Blue Origin, prvá spoločnosť ktorá je na najlepšej ceste reálne poskytovať turistické výlety do vesmíru, bude za takýto výlet účtovať 200 až 300 tisíc dolárov.
Tvrdí to agentúra Reuters na základe informácií dvoch zamestnancov Blue Origin oboznámených s plánmi.
Podľa jedného bude cena lístkov medzi 200 až 300 tisíc dolárov, druhý avizoval cenu minimálne 200 tisíc dolárov.
Blue Origin dokáže realizovať relatívne ekonomické lety vďaka znovupoužitiu rakety New Shepard. Tá je ale schopná a bude zabezpečovať lety len suborbitálne lety do výšky o niečo väčšej ako výška považovaná za hranicu vesmíru, 100 km.
Vo vynesenej šesťčlennej kapsule bude mať posádka niekoľko minút beztiaž respektíve mikrogravitáciu. Kapsula pristáva na padákoch a v poslednej fáze so spomalením raketovými motormi.
Zostrih zo štvrtého letu New Shepard v roku 2016 (video: Blue Origin)
Blue Origin zatiaľ nerealizovala let s ľudskou posádkou, jej raketa ale spoľahlivo už niekoľkokrát dosiahla hranicu vesmíru a v blízkej budúcnosti otestuje únikový systém kapsuly ktorá sa dokáže pomocou vlastného motora vzdialiť od rakety v prípade jej problémov.
Lístky na komerčné lety s ľudskou posádkou plánuje podľa nedávnych informácií vysokopostaveného zamestnanca spoločnosti Blue Origin predávať už v budúcom roku, či sa komerčné lety začnú realizovať budúci rok ale zatiaľ samozrejme nie je potvrdené a reálne sa to ukáže až v budúcom roku.
V každom prípade pri takejto cene lístkov bude Blue Origin zrejme výrazne prerábať. Jeden z analytikov citovaný Reuters odhaduje totiž náklady na jeden let napriek znovupoužiteľnosti na 10 miliónov dolárov.
Konkurentom Blue Origin v podobných krátkych výletoch tesne za hranicu vesmíru je spoločnosť Virgin Galactic, ktorá vyvíja pilotovanú loď SpaceShipTwo pre suborbitálne lety podobnej konštrukcie ako lietadlo a po vynesení lietadlom. Spoločnosť už viacero rokov predáva lístky za 200 a neskôr 250 tisíc dolárov, po nehode lode VSS Enterprise v 2014 sa ale jej progres spomalil a doteraz vyletela podľa dostupných informácií maximálne do výšky 35 km.
Kedy tak bude schopná Virgin Galactic realizovať lety za hranicu vesmíru a kedy začne vynášať pasažierov nie je jasné.
zatiaľ ma nenapadlo si na palube vypýtať skrutkovaqč, ale aj tak by mi bol nanič, nakoľko v bežnom pasažierskom lietadle žiadne skutky okolo okna vidieť nie je.
iná vec je na lodiach, kde okolo okna v kajute vidno klasické krížové skrutky a trochu som mal nutkanie, vylepšiť si výhľad
na trajekte boli krížové skrutky, možno to malo nejaký význam, dajme tomu v prípade núdze. akurát, že na jednom okne tých skrutiek bolo aspoň 20, takže odskrutkovať by to chvíľku trvalo :)
Ved Musk zlacnel lety do vesmiru. Pozri si, kolko platili za vynos druzic pred prichodom SpaceX a kolko sa plati teraz. Preco napriklad Rusi prisli o vsetky zakazky?
o ozaj ..nepríjemních useroch, - aj ludoch
Od: LytaRyta
|
Pridané:
15.7.2018 13:25
@admin - musí tu tento "klon m5", ten ubohý, biedne zchudobnelý pomocný učitel dielní, /penzionovaný školník, stále znechucovat náladu, a úroven diskusií ..svojimi spiatočníckymi, mizantropickými, negativistickými, stareckými postojmi a názormi ?
To lietajuce dildo od Bezosa je vysmech. Nech sa ozve az vyrobi prvu orbitalnu raketu, toto tu leti doslova kolmo hore pomerne pomaly a potom hned pada spät na zem. Suborbitalny let.
SpaceX > Blue Origin
Od reg.: Trolitel
|
Pridané:
15.7.2018 18:18
Elon hovoril ze BFR má kapacitu na Mars okolo 120 ľudí (+-, neviem uz presne cislo co hovoril na tej prezentacii) takže ak odrátam náklad na dlhé cesty a výskumný materiál atď tak si myslím že SpaceX to bude mať s BFR niekoľkonásobne rentabilnejšie a zaujímavejšie keďže budú mať orbitálne lety a nie len suborbitálne.
Da sa predobjednat cez tiketportal?
Od: isidor
|
Pridané:
15.7.2018 19:55
V "tejtokrajine" je vela zlych ludi a preto neostava ine, len sa nechat vystrelit na obeznu drahu alebo sa dat zamrazit. Hadam aj ti reptiliani a mali sivi su lepsi.