neprihlásený Utorok, 26. marca 2019, dnes má meniny Emanuel   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Intel oficiálne uviedol na trh svoj prvý 10-nm CPU, horší ako 14-nm

Značky: Intel10 nmCPU

DSL.sk, 17.5.2018


Spoločnosť Intel aktuálne oficiálne potvrdila uvedenie svojho prvého 10-nm procesoru na trh. Aj jeho parametre ale opätovne naznačujú, že Intel má s 10-nm výrobným procesom vážne problémy.

Týmto procesorom je Intel Core i3-8121U generácie Cannon Lake, pričom Intel jeho uvedenie potvrdil zaradením do svojej verejnej databázy procesorov a s termínom uvedenia na trh v druhom štvrťroku. Nad rámec tohto záznamu ale zatiaľ nezverejnil žiadne ďalšie informácie.

Procesor bol pridaný krátko po tom, ako bol identifikovaný prvý produkt na ňom postavený, 15.6" notebook Lenovo IdeaPad 330-15 ponúkaný na čínskom trhu. O objavení sa notebooku sme informovali v tomto článku.

Špecifikácia Intelu je mierne korigovaná oproti pôvodným informáciám, keď maximálny Turbo takt je 3.2 GHz oproti 3.1 GHz.

Procesor má ale aspoň v oficiálnej špecifikácii horšie základné výkonnostné parametre ako podobný 14-nm procesor Core i3-8130U uvedený v prvom štvrťroku. Oba majú dve jadrá, podporu štyroch vlákien a základný takt 2.2 GHz, i3-8130U má vyšší maximálny Turbo takt 3.4 GHz oproti 3.2 GHz a oba majú rovnakú maximálnu spotrebu TDP 15 W a 4 MB cache.

Nový Core i3-8121U pritom nemá uvádzanú v špecifikácii ani GPU, kým Core i3-8130U ako všetky bežné mobilné CPU Intely má integrovanú grafiku. Predpokladá sa, že GPU môže byť na čipe prítomná ale je deaktivovaná kvôli problémom výrobného procesu, Intel zatiaľ túto verziu oficiálne nepotvrdil.

Pri prechode na nový lepší proces výrobcovia dosahujú lepší pomer výkonu respektíve taktu a spotreby, pri porovnaní aspoň oficiálnych parametrov Core i3-8121U a Core i3-8130U k tomu neprišlo. Samozrejme nie je vylúčené, že reálna spotreba Core i3-8121U bude ale nakoniec menšia.

V každom prípade nový procesor má aj vyššiu udávanú maximálnu teplotu 105 C oproti 100 C a celkové väčšie rozmery púzdra čipu, 45 mm x 24 mm oproti 42 mm x 24 mm.

Nový procesor Cannon Lake má ale aj niekoľko jednoznačných zlepšení, pribudli mu nové efektívnejšie 512-bitové SIMD inštrukcie AVX-512 a podľa špecifikácie má podporu viac PCI Express liniek, 16 oproti 12.

Nový procesor bol uvedený napríek tomu, že na konci apríla spoločnosť potvrdila odloženie masovej výroby 10-nm procesorov až na budúci rok. Keďže prvé procesory vyrábané 14-nm procesom uviedol na trh na jeseň 2014, masovú výrobu postavenú na novom procese odštartuje až o viac ako štyri roky neskôr.

Dodávky malého množstva 10-nm procesorov už ale Intel realizoval nejaký čas, keď ich avizoval prvýkrát na prelome rokov. Či dodával aj iné procesory ako Core i3-8121U nie je jasné.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

NASA zverejnila ďalšie informácie o helikoptére pre Mars
Telekom prideľuje zákazníkom Internetu neverejné IP adresy
Vydaný PuTTY 0.71, opravuje viacero chýb vďaka odmenám EÚ
Vedci zisťujú čo je so zaseknutou sondou na Marse seizmometrami
NVMe SSD sa stávajú mainstreamom, majú dosiahnuť 50%
Počítač veľkosti kreditnej karty sa neujal, Intel s ním končí
Experti hackli Tesla Model 3
Nová technológia pre pripojenie akcelerátorov
MS vydal aktualizáciu Windows 7 upozorňujúcu na koniec podpory
SUSE opäť nezávislou spoločnosťou


Diskusia:
                               
 

tested on humans ?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Humanity is just a test experiment of the alien race.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

V skutočnosti môžeme byť len jedna s triliardy simulácií bežiacich na superpočítači poháňanom čiernou dierou trilióny rokov v budúcnosti na sklonku vesmíru.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

A vysledok tej simulacie je 42.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

deväť
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

similacia je samozrejme podobny vymysel ako nabozenstva. Ludia si vymyslaju existenciu podla aktualnej doby, tak teraz vsetko vychadza na simulacie... za par storoci budu dalsie teorie, a simulacia bude smiesna.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

simulacia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no, náboženstvá sú tu už nejakú dobu, takže simulácia Boha by bola celkom kvalitná synergická apokalypsa
Odpovedať Hodnotiť:
 

..niektorí nielen vymýšlajú, nekterí tomu aj (aktívne napomáhajú, - s heslom, "pomož si (k tronu, /sídlu (Arcibiskupa), aj pán Boh ti pomože....)

..a potopenie Bielej Lode bol len boží údel!

(..hoci v hradoch sa už šepkalo neco iné..)

..a každý, kdo tvrdí neco iné, sa dopúšta bohorúčstva, - a jako heretik skončí -na hranici! :p :S ;P 8)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem preco je ten ntb len pre cinsky trh, aky je rozdiel medzi cinskym a europskym uzivatelom PC? Dzungales pasky pozeraju aj v cine.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Iny pohlad na vec...
Taky sirokouhly...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

2jadra patria na smetisko silikonovych dejin.


Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

tam patria prsia tvojej starej
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

skús nemasturbovať tak často, bude ti lepšie
Odpovedať Hodnotiť:
 

silikonove jadra, to je nejaka novinka?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár