Americká vesmírna agentúra NASA už v najbližšom okne letov na Mars pošle spolu so svojim robotickým vozidlom Mars 2020 lietajúci dron používajúci pohon typu helikoptéry.
NASA avizovala vývoj dronu už na začiatku 2015, pri oznámení dokončenia návrhu a predstavení podoby Mars 2020 pred dvomi rokmi ale neavizovala použitie drona. Nakoniec ho misia ale ponesie.
Doterajšie vozidlá vrátane posledného Curiosity majú len obmedzené možnosti skúmania terénu pred sebou, pomocou kamier na vozidlách prípadne s menším rozlíšením pomocou snímok zo satelitných sônd. Dron by každý deň mohol vzlietnuť a preskúmať terén pred vozidlom, čo by umožnilo lepšie plánovať cestu.
Podľa informácií NASA ešte spred troch rokov by dron mohol umožniť robotickému vozidlu prejsť vďaka lepšej vybranej ceste denne až trojnásobok vzdialenosti oproti súčasnosti a zároveň lepšie vyberať lokality pre podrobnejší prieskum a odoberanie vzoriek.
Ilustrácia posielaného drona na Mars, kliknite pre zväčšenie (obrázok: NASA / JPL-Caltech)
Či pre oznámený dron v rámci misie Mars 2020 plánuje aj takéto bežné praktické používanie nie je jasné, v aktuálnom oznámení bližšie popisuje len plánované testy pre overenie technológie.
Lietanie na Marse totiž nie je jednoduché a samozrejmé a kvôli podmienkam sa výrazne odlišuje od pozemského lietania. Atmosféra Marsu na povrchu je totiž oveľa redšia, má len rádovo jedno percento hustoty pozemskej a lietanie pri povrchu je rovnako náročné ako na Zemi vo výške 30 km. Rotory tak dokážu generovať nižší vztlak a musia sa otáčať rýchlejšie, aj keď nižšia je aj gravitačná sila, dosahujúca približne 38 percent pozemskej.
Helikoptéra NASA bude mať dvojicu opačne sa otáčajúcich dvojvrtúľ, rýchlosťou až takmer 3 000 otáčok za minútu. Helikoptéry na Zemi majú rádovo 10-krát nižšiu rýchlosť.
Animácia a reálna demonštrácia drona v podmienkach marťanskej atmosféry (video: NASA)
Dron bude pomerne malý a bude vážiť iba 1.8 kg. Presné rozmery NASA neuvádza, pri oznámení vývoja pred tromi rokmi hovorila o priemere 1.1 metra.
Motory budú napájané elektrickou energiou z Li-Ion batérií, pričom dron bude mať vlastné solárne panely pre ich dobíjanie a tiež vlastný mechanizmus pre ohrievanie elektroniky pre prežitie chladných nocí.
NASA v oznámení popisuje len parametre testov. Vozidlo Mars 2020 dron položí na vhodné miesto a odíde do bezpečnej vzdialenosti. Následne dron ako prvý test vzlietne do výšky troch metrov a zostane tam 30 sekúnd. Počas mesiaca uskutoční spolu celkom do päť letov s predlžujúcou sa vzdialenosťou a dĺžkou letov, do niekoľkých stoviek metrov od východzej pozície a o dĺžke do 90 sekúnd.
Lietať bude musieť samozrejme plne autonómne, keď kontrola ľuďmi v reálnom čase zo Zeme vzhľadom na dobu letu signálu zo Zeme na Mars, niekoľko minút, nie je možná.
Či v prípade úspešných testov bude následne dron sprevádzať Mars 2020 pri jeho misii oznámenie nepotvrdzuje.
Primárnym cieľom misie Mars 2020, ktorá má odštartovať v júli 2020, bude nájsť stopy a dôkazy prípadného života, konkrétne stopy po minulom mikrobiologickom živote. Za tým účelom bude analyzovať vzorky pôdy a hornín na miestach s vysokou pravdepodobnosťou prítomnosti života v minulosti a zároveň uloží 30 skúmaviek s materiálom pre ich vyzdvihnutie a dopravu na Zem budúcimi misiami na Mars.
Ďalšími cieľmi misie je analyzovať klimatické podmienky na planéte a jej geológiu a zároveň uskutočniť prípravné experimenty pre budúce ľudské misie na planéte.
Rozmyslam ze to aj keby natiahnem optiku zo zeme na mars a telefonujem tak poviem nieco, 8 minut kym to pride na zem a dalsich 8 odpoved takze 16 min ping nic moc. To vazne nevie nikto prekonat rychlost svetla??? Halo odbornici DSL, poradte
Re: Ping 16 minut
Od: Ondiak
|
Pridané:
14.5.2018 9:59
Kvantovym previazanim nieje možné preniesť žiadnu užitočnú informáciu. To je základná vlastnosť tohto javu.
Jediné čo sa dozvieme je momentálny spin tej meranej častice, ktorého hodnota je náhodná a opačná ako tá druhá častica a to, že už meraním stratila previazianie.
Re: Ping 16 minut
Od: trololoman
|
Pridané:
12.5.2018 16:49
To je dednoduché, použiješ VDBT (velmi dlhu bambusovu tyc) a informaciu budes prenasat jej pohybom. Ked nou pohnes na zemi, pohyb sa okamzite prejavi aj na marse.
podla mna by to mali spravit na natahovaciu pruzinu, elektronika je dost rychla aby aj pocas skoku stihla vsetko a predpokladam, zeby to aj bolo energeticky menej narocne ... a ak nejaky "ventilator" tak na to, aby odfukol piesok zo solarnych panelov a este jedna vec, ci by nebolo vyhodnejsie pre solarny system zaviest medzi druzicami retranslaciu namiesto aby sa vsetky kontaktovali priamo so zemou
:-) ... a ak je zem tie dlhe tyzdne v zakryte so slnkom tak to z orbity posielaju skusobne na alfa_centauri, alebo si druzice kratia chvile a s vozitkami hraju piskvorky :-) ... myslel nieco tusim ako ulysesees ci ako sa volala, vyslana k polom slnka, ziadna planeta by tak nebola v zakryte ani so slnkom ani inymi planetami a boli by dostupne stale
ked je zem v zakryte s marsom, tak hraju piskorky ako kazdy iny den .... akurat sondy na marse nedostavaju nove prikazy aby neodbocili o 0,5° mimo, co sa este nikdy nestalo, no v ramci bezpecnosti to tak je, okrem toho sa komunikuje uplne normalne
Spilbergové štúdiá sa činia.
Od: Ahasver
|
Pridané:
12.5.2018 15:51
Filmári dostali zase zákazku, však ani na Mesiaci amíci nepristáli, aj WTC dvojičky zbúrali iba na oko, kdesi v štúdiu, ľen aby zchrastili tučnú poistku, pričom tam furt neporušené stoja. Sľováci veľmo dobre poznajú tieto západné, imperialistické finty vrahov z volstrídu. A, preto, radosť robiť na sľovensku poľitiku. Zopár mľadých sopliakov, študentov, ktorí ešte z roku 1989 furt neospeľi, nič nevybudovali, nebojovali na Dukle ako partizáni, nevlastnia úspešné veľkopodniky s.r.o., a.s., nám nebude vrešťať po uliciach, načahovať svoje hoľé paprče s kľúčikmi, aby poučovali podkutých boľševikov s trvalými hodnotami ochraňovaných justičnou, ľudovodemokratickou talármafiou pred zákonným kriminálom.
Verím, že si na ten post vynaložil nemalé úsilie...
Musím Ťa však sklamať: nie je vtipný, ani obsažný, takže si vlastne zbytočne prejebal určitú časť svojho a tiež nášho života.
nie je praca ako prca
Od: syntaxterrorX XX
|
Pridané:
12.5.2018 18:50
Nie. Povolenia pre Mars vydava SLU na zaklade ciselnika spravovaneho SVA*, v ktorom dvojvrtulove zariadenia nie su a do obsadenia prislusnej pracovnej pozicie ani priekazne nebudu.
*slovenska vesmirna agentura
balada o stupačkách, a ele. -hodinách
Od: ladyMylady
|
Pridané:
13.5.2018 2:16
mravce sa tu jebú, voda kápe! počuješ, voda kápe!,
hodiny sa nedajú odpisuvat!!
ja som maluval, a voda tu kápe!
mravce sa tu jebú, kotia,
hyn hore od šarinov!
Re: Marťan
Od reg.: DenisaSakovaExpertkaSmeruNaVsetko
|
Pridané:
14.5.2018 23:17
Ty nevies, ze 1.) Pocas reklamy sa daju robit rozne ine veci,
2.) esistuju rozne skatulky nahravacie v cench od 100€ aj s diskom, alebo u operatorov za 1-3€ mesacne, kde si mozes film pustit, pauznut, odist napriklad na pivo, vratit sa a dopozerat s preskakovanim reklam?
Napriklad vcera sme ten film doma pozerali a meskanie dopozerania filmu oproti aktualnemu programu bolo 6 minut.