neprihlásený Utorok, 21. mája 2019, dnes má meniny Zina   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Modulárny český router bojuje o úspešné financovanie, deň pred koncom mu chýba pár tisíc

Značky: Wi-FirouterybezpečnosťČesko

DSL.sk, 16.5.2018


Hoci sa pripravovanému českému modulárnemu sieťovému relatívne lacnému routeru Turris Mox od združenia CZ.NIC spravujúceho českú národnú doménu najvyššej úrovne .cz v kampani ľudového financovania nedarí tak ako predchádzajúcemu modelu Turris Omnia, deň pred koncom kampane mu chýba už len menej ako 5 tisíc dolárov z požadovanej sumy 250 tisíc.

Financovanie kampane je nastavené ako pevné a pokiaľ nezíska celú sumu, kampaň bude neúspešná, projekt nezíska nič a prostriedky zostanú záujemcom.

Vzhľadom na výrazný posun zo 60% požadovanej sumy pred týždňom je ale pravdepodobné, že cieľ by sa kampani mohlo podariť naplniť.

Aktualizácia 1: Krátko po publikovaní článku kampaň prekročila hranicu viac ako potrebných 250 tisíc, zrejme pre jednu alebo dve väčšie objednávky s nezverejnenou výškou.

V prípade úspešného výkonného Turris Omnia sa podarilo CZ.NIC v kampani získať predobjednávky a príspevky za 875 tisíc dolárov oproti cieľu 100 tisíc.

Turris Mox predstavilo združenie CZ.NIC na konci marca. Skladá sa zo základnej dosky rádovo rozmerov minipočítačov ako Raspberry Pi, 10 cm x 5 cm, na ktorej je dvojjadrový 1.2 GHz procesor Marvell Armada 3720 so 64-bitovými ARMv8 Cortex A-53 jadrami, 512 MB RAM, gigabitový Ethernet port a USB 3.0 port, a podobne veľkých rozširujúcich dosiek pripojiteľných na základnú. Základná doska má príkon medzi 2 W až 3 W.


Jednotlivé moduly Turris Mox zatiaľ v 3D tlačených skrinkách, kliknite pre zväčšenie (foto: CZ.NIC)Rozširujúce dosky sa pripájajú cez 64-bitový PCI Express konektor. Dosky si bude môcť voliť samozrejme užívateľ a bude ich možné aj reťaziť, pričom CZ.NIC ukazuje ako príklad zariadenie spolu s tromi doskami. Reťazenie má ale viaceré obmedzenia a aktuálne CZ.NIC zverejnil nástroj umožňujúci overiť aké kombinácie sú možné.

Prvé tri dosky sú doska s mini-PCI Express slotom pre doplnenie napríklad WiFi karty, doska s gigabitovým Ethernet prepínačom so štyrmi externými portami a doska s podporou SFP pre pripojenie napríklad priamo na optiku. Základné 2.4 GHz WiFi sa bude dať pridať k základnej doske aj malou Wi-Fi kartou pripájanou na jej komunikačné piny.

Po dosiahnutí hranice 100 tisíc dolárov pribudol do ponuky 8-portový prechodný gigabitový Ethernet modul a pred týždňom doska so štyrmi USB 3.0 portami, okrem toho od predstavenia pribudla aj podpora PoE napájania a možnosť upgradu RAM na 1 GB. Pred týždňom CZ.NIC oznámil aj podporu riešenia Nextcloud umožňujúceho používať Mox ako NAS s privátnym cloudom.


Základná doska a prvé tri rozširujúce dosky Turris Mox, kliknite pre zväčšenie (foto: CZ.NIC)Turris Mox má byť optimalizovaný na sieťový výkon a na rozdiel od minipočítačov a špeciálne Raspberry Pi by mal zvládať plnú gigabitovú rýchlosť Ethernetu.

Základná, prvé tri rozširujúce dosky a USB doska stoja v kampani po 29 dolárov, 8-portový Ethernet modul 55 dolárov. Tvorca predpredáva aj viaceré konfigurácie z viacerých modulov.

Prvé moduly a konfigurácie majú byť dodané do októbra tohto roku, osemportový gigabitový modul do decembra. V prípade Turris Omnie ale prišlo k viacmesačnému oneskoreniu dodávok oproti avizovanému termínu.

Firmvér routera Turris OS je vytváraný CZ.NIC-om a založený je na známom linuxovom firmvéri OpenWrt. Kým u bežných domácich routerov je vážnym problémom úroveň bezpečnosti softvérového vybavenia a úroveň bezpečnostnej podpory výrobcom, podľa CZ.NIC je jednou z hlavných výhod Turris OS aktívna bezpečnostná podpora a možnosť automatickej aktualizácie operačného systému udržiavajúcej router bezpečný.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Kingston pridáva výkonný NVMe SSD, z 96-vrstvovej flash
Huawei dostal dočasnú čiastočnú výnimku z amerických sankcií
Pre veľmi vážnu zraniteľnosť vo Windows 7 aj XP funkčný exploit, aktualizujte
Prvých 60 internetových satelitov má SpaceX konečne vyniesť vo štvrtok
Huawei garantuje Android len na existujúcich modeloch, čo bude sa nevie
Stovky EÚ ISP majú analyzovať pakety, upozorňujú organizácie
Oprava najnovších zraniteľností Intel CPU má veľký dopad na výkon
Kilogram je oddnes definovaný novým spôsobom
Huawei má dostať ťažký úder, jeho smartfóny budú bez Gmailu a obchodu Play
AMD potvrdila uvedenie 7-nm Ryzenov 3000 v treťom štvrťroku


Diskusia:
                               
 

cize vlastne ide o pocitac :D
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Vsetko je pocitac - telefon, tlaciaren, router... V tejto dobe aj auto, televizor, coskoro aj pracka ci chladnicka.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Práčka je už dávno počítač
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Ale ci je aj pocitac pracka, to je ina otazka
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Určite?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Na peniaze v určitých prípadoch určite.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

pokial cez ten pocitac tecu peniaze, tak ano, moze byt aj pracka..
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

pracka ma s pocitacom aj programatora!
Odpovedať Hodnotiť:
 

$248,070 USD raised by 1827 backers
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

102% a este 18 hodin zostava...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pokorene o 8:45
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

niekto z DSL.SK? :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

$250,529 USD raised by 1828 backers
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

$250,558 USD raised by 1828 backers
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

uz maju cez 250k
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

no reálny záujem podľa počtu kusov je nič moc ..
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

reálny záujem sa objaví po prvých dodávkach a recenziách.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Platit za vykradnuty OpenWRT na drahom hw (lebo male mnozstvo), ktory nie je ziadna slava.. uz prezradili sudruhovia z cz.nic, ake WiFi chipsety budu pouzivat? Na OpenWRT nemaju velky vyber bez binarnych blobov :-)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Neviem co sa da na OpenWRT vykradnut ked je open :)
HW mi drahy nepride, mam doma Omniu a som spokojny, za cenu z kampane sa vlastnostami ziadny iny router nechytal. Pravda nie je vsetko uplne bezchybne, ale to co deklarovali a co som od toho ocakaval sa mi naplnilo.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Prosim? Za cenu omnie mozes mat pfsense, OPNsense s vykonom o 10lvl dalej, chcel by som vidiet omniu alebo mox aky throughput by mal pri zapnutom ids s kvantom pravidiel oproti pfsense rieseniu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A sk.NIČ zase nič?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

SK nic je davno mrtvy
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Svoj nazov beru doslovne
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Sk.nic.moc
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

prečo ich chváliš?
Odpovedať Hodnotiť:
 

sk.NIC se odstehoval do Humpolce.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár