Ďalšou súkromnou raketovou spoločnosťou, ktorá začína realizovať komerčné lety do vesmíru, sa stáva americká Rocket Lab.
Spoločnosť to avizuje v tomto oznámení, prvý plne komerčný štart má naplánované štartovacie okno od 20. apríla.
Kým napríklad SpaceX sa snaží znížiť náklady na lety znovupoužívaním prvého stupňa a prípadne ďalších častí, Rocket Lab to dosahuje vyvinutím a používaním menšej rakety Electron, určenej pre cenovo efektívne vynášanie menšieho nákladu. S raketou už uskutočnila dva testovacie lety, pri štarte v máji minulého roka sa raketa ešte nedostala úspešne na orbitálnu trajektóriu, v januári ale už uskutočnila úspešný štart na orbitu.
Pri ňom aj vyniesla prvé satelity, let bol ale klasifikovaný ako testovací čomu zodpovedali zrejme aj podmienky vynášania, poistenia a podobne.
Raketa Electron má dva stupne, výšku 17 metrov, priemer 1.2 metra, na prvom stupni deväť motorov Rutherford na kerozín a kvapalný kyslík a na druhom jeden takýto motor. Prvý stupeň má ťah 162 až 192 kN, spoločnosť udáva ako cieľovú typickú nominálnu orbitu 500 km so schopnosťou tam vyniesť 150 kg nákladu, maximálna nosnosť je 225 kg.
Januárový štart rakety Electron, kliknite pre zväčšenie (foto: Rocket Lab)
Oproti viactonovým satelitom z minulosti po výraznom zlepšení a miniaturizácii technológií sa čoraz viac praktických misií dá realizovať s malými satelitmi a viacero spoločností a startupov špecificky vytvára na nízkej orbite cenovo efektívne konštelácie takýchto satelitov schopné pokrývať naraz celú planétu za účelom rozličného monitorovania alebo potenciálne v budúcnosti komunikácie, na vynášanie ktorých je Rocket Lab orientovaná.
Jeden štart Electronu má podľa dostupných informácií stáť len 4.9 miliónov dolárov. To umožní využiť túto raketu rozličným menším projektom, pričom si môžu lepšie prispôsobiť termín štartu aj presnú orbitu. Spoločnosť plánuje realizovať výrazne viac letov ako spoločnosti s veľkými raketami. Doteraz boli menšie satelity typicky vypúšťané najmä ako sekundárny náklad pri štarte veľkých rakiet a mohli zrejme dosiahnuť aj nižšie náklady, nemohli ale rozhodovať o presnej orbite a prispôsobovať sa museli aj termínom štartu.
Januárový štart rakety Electron (video: Rocket Lab)
Rocket Lab vypúšťa svoje rakety z rampy na Novom Zélande, ktorú má podľa aktuálneho oznámenia licencovanú na štart každých 72 hodín, teda raz za tri dni. To znamená maximálne viac ako 120 letov za rok. Rakety vyrába v Kalifornii.
Početnosť štartov chce zvyšovať postupne, na konci roka chce štartovať každý mesiac. Na najbližšie obdobie plánuje spoločnosť vyrobiť sto motorov Rutherford, čo stačí teda na desať rakiet.
Pri plánovanom prvom komerčnom lete má vyniesť satelity spoločností GeoOptics a Spire Global, ktorá buduje konšteláciu 3U CubeSat satelitov s viacerými senzormi napríklad monitorujúcimi polohu lodí v oceánoch a moriach.
Re: zem je plocha
Od: jebe jebe jebe
|
Pridané:
11.4.2018 16:46
nemozem uskutocnit veci ktore stat odomna vyzaduje, kedze nefunguju jeho systemy. Este mi aj tie kurvy pokutu daju ze meskam s vykonanim ukonov ktore odomna chcu.
Re: Emanuel Bacigala
Od: z Popradu
|
Pridané:
11.4.2018 17:22
Planeta Země je ohrožena negativním chováním lidí, které způsobuje hrubé vibrace! Planeta Země na přítomnost těchto vibrací zareaguje radikální přírodní katastrofou. Od takové katastrofy již Zemi nejednou uchránili, a to díky pomoci hodných vesmírných lidí, kteří čekají, aby mohli zachránit jednu pětinu lidstva, jež splní jejich přísná jemnovibrační kritéria.
Re: Emanuel Bacigala
Od: z Popradu
|
Pridané:
11.4.2018 17:22
Existují dvě velké evakuační flotily, Karného a Izákova, což jsou speciální flotily pro evakuaci lidí, pokud katastrofa přijde. Karného flotila přiletěla z galaxie v Andromedě, které je vzdálena 2,3 milionu světelných let. Zachránění budou odvezeni na planetu Jupiter.
Re: Emanuel Bacigala
Od: z Popradu
|
Pridané:
11.4.2018 17:23
České země byly vybrány vesmírnými lidmi jako místo, kde žijí lidé s nejvyšší duchovní úrovní na této planetě. Nevedli totiž proti nikomu válku... Mají velice kvalitní a vyspělou kulturu... Například Babička Boženy Němcové je vysoce ceněna.