neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
Minilode letiace k Marsu uskutočnili prvý manéver, jedna má technický problém

Značky: MarsNASAvesmírNASA InSight

DSL.sk, 3.6.2018


Americká vesmírna agentúra NASA úspešne uskutočnila manéver korigujúci dráhu dvoch nanosatelitov MarCO letiacich k Marsu a nasledujúcich hlavnú loď misie InSight.

NASA o tom informuje v tomto oznámení, korekčný manéver sa uskutočňoval v priebehu uplynulého týždňa.

MarCO sú nanosatelitmi formátu CubeSat, konkrétne veľkosti cca 2 x 3 základných 10 cm x 10 cm kociek CubeSat. Ide o prvé CubeSat satelity poslané do hlbokého vesmíru a zároveň ide podľa NASA o prvé nanosatelity tejto triedy, u ktorých bol uskutočnený taký výrazný manéver korekcie dráhy.

Po štarte pred necelým mesiacom 5. mája sa už ale potvrdila opodstatnenosť poslania dvoch identických kusov nanosatelitov kvôli redundancii pre eliminovanie prípadných problémov.

Nanosatelity sú typicky aj vzhľadom na systémy, ktoré sa zmestia do ich malých rozmerov, výrazne lacnejšie ako veľké lode. Daňou za to sú ale limity jednotlivých systémov a napríklad nedostatočný priestor na zdvojenie systémov. Riešením je tak posielať niekoľko nanosatelitov prípadne celú flotilu.


Jeden z inžinierov NASA pri jednom zo satelitov MarCO, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / JPL-Caltech



V prípade MarCO kým satelit označený MarCO-A zatiaľ funguje bez problémov a rovnako bol uskutočnený potrebný manéver, u MarCO-B sa vyskytli problémy s jednou z trysiek. Tá kvôli samovoľnému úniku nežiadane ovplyvňuje trajektóriu nanosatelitu, NASA tak musela prispôsobiť manéver týmto zmenám a ďalej musí ďalšie týždne presne analyzovať trajektóriu MarCO-B a následne korigovať jeho trajektóriu. V súčasnosti je podľa oznámenia opatrne optimistická, že MarCO-B bude úspešne nasledovať MarCO-A.

NASA satelity jednak využíva na testovanie viacerých technológií za účelom praktického využívania lacnejších malých nanosatelitov aj pri misiách za hranicami Zeme, zároveň ale plnia aj praktickú úlohu.


Video zo štartu misie InSight (video: NASA / JPL-Caltech)



Satelity nesmerujú na obežnú dráhu Marsu, v prípade úspechu misie budú prelietavať pri Marse vo vzdialenosti cca 3 500 km presne v čase pristávania InSight. Počas pristávania by mali byť schopné prijímať informácie vysielané zo sondy v pásme UHF a v reálnom čase ich odosielať na Zem. Pri odosielaní dát na Zem z Marsu bude využitá veľká vysoko zisková anténa v pásme X, ktorú je možné vidieť na snímke satelitu ako veľkú plochu sfarbenú do červena.

Misia sa na satelity ale nespolieha, dáta z pristávania bude zachytávať aj družica Marsu MRO. Tá ich ale nebude schopná zároveň odosielať na Zem a poslané budú na Zem až po viac ako hodine. Samozrejme ani dáta z MarCO neprídu na Zem presne v čase pristávania, kvôli vzdialenosti Marsu od Zeme bude signál v deň pristávania letieť na Zem 8.7 minút.

Cieľom misie InSight, Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport, bude geofyzikálny výskum Marsu, zistenie typu a veľkosti jadra, kôry, jeho seizmickej aktivity a ďalších geofyzikálnych vlastností.


Vysvetlenie účelu MarCO (foto: NASA)



InSight, ktorú sme predstavili v tomto článku, bude po pristátí umiestnená stacionárne na pozícii, pričom robotické rameno umiestni do jej blízkosti seizmometer SEIS a sondu HP3. Tá sa zavŕta približne tri až päť metrov pod povrch a bude analyzovať prúdenie tepla telom planéty. Prístroj RISE bude presne merať Dopplerov jav, posun frekvencií pri komunikácii so Zemou, a na jeho základe určovať aj minimálne pohyby a výkyvy planéty umožňujúce pomôcť pri odvodzovaní jej internej štruktúry.

Loď teraz čaká teraz už menej ako polročná cesta k Marsu, pričom celkovo preletí cca 300 miliónov míľ, v prepočte cca 483 miliónov km. Čas pristátia bol naplánovaný vopred a malo by k nemu prísť 26. novembra tohto roka okolo 21:00.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu
NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia


Diskusia:
                               
 

a naša autonómna plachetnica je kde?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

o jednu dierku nižšie ako skCUBE.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Z Marsu to podla konjunkcie vyzera, ze je tiez letiaca k Marsu a naviac pred sebou este tlaci Zem.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Nasa autonomna plachetnica je tu http://dopice.sk/lx6
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja by som spravil projekt na ktorom by sa na mars poslala sonda s flašou zlatého bažanta a borovičky. Po úspešnosťi tohto prvého projektu by som spravil druhý projekt že kto prvý vypije tu flašu bažanta a borovičky čo je na marse. Mam už aj jednénho kozmonauta čo by to vypil aj sám.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

nema ten kozmonaut uz nahodou hodnost kapitan?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Uprimne z polovice srdca ti poviem, že taku srandu a humor aky tu predvadzaš dokažeš len ty, je mne uprimne luto utocenia a rotrziek akym dokazes utocit na tazko dosiahnutelnu hodnost ktoru nosim nielen v hlboko v srdci ale aj v rozume, opisem to jednym strucnou vetou: hambi sa !
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Kapitán nepije borovičku ale vodku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podla mna keby sa nelietalo cez prepocet, ale okolo, tak je to priekazne kratsie.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Som zvedavý ako sa im ten panel s medenými plôškami tam niekde rozprestrie...
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

Mal by si ist robit do NASA, lebo si chytrejsi ako ich ludia predpokladam.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

To je vysokozisková anténa a už sa rozprestrela...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

OT: Microsoft kupuje GitHub. RIP
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no dpc. urobia z toho AzureHub.
Odpovedať Hodnotiť:
 

rovno pornhub
Odpovedať Hodnotiť:
 

to by bol ten lepsi pripad :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár