neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Po dva a pol rokoch nová verzia MySQL 8.0

Značky: MySQLprogramovanie

DSL.sk, 20.4.2018


Spoločnosť Oracle vo štvrtok vydala prvú stabilnú verziu novej hlavnej verzie populárneho open source databázového servera MySQL používaného okrem iného mnohými webovými stránkami MySQL 8.0.

Za prvú stabilnú verziu verzie, ktorej prvá vývojárska verzia bola vydaná v septembri 2016, bola prehlásená verzia 8.0.11.

Nová verzia prichádza až dva a pol roka od uvedenia poslednej hlavnej verzie a zároveň znamená veľký skok v číslovaní verzií, keď doterajšia stabilná verzia niesla označenie 5.7. Takéto číslovanie sa použilo keďže plánovaná väčšia pôvodná verzia 6 bola zrušená a verzia 7 sa používa pre klastrovú verziu MySQL.

MySQL 8.0 prichádza v každom prípade s mnohými funkčnými novinkami aj ďalšími výraznými vylepšeniami.

Okrem iného bolo pridaných viacero nových prvkov jazyka SQL. Pribudla podpora tzv. window funkcií podobných agregovaným group funkciám ale s tým, že pri použití window funkcií sa nevytvára zo skupiny riadkov iba jeden spoločný ale výsledky týchto funkcií sa použijú v každom riadku.

Pribudla podpora tzv. rekurzívnych CTE, Common Table Expression, umožňujúcich vytvárať rekurzívne odvodené tabuľky opakovaným spracovávaním aktuálneho výsledku.

Pribudla podpora pre vyhýbanie sa zamknutým riadkom v podobe modifikátorov NOWAIT a SKIP LOCKED a väčšou novinkou z hľadiska výkonu je podpora indexov zotriedených zostupne. Takéto indexy jednak umožňujú efektívnejšie operácie ak sú vo výsledku riadky zotriedené zostupne ale predovšetkým vôbec umožňujú použiť indexy pri triedení podľa viacerých stĺpcov kombinujúcom triedenie vzostupne a zostupne.

Zaujímavou novinkou pre správu a optimalizáciu databáz je podpora tzv. neviditeľných indexov. Takéto indexy nie sú brané do úvahy pri vykonávaní a optimalizácii príkazov, sú ale udržiavané rovnako ako štandardné indexy. Stav indexu je možné prepnúť medzi štandardným a neviditeľným a funkčnosť tak umožňuje overiť, do akej miery je index reálne efektívny respektíve či ho nie je efektívnejšie zrušiť.

Podporované sú štandardné SQL role, sady oprávnení. Zlepšená je podpora UTF8 a štandardnou znakovou sadou sa stala utf8mb4, podpora Unicode bola upgradnutá na 9.0.0. Pribudla podpora viacerých geografických súradnicových systémov, bitové operácie nad binárnymi dátovými typmi, funkcie pre spracovanie IPv6 adries.

Vo viacerých ohľadoch má byť zlepšený výkon a špeciálne aj pri zápisových operáciách respektíve záťaži čítajúcej aj zapisujúcej dáta. Pribudla podpora histogramov z dát umožňujúcich lepšie optimalizovať príkazy. Oracle celkovo avizuje zlepšenie výkonu v niektorých prípadoch až na dvojnásobok.

Pomerne veľkou internou zmenou je prechod od ukladania informácií o štruktúre databáz a tabuliek v samostatných FRM, TRG a PAR súboroch k ukladaniu vo forme SQL tabuliek v InnoDB. Vďaka tomu sa DDL príkazy manipulujúce so štruktúrou databáz stali atomickými a odolnými proti pádom a zvýšila sa spoľahlivosť.

Bližší zoznam noviniek je možné nájsť v oznámení novej verzie.

Hoci MySQL je stále mimoriadne populárnou databázou, v posledných rokoch sa čoraz častejšie používajú databázy typu NoSQL a zároveň medzi SQL databázami zrejme čoraz efektívnejšie konkuruje MySQL jeho odnož MariaDB vytvorená pôvodným autorom MySQL.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

Miskvl. Tak volal máj es kjú el jeden môj kolega.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Ale veď mal pravdu. Píš ako počuješ, čítaj ako vidíš. :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Píš ako pičuješ :-D
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Ja to volám majsikjul.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Ja to volám "fakitletsjúspoustgreskjůel".
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Kedy tam premigrujeme Slovensko.sk nech usetrime aspon taku miliardicku za dalsich 10 rokov na licenciach?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mysql zere data,nemusis tam mat co si vlozil atd..je toho plny youtube. radsej postgres
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Zere data? Ked padne MyISAM z roku tisic devatsto patsto? postgress ma dake vyhody, ale rychlost to napriklad nie je, ale ze by mysql zrala data za roky neviem.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

tak co je dobre co by ste odporucili? poznate mongoDB? To nove mysql je rychlejsie?
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Na uvod by snad bolo vhodne odporucit ujasnenie, ci je skutocne nejaka databaza i pre naplnanie primarnych cielov projektu priekazne nevyhnutna.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ty vole, to je otazka jak noha. Ake auto je dobre a odporucili by ste ho?

Ak si programujes primitivny blogovaci system s desiatimi tabulkami a stovkami pristupov denne a tvoje znalosti SQL koncia niekde pri joinovani tabuliek, tak kludne ostan na MySQL (aj starsej verzii), nic ti nebude chybat, nejake performance rozdiely nemas sancu spozorovat a aspon je toho plny stackoverflow. Akakolvek ina situacia uz vyzaduje, aby si popisal svoje poziadavky, rozhodnutie medzi SQL a NoSQL by som robil na zaklade merani, opat to zavisi pripad od pripadu.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ja by som sa v tom pripade vykaslal na DB a pouzival DB flat file system. ;)
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Ake auto je dobre a odporucili by ste ho?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Pre frajerku/manželku rozhodne žlté. Vidieť ho zďaleka a tak vždy vieš kde parkuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lol, a to som si myslel, ze podpora CTE a windowing functions je absolutny zaklad. Schvalne som googlil, Oracle podporuje CTE uz 15 rokov, windowing functions este dlhsie.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár