neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
Európe sa minul posledný /8 blok IPv4 adries, zostávajúce zásoby sú na 2 roky

Značky: IPv4Internet

DSL.sk, 19.4.2018


Európsky regionálny registrátor RIPE v utorok pridelil posledný voľný blok 1024 IPv4 adries zo svojho posledného /8 bloku 185.0.0.0/8.

RIPE o tom informuje v tomto oznámení.

/8 blok IPv4 adries obsahuje cca 16.7 miliónov adries, RIPE začala IPv4 adresy z tohto bloku prideľovať v septembri 2012. Zároveň s prideľovaním z tohto posledného bloku organizácia zmenila pravidlá a namiesto prideľovania ľubovoľného počtu IPv4 adries záujemcom podľa ich potrieb každému záujemcovi odvtedy prideľuje už iba maximálne raz práve jeden /22 blok s 1024 IPv4 adresami.

Slovenskí operátori a spoločnosti z nich dostali respektíve aktuálne majú k dispozícii 99, teda cca 101.4 tisíc IPv4 adries.

Napriek minutiu posledného /8 bloku má ale stále RIPE zásoby voľných IPv4 adries, keď sa jej následne postupne vrátilo celkom 9.3 miliónov IPv4 adries v podobe rozličných menších blokov. Štyri milióny z toho jej pridelila zo spätne získaných IPv4 adries globálna organizácia IANA, zvyšok RIPE získala späť z predtým rozdelených adries v Európe.

Aj po vyčerpaní posledného celého /8 bloku zostávajú v platnosti doterajšie pravidlá prideľovania a na základe doterajšieho vývoja RIPE predbežne očakáva, že sa jej zásoby definitívne minú približne o dva roky v máji 2020.

S postupným vyčerpávaním IPv4 adries na jednotlivých úrovniach sa zintenzívnilo obchodovanie s nimi, prechod na IPv6 ale nie je minimálne v niektorých krajinách zrejme tak razantný ako by sa očakávalo. Medzi tieto krajiny patrí aj Slovensko, kde Google medzi návštevníkmi svojich služieb eviduje aktuálne 3.94% podporu. Hoci je to obrovský skok oproti 0.2% z júna 2016, v mnohých vyspelých krajinách má IPv6 už aj 15 až 30% užívateľov.

IPv4 adresy protokolu IPv4 sú len 32-bitové, je ich k dispozícii o niečo viac ako 4 miliardy a okrem iného pre ich neefektívne prideľovanie v začiatkoch Internetu začali v uplynulých rokoch dochádzať. IPv6 protokol využíva 128-bitové adresy, ktorých je cca 3.4 x 10 ^ 38 a teda dostatok na pokrytie potrieb ľudstva na všetky zatiaľ predstaviteľné účely.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu
NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia


Diskusia:
                               
 

150 IPv6 adries tyyyzdenne !!!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne. Akurát že skutoční mimozemšťania sa s len hoc čo aj pre uspokojenie vlastných potrieb aj na všetky zatiaľ predstaviteľné účely obmedzenou rasou priekazne nemajú dôvod kontaktovať.

Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Pokial si ma nimi niekto kompenzovat mindraky, z evolucneho hladiska ide dvoma muchami jednou ranou priekazne o vrchol nielen filantropie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

128
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ono to pridelovanie v zaciatkoch bolo naozaj nestastne.
Pamatam si casy, ked u nas na univerzite mal pocitac v labaku nie privatnu ale verejnu IP adresu.

Ale aj dnes, ked dotiahne ISP novu linku tak BUM 4 IP adresy pre jedno zariadenie (Net, ich router, IP klienta, broadcast). Potrebujes nebodaj dve zariadenia? BUM 8 IP adries pouzitych.
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

si si isty, ze ISP prideluje 4 verejne IP? Co vidim, tak takmer vsetci davaju neverejne, min. pre ich zariadenia, aby obmedzili utoky z internetu,Ip klienta je tiez standardne neverejna a broadcast je hadam z principu jedna ip pre vsetky zariadenia.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Tak od UPC mam verejnu IPcku a zaberam 4 IP adresy (Customer IP, Gateway IP, Network IP, Broadcast IP) - nie som expert, beriem, ale tak nepride mi realne mozne ich znovu priradit niekomu inemu, aby tam nevznikol iny problem.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Teba zaujima len Customer IP. Gateway IP je ip providera, resp. jeho server, to iste dns a broadcast - su to spolocne IP pre vsetkych.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

zalezi aku masku pouziju
Odpovedať Hodnotiť:
 

veď /30, menej sa neda
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked tam ma /30 blok, su 4 IPcky minute len na tu jednu linku (network, gateway, user, broadcast), takto to funguje na biznis linkach. Nezda sa mi ale pravdepodobne aby to takto fungovalo aj u domacnosti
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ty vole, a este mas urcite aj adresu DHCP serveru a primarneho a sekundarneho DNS... pobavil si ma :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A to tam mas /30?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano, ak chces verejnu IP tak standard momentalne je ze ti daju oddeleny subnet. ale dovody celkom presne nechapem, mozno kvoli standardne blbo nastavenym firewallom
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Antik napriklad dava NAT 1:1
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pocet providerov ktori by na jedneho klienta minuli 4 verejne IP je velmi maly. Napriklad pri PPPoE pripojeniach (DSL a pod.) je vytvarany bod-bod tunel, kde sa nepouziva ani adresa siete ani broadcastu, adresa routera je spolocna pre vsetkych a nemusi byt dokonca ani z toho isteho subnetu ako adresa klienta, tj na jednu pripojku sa minie jedna IP adresa. Ak su adresy pridelovane dynamicky, je potrebna dokonca IP len pre kazdeho prave pripojeneho klienta, nie pre kazdeho zazmluvneneho.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme bola myslena seriozna samostatna linka (preto DOTIAHOL, napriklad pre firmu a podobne). Je jasne, ze ked si v pokryti siete (ako napriklad DSL) a pouziva sa PPPoE, tak samozrejme mas pravdu. Narazal som na to, ze este aj dnes pri akutonom nedostatku sa bezne riesi pripojenie cez subnet.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja si vystacim s jednou IP 127.0.0.1 na vsetkych zariadeniach.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Si sa naucil novu adresu na skole, tak si sa chcel pochvalit?
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

neprisiel si prave z kurzu trapnych komentarov?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

A nema ten pocitac v labaku verejnu IP doteraz? Viem o jednej fakulte, kde je minimalne 300 takychto PC...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

akosi sa pozabúda na to, že ipv6 sa prideľuje ešte horšie ako ipv4 a každé jedno zariadenie dostane väčší rozsah adries ako malo celé ipv4 dokopy.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

To až tak nevadí, keď tých rozsahov je veľa.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

áno, viď diskusia k prideľovaniu ipv4. načo by to komu bolo... lenže to sa ukáže keď na každého človeka bude v priemere navešaných niekoľko stoviek zariadení so samostatnými IPčkami
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To vobec nevadi. Pokial jeden clovek nebude mat biliony zariadeni na kazdeho, tak to stale bude v pohode. Tu proste kazdy clovek moze mat 4 miliardy na druhu zariadeni pri sucasnej adresnej scheme IPv6.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak ešte raz: to koľko IPv6 adries dostane jeden človek je fuk. (Zhodneme sa snáď na tom, že veľkosť bloku pre jedného človeka nie je problém) Podstatné je, koľko ľudí môže dostať svoj blok. Ak by jeden človek dostával /48 (čo je prehnané, ale nech), tak môžeme taký rozsah prideliť 2^48 ľuďom. Zober kalkulačku, zrátaj koľko to je a porovnaj to s počtom ľudí na planéte. A pre rezervu vynásob počet ľudí trebárs x100. Koľko zemegulí ti vyšlo?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

hadam sa zhodneme na tom ze kazdy z nas vie ratat. podobne si to mysleli aj ti, co vymyslali ipv4, aj ti co setrili bajty na ukladani datumu/casu, aj ti co si mysleli ze 640kB staci kazdemu. a teraz si kuknem kolko ma aktualnu spotrebu pamate firefox a vidim 4,5 GB. vzdy ked sa v IT posunu limity tak sa najdu dobraci co ich zacnu vyuzivat "naplno". neboj, dakto pride aj na to ako sa da vyuzit 2^128 adries, napriek tomu ze vo vesmire je menej atomov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie. Ale hadam sa zhodneme na tom, ze vahu takeho tvrdenia uz to, ze este aj v tom vesmire, kde je menej atomov, mozu mat zariadenia viac ako jednu adresu, urcuje priekazne dostatocne jednoznacne.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Práveže vôbec nie, atómov je ešte omnoho viac, tak 2^266.

Ale 2^128 je fakt veľa... ľudí je 2^33, povedzme, že časom ich bude 2^36, to je stále 2^92 adries na človeka. Zhruba toľko atómov máš v tele, takže každý môže mať svoju IPv6 ;-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no do pitchi....a čo s adresou bude ten každý atom robiť???
Odpovedať Hodnotiť:
 

IPv6 sa prideluje ovela lepsie, rozsahy su podelene geograficky, co znacne zefektivnuje routing. A celkovy rozsah je tak giganticky, ze ho nemas ako minut.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cize prejavy nedostatkov gigantickeho rozsahu je mozne priekazne sledovat uz pri dvoch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Krasne vidiet rozdiely vo vyspelosti medzi nami a Zapadom.

USA IPv6 Adoption: 33.27%
Belgium IPv6 Adoption: 51.12%

Slovakia IPv6 Adoption: 3.94%
Russia IPv6 Adoption: 1.88%
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Toto je celkovo blbost takto porovnavat. Kludne uved napriklad aj cisla z Azie.
India: 26.25%

teraz pre zmenu Europa:
United Kingdom: 20.79%
Ireland: 16.15%
Spain: 2.2%
Austria: 6.56%
Poland: 8.38%

Africa: Zimbabwe: 7.36%

Takze chces tvrdit, ze Spanielsko je menej vyspele, ako Polsko? A India je viac vyspela ako UK, alebo je viac vyspela ako Irsko? Polsko je viac vyspele ako Rakusko? Alebo dokonca Zimbabwe je viac vyspele ako Rakusko?

Je to uplna blbost takto porovnavat. Prakticky IPv6 pokrytie cisto zavisi od rozhodnutia velkych operatorov podporovat IPv6 v danej krajine. Proste ak sa rozhodne u nas Telekom, ze na vsetkych DSL pojdeme na IPv6 (postupne), tak zrazu Slovensko pokroci hore mozno o 10% behom roka. Ak sa rozhodne konecne Virgin Media v UK prejst na IPv6, tak UK tiez poskoci hore aspon o 10%.


Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

V Indii sa IT biznis momentalne rozvija rychlym tempom a v krajine je velmi vysoky dopyt po internetovych sluzbach, takze v tomto smere je India dost vyspela.

Samozrejme to neplati pri kazdej krajine, no vidiet, ze vo vyspelejsich krajinach pristupuje na google cez IPv6 vacsie percento uzivatelov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

moze to byt tym ze penetracia internetoveho pripojenia v indii je mala a ak uz zavadzaju niekde komplet novu infrastrukturu tak je to ipv6 pricom v europe je infrastruktura uz vybudovana ale zariadenia nevymenia ak nato nie je padny dovod
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak. Inak Cina ma tiez vraj dost vela s IPv6 ale v google statistike sa moc neobjavuje. Preco asi? Pokial dobre viem, tak Cina celkovo dost blokuje sluzby od Google a Cina cenzuruje pristup na mnohe sluzby. Preto je asi take male cislo v Cine, lebo dost malo sa toho zapocitava do statistik Google.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aha, takže najprv si si vyspelejšie krajiny vymedzil ako tie, ktoré používajú IPv6, no a napokon z teba dokonca vyliezlo, že mierou ich vyspelosti je to, ako pristupujú ku Googlu?!
:-o
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pouzivanie IPv6 je pomale za to, lebo mnohi velki operatori maju este dostatok IPv4 adries z minulosti, takze ich vycerpanie IP adries az tak netrapi, takze maju v pazi investovat velke peniaze do novej technologie. Ci je to Zapad alebo inde.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. Len nasadenie plastovych prkienok do vsetkych kadibudok priekazne katapultuje aj poslednu dedinu na uroven technologickych velmoci.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Haha, to nie je rozdiel vo vyspelosti, ale v národnom bohatstve.

V bohatšom Rusku ich majú dosť.

Je to podobné ako pri cene benzínu. V Rusku je asi polovičná než u nás.

A vonkoncom to neznamená, že by sme preto boli vyspelejší, lebo máme 2-krát vyššiu cenu benzínu než v Rusku.

[Mimochodom, bolo by zaujímavé pozrieť si, ako je to v tom Rusku – s ohľadom na porovnanie ich kúpnej sily sú na tom totiž zhruba rovnako ako my. A to aj bez akýchkoľvek eurozásobní (eurofondov) atp.]
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja osobne som bol poziadat UPC aby mi nechali IPv4 aby som sa jednoducho mohol pripajat na svoju domacu siet.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A to je problem si spravit DNS zaznam?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

vsak spravil v /etc/hosts
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

aky DNS zaznam? predpokladam, ze OP myslel tym "jednoduchym pripajanim" pripojenie z inej IPv4-only siete, takze by ma zaujimalo, ako sa chces pripojit z IPv4-only internetoveho pripojenia na druhy PC, ktory je z internetu pristupny iba cez IPv6 adresu...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dakujem ze si im to vysvetlil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kiez by som mohol aj ja podakovat tebe za vysvetlenie toho dns zaznamu
Odpovedať Hodnotiť:
 

ludze kupujce bo nebudze!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Predám za igelitku IP adries. Lacno, po 10 Evri jedna. Ako pre vás.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Vtipe, vylez!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár