Dnes o 13:05 stredoeurópskeho letného času má naplánovaný štart jediná misia k Marsu za viac ako štyri roky, misia InSight americkej vesmírnej agentúry NASA.
Sondu vynesie raketa Atlas V zo základne amerického letectva Vandenberg v Kalifornii, pričom pôjde o prvý medziplanetárny let štartujúci zo západného pobrežia Severnej Ameriky.
Lokálne sa podľa včerajších informácií NASA očakáva pri štarte hmla, ktorá nemá zabrániť štartu ale na mieste pravdepodobne neumožní štart o 4:05 miestneho času pozorovať. Štart bude ale vysielať NASA TV, pričom priamy prenos začína 12:30 nášho času a sledovať ho bude možné vo videu vloženom v tomto článku.
Vhodné okno pre štart v prípade potreby ho oddialiť trvá dnes dve hodiny. Celkovo vhodné okno pre lety na Mars kvôli vzájomnej polohe oboch planét trvá do 8. júna.
Vysielanie NASA TV od 12:30 prinášajúce priamy prenos štartu InSight (video: NASA)
Najzaujímavejšou fázou letu misie bude samozrejme až pristávanie, ku ktorému má prísť na konci novembra. Podobne ako posledné robotické vozidlo Curiosity a ďalšie Mars 2020 bude InSight brzdiť pri pristávaní najskôr tepelným štítom, následne padákom a nakoniec pomocou trysiek. Na rozdiel od robotických vozidiel nepríde ešte ku spúšťaniu na lanách, InSight už priamo s tryskami pristane.
Predstavenie InSight, prípravy na štart, pristávania a činnosti na Marse (video: NASA)
InSight je jedinou misiou, ktorú ľudstvo vyšle na Mars v aktuálnom okne letov na Mars. Ideálne okno sa kvôli meniacej sa vzdialenosti a polohy planét otvára raz za približne 26 mesiacov, ide tak zároveň o jedinú misiu od jari 2016 do leta 2020.
Cieľom misie InSight, Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport, bude geofyzikálny výskum Marsu, zistenie typu a veľkosti jadra, kôry, jeho seizmickej aktivity a ďalších geofyzikálnych vlastností.
Pohľad na InSight, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA)
Misia mala letieť pôvodne už v roku 2016, hlavnému vedeckému prístroju, seizmometru SEIS schopnému merať posuny pôdy iba o veľkosti polovice polomeru atómu vodíka, ale nefungovalo potrebné vákuové tesnenie a misia tak bola odložená.
InSight, ktorú sme predstavili v tomto článku, bude po pristátí umiestnená stacionárne na pozícii, pričom robotické rameno umiestni do jej blízkosti seizmometer SEIS a sondu HP3. Tá sa zavŕta približne tri až päť metrov pod povrch a bude analyzovať prúdenie tepla telom planéty.
Ilustrácia sondy InSight, kliknite pre zväčšenie (obrázok: NASA / JPL-Caltech)
Prístroj RISE bude presne merať Dopplerov jav, posun frekvencií pri komunikácii so Zemou, a na jeho základe určovať aj minimálne pohyby a výkyvy planéty umožňujúce pomôcť pri odvodzovaní jej internej štruktúry.
Prezentácia misie InSight (video: NASA)
Súčasťou misie sú aj dva sprievodné nanosatelity, MarCO, s rozmermi cca 6U CubeSat respektíve 36.6 cm x 24.3 cm x 11.8 cm. Ich úlohou bude zabezpečenie odosielania informácií pri pristávaní InSight na Marse v reálnom čase, samozrejme s ohľadom na dĺžku letu signálu z Marsu.
Pracovníci NASA s maketou MarCO, so žltou anténou pre UHF pásmo, anténou s kruhovými otvormi pre X pásmo a maketou dvoch solárnych panelov, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA)
V minulom vhodnom okne taktiež letela na Mars iba jedna misia, európska misia ExoMars pozostávajúca zo satelitu TGO a pristávacieho modulu Schiaparelli EDM. Jeho pristátie sa nepodarilo a modul pre chybné zistenie výšky padol voľným pádom z vysokej výšky a veľkou rýchlosťou.
Vysvetlenie účelu MarCO (foto: NASA)
Na okno v 2020 v júli až auguste je po dlhšom čase naplánovaných viacero misií, Európa plánuje poslať pokračovanie svojej misie ExoMars, NASA svoje robotické vozidlo Mars 2020, Čína satelit, robotické vozidlo aj statický modul, Spojené arabské emiráty satelit a Japonsko tiež satelit.
Neviem, neviem, nič ti nehovoria pôvodní obyvatelia, zelení Marťania s prenádhernými, rozkošne vyšpúlenými "bambitkami" namiesto úst a dvoma tykadlami na hlave? Predsa by si ich niekto len tak nedovolil vymyslieť. Pritom bolo natočených bezpočet filmových záberov o ich existencii, výhradne podľa skutočností. Vojna svetov-H.G.Wellsa, Mars útočí, apod.
Re: Satelity, sondy, a kokotiny
Od reg.: Pjetro de
|
Pridané:
5.5.2018 18:51
uz za pol miliardy rokov nebude mat Zem oceany, kedze pri priemernej teplote 70-100C sa vyparia a zit tu budu iba extremne termofilne mikroorganizmy, takze vtedy bude MArs celkom dobry
okrem toho do tej pol miliardy rokov Zem este stihne dalie dva cykly jedneho super-kontinentu, tych super-kontinentiv bolo za posledne stamiliony rokov cele hafo: https://en.wikipedia.org/wiki/Supercontinent, prva tabulecka hovori ze posledna laicky znama pangaea tu bola pred 336-173 milionmi rokov a za 200M rokov tu bude dalsi :))))))) v zasade uz budu iba dva, ponivac oceany uz potom nebudu
ja mam problem prist do 5 hodin do Kosic, a tuto sa serkaju na Mars. Najprv si vyriesme problemy tu. Odrobim si v Bradavici na Dunaji a chcem byt na obet doma.
Áno, to by bola zaujímavá otázka, keby rusi najskôr na číňanov uvalili sankcie, nútili všetkých ostatných, aby sa pripojili k ich sankciám tiež, vyhostili čínskych diplomatov a po tom všetkom by si udelili výnimku špeciálne na CNC stroje a tie by od číňanov kupovali. Potom by bola relevantná otázka, či sú tí rusi úplní kokoti alebo si tie CNC stroje jednoducho vyrobiť nedokážu?
Až na to že totálne uniká pointa CNC si vyrobím aj doma na kolene a nepotrebujem miliardovú výrobnú linku... Raketový motor výjde omnoho lacnejšie (za 30 miliónov kus) kúpiť ako pre pár kusov ktoré bude treba vyrobiť kým ich nahradia oproti pôvodnej zmluve na 100 kusov stavať linku za cca miliardu a 5 rokov čakania...
konecneee...
Od reg.: ujo horar
|
Pridané:
5.5.2018 11:38
Priekazne teraz mozem podporit lety spolocnosti NASA platbou cez PayPal nakolko si niekto konecne spomenul aj na stred europy a financne transakcie sa daju robit v reci mojho kmena..