neprihlásený Nedeľa, 24. novembra 2024, dnes má meniny Emília
EÚ bude lepšie chrániť whistleblowerov, aj zo súkromných spoločností

Značky:

DSL.sk, 23.4.2018


Európska komisia dnes predstavila návrh legislatívy, cieľom ktorej je lepšie chrániť oznamovateľov porušenia zákonov z vnútra organizácií ale aj firiem, tzv. whistleblowerov.

Táto legislatíva zavedie jednotnú ochranu v celej EÚ, ktorá bude v mnohých krajinách výrazne lepšia ako doteraz.

Mnohé porušenia zákonov, ktoré majú vážne dopady napríklad na množstvo zákazníkov, občanov alebo celú verejnosť, samozrejme najskôr registrujú zamestnanci organizácií, ktoré buď ako také alebo ich zamestnanci tieto zákony porušujú.

Upozorniť na takéto porušovanie môže mať ale niekedy pre oznamovateľa negatívne dôsledky, keď oznamovateľ tým môže porušovať napríklad svoju pracovnú zmluvu alebo po zistení jeho identity sa mu môže organizácia pomstiť.

Nová legislatíva bude oznamovateľov práve chrániť pred takýmito dôsledkami, ak oznamovateľ upozorní na pravdivé skutočnosti a to v prípadoch a spôsobom predpokladaným legislatívou.

Legislatíva sa vzťahuje na oznamovanie porušovania legislatívy v mnohých oblastiach spoločenského významu, okrem iného aj v otázke práv spotrebiteľov, ochrane súkromných dát, bezpečnosti informačných systémov, samozrejme v oblasti verejných obstarávaní, finančných služieb, platenia daní, bezpečnosti produktov a špeciálne bezpečnosti potravinových produktov, bezpečnosti dopravy, atómovej bezpečnosti, ochrany prostredia, verejného zdravia. Špeciálne sa ochrana bude vzťahovať na upozorňovanie na porušovanie protimonopolnej legislatívy, kam patrí napríklad aj uzatváranie kartelových dohôd.

Oznamovanie bude podľa legislatívy potrebné uskutočniť postupne tromi spôsobmi, najskôr interne v organizácii, ak to nepomôže tak štátnym orgánom a ako tretia možnosť verejne respektíve médiám. Tento postup ale nebude potrebné dodržať ak existujú dôvody predpokladať, že jednotlivé spôsoby budú neučinné alebo v prípade verejného záujmu, a oznamovatelia v niektorých scenároch budú môcť hneď informácie zverejniť respektíve poskytnúť médiám s plnou ochranou podľa novej legislatívy.

Legislatíva následne oznamovateľov ochráni pred negatívnymi dôsledkami, aplikovaním zákazov a dôsledkov zverejnenia informácií aj pred pomstou organizácií. Keď tie napríklad budú chcieť oznamovateľa prepustiť alebo inak sa mu pomstiť, dôkazné bremeno že tak nerobia pre pomstu bude na ich strane.

Legislatíva sa bude týkať zamestnancov subjektov verejného sektora aj súkromných firiem a navyše nielen zamestnancov ale celkovo všetkých osôb, ktoré sa o porušovaní dozvedia pri plnení pracovných povinností, teda napríklad aj kontraktorov, dodávateľov, stážistov a dokonca uchádzačov o zamestnanie.

Legislatíva by mala podporiť zvýšenie miery oznamovania porušovania zákonov a to špeciálne v krajinách, kde je to potrebné.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami


inzercia



Diskusia:
                               
 

A čo, veď svojich bonzákov musíme nejako chrániť.
Stasi
Odpovedať Známka: -4.6 Hodnotiť:
 

Tipujem že do pár týždňov EUSSR rozhodne, kto je správny whistleblower a kto ten nesprávny.
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

A co retroaktivita?

http://dopice.sk/lkD
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

..."pri plnení pracovných povinností"
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jedna vec je posudenie ci bol alebo nebol.

Druha vec je, ze plati pravna uprava platna v case skutku.
Musi to tak byt. Pretoze ak by schvalili, ze kto nepozdravi okoloiduceho tak ide do vazenia a retroaktivita by bola standard, mozes (snad okrem malych dedin) zatvorit cele Slovensko

Tretia vec, ci je moralne odsudit cloveka, ktory chcel poukazat na prepojenia, ktore boli verejne dovtedy popierane vysokymi cinitelmi a to za pomoci policie a sudov, ktore nevedia najst ani premiera s jednym predvolanim a prokuraturou, ktorej nevadi, ze premier mava v priamom prenose dovernymi dokumentami ako danove priznanie a zdravotne zaznamy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Otázne bude skôr to, ako sa k tomu postavia v dŕžave, ktorá má na čele popradského kráľa zločinu, s ktorým si už 4 roky nevie dať rady, a s predsedom vlády, ktorý bol celý čas vo verejnom zástoji zrejme platený za to, že sa usmieval na novinárov a pri nakrúcaní do nakrúcačky, len papagájuje táraniny o EÚ a NATO a naďalej sa usmieva.
Tu v DSL-ku mu patrí zvláštny stĺpček o zlyhaniach Slovenska.sk, za ktoré bol zodpovedný.

V tej istej dŕžave, v ktorej sa ani Gorila nedokázala vyšetriť napriek tomu, že bola nielen pomerne podrobne popísaná, ale väčšinu jej obsahu sme mali ešte všetci v živej pamäti a pamätali sme si, že sa to tak stalo.

Odpovedať Hodnotiť:
 

V tej istej dŕžave, v ktorej povereník obrany zneužíval vojenské spravodajstvo, zavádzal sudcov, aby mohol dať odpočúvať novinárov, ktorí o nekalých veciach, ktoré sa tam diali, písali, a keď to vyšlo najavo, bola z toho taká nehoráznosť, že okamžite musel opustiť svoj zástoj; on aj uhýbal pohľadom a odmietal chodiť do verejných besied; po 5 rokoch bol jeho prípad vyšetrovateľom odložený, ako že skutok, ktorý sme sledovali priam v priamom prenose, sa vraj nestal.

V tej istej dŕžave, v ktorej sa na natistickom povereníctve obrany robia 2-násobne predražené nákupy zbraní a vyšetrovatelia podstrkujú obvineným usvedčujúce dôkazy cez dieru vo svojej rukavici.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je omyl - ak nieco napriklad prestane byt trestnym cinom, nemozu ta za to odsudit, ani ak si to spachal v case, ked to trestne bolo. V tychto pripadoch retroaktivita plati.
Takze ak niekoho bonznes a potom zacne platit zakon, uz ta nebude moct v zmysle zakona vyhodit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj my máme svojho blowera. Síce nič nepovedal ale aspoň sa tváril.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No zakony pekne ale co ti z toho ked sudy nefunguju...


Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár