neprihlásený Streda, 17. apríla 2024, dnes má meniny Rudolf
Ubuntu má novú malú a rýchlu serverovú edíciu, začína na 29 MB

Značky: Ubuntuserverycloud

DSL.sk, 12.7.2018


Spoločnosť Canonical stojaca za linuxovou distribúciou Ubuntu tento týždeň predstavila novú edíciu Minimal Ubuntu, ktorá je určená pre servery a špeciálne cloudové servery nasadené vo virtualizovanom prostredí a obdobnými technológiami.

Minimal Ubuntu obsahuje len minimum základného softvéru aby mohla nabehnúť v danom prostredí, pričom má samozrejme zabudovaný vzdialený prístup cez ssh a v inštalácii sú nástroje apt a snapd umožňujúce doinštalovať ľubovoľný potrebný balíček.

Takáto edícia je v základe rýchlejšia, stabilnejšia a potenciálne bezpečnejšia, keď minimálnym množstvom softvéru znižuje priestor na útoky a následne nebude vyžadovať ani tak častú aktualizáciu. Rýchlosť jej dodáva zrejme aj optimalizácia jadra pre tú ktorú cloudovú platformu, keď potenciálne pri nasadení vo virtualizovanom prostredí jadro nemusí obsahovať napríklad rozličné hardvérové ovládače.

Podľa Canonical edícia Minimal Ubuntu nabootuje o 40% rýchlejšie ako štandardná serverová edícia a jej obrazy sú o viac ako o 50% menšie.

Canonical má k dispozícii obrazy pre rozličné štandardné virtualizované a cloudové prostredia. Obraz pre beh v kontajnerovom riešení Docker má len 29 MB a stal sa štandardným obrazom pri inštalácii Ubuntu 18.04 LTS z Docker Hubu. Nová edícia je k dispozícii už aj na virtuálnych serveroch v AWS a Google Cloud.

Obrazy pre priame stiahnutie pre nasadenie najmä na privátnych cloudoch sú optimalizované pre beh pod KVM virtualizáciou a edícia pre 18.04 má 157 MB.

Ubuntu má pomerne silnú pozíciu medzi klasickými linuxovými distribúciami na serveroch, zároveň najmä z tohto segmentu zrejme získava Canonical svoje príjmy. Vo virtualizovaných serveroch sa ale často používajú aj štíhlejšie distribúcie optimalizované na veľkosť a výkon, akou je napríklad Clear Linux od Intelu, ktorým teraz Minimal Ubuntu priamejšie konkuruje.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS
Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari


inzercia



Diskusia:
                               
 

A v čom je to lepšie od arch?
Odpovedať Známka: -3.0 Hodnotiť:
 

Väčšia komunita a instalujes software pomocou apt get. Ja preferujem preto Ubuntu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A pri pouzivani stabilneho softveru je zas velkost komunity priekazne irelevantna.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Citacion or proof needed. Ak nedodas, pal uz konecne dopice.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pocet svätýň vyznavačov plochej Zeme voči iným náboženským a filozofickým smerom.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

si nedodal
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Cize pocet na obhajobu pravdy potrebnych dokazov suhlasi uplne presne s priekazne maximalnou efektivitou.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

ja som roky zvyknuty pri linuxe na debian a pri unixe na bsd.. to mi pripada najlepsie a nikdy nebol ziadny problem.. nevidim preto dovod menit tieto dva systemy za nieco ine. a v krabickovom prostredi zas cisco, ubnt, mikrotik, openwrt a ddwrt. z windowsu namiesto xp sedmicka. a tym to konci. ziadne ze "install arch" .. neviem co na tom ludia vidia
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

"install arch" je iba meme na dsl.sk
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

nie len na DSL.sk :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

"priekazne" si štepený d-ebil
Odpovedať Hodnotiť:
 

velkost komunity je relevantna ak ti padne SQL pole a ziadas komunitu o pomoc, no ak je mala tak nemaju dostupneho experta
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nieco ako alza a ich Microsoft SQL databaza? :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak sa ti nieco dodrbe tak sa od "komunity" nicoho nedockas. Aj ked na oficialnych forach hlasis bug, tak zostane roky neopraveny. Efektivne ti pomoze jedine plateny support, ja to nie hociaky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

že Minimal znie lepšie ako Arch-aik :D

akurat komenty typu *install minimal* sa asi neuchytia...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Zalezi od toho, co potrebujes. Ak vezmeme balicky v zakladnych repozitaroch, arch je bleeding edge, cize idealny pre ludi, ktori chcu vzdy najnovsi software a implementovane vsetky novinky.
RHEL/CentOS je zas konzervativny a pouziva prevazne rokmi overene verzie SW. Netreba si mylit rokmi overene verzie s nepodporovanymi a nevyvyjanymi, mnozstvo SW ma viac vyvyjanych vetvi (napr.PHP je aktivne vyvijana 5 aj 7, Linux kernel detto).
Ubuntu v tomto stoji niekde v strede.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pokiaľ je jednou z hlavných výhod novej serverovej edície rýchlosť nabootovania, bezpečnosť je v porovnaní so stabilitou priekazne zanedbateľná výhoda.
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Ak bude kazde jadro mat vlastnu instalaciu, rychlost cs go bude linearne urychlovana v linearnom urychlovaci a rychlost zrazok bude mat nad bezpecnostou presilovku.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

install win xp
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

install windows 3.1 for workgroups
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

3.11
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár