neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Tvorcovia JPEG-u sa pokúšajú o jeho efektívnejšieho nástupcu, JPEG XL

Značky: JPEGHEIF

DSL.sk, 19.6.2018


JPEG, spoločná skupina organizácií ISO a Medzinárodnej telekomunikačnej únie, sa pokúša vytvoriť nástupcu zaužívaného a štandardného formátu pre fotografie a ďalšie obrázky JPEG.

JPEG má už 25 rokov a v minulosti sa objavilo viacero kompresných štandardov s o niečo lepšími vlastnosťami ako JPEG, vzhľadom na jeho silnú podporu okrem iného v digitálnych fotoaparátoch a ďalších zariadeniach sa žiadnemu doteraz pozíciu JPEG nepodarilo ohroziť.

V poslednom čase sa ale najviac fotiek bežnými užívateľmi vytvára na smartfónoch, na ktorých sa dá podpora prípadného nového formátu zabezpečiť softvérovo. Reálne ohrozenie JPEG-u skutočne aktuálne prichádza, keď všetky tri IT spoločnosti stojace za dominujúcimi operačnými systémami v PC a smartfónoch Microsoft, Google a Apple začali podporovať HEIF, High Efficiency Image File Format.

HEIF vychádza z videokódeku H.265 / HEVC a používa rovnaké metódy kompresie. Prvý ho masovo nasadila Apple v iOS 11, pričom formát je dokonca primárnym formátom pre vytvárané fotky na novších zariadeniach počnúc iPhone 7 a 7 Plus. Podľa skorších informácií Apple HEIF priemerne fotky vytvárané na jej smartfónoch iPhone oproti JPEG-u pri rovnakej kvalite zmenšuje o polovicu.

Potenciálne nádejný je aj formát AVIF vychádzajúci zase z nového kompresného štandardu videa AV1, ktorého výhodou je voľná dostupnosť. Okrem iného v čase výberu HEIF spoločnosťou Apple AV1 a AVIF ale ešte neboli dokončené.

Skupina JPEG sa o náhradu JPEG-u pokúsila už dvakrát, formátmi JPEG 2000 a JPEG XR pôvodne vyvinutým Microsoftom. Ani jeden pokus nevyšiel.

Aktuálne skupina vyzvala prípadných záujemcov, aby predložili návrhy na technológiu nového nástupcu JPEG XL. Ten má ponúkať predovšetkým lepšiu kompresiu ako JPEG, keď cieľom je pri rovnakej kvalite dosiahnuť o 60% menšiu veľkosť. Ale tiež podporovať dnešné kvalitnejšie obrázky s väčším dynamickým rozsahom, bitovou hĺbkou a farebným priestorom a väčším rozlíšením.

Návrhy môžu záujemcovia predkladať do septembra, kedy by prípadný formát mohol byť hotový neavizuje.

Skupina chce zároveň vyvinúť aj ďalší nový formát JPEG XS, ktorý by bol bezstratový a určený na efektívnejší prenos obrazových dát napríklad v zariadeniach vysielateľov ale tiež vo VR / AR aplikáciách a pri spracovaní dát v autonómnych autách.

Zároveň pokračujú práce na formáte JPEG 360, špecializovanom formáte pre 360-stupňové snímky.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži


Diskusia:
                               
 

Konecne mozem posielat fotky svojho komprimovaneho prirodzenia dievcatam na pokeci
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

si nevedel, že si to mohol aj doteraz???
Tvoj život teraz dostane nový zmysel!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

S novym formatom vsak bude este mensie!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale rovnako kvalitne.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

stále lepšie ako mať komprimované prirodzenie
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

takze ak tomu spravne rozumiem, zatial maju iba nazov?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

niekde treba začať. :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby len jeden: 2000, xr, xs, 360 + milion patentov :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

bic mam, kona si lahko kupim...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

:D tento bol dobry
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako toto funguje ? Autorom sa poroch spania ma vavrinoch uracilo vydat vyzvu na predkladanie rieseni, ktore potom oni implementuju ? Nehovoriac o tom ze dali velmi motivacny deadline a poziadavky ...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

... mali by ziadat 99% bezstratovu kompresiu a deadline by mal byt pozajtra.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mnooo... v podstate topiaci by sa aj slamky chytil, ale plastove unia zakazuje a pre papierove priekazne nie je iso standard.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Nacčo je dobre JPEG XL? kvôli nekompatibilite?
JPEG je podľa mňa postačujúci, desiatky rôznych formátov sú mi na ftaka.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

"podľa mňa"
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nerozumiem celkom snaham o vytvaranie roznych efektivnych standardov a kompresii pre obrazky, pripadne este zvuk ...

Pri videach je to plne pochopitelne, je rozdiel mat 1080p a 10 GB H264 MKVcko 2-hodinovy akčák vs. 1080p a 4,7 GB H265 MKVcko 2-hodinovy akčák. Rozdiel je este viditelnejsi pri 4K, kde staci nie polovicna, ale 40% velkost v porovnani H264/H265. Takze je rozdiel mat 15 GB 2160p H265 MKVcko a 40 GB 2160p H264 MKVcko.

Este zvuk sa da mozno ako tak chapat z dvoch pricin:
- kvalitnejsia kompresia oproti mp3, kde fanaticky audiofil pohrdne aj 48 kHz, 320 bbps, joint-stereo MP3joku a radsej bude mat 48 kHz, 384 kbps, stereo, AC3jku, pripadne 6-kanalovu 640 kbps - pochopitelne
- nejaka bezstratova kompresia co to zcucne na co najmensiu velkost v porovnani s nekomprimovanou velkostou, zipovat WAVka asi neni ten pravy sposob
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

....... Ale cisto iba kvoli datovej uspore, uspore dataveto toku a ulozneho priestoru je vymyslanie novych kompresnych standardov imho totalne zbytocne aj pri audiu, tot nedavno boli ohlasene 512 GB mikroSDcky, kolko hubby sa tam preboha zmesti? Tusim niekolko mesiacov v kuse.
Detto na fotky je to iba z tychto pricin dost nezmysel, mame formaty na animaciu, na priesvitnost, na fotky, na vektorovu grafiku, na ostre farebne prechody a schemy (xml-based / vektor), bezstratove kompresie ... tlaciarencke formaty a 8-10-12-16-bit farebne hlbky a vobec take-onake-vseliake ficury, pripadne formaty ktore su schopne poskytnut viac tych ficur naraz ... Zmensovat fotky malo zmysel pred rokmi pri pomalom internetovom pripojeni, dnes to uz nie je nutne a tie 2-3 MB co ma jedne hlavna stranka sa aj pri 20-30 Mbit nacita za sekundu (teoreticky).
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

Pise sa to chubby a zmesti priekazne menej.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Pičus a jeho múdrosti.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

vsetko ma svoj zmysel,teda aj nove komprimacne formaty,jpeg a mp3 sa chytli koli cene,ale to neznamena,ze si ludia nemozu pouzivat svoje oblubene formaty,ci uz platene,ci free a to z roznych pricin,po ktorych je ostatnym prd,ake kto pouziva,bodka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Má to jediný zmysel - zmenšiť dátový tok. Všetko sa všetci snažia dať online, obsah rastie exponenciálne, kým kapacitu sietí vedia prevádzkovatelia zvyšovať maximálne lineárne.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Horkýže je pridanie kábla maximálne lineárne, keď kombináciám faktorizácia priekazne cudzia neni.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To hovor tym co nemaju moznost dat si microsd do mobilu a maju 16gb pamate alebo 32gb. Polku zabere system, dalsi kopec aplikacie ktore sa neustale zvacsuju a na fotky a hudbu ti ostane skoro nic. Rozlisenia sa zvacsuju takze dnes uz pomaly mas 5MB fotky. Kopec mladych foti vsetko telefonom takze sa to nema kam zmestit.
Plus taky fb a ostatni ktori skladuju miliardy fotiek im nie je jedno kolko im tie fotky zaberaju. Takze preto a kopec inych mnou zatial nepredstavitelnych dovodov.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Tak podla teba, naco sa teda snazime prekonavat svetove rekordy v takom sporte, napr. beh na 100m? Ved ten svetovy rekord, co existuje, uz nam staci, nie? Ty si prave ten typ kokotskeho programatora, ktory nebude nic optimalizovat len preto lebo niekto vymyslel nieco co ti hraje do kariet - napr. vacsiu pamat. Bravo - si etalon posunu hranic pre ludstvo, vyvoja, objavovania novych kvalitnejsich veci. Mat tu viac takychto debilov, snad by sme si este stale vytierali rite listim, lebo niekto zistil ze je to lepsie ako ihlicim (bmp - jpg) a teda netreba uz objavovat taky bezny hajzlpapier ktory pouzivas.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

by si sa cudoval aky luxusny pocit je vytriet si rit lopuchovym listom na rozdiel od toho komunistickeho do harmoniky skladaneho hajzelpapiera v 80-tych, co bol tvrdy jak plech
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Bezstratova kompresia tu je uz roky, mame tu nepisany standard flac (a potom dalsie, viac, ci menej popularne: wavpack, MonkeysAudio), svoje bezstratove formaty ma aj DTS a Dolby Digital, no pouzivaju sa len pri masteringu BD/UHD BD.
Odpovedať Hodnotiť:
 

JPEG je mrtva technologia, snaha ozivit ju, to iste ako kupit si pocitac s 32 MB Ram a mysliet si ze je to cool. JPEG-XL? Vazne mozno by bolo dobre, kebyze sa panovia pozru do sveta, mozno zavitat na DSL.sk by nezaskodilo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

dobre žvasty

Odpovedať Hodnotiť:
 

zvastika?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár