neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Modulárny český router nie je až tak populárny, má problém vyzbierať požadovanú sumu

Značky: Wi-FirouterybezpečnosťČesko

DSL.sk, 10.5.2018


Pripravovanému českému modulárnemu sieťovému relatívne lacnému routeru Turris Mox od združenia CZ.NIC spravujúceho českú národnú doménu najvyššej úrovne .cz sa v kampani ľudového financovania nedarí tak ako predchádzajúcemu modelu Turris Omnia a týždeň pred koncom kampane zatiaľ získal len 60% z požadovanej sumy 250 tisíc dolárov.

Financovanie kampane je nastavené ako pevné a pokiaľ nezíska celú sumu, kampaň bude neúspešná, projekt nezíska nič a prostriedky zostanú záujemcom.

Ak sa kampaň nezrealizuje, nie je jasné či CZ.NIC uvedie router na trh bežným spôsobom. V dnešnom oznámení totiž jednak hovorí o tom, že by bola škoda keby takto unikátny produkt nevznikol, a jednak, že v komerčnom predaji budú ceny vyššie.

V prípade úspešného výkonného Turris Omnia sa podarilo CZ.NIC v kampani získať predobjednávky a príspevky za 875 tisíc dolárov oproti cieľu 100 tisíc, pričom týždeň pred koncom to bolo 56% z konečnej čiastky.

Turris Mox predstavilo združenie CZ.NIC na konci marca. Skladá sa zo základnej dosky rádovo rozmerov minipočítačov ako Raspberry Pi, 10 cm x 5 cm, na ktorej je dvojjadrový 1.2 GHz procesor Marvell Armada 3720 so 64-bitovými ARMv8 Cortex A-53 jadrami, 512 MB RAM, gigabitový Ethernet port a USB 3.0 port, a podobne veľkých rozširujúcich dosiek pripojiteľných na základnú. Základná doska má príkon medzi 2 W až 3 W.


Jednotlivé moduly Turris Mox zatiaľ v 3D tlačených skrinkách, kliknite pre zväčšenie (foto: CZ.NIC)



Rozširujúce dosky sa pripájajú cez 64-bitový PCI Express konektor. Dosky si bude môcť voliť samozrejme užívateľ a bude ich možné aj reťaziť, pričom CZ.NIC ukazuje ako príklad zariadenie spolu s tromi doskami. Prvé predstavené rozširujúce dosky ale neboli prechodové a nie je jasné či ide iba o stav prototypov alebo prvé tri rozširujúce dosky nebudú prechodové ani vo finálnej dodávanej verzii.

Prvé tri dosky sú doska s mini-PCI Express slotom pre doplnenie napríklad WiFi karty, doska s gigabitovým Ethernet prepínačom so štyrmi externými portami a doska s podporou SFP pre pripojenie napríklad priamo na optiku. Základné 2.4 GHz WiFi sa bude dať pridať k základnej doske aj malou Wi-Fi kartou pripájanou na jej komunikačné piny.

Po dosiahnutí hranice 100 tisíc dolárov pribudol do ponuky 8-portový prechodný gigabitový Ethernet modul, neskôr aj podpora PoE napájania a možnosť upgradu RAM na 1 GB.


Základná doska a prvé tri rozširujúce dosky Turris Mox, kliknite pre zväčšenie (foto: CZ.NIC)



Turris Mox má byť optimalizovaný na sieťový výkon a na rozdiel od minipočítačov a špeciálne Raspberry Pi by mal zvládať plnú gigabitovú rýchlosť Ethernetu.

Základná a prvé tri rozširujúce dosky stoja v kampani po 29 dolárov, 8-portový Ethernet modul 55 dolárov. Tvorca predpredáva aj viaceré konfigurácie z viacerých modulov.

Prvé moduly a konfigurácie majú byť dodané do októbra tohto roku, osemportový gigabitový modul do decembra. V prípade Turris Omnie ale prišlo k viacmesačnému oneskoreniu dodávok oproti avizovanému termínu.

Firmvér routera Turris OS je vytváraný CZ.NIC-om a založený je na známom linuxovom firmvéri OpenWrt. Kým u bežných domácich routerov je vážnym problémom úroveň bezpečnosti softvérového vybavenia a úroveň bezpečnostnej podpory výrobcom, podľa CZ.NIC je jednou z hlavných výhod Turris OS aktívna bezpečnostná podpora a možnosť automatickej aktualizácie operačného systému udržiavajúcej router bezpečný.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky


Diskusia:
                               
 

Ta krabicka vyzera dosť shitne na tej fotke
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

...lebo je ako prototyp provizorne vytlacena na 3D tlaciarni, co je napisane aj pod obrazkom.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

okrem toho je vytlacena vo vedlajsom kancli cez wifi
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

a navrhnutá na PDA.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak nech sa nečudujú že ešte nemajú vyzbierané tie prostriedky. Ked krabička vyzera ako ošúchaný šunt. Osobne je to kravina modulárny router. Možno pre pár geekov ale pre obyčajných používateľov nepoužitelné. Pochybujem že sa im to podarí vyzbierať :P
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Gro problému zrejme je, ze odbornikom je prioritizacia medzi skladacim a vysuvacim priekazne evidentna.
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

orientacia tvojej manky je priekazne evidentna.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

i ked velkost bambitky k tomu priekazne moze zvadzat, nie som rumcajs.
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

pred chvilou mi na g+ piskla info o turris moxe a nextcloude http://dopice.sk/lpz
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

že g+, sranda... jediný používateľ tejto služby a slovák.. svet je malý
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

pre mna je toto uz zbytocnost, ale s turrisom omnia som velmi spokojny.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Kto ma skusenosti s ich Omniou, tak uz podobnu chybu neurobi. Omnia je neuveritelne nedotiahnuty poloprodukt, radsej keby opravovali chyby tam a vydali nieco ako MkII.
Doposial sa nikomu nepodarilo prerazit s nicim "modularnym", ci uz routre, telefony ci notebooky.

Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Mam Turris Omnia uz vyse mesiaca a som spokojny. Na zaciatku bol problem s DNS, ale stacilo len zmenit nejake nastavenia a router ide lepsie ako akykolvek iny router ktory som mal. Moznost pripojit sa nan cez SSH a jeho advanced konfiguracie su super. Jednoduche rozbehanie OpenVPN....
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Presne, Turris Omnia sa otaca sam aspon 2x za tyzden, neuklada logy defaultne cize vela stastia debugovat chybu... musis si nastavit aby kopiroval logy dakam na disk alebo USB.. lenze ti to nepovie na zaciatku ale dozvies sa to az ked sa to zrube a hladas logy... bol tam problem aj s HW s 5.8Ghz kartami atd.. nikdy viac ! Hociaky OpenWRT v Linksys AP bude 100x lepsi...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

no ved presne. Dorob si sam. Problem s 5 GHz som mal aj ja, karta nenabehla "za tepla" (napr. po reboote), len ked sa nechal router dostatocne "vychladit" tak fungovala, aj to nespolahlivo. Konektory na wifi anteny sa pretacali pri pokuse nasrobovat tam antenu, hrozilo odtrhnutie kablika vnutri, atd. Katastrofa.

Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

tak nebud teply a nebudes mat problem za tepla pri reboote
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

idiot

Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

ja pouzivam omniu od zaciatku ako router vysiel a nemam snim ziadne problemy kus dobreho a hlavne vykonneho HW
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ze omnia sa mi otaca po 2 tyzdnoch... este aj v tom primitovnom forise alebo ako sa vola to rozhranie to ide vypnut alebo zmenit na ine obdobie. Mne sa "neotaca nikdy". Restartnem raz za 3-4 mesiace aby prebehol kernel update ked nejaky bol... inak by som "neotacal" nikdy kedze nie je dovod.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak prave dnes rebootovala, bez upozornenia... a samozrejme nenabehla na prvy krat. Bolo treba prist k nej, reset a az potom nabehla.

Turris OS je tak spraseny software, aky len tak nenajdes. Predtym som mal OpenWRT na netgeare, a spolahlivost bola ovela vyssia.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Planovane rebooty po update nieje problem, neplanovane kazdy 3ti az 5 den su...
Odpovedať Hodnotiť:
 

vsetko je vec nastaveni. By default si ten router nestahuje aktualizacie sam a neupdatuje sa a tym padom sa nerestartuje svojvolne. Ale ked to tak nastavite tak to bude robit, sak nebudte kkti. Ste IT ludia, tak tomu rozumejte.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Praveze by default si ich stahuje sam a restartuje sa sam. Navyse chytili tie Microsoftie maniere, ze ty si sice nieco nastavis, ale update ti to nastavi naspat na default. Takze musis si udrzovat zoznam, co vsetko si si zmenil a potom kontrolovat, ci to stale je tak, ako si to nastavil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nemas pravdu, ked ten router prvy krat zapnes od vyrobnych nastaveni tak musis sa napojit na webove rozhranie toho routeru a prejst cez konfiguracny wizard a tam sa ta to spyta ci chces aktualizovat automaticky alebo nie. Cize ty ako uzivatel si nuteny zvolit si. Cize defaultne nastavenie ani neexistuje. Ty ho musis nastavit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked som ho vybalil z krabice (mal som jeden z prvych, z Indiegogo), tak software bol v takom tragickom stave, ze wizard ani nedobehol do konca, ale cestou vytuhol. Nasledoval rucne vyklikavanie cez Forris (a nasledne luci), a ano, update bol zapnuty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preto radsej mikrotik....

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Skus PC Engines APU3 + pfSense. Presedlal som z Mikrotiku a neviem si vynachvalit. (Mikrotik som degradoval na switch)
Odpovedať Hodnotiť:
 

A na čo také Ti je doma takýto router???
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mozno ma doma Gigabit. Tiez mi router bezi na x86 mini PC ktore zaroven sluzi ako PC TV a linuxovy server (virtualizovany).
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár