neprihlásený Utorok, 22. januára 2019, dnes má meniny Zora   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Na čas posledné Galileo satelity vrátane slovenského vypustia v júli, aktuálne je ich len 13

Značky: GalileoESA

DSL.sk, 17.5.2018


Štvorica ďalších satelitov európskeho globálneho navigačného systému Galileo bude vypustená 25. júla.

Aktuálne o tom informovala európska vesmírna agentúra ESA.

Dva zo satelitov boli minulý týždeň prepravené do Kourou na Francúzskej Guajane, odkiaľ ich raketa Ariane 5 v júli vynesie. Druhá dvojica bude dopravená neskôr v máji.

Jednotlivé satelity v rámci marketingovej akcie EÚ dostali mená podľa detí z jednotlivých krajín, pričom slovenský s poradovým číslom 24 sa volá Samuel. Tento satelit zrejme podľa informácií ESA bol medzi dvomi prepravenými minulý týždeň, spolu so slovinským.

Satelity budú na dlhé obdobie poslednými vypustenými Galileo satelitmi, keď s ďalšími letmi sa počíta najskôr v roku 2020.

Stav konštelácie Galilea po viacerých posunoch, predražení, incidentoch a technických problémoch ale nie je ideálny. Plne finálna konštelácia pre maximálnu kvalitu navigácie a presnosť počíta s 24 funkčnými satelitmi. Na orbite je síce v súčasnosti 22 satelitov, aktuálne podľa stavu systému je použiteľných na navigáciu len 13. Teda ešte menej ako v čase formálneho spustenia na konci roku 2016, kedy mal systém 15 funkčných satelitov.

Štyri satelity vypustené na konci minulého roka by mali byť v poriadku, stále ale prebieha ich testovanie. Momentálne je ďalší satelit mimo konštelácie len dočasne z dôvodu plánovaného manévru.


Minulotýždňová preprava dvoch Galileo satelitov, kliknite pre zväčšenie (foto: ESA / P. Miller)Tri satelity majú dlhodobé vážne problémy. Jeden satelit testovacieho IOV dizajnu má problém s napájaním a je schopný vysielať len v jednom pásme, dva satelity finálneho FOC dizajnu boli vynesené na zlú obežnú dráhu. Hoci podľa posledných informácií majú byť súčasťou konštelácie, zatiaľ sa tak nedeje a stále sú označené ako satelity v teste. V každom prípade presnosť navigácie pri ich použití nebude zrejme rovnako vysoká.

Navyše systém zaznamenáva ďalší vážny problém. Na začiatku minulého roka totiž ESA informovala, že na palubách satelitov sa pokazilo už deväť atómových hodín spolu na piatich satelitoch. Presné atómové hodiny na satelitoch sú veľmi dôležitým komponentom satelitných navigačných systémov, keď tieto určujú polohu na princípe merania vzdialenosti od satelitov meraním času prejdenia signálu.

Na satelitoch sú kvôli redundancii po štyri atómové hodiny, dvoje presnejšie technológie vodíkového masera, PHM, a dvoje rubídiové, RAFS.

Na začiatku decembra bol z konštelácie vyradený ďalší satelit. Hoci ako dôvod je udávaný manažment konštelácie, satelit je stále vyradený a či to súvisí s problémami hodín respektíve v akom stave je tento problém nie je jasné.

Pri súčasnom vývoji zrejme plná konštelácia nebude dosiahnutá ani do roku 2020, keď minimálne tri satelity dlhodobo nie sú súčasťou konštelácie. Ak zostane mimo aj v decembri vyradený satelit, aj pri úspešnom júlovom štarte bude mať konštelácia až do 2020 maximálne 22 funkčných satelitov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Skylink zdražuje najlacnejší balíček
Tesla výrazne zvýšila ceny na nabíjacích staniciach
Samsung má kompaktný senzor pre celodisplejové smartfóny, 20-megapixelový
Nový výkonný konkurent minipočítača Raspberry Pi
Galaxy S10 má prísť v troch až štyroch verziách, foto
Nový najvýkonnejší ARM procesor, so 64 jadrami
Vzduchový chladič CPU pre odvádzanie 280 W
Po smrti zakladateľa MS končí Stratolaunch s raketami, zameria sa na najväčšie lietadlo
Množstvo zariadení sa dá hacknúť cez WiFi
Japonci si vyrobili umelé padajúce hviezdy


Diskusia:
                               
 

samuel, to je take rydzo slovenske
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

To preto, lebo je obézny...
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

aj Česi si dali hebrejské meno - David..
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

preco nedali napr. Zuzka? ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lebo to by bolo na štandardy EU sexistické
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Prtetože išlo o výtvarnú súťaž kde deti so základných škôl po Slovensku (samozrejme aj ostatných členských krajín EU) kreslili obrázok na tému kozmonautika a vesmír. Porota vybrala dielko 10 ročného chlapca z Patizánskeho Samuela Petríka z celkovo okolo 700 prihlásených slovenských detí.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Njn, mohol to byť i Sandokan, Arana, alebo hoc i Džafar, či Li :))
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Takže Samuela Petríka sa pýtali na meno jeho kamarátky. Ale Zuzka bola proti pomenovaniu. Zuzka je predsa raketa a nie satelit!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pôvod mena z hebrejského Šemúél, čo znamená meno božie.
No aj keď k sebe priťahuje veľké udalosti, možnosti a úspech, máloktorý Samuel dokáže zúročiť svoje nadanie. Toto meno treba skombinovať so silným znamením - Baranom, Býkom, Pannou, alebo Kozorožcom, aby sa dosiahla tá správna úroveň vibrácie. Ak by sme toto meno dali Váhe, alebo Strelcovi, či Rybe, ich rozháranosť, ľahkomyseľnosť a optimistické očakávanie len dobrých udalostí, spôsobí, že potom nič výrazné a trvalé nedosiahnu. Títo muži sú zaujímaví, šarmantní a veselí spoločníci, no z ničoho si nerobia ťažkú hlavu dlhý čas. Vedia sa vášnivo zamilovať, ale aj zabudnúť na svoje sľuby, ak sa im to práve hodí. Nielen v citoch sú nestáli, no aj v priateľstvách a partnerstvách, s nimi vždy treba jednať opatrne, lebo stačí málo a už sú inde.
Typickou farbou tohto mena je modrá.
https://calendar.zoznam.sk/meno/Samuel
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Mali dat Daniel samozrejme.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ak by sme chceli dať pravdepodobne rýdzo slovenské meno, z tých menej čudných by sa dáku vybrať Svätopluk, Radoslav, či Drahomír. Ak by sme s tou írečitosťou chceli ísť do extrému, mohli by sme si vybrať napríklad z nasledovného: Capontemír, Hostidrah, Honimír (myslím, že tu by boli dosť veľké preferencie), Ľuban, Razmeň, Volodrah, či Žilic. To "pravdepodobne" z toho dôvodu, že mená tu ovplyvňované mnohými okolnosťami a najmä tým, že nemáme veľa písomností z obdobia pred 9. stor. n. l.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Taka Gizela by bola pekná
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

(((Samuel)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

cierna diera na € ako slovensko.sk a pod systemy,niekto sa nabalil a je mu dobre,ze to nejde hmm prilejeme zopar milionov € a zas bude niekomu dobre ,oni zacali okukavat nas system oJebavania
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Len 13 satelitov? som mal dojem ze ich tam uz musi byt plna orbita, pri tom ako casto o nich pocut. Ach jaj, marketing...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Tymto tempom nas Eurosajuz tu 5-rocnicu nestihne.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Púsťať sem počarovných darmožráčov a živiť ich, na to eurá sú. Ale robiť niečo pre starousadlíkov platiteľov daní, to nie.
No a samozrejme rozkrádačky cez kadejaké lobby a mimovládky... ach jaj.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Hovoria Slovaci ... lol.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Zisti si, čo podpísala naša vláda v Marakéši na začiatku mája. O chvíľu to vypukne aj u nás.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Dobry den odbornici na digitalne technologie. Idem zajtra na pohovor ohladne softveroveho inziniera (C++/Java) a neviem kolko si mam pytat. Lokalita: BA. €2,500 je prehnane alebo ok kedze firma mala napisane nadstandardne platove ohotnotenie? Mam VS a 10 rokov prax. Dakujem za rady, velmi si to cenim!!!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pridaj
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nemala mat firma uz zverejnený plat? Aspoň nieco napr min 2000 + podľa skúsenosti...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ak nevies kolko si pytat, tak 2500 je velmi vela
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

budes stavat softver?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

vypytaj si 3000,- a ked to prejde, tak mi mozes 500,- posielat na ucet... :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja si na svoju jednoosobovu sro fakturujem v KE cca 5000 za nodejs/react
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

nebud hamyzdny

VS => max 10euri/hod
prax = + 1euro/hod na kazdyx 5 rokov praxe
------------------------------
dokopy max 12euri/hod => 8h/prac.den, 20prac.dni/mesiac => cca 2000euri/mesiac ... to ti musi bohate stacit
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Pytaj si nasledovne - no moje platove predstavy su niekde medzi 2800 a 3500 evri hrubeho. firma ti da 3100 a bude mat este good feeling z dobreho dealu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Diki ludia!!! Dostal som tu pracu, napokon za 2.250 eur (skusobna doba 3 mesiace) a ze moznost karierneho rastu, stravne listky a nejake benefity k tomu. V cistom neviem kolko presne to vyjde, nejakych 1.800?

Viete, ti na pohovore my rovno povedali kolko max mi mozu dat, nedalo sa dohadovat o plate, bud beries alebo dovi :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tvoja cista mzda bude 1 625 EUR +/- podla toho, kolko ti prispieva firma na stravne.

enjoy :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

To si robis srandu???
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja nie, ale tato vlada, ktora ti proste zoberie a nebude sa ta pytat :) Sak dane, odvody, poisty, to neni len tak :) ....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lebo doteraz som robil len ako freelancer ze mi platili firmy zo zahranicia a neodvadzal som ziadne dane a socialku, zdravotne som platil len min. poplatky. Lenze uz niet roboty vsetko beru indovia a pakistanci, ktori pracuju pod cenu :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ja sa poseriem, programator s 10-rocnou praxou a nevie si vyguglit kalkulacku cistej mzdy.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár