neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Vyvinutý protokol synchronizujúci čas počítačov na nanosekundy

Značky: NTPnové technológieGoogle

DSL.sk, 2.7.2018


Tím výskumníkov z Google a Stanfordskej univerzity vyvinul nový protokol a algoritmus pre presnú synchronizáciu času počítačov s označením Huygens, ktorý je o viac rádov presnejší ako bežne používaný protokol NTP.

Presný čas a najmä presná synchronizácia času je dôležitá vo viacerých oblastiach priamo v IT systémoch, napríklad distribuovaných databázach, telekomunikačných systémoch a ďalších aplikáciách IT.

Hodiny prítomné v počítačoch vrátane serverov sú ale pomerne nepresné a potrebná je ich častá synchronizácia s presnejšími zdrojmi času. Bežne sa na tento účel používa protokol NTP, ktorý dokáže z presného zdroja času synchronizovať čas na počítači s presnosťou v rádoch milisekúnd.

Tím výskumníkov na konferencii USENIX NSDI, Networked Systems Design and Implementation, tento rok ale predstavil Huygens schopný v dátových centrách synchronizovať čas na len niečo viac ako desať nanosekúnd respektíve pár desiatok nanosekúnd.


Predstavenie Huygens (video: USENIX)



Základný princíp NTP aj Huygens je veľmi podobný a jednoduchý, rozdiel v časoch hodín dvoch počítačov sa zistí poslaním paketu z jedného na druhý a odpovede späť. Z časov odoslania a prijatia paketov na oboch počítačoch v prípade, že tieto časy a doby prepravy paketov nie sú ovplyvnené rozličnými posunmi a chybami a oba pakety boli sieťou prenášané rovnako dlho, jednoducho vypočíta posun časov počítačov.

V realite sú ale tieto merania poznačené rozličnými chybami, s ktorými sa práve Huygens dokáže vysporiadať výrazne lepšie ako NTP. Tím vyvíjal Huygens primárne pre dátové centrá a pri meraniach a implementácii používal serverové sieťové karty s FPGA a časy z vlastných hodín týchto kariet a eliminoval tak nepresnosti vznikajúce pri ceste paketu medzi operačným systémom a kartou. V prípade použitia takýchto časov bude presnejší aj NTP, stále je ale najmä v prípade vyťaženej siete o viacero rádov nepresnejší ako Huygens.

Huygens konkrétne využíva tri zlepšenia. Naraz posiela dvojicu paketov so známym odstupom a pokiaľ nepríde na cieľový server s približne rovnakým odstupom, toto meranie z dôvodu nepresnosti nevyužije.

Množstvo meraní spracuváva štatisticky pomocu metódy Support Vector Machines, po použití ktorej je už presnosť protokolu 100 ns.

Navyše sa ale každý počítač synchronizuje s 10 až 20 inými, pričom následne Huygens už centrálne na jednom počítači ešte koriguje zistené rozdiely v časoch v celej takejto sieti počítačov. Využíva pritom cykly serverov, v ktorých sa každý synchronizuje so susedom. To umožňuje v značnej miere odstrániť napríklad nepresnosti vznikajúce z dôvodu rozdielnej doby poslania paketu medzi dvomi počítačmi v jednom a druhom smere, z rozličných príčin.

Podľa záťaže siete dosiahol Huygens v dátovom centre synchronizáciu časov serverov s priemernou presnosťou 11.3 ns až 16.4 ns. NTP s použitím implementácie v sieťovkách pri nezaťaženej sieti dosiahol síce 207.8 ns, pri 40% zaťažení siete a kvôli tomu väčším chybám sa už jeho presnosť znížila na 93 us a pri 80% na 194 us.

Pri presnosti, akú Huygens dosahuje, prichádza kvôli rozdielnym rýchlostiam hodín v jednotlivých počítačoch k rýchlej desynchronizácii časov. Navyše rozdiely v rýchlosti sa nedajú predpovedať, keďže závisia napríklad na aktuálnych teplotách čipov použitých hodín. Huygens preto synchronizuje čas každé dve sekundy a jeden počítač k tomu potrebuje priemerné sieťové pásmo 5 Mbps.

Tím otestoval Huygens aj pri použití cez verejný Internet, pričom presnosť synchronizácie bola lepšia ako 10 us. Viac informácií je možné nájsť vo vedeckom článku tímu.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video
Google chce údajne na notebooky nasadiť Android namiesto ChromeOS


Diskusia:
                               
 

....dobre na vyuzite grantu, takyto project. Realne, synchronizacne riesenia davno funguju a aj presnejsie, s presnostou 1n20>null, takze sa vedci zahrajkali.
Odpovedať Známka: -7.3 Hodnotiť:
 

Jaaaj, lenze realne riesenia su podla vedeckej definicie priekazne dostupne len po level inzinier.
Odpovedať Známka: -3.0 Hodnotiť:
 

A nechcelo by sa ti nam o tom cosi napisat? Ja som okrem NTP zatial toho moc nevidel...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/lFt
Odpovedať Hodnotiť:
 

píšu "clock accuracy in the sub-microsecond range", to má aj NTP
Odpovedať Hodnotiť:
 

Posielat syn. cez specialny 2-drot so znamymi vlastnostami a cez paketovu siet su dve uplne odlisne veci. Kedysi synchronne systemy pouzivali prave extra siet len na casovu sychnronizaciu, ale akonahle je k dispozicii paketova resp. ethernetova siet, ktora ma vyznamne kolisanie oneskorenia a aj jednocestne oneskorenie, tak to uz nie je lahke.
Synchronizaciu na urovni niekolko us bez HW zdroja hodin nie je mozne v ramci OS odvadzanim z taktu CPU resp. z nejakeho speci registra dlhodobejsie / vyznamnejsie udrzat. Takze celkovo je tento protokol len na specialne nasadenie.

Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

aj ja chcem mat nanosekundu
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

nič nedostaneš, ani pod stromček, spratok jeden nevychovaný.
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

na nose kundu? treba si sadnut pod milenku/priatelku/manzelku :)
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

404 NOT FOUND
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

ha ha ha forever alone
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

All hail to the mighty wizard!
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

303 SEE OTHER
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rozmýšľam jak pako, že čo chcel básnik povedať tým "us".
A potom mi to docvaklo - dement nevie napísať μs.
Vitaj v 21. storočí!
Odpovedať Hodnotiť:
 

a je to ešte lepšie! :) tento CMS tuším zjavne nevie pracovať s Unicode znakmi!
choďte do minulosti dinosauri bez https...
Odpovedať Hodnotiť:
 

a mne sa to paci :) ... naco unicode a naco https ... len to zdrzuje.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár