neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Jediná misia k Marsu za štyri roky dostala definitívnu zelenú, má odštartovať zajtra

Značky: MarsNASA

DSL.sk, 4.5.2018


Americká vesmírna agentúra NASA dala vo štvrtok definitívne zelenú štartu misii InSight na Mars, ktorá tak má naplánovaný štart na zajtra.

Informuje o tom Spaceflight Now na základe informácií NASA.

Štart rakety Atlas V je naplánovaný na sobotu 5. mája o 13:05 stredoeurópskeho letného času zo základne amerického letectva Vandenberg v Kalifornii. Počas štartu sa na základe predpovedí očakáva hmla, pre ktorú štart nebude z miesta štartu vidieť ale podľa NASA nemá brániť štartu.

Vhodné okno pre štart v prípade potreby ho oddialiť trvá zajtra dve hodiny. Celkovo vhodné okno pre lety na Mars kvôli vzájomnej polohe oboch planét trvá do 8. júna.

InSight je jedinou misiou, ktorú ľudstvo vyšle na Mars v aktuálnom okne. Ideálne okno pre lety na Mars sa kvôli meniacej sa vzdialenosti a polohy planét otvára raz za približne 26 mesiacov, ide tak zároveň o jedinú misiu od jari 2016 do leta 2020.

Cieľom misie InSight, Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport, bude geofyzikálny výskum Marsu, zistenie typu a veľkosti jadra, kôry, jeho seizmickej aktivity a ďalších geofyzikálnych vlastností.


Pohľad na InSight, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA)



Misia mala letieť pôvodne už v roku 2016, hlavnému vedeckému prístroju, seizmometru SEIS schopnému merať posuny pôdy iba o veľkosti polovice polomeru atómu vodíka, ale nefungovalo potrebné vákuové tesnenie a misia tak bola odložená.

InSight, ktorú sme predstavili v tomto článku, bude po pristátí umiestnená stacionárne na pozícii, pričom robotické rameno umiestni do jej blízkosti seizmometer SEIS a sondu HP3. Tá sa zavŕta približne tri až päť metrov pod povrch a bude analyzovať prúdenie tepla telom planéty.


Ilustrácia sondy InSight, kliknite pre zväčšenie (obrázok: NASA / JPL-Caltech)



Prístroj RISE bude presne merať Dopplerov jav, posun frekvencií pri komunikácii so Zemou, a na jeho základe určovať aj minimálne pohyby a výkyvy planéty umožňujúce pomôcť pri odvodzovaní jej internej štruktúry.


Prezentácia misie InSight (video: NASA)



Súčasťou misie sú aj dva sprievodné nanosatelity, MarCO, s rozmermi cca 6U CubeSat respektíve 36.6 cm x 24.3 cm x 11.8 cm. Ich úlohou bude zabezpečenie odosielania informácií pri pristávaní InSight na Marse v reálnom čase, samozrejme s ohľadom na dĺžku letu signálu z Marsu.


Pracovníci NASA s maketou MarCO, so žltou anténou pre UHF pásmo, anténou s kruhovými otvormi pre X pásmo a maketou dvoch solárnych panelov, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA)



V minulom vhodnom okne taktiež letela na Mars iba jedna misia, európska misia ExoMars pozostávajúca zo satelitu TGO a pristávacieho modulu Schiaparelli EDM. Jeho pristátie sa nepodarilo a modul pre chybné zistenie výšky padol voľným pádom z vysokej výšky a veľkou rýchlosťou.


Vysvetlenie účelu MarCO (foto: NASA)



Na okno v 2020 v júli až auguste je po dlhšom čase naplánovaných viacero misií, Európa plánuje poslať pokračovanie svojej misie ExoMars, NASA svoje robotické vozidlo Mars 2020, Čína satelit, robotické vozidlo aj statický modul, Spojené arabské emiráty satelit a Japonsko tiež satelit.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami


Diskusia:
                               
 

To muselo dát práce...
A přitom taková blbost!
Odpovedať Známka: -1.3 Hodnotiť:
 

Trapné.
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

ani nie, akoze vzhladom na to, ake maju skutocne technologie a co predvadzaju, to aj celkom je
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Zaujimave, ze ked chcu zistit velkost a typ jadra planety, a je to Mars, tak nanho musia poslat sondu. Ale ked objavia planetu 50 svetelnych rokov od nas, tak to vedia aj bez toho.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

No keby slo o zistovanie jadra, tak by nesli vrtat do hlbky 2-3 metre, z toho zistis tak maximalne <>.

Idu vrtat na pracovne miesta, na zdovodnenie pozicii, projekty, na obhajenie vydavkov, na ukazanie ze sa cosi robi a zistuje, ale inak, komplet nanic taka misia. vsetko co ta sonda moze zistit, uz davno zistili z orbitalnych sond pomocou spektrometrov. Kazda latka ma svoj imprint predsa.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Práveže je to presne v súlade s teóriu relativity. Aj všetky vedecky podložené fakty o guľatosti Zeme s tým priekazne sedia.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ty uz sa radsej nezamyslaj, je to zbytocne.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Hej lebo tebe staci predpoved pocasia ze buduci rok bude svietit slnko ale niekde bude aj prsat ;)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Len aby sa Spilbergovi vo filmovom štúdiu nevytvoril červený prach z mletej antuky navozenej na podlahe, ako keď pchali amíci nacpatí v skafandroch z údajného Apola, plápolajúcu vlajku v prievane štúdia do mletého cementu pričom všetci vedia, že iba šlendrián komparzista zabudol zatvoriť v štúdiu za sebou dvere. Zase budú kapitalľisťickí vykorisťovatelia odhalení z podvodu lebo všetci vedia, že na Marse nie je na povrchu mletá tehla. Dodnes nevyleteli amíci vyššie od Zeme, než vrabce lietajú, aj to je otázne, či vôbec dokážu s niečím lietať. Provokatéri západní, kapitaľistickí, vykorisťovateľskí s gniaviacou čižmou, bez sociálnych a stabilných spoločenských istôt.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

sa ukludni. A tu antuku si daj radsej na veceru..
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

aj kvalitná irónia (západnými kaptaľistickími vykorysťovateľmi zvaná trolling) musí mať svoje publikum.
Máš odo mňa +
Odpovedať Hodnotiť:
 

konecne na snimke z nasa vidim niekoho v ochrannych bielych munduroch... nie ako minule v nejakom hangari na oskretom zelovocarskom vysokozdviznom voziku blondinu v rifloch... :-)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No ale tu blondinu v rifloch mohli pridat aj k tomuto clanku. Len tak, na vedecke obohatenie clanku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No, asi nie je krajšia ani ako nezväčšený úsmev Muska.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rozdiel medzi letovým HW a experimentom.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár