neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Vysokokapacitné HDD od 8 TB majú vysokú spoľahlivosť, naznačuje štatistika

Značky: HDDspoľahlivosť

DSL.sk, 2.5.2018


Spoločnosť Backblaze, poskytovateľ zálohovacej služby vo svojom cloude, zverejnila aktualizované nové vydanie svojej tradičnej rozsiahlej štatistiky spoľahlivosti jednotlivých modelov veľkokapacitných pevných diskov.

Aktuálne vydanie za prvý štvrťrok a celkovú dobu používania aktuálne používaných diskov je zaujímavé už vysokým počtom používaných diskov s kapacitou viac ako 8 TB a to po obdobie typicky už viac mesiacov a podobne u diskov s kapacitou 8 TB.

Podľa tejto štatistiky používané modely diskov s kapacitou od 8 TB vykazujú všetky vynikajúce miery priemernej ročnej kazivosti do maximálne 1.2%, hoci zatiaľ v prípade 10 TB a 12 TB diskov ide o štatistiky iba za niekoľko mesiacov.

U niektorých modelov používaných priemerne už roky zvyšuje celkovú zaznamenanú mieru kazivosti jej zvyšovanie po rokoch používania.

Zároveň kým v minulosti Backblaze z dôvodu cenovej efektívnosti používala vo svojich serveroch výlučne disky výrobcami určené pre menej náročné desktopové používanie, viacero z týchto vysokokapacitých modelov vrátane oboch modelov s kapacitou aspoň 10 TB je enterprise diskov, konkrétne Seagate Enterprise Capacity.

Backblaze mala na konci marca v používaní už viac ako 100 tisíc diskov a v štatistikách je zachytených viac ako 98 tisíc dátových diskov. Okrem iného sa v nich neobjavujú modely, ktorých používa menej ako 45.


Štatistiky kazivosti aktuálne používaných diskov od začiatku ich používania, kliknite pre zväčšenie (tabuľka: Backblaze)



Takýmto je aj prvý používaný vysokokapacitný disk od Toshiby, 8 TB model Toshiba HDWF180. Z toho Backblaze zatiaľ testuje len 20 kusov a za menej ako mesiac používania nezaznamenala žiadny pokazený kus, intenzívnejšie ich plánuje začať používať v tomto štvrťroku.

U všetkých svojich štatistík Backblaze počíta tzv. ročnú mieru kazivosti, ktorú vypočítava z počtu pokazených diskov daného modelu a celkového počtu dní používania všetkých kusov daného modelu. Takto je možné vypočítať ročnú mieru kazivosti aj z dát za kratšie alebo dlhšie obdobie ako jeden rok a miera určuje, aké percento diskov daného modelu sa priemerne pokazí za rok reálneho využívania.

Disky sú používané v náročnejších podmienkach ako napríklad u domácich NAS-ov. Sú totiž použité v permanentne bežiacich 4U serveroch, z ktorých každý obsahuje 45 a v novšej verzii 60 diskov zaradených vo viacerých RAID poliach a disky sú tak vystavené väčším vibráciám. Zároveň disky neprechádzajú do režimov spánku a ich platne sa neustále točia. Na druhej strane sú kvalitne chladené.

Backblaze používa RAID6 polia alebo vlastnú implementáciu redundancie.

V minulosti už štatistiky pomohli identifikovať a poukázať na niektoré modely s veľmi zlou spoľahlivosťou.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži


Diskusia:
                               
 

Čo má väčší vplyv na životnosť disku ?
Vyššia teplota alebo vibrácie ?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

jednoznačne https://www.youtube.com/watch?v=EoqwOi-cc-g
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Práveže klepanie od zimy.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Na zivotnost hdd ma aj vplyv jeho poloha (proste kde ho polozis zaskutkujes tak je naj ho mat na tom istom mieste az do jeho posledneho dna. :P
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

taketo spravy potesia
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo odporucate na dlhodobejšiu zálohu? Cca 12-15 rokov.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ECC, ZFS, RAID, zalohy, zalohy, zalohy
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hlinené tabulky. Priekazne vydržali tisíce rokov.
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

Ale potom Amíci napadli Irak a hlinené doštičky ulúpili.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akeho mnozstva dat? S akym akceptovatelnym rizikom?
Aj s pristupom k danym datam, ich aktualizaciam?

Jedno z celkom dobrych rieseni su dva (a viac) externe disky ktore sa rotuju a prepisuju vzdy novym obsahom.

Toto pokryva riziko poskodenia disku a trosku lepsie nez pripojeny NAS(Raid) aj poskodenie v dosledku virusov, ked nie su disky trvalo pristupne.

Dalsia moznost je prenajat si nejaky cloud, tam je odolnost proti poziaru, asi aj proti virusom, len cena je vyssia. A riziko ze sluzba skonci, zabehnute by ale mali byt ok.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Veru, zabehnuté, ako napríklad Megaupload, by mali byť v poriadku...

Skrátka, dávať svoje údaje do cudzieho oblaku či mraku, je ako dávať svoje peniaze do peniazovne (banky), ibaže:
1. tam ťa akože chránia zákony,
2. v prípade peňazí (kázaného obeživa) aj tak nemáš inú možnosť,
3. aj tak sa ti môže stať, že jedného dňa ti jednoducho zmiznú, ako na Cypre, či v Grécku.

A údaje na rozdiel od peňazí nich nie sú ani nijako chránené zákonom pred ich zničením.

A keď poskytovateľovi vypadnú obslužníky alebo sieť, tak si nahratý...
Odpovedať Hodnotiť:
 

1) mylis si pojmy zaloha a archivacia

2) nikto na svete nevymyslel nic lepsie, ako kopirovanie dat na media typu X (so zabezpecenim redundancie) a nasledne ich neustale prenasanie na sudobe/moderne media ci uz toho isteho typu X, alebo Y (detto so zabezpecenim redundancie)

super-dlho-trvajuce archivovanie desiatok/stoviek TB bez toho ze by bol opotrbne realizovat krok 2) este nikto nevymyslel ... tie diamantove DVD co vraj vydrzia tisic rokov maju 4,7 GB ze ano ...


Odpovedať Hodnotiť:
 

odpoved na tvoju otazku: v roku pana napr. 2011 si si zriadil RAID6 pole HDD z 12 ks. 2 TB diskov (netto 20 TB) a kedze si vedies statistiku kazivosti a poctu pokazenych kusov tak vies, ze sa ti napr. uz 4 disky uz pokazili (bolo ich treba nahradit v rokoch 2013, 2015 a 2x2017) a je len otazka velmi kratkeho casu kedy to postihne vsetky ostatne a tiez ze je otazka casu kedy to cele skolabuje tak, ze sa pole nebude dat obnovit, tak nevahas a zriadis si v roku naoa 2018 pole 5 ks. celkom novych 8 TB diskov (netto 24 TB) a data tam prekopirujes ... tento postup zopakujes aj v roku pana 2025 ... ked sa objavi nieco vyhodnejsie ako HDD, pouzijes vyhodnejsi stogare, napr. modro svetielkujuci krystal z planety Krapton s hustotou ulozenia 5000 TB na cm^3
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lebo sú plnené Héliom?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Konecne viem, na ktore disky sa mam zamerat pri upgrade svojho archivu p-cka.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ty zalohujes porno? sa pripravujes na koniec sveta ked nepojde streamovane? tak ty si hotovy doomsday prepper
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Predam zalohu internetu.
Je toho za kamion diskov, OC bez porna cca tri 5.25" diskety.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Na koniec sveta sa treba nalezite pripravit, ked vypnu vsetky internety. Zakladne zivotne potreby musia byt zabezpecene aj v takomto pripade.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Akurat ze skutocny odbornik v prvom rade mysli na potencialne dopady streamovania na sirku pasma v pripade akutnej potreby tlace cez wifi, takze volajaky koniec sveta je danych suvislostiach priekazne irelevantny.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

"za menej ako mesiac používania nezaznamenala žiadny pokazený kus, intenzívnejšie ich plánuje začať používať v tomto štvrťroku." No nazdar, takto vyhodnocovat. Je jasne, ze prvy 1 - 3 mesace sa veci kazia castejsie, potom dlho dlho nic a to dlho je 1-3 roky. Mozno aj dlhsie. Takze z cisteho casu pouzivania diskov nieco zistovat... Paci sa mi vsak confidence interval u seagate. Pekne vyrovnane vysledky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Statisticky nevyznamna vzorka, bud z casoveho hladiska alebo poctu hdd.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár