V nedeľu bol na súťaži Cube for Cambodia 2018 výrazne zlepšený svetový rekord v rýchlosti skladania Rubikovej kocky, keď pri jednom z pokusov ju 22-ročný Austrálčan Feliks Zemdegs zložil za 4.22 sekúnd.
Tým výrazne prekonal doterajší rekord 4.59 s Juhokórejčana SeungBeom Cho vytvorený v minulom roku.
Ešte v roku 2004 dosahoval rekord viac ako 15 sekúnd, v 2007 viac ako 10 sekúnd. Pod päť sekúnd sa dostal prvýkrát na konci roku 2015, odvtedy bol v nedeľu zlepšený piatykrát.
V rýchlosti skladania Rubikovej kocky sa súťaží už viacero desaťročí, pričom v súčasnosti sa súťaží vo viacerých kategóriách vrátane priemerného času z troch zložení a skladania modifikovaných verzií kocky napríklad s rozmermi 2 x 2 x 2 alebo 4 x 4 x 4.
Nový rekordný pokus (video: Feliks Zemdegs)
V rýchlosti skladania kocky súťažia napríklad aj tvorcovia robotov, pričom robotický rekord je v súčasnosti už nemodifikovanými ľudmi evidentne nedosiahnuteľný. V marci totiž robot dvojice Ben Katz a Jared Di Carlo zložil kocku za 0.38 sekundy.
Marcový robotický rekord rýchlosti skladania Rubikovej kocky (video: Ben Katz)
Pre ovládanie kocky dvojica použila šesť motorov Kollmorgen ServoDisc U9 s vlastnými hardvérovými ovládačmi postavenými na CPU s ARM Cortex-M4 jadrom. Počiatočný stav kocky sníma dvojica kamier PlayStation 3 Eye a pripojený počítač s Linuxom detekuje z obrazu kamier stav kocky a nájde postupnosť potrebných ťahov na vyriešenie pomocou implementácie min2phase Kociembovho algoritmu, ktorá má 19 až 23 otočení steny kocky o 90 stupňov.
Bližšie detaily o robotovi a jeho rekorde sme priniesli v tomto článku.
Re: obiwhat
Od: presne tak
|
Pridané:
7.5.2018 9:15
presne tak, ci ta kocka sa viriesi za pol mikrosekundy alebo 1 nanosekundu pekarom to zivot neulahci a my ten chlieb z lidla kupime za rovnaku cenu ako vcera. taketo experimenty len cucaju rozpocet ktory mohli naliat radsej pekarom aby vysledky pocitil aj obycajny clovek co dre od rana do vecera za pasom v pri trnave s rumunmi na osemhodinovej sichte vo volfsfagene pre nemeckych mocipanov.
cim rychlejsie vieme robotmi vyriesit rubikovu kocku, tym rychlejsie vieme ulahcit pekarovi zivot aby robot zanho robil chleba rychlejsie a efektivnejsie a to znizi cenu chleba na trhu.
ja sa priznam, ze asi nechapem a neviem, ako taketo projekty mozu niekomu zlepsovat zivot (teda okrem zainteresovanych), mozete to vysvetlit, kludne aj skupinovo, pre tu primitivnejsiu cast dsl? poprosim vsak tak nejak jednoduchsie skor
Plne suhlasim!
Ja by som napr. zakzal futbal - a kazdy sport!
Zbytocny vydaj energie/stravy - a radsej poslat chudobnym detom v Afrike.
A este moze urazy, problemy, zbytocne sportoviska.
A sama politika, steroidy, anabolika a ine zakazane veci.
A popritom by sa mohlo v zakone zakazat aj internety a vsetko.
A bol by pokoj.
A do Ustavy dat #JedenSpravnyNazor.
To by bol zivot!
Ja som za to aby sa napríklad cestná cyklistika presunula na stacionárne bicykle napojené na generátor elektrickej energie a súťažilo by sa virtuálne na úspornom monitore v eco režime
Ok, odpoviem protiotazkou: Ako mozu nejake futbalove majstrovstva (hokej, etc...) niekomu zlepsovat zivot?
Ako ano, sedenie s flasou piva pred televizorom je urcite zaujimave ale objektivne to vieme len tazko nazvat "zlepsovanim".
Na futbal a ine sporty sa, napriek tomu, vyhodia "milionnasobky" toho, co na sutaze v skladani rubikovej kocky...
Zlepsuju ich len navonok. Podstatou toho je dat mase moznost utiect docasne pred svojimi problemami, pomocou jednoduchej zabavy a opijanim sa. Masa sa navonok citi lepsie, a ich zamestnavatelia su tiez radi, lebo im aspon vydrzia makat dalej.
Takze jedine zlepsenie zivota je len nepriamo tym, ze spolocnost maka ovela viac, ako by bez toho bola schopna.
Len tak z brucha:
Od: sensei-san
|
Pridané:
7.5.2018 10:29
Pred pár mesiacmi som videl reportáž o výskumnom týme, ktorý sa zoberal takýmto problémom: Máš žeriav a na ňom zavesené bremeno. A pri pohybe ramena toho žeriavu dôjde k tomu, že sa to bremeno môže rozkývať. A výskumníci riešili to, ako vypočítať a automatizovať zrýchlenie/spomalenie toho ramena, resp. závesu na tom ramene, tak aby ten rozkmit bol minimálny. To samozrejme má vplyv na rýchlosť, presnosť a bezpečnosť práce toho žeriavu.
Keď sa pozrieš na to video, tak v tej spomalenej časti vidno, že tiež dochádza k tomu, že otáčanie jednej strany tej kocky "prestrelí" a musí sa vrátiť späť. Pripadá mi to, ako podobný problém. Ide o precízne riadenie dynamiky.
No a potom to ešte môžeš skombinovať s analýzou 3D scény ;-)
Re: Len tak z brucha:
Od: @dam
|
Pridané:
7.5.2018 16:09
Hh, tak to si bud pozeral nejaky extra staru reportaz, alebo to bola reportaz o vyskumnom time stredo/vysokoskolakov.
Lebo tie dynamicke rovnice su zname uz roky rokuce a kazda poriadna firma ich ma uz priamo implementovane v riadeni motorov, aby sa tym nemusel nikto znova trapit...
Re: obiwhat
Od reg.: akto666
|
Pridané:
7.5.2018 10:11
je to proste motivacia sutazit, je to podobne ako povedzme akykolvek sport, je to uplne zbytocne ale ludia maju potrebu sa porovnavat s ostatnymi a snahu byt najlepsi
Re: obiwhat
Od reg.: OmeGa
|
Pridané:
7.5.2018 10:30
napríklad ako výzva pre programátora, ktorý musí zohľadniť fyzické limity materiálov, zotrvačnosť, vyhodnocovanie údajov on the fly.
dnes je to rubikova kocka, v budúcnosti to môže byť oveľa plynulejší pohyb bionickej ruky človeka s amputáciou; presnejšia a rýchlejšia automatizácia výroby čohokoľvek, stabilnejšie podvozky áut s aktívnym podvozkom. čo len chceš..
Ja len nechapem jednu vec - preco sa do casu skladania nezaratava aj to, ked si tu kocku prezeraju? Bez toho kroku to nie je mozne poskladat, aj keby si to prezerali len po castiach pocas skladania. Po spravnosti by teda mali do toho casu zapocitavat cely cas od momentu, kedy to zoberie prvykrat do ruky.