neprihlásený Utorok, 21. mája 2019, dnes má meniny Zina   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Paušály a balíčky 4ky budú od júna platiť aj v roamingu. Trikom je v nich ale menej dát

Značky: 4karoaming

DSL.sk, 18.5.2018


Po tom, ako po minuloročnom vstúpení novej legislatívy o EÚ roamingu do platnosti najmladší operátor 4ka nedodržiaval princíp týchto pravidiel a neumožňoval svoje balíčky a paušály vôbec využívať v roamingu, prichádza zmena a operátor umožní v roamingu využívať viaceré svoje ponuky.

Operátor to oznámil dnes na svojich stránkach, pričom k zmene príde od presne nešpecifikovaného dátumu v júni.

Roaming bude možný konkrétne u paušálov Sloboda a Sloboda+ a dátového balíčka GIGA, ktorý sa bude volať GIGA EÚ.

V súlade s pravidlami roamingu bude všetky zahrnuté minúty volaní a SMS možné využívať aj v ktorejkoľvek krajine EÚ.

U dát s nižšími jednotkovými cenami pravidlá EÚ umožňujú v roamingu obmedziť objem zahrnutých dát na objem, ktorý zodpovedá jednotkovej cene bez DPH na stanovenej úrovni. V súčasnosti platí úroveň 3 eurá za 1 GB dát bez DPH.

V súlade s týmito pravidlami bude možné v EÚ využiť u paušálov Sloboda celý 1 GB dát a u balíka GIGA EÚ s cenou 2 eurá s DPH 0.56 GB dát.

U paušálov Sloboda 100+, 300+ a ∞+ obsahujúcich 1 GB dát aj v národnom roamingu a 10 GB, 15 GB alebo nekonečno respektíve 300 GB dát vo vlastnej sieti používa 4ka spôsob výpočtu označiteľný vo všeobecnosti zrejme minimálne za menší trik. Kým z cien týchto paušálov by vyplývalo podľa európskych pravidiel 2.22 GB, 3.33 GB a 5.56 GB dát v roamingu, 4ka pri výpočte objemu dát rozdelila paušál na veľký balík vo vlastnej sieti s cenou 3 eurá a zvyšok vo zvyšnej cene, vypočítala povinné objemy dát pre tieto dve časti a sčítala ich. Vďaka tomu vo všetkých troch verziách bude ponúkať v roamingu iba 1.83 GB dát, 0.83 GB zodpovedajúcich 3 eurám a 1 GB zo zvyšnej časti.

Podobne počíta objem dát v roamingu aj u 10, 15 a 300 GB balíčkov pre paušály Sloboda.

Tieto dátové objemy v Sloboda a Sloboda+ ale za takúto cenu nie sú úplne samostatnými balíčkami, ich využívanie je podmienené využívaním a platením za paušály Sloboda a Sloboda+ a nemôžu si ich objednať napríklad zákazníci iba základnej predplatenej ponuky Moja 4ka.

Aj keď 4ka ponúka aj samostatné paušály Sloboda bez týchto dát, tento postup je vo všeobecnosti minimálne menším trikom voči zámeru roamingových pravidiel, keďže ako taký by umožnil sa vyhnúť poskytovaniu väčšieho objemu dát v roamingu v akomkoľvek paušále a v akomkoľvek objeme. Stačilo by aby operátor deklaroval, že väčší objem dát v paušále stojí len veľmi malú sumu, prípadne pridal do ponuky paušály bez týchto dát v takejto cene a následne počítal zahrnutý objem dát samostatne pre veľké dáta a zvyšok.

Ako sa na tento trik pozerajú pravidlá roamingu, či 4ka tento spôsob aplikovania konzultovala s regulačným úradom alebo má nejaké výnimky povolované legislatívou zisťujeme.

V roamingu sa naďalej nebude dať používať balík Sloboda Dáta a 4ka neavizuje ani podporu u paušálov TO. Naopak od júna končí s ich predajom. Či ich zákazníci, ktorí ich majú objednané s automatickým predlžovaním, budú môcť naďalej používať zisťujeme.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Huawei garantuje Android len na existujúcich modeloch, čo bude sa nevie
Stovky EÚ ISP majú analyzovať pakety, upozorňujú organizácie
Oprava najnovších zraniteľností Intel CPU má veľký dopad na výkon
Kilogram je oddnes definovaný novým spôsobom
Huawei má dostať ťažký úder, jeho smartfóny budú bez Gmailu a obchodu Play
AMD potvrdila uvedenie 7-nm Ryzenov 3000 v treťom štvrťroku
Južná Kórea plánuje z Windows 7 prejsť na Linux
HPE kupuje výrobcu superpočítačov Cray
Netflix avizuje zlepšenie kvality zvuku, novými technológiami
Samsung údajne vyriešil problémy Galaxy Fold


Diskusia:
                               
 

"či 4ka tento spôsob aplikovania konzultovala s regulačným úradom alebo má nejaké výnimky povolované legislatívou zisťujeme."

Tomu sa hovorí osina v zadku :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

po novom sa toto ludové "řčěňí" alebo ako sa tomu nadáva v češtine, bude volať DSL v zadku k domu (nemýliť si s optikou k domu, to má patentované telekom).
Odpovedať Hodnotiť:
 

chyba mi tam obmedzenie za zamracene pocasie - data horsie prechadzaju , mohlo by to znizit o nejake prvocislo v pomere sklonu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co tak zalozit reklamnu agenturu, ktora bude zobrazovat reklamu a reklamne ponuky od lokalnych poskytovatelov pri fungovani v roamingu. Napriklad budem chciet zavolat v zahranici taxi, objednat si na plaz zmrzlinu a masirovanie chrbta a tak...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked uz neuvazujeme o sietovej neutralite...
Odpovedať Hodnotiť:
 

najlepsi ponuku co sa roamingu tyka je easy od telekomu, 2giga 6eur (denne max 100mega v roamingu) hovori max 50centov (do jedneho operatora)
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Mam “WIFI do vrecka” ktory stal 100€ jednorazovo za router a 360GB dat v sieti stvorky na rok. Teraz ma zaujma ako sa to bude pocitat v takomto pausale, kedze po precitani tych podmienok som z toho c.uj.

Myslim, ze na zmluve bolo napisane ze tych 360GB na rok stoji 30€ a router 70€. Samostatne sa to nedalo kupit.

Dik
Odpovedať Hodnotiť:
 

Srt, neni to pausal ale jednorazovo zaplateny program na rok.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no a tento sa zrejme nebude dať používať v roamingu :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keď chodím na zahraničné cesty mám vždy pri sebe ethernetový kábel a usb adaptér pre mobil. Hotely, ktoré neponúkajú pripojenie pomocou kábla, nenavštevujem!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Da sa ten objem dat prepocitat na rychlost slimaka za hodinu?
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

mesacny pausal SLIMAK4
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

od mandarinky?
Odpovedať Hodnotiť:
 

To aby som si najal uctovnicku na toto, hlavne ze to pripravovali 20 rokov tie """""rovnake""""" podmienky v roamingu a 10000000 vynimiek drbla EU
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

nikde som sa nedocital aky dostali trest z EU za nedodrziavanie podmienok
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár