB flash čipov

Značky: flash pamäťSSDceny

DSL.sk, 21.7.2018


Spoločnosti Western Digital a Toshiba, ktoré spolupracujú na vývoji nových generácií flash pamäte, úspešne vyvinuli nové čipy spájajúce dve technológie výrazne zvyšujúce kapacitu a tak aj pomer kapacity a ceny jednotlivých čipov s kapacitou až 1.33 terabitu respektíve cca 166 GB.

Týmito technológiami sú až 96-vrstvová 3D flash pamäť a zároveň QLC pamäť znamenajúca štyri bity informácie v bunke namiesto troch u TLC pamäte. Nové čipy pri rovnakých základných rozmeroch a rovnakom výrobnom procese tak majú celkovo dvojnásobnú kapacitu ako 64-vrstvové TLC čipy.

Spoločnosti vyvinutie čipov oznámili tento týždeň, pričom Western Digital spustí masovú výrobu už tento rok. Toshiba avizuje vzorky pre výrobcov SSD v septembri a spustenie jej masovej výroby v budúcom roku.

Western Digital najskôr pamäť podľa oznámenia použije v tzv. spotrebiteľských produktoch pod značkou SanDisk, zrejme tým má na mysli menšie flashové produkty ako napríklad USB kľúče a pamäťové karty. Kedy sa na trhu objaví prvý SSD postavený na tejto pamäti zatiaľ nie je známe.

Western Digital začal vyrábať 96-vrstvové TLC čipy podľa dostupných informácií zrejme už pred pár týždňami a rovnako mal spolu s Toshibou prototypy zase 64-vrstvovej QLC pamäte už v minulom roku. Či QLC pamäte boli použité v niektorých spotrebiteľských produktoch nie je jasné, v SSD diskoch ale zatiaľ nie.

Po raste cien flash pamäte a SSD diskov od druhej polovice 2016 sa na prelome rokov rast zastavil a naopak ceny začali od začiatku tohto roka klesať. Dôvodom je zmena v pomere dopytu a ponuky okrem iného kvôli masívnemu prechodu výrobcov na viacvrstvové 64 a 72-vrstvové čipy s vyššou kapacitou. Analytici očakávajú ďalší pokles cien aj vo zvyšku roka.

Obe nové technológie, prechod na 96+ vrstiev a QLC pamäte, samozrejme prispievajú k zlepšovaniu pomeru kapacity a ceny a tým poklesu cien, keď 96-vrstvové čipy majú o 50% väčšiu kapacitu ako 64-vrstvové a QLC čipy s rovnakým počtom buniek o 33% väčšiu kapacitu ako TLC čipy. Pri čipoch kombinujúcich oba tieto nové technológie ako v prípade nových čipov je efekt so spolu dvojnásobným nárastom kapacity samozrejme ešte výraznejší.

Nevýhodou QLC pamätí oproti TLC je ale potenciálne menší počet prepisovacích cyklov. Výrobcovia doteraz pri predstavovaní ich QLC technológií avizovali tisíc prepisovacích cyklov, čo je dostatok pre spotrebiteľské SSD. Western Digital a Toshiba v aktuálnych oznámeniach neuvádzajú technické detaily ani počet cyklov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka


Diskusia:
                               
 

Budem to meniť každé tri týždne?
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Keby 3x za tyzden, teraz dojde na slova Alzy: 100 SSD tyzdenne ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Neuvadzaju vydrz pamati preto, lebo zjavne bud sami netusia, co QLC vydrzi, alebo to vedia a nechcu radsej povedat, lebo by to bola hruza a des. A samozrejme najprv si nechaju zaplatit otestovanie zakaznikmi na USB klucoch a podobnych nenarocnych veciach. Hnus, velebnosti.
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

si myslíš že riešia jadrovu fyziku a potom nevedia vypočitat kolko im to vydrži ?
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Presne tak. Keď ešte riešia nižšiu úroveň, bol by výsledok aj tak priekazne nepriekazný.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

teba mala mamka radsej prehltnut aj s tvojim priekazne...
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Vtipne moze byt chvilu vsetko, v dalsom stadiu je trapne kazdemu okrem autora a nam ostava len dufat ze sa dostaneme do 3. stadia ked uz to bude trapne aj jemu. Moze aj trolovat ale to nemeni nic na tom ze uz je kazdemu trapne ako sa musi prezentovat aby zaujal.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Jasne ze ostava, ked uz i pre vyuzitim "kazdemu okrem" specifikovane stadium tu vzdy treba vedecky overitelny dokaz, aby vobec mohlo byt oznacene za priekazne ukoncene.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

v principe pre bfu staci 100-200 prepisov

pri 960gb az 1 tb ssdcku za stovku (dnes cca za dve stovky a teda 2x drahsie) to znaci 100-200 tb zapisanych dat a to lama bfu typu teta sekretarka nema ziadnu sancu dat
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

> v principe pre bfu staci 100-200 prepisov

A koľko prepisov treba vývojárovi, ktorému IDE prekompilováva zdrojáky po každom napísanom slove?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

pchem vyvojari...
kolko prepisov treba hracovi progress questu?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Samostatni vedia a ostatni zodpovednost za plnenie menezerskych zavazkov priekazne aj tak nenesu.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

tolko isto, pretoze neexistuje vyvojar co ma stovky TB zdrojakov :)

to by musel byt program na simulaciu celeho vesmiru
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Videl som post (asi o SLC) spred mnohých rokov, ktorý hovoril o ~120 prepisoch za rok. To znamená, že pri púhych 100-200 prepisoch by mi SSD začalo odchádzať za rok až dva. Ak by to tak bolo, bolo by to žalostné.

Treba si uvedomiť, že a) keď zmením v zdrojáku jedno slovo, tak SSD disk urobí zápis niekoľko kB až MB, b) zmena zdrojáku znamená zmazanie a vytvorenie skompilovaného súboru (objektu, class-u, ...).

Btw, nie je to tak dávno, čo kolovali historky o tom ako Firefox zapísal 10GB za deň.

Takže: môžete si kľudne robiť posmešky z mojej neznalosti, či konzervatívnosti, ale konkrétne dáta by boli užitočnejšie.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

a neriesi sa to nahodou in-memory?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Iste. Niečo z toho zachráni cache. A možno sú niektoré IDE natoľko chytré, že nemusia siahnuť na disk. Preto ma zaujíma konkrétna skúsenosť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie. Neuvadzaju, lebo neni pre socky, co si viac nez jednu aj tak dovolit nemozu.
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

Pri 2TB+ diskoch bude aj 100 prepisov znamenat velmi dlhu vydrz. Urcite dlhsie ako hdd ktore s radostou koncia tak po troch rokoch.
Odpovedať Známka: -5.2 Hodnotiť:
 

Aj ked budes chciet tie 2TB realne vyuzivat? (inymi slovami bude ten disk skoro plny)
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Áno
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

A čo ak to tak nik nebude chcieť? Ako sa vedecky overí, že naozaj?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

pokial panko nevedeli, tak plati:

pokial to nepouzivam ako totalne pasivne skladisko fullHD MKVcok, a realne sa mi tam premielaju data (koúiruju, menia, prepisuju, mazu ...) tak aj na HDD sa odporuca cca 10% volneho miesta (na SSD sa odporuca 30% volneho miesta)

totiz HDD zapraseny na viac ako 99% je v podstate nemozne defragmentovat (a to plati aj v pripade nejakeho 10 TB disku, kde to 1 volne % je 100 GB)
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Kurva co jebes tie disky o zem? V NASkach mam 12 diskov ktore maju 4ks 40t hod, 8ks 80t hod, vo fabrikach mame nasadene disky ktore maju aj 100t hod ak neratam 2.5 disky z notebookov ktore vdaka otrasom maju nizsiu zivotnost tak mne naposledy odisiel 3.5 HDD v roku 2004 bol to 80GB disk.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Milujem ludi tvojho typu - “mne sa to nestalo,takze sa to nemoze stat”. Si pozri statistiky ktore tu viackrat boli z datovych centier kde maju tisicky diskov....to uz o niecom vypoveda
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak. Zverejnenie statistiky z datovych centier, kolkokrat jebu tie disky o zem, priekazne uz o niecom vypoveda.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ja zboznujem kktov ako ty, ohanas sa tu statistikov ktora potvrdzuje presne to co hovorim ja do 3 rokov neodinu ani 3% diskov to je ta tvoja vacsina diskov? Aj to su hlavne disky ktore odisli na zaciatku pouzivania (mali vyrobnu vadu) alebo disky ktore maju vysoku poruchovost(model@10%) a je taktiez statisticky potvrdene ze ak disk neodide do prvych 6mes tak ho caka pekne dlhy zivot.
Odpovedať Hodnotiť:
 

cau,
das, prosim, link na tu statistiku?
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://dopice.sk/lJA


Odpovedať Hodnotiť:
 

Cim viac bitov v bunke, tym viac Adidas...a uz sa neviem dockat technologie, ktora natrieska rovno cely megabit do jednej pametovej bunky a ktora vydrzi zavratnuch 3,141.....zapisov... :-D
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Cakam, kedy zacnu predavat SSD-R a SSD-RW. Za RW samozrejme priplatite.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Vzhladom k rozdielu medzi SSD-R a PROM je z hladiska vedeckej zvedavosti pocas cakania venovanie casu studiu priekazne nie najneoptimalnejsou metodou riesenia tolkej zahady.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Tohto mongola nema kto zablokovat?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

elektromagneticky zaznam prekonava iba optomagneticky, pokial ma vyriesene zahrievanie, na vsetko ostatne tu su vyrovnavacie pamate a zalozne minibatercicuococky. SSD neverim, nie som veriaci.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ake cocky??
Odpovedať Hodnotiť:
 

este stale ficim na hdd. ale nevylucujem ze o par rokov si nejake ssd kupim. zatial mam rad svoje klikanie hlaviciek aby som vedel v akom stave je moj disk.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

pán je klasik, fonendoskop ?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

SSHD, som na pol ceste :)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

SSHD ? A to sa teraz sťažuješ , alebo chváliš ? Na chválenie nie je dôvod....
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

U mna presne opacne. Nemam desktop ci ntb bez SATA SSD. A dokonca aj to mi pride pomale v porovnani s NVMe pciex SSD.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

tesim sa.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Masivny fail nejde dopice
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

A ramky kedy budu lacne
Odpovedať Hodnotiť:
 

.....lacne, ak mas dost prachov, vsetko je drahe, ak nemas skoro ziadne.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár