neprihlásený Nedeľa, 24. novembra 2024, dnes má meniny Emília
Súťaž o súkromné pristátie na Mesiaci bude pokračovať, aj bez odmien

Značky: vesmírMesiac

DSL.sk, 6.4.2018


Súťaž o prvé súkromné pristátie na Mesiac organizovaná organizáciou Xprize Foundation bude obnovená a ak sa nenájde nový sponzor, aj vo forme bez odmien pre súťažiace tímy.

Aktuálne to organizácia avizuje v tomto oznámení.

Súťaž pod označením Google Lunar Xprize pôvodne sponzorovaná Google bola ohlásená už v roku 2007. Odmenu 20 miliónov dolárov mal získať prvý súkromne financovaný projekt, ktorý kontrolovane pristane na povrchu Mesiaca, presunie sa na ňom o najmenej 500 metrov, odošle naspäť dve minimálne osemminútové 720p HD videá, panoramatickú fotografiu a fotografie lode a zároveň odošle úspešne na svoje zariadenie minimálne 100 KB dát.

Termín pre pristátie sa opakovane posúval a keď bolo jasné, že žiadny z tímov nestihne posledný termín tento 31. marec, Google oznámil ešte v januári ukončenie sponzorovania súťaže.

V súťaži zostávalo ešte päť tímov, ktoré mali zazmluvnené aj vynesenie svojich lodí. Americký Moon Express a izraelský SpaceIL plánujú podľa organizátorov na pohyb na povrchu Mesiaca použiť skoky, indický TeamIndus, japonský Hakuto a medzinárodný Synergy Moon majú zase klasické vozidlá s kolesami. Navyše let na Mesiac avizoval aj ďalší z tímov PTScientists, ktorý pôvodne súťažil ale do finálnej fáze súťaže nepostúpil.


Loď jedného z tímov Moon Express MX-1, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Moon Express)



Xprize teraz avizuje, že minimálne päť tímov má kontrakty a dúfa v uskutočnenie pristátia na Mesiaci do dvoch rokov. Niektoré z tímov majú podporovať súťaž aj bez finančnej odmeny. Koľko ich je nie je jasné, explicitne to ale deklaruje Moon Express a podľa Xprize aj Hakuto a TeamIndus.

Organizácia tak v každom prípade avizuje, že súťaž obnoví a nové pravidlá zverejní do niekoľkých mesiacov. Xprize sa snaží nájsť nového sponzora, pokiaľ sa jej to ale nepodarí plánuje súťaž obnoviť aj bez finančných odmien.

V pôvodnej súťaži boli vypísané aj ďalšie nižšie odmeny za splnenie menších čiastkových cieľov, v prípade bez sponzora tak pravdepodobne príde k úprave týchto cieľov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu


Diskusia:
                               
 

To je sila. Súkromné firmy budú za chvíľu voziť na Mesiac ľudí. Rusko to nedokázalo za 60 rokov.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Otazne je ci nemohlo alebo nechcelo.
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Podla mna oboje.
Nemohlo, tz nemali technologiu skor hotovu na let ako amici.
A nechcelo lebo ked uz mali, tak naco ked nebudu prvi.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Rusi zvládli prvý pristáť na Venuši, čo je tiež nezanedbateľná vec.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale to bolo riadne dávno. V podstate od konca 70tych rokov sa ruský kozmický program obmedzuje na rutinné vynášky, pár menších vedeckých projektov a samozrejme vojenskú techniku. O niečo ako New Horizons, Rosetta alebo PSP môžu nateraz len snívať.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

odporucam na youtube najst rozhovor s Neilom deGrasse Tysonom, tusim, ze s Kingom tam bol.
Hovoril o tom, ze to co sa dialo pocas studenej vojny bolo len o tom, ze sa na vesmirny program vyclenili peniaze a vzdy sa na rusov len dotahovali. teraz zosekavaju rozpocet pre nasa stale a keby cinania zahlasili, ze chcu na marse vojensku zakladnu, tak su americania za asi 10 mesiacov tam :D
Prvy mesiac sa vyclenia peniaze, vytvori sa projekt a cele sa to zostavi a 9 mesiacov letia na mars. Technologie aj zaujem je, ale akosi sa staty bez "ohrozenia" do vesmirneho programu nehrnu, lebo je drahy a rizikovy s tazko vysvetlitelnymi vysledkami pred volicmi. pocas "vojny" je to jednoduche.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Neviem, v ktorej dimenzii zijes, ale v 80-tych a 90-tych rokoch bolo ZSSR a neskor Rusko jedina krajina, ktora mala vesmirnu stanicu. Dokonca Mir bol uz niekolka v poradi. Taki amici to nedokazali sami doteraz, na ISS si museli prizvat aj tych zlych Rusov, aj EU. Jediny, kto dokazal odvtedy postavit sam vesmirnu stanicu, je Cina, a aj to len na urovni prvych pokusov ZSSR.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Veď netvrdím, že nerobia nič; lenže vesmírna stanica na LEO v 90tych rokoch už nie je žiadny technologický front, ale v podstate skoro rutinná záležitosť, aj keď je trebárs jediná. V porovnaní hoci s pristátím na Venuši s technikou z 1970 alebo pristátím na kométe teraz to už proste nie je ono.

Pre ISS dnes platí to isté, za tých vyše 100 miliárd je to drahá hračka. Iné projekty (aj napríklad šialene predražený JWST) majú stále podstatne lepší pomer vedeckého výkonu a ceny. Nejde o to, že by v USA sami nedokázali postaviť vlastnú stanicu, ale že sa tie náklady nedajú ospravedlniť.

Nechcem nijak zmenšovať sovietske zásluhy -- vzhľadom na to, aký režim tam panoval a v akých podmienkach sa muselo pracovať, dokázali neuveriteľné veci... ale časy sa zmenili a posledných pár desatročí už na špičke proste nie sú.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Otazka nie je v ktorej dimenzii, ale v ktorych rokoch zijes. Ty evidentne 30 rokov pozadu.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Coze taky hnev, doslo dnes valium? Fakty nepustia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

USA postavili Skylab najväčšiu jednomodulovú stanicu dokopy pomaly spravila viac vedy ako všetky Saljuty dokopy potom sa vrhli na program Space Shuttle a spolu s ním od 1983 (STS-9) prevádzkovali program Spacelab prídavný vedecký pretlakový modul v nákladovom priestore raketoplánu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Či to eventuálne dokázalo utajiť, je ale rádovo priekazne nemenej otáznejšie.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Rusko dokazalo nielen pristat na Mesiaci, ale aj priniest naspat vzorky mesacnej pody.. k takemu sa sudruhovia z Googlu kedy dostanu?
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

Sa ti to cele nejako pletie. Google sa nikdy nepokusalo letiet na Mesiac, ono len ponuklo zasonzorovat hlavnu cenu v takej sutazi.
Sudruhovia nie su v Googli, ale boli v ZSSR a spriatelenych krajinach (niektori este stale su napr u nas v statnych funkciach).
Na Mesiaci nebolo to Rusko, ale ZSSR (to by Ti asi najlepsie vysvetlili Ukrajinci).
Mimochodom, co Rusom brani prihlasit sa do sutaze, ked vsetko maju? ;-) Podla mojho skromneho odhadu, by im ta parmilionova vyhra asi nekompenzovala tych par miliard, co by potrebovali. A to je pravdepodobne pointa celej sutaze. Dokazat splnit podmienky bez toho, aby si zruinoval cely narod.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tím Moon Express to plánuje na 2020 https://goo.gl/XGv8Ch
Odpovedať Hodnotiť:
 

Amerika to za posledných 46 rokov tiež nedokázala. A podľa rozhovorov ľudí z NASA by to vraj nedokázala ani teraz (aktuálne neexistujú pre to technológie).
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Konkretne k comu neexistuju technologie? Cely kozmicky priemysel je primarne o vyvijani neexistujucich technologii.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

potrebujes si zas vrznut do ruska truhlinka?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak zastanem Rusov budúci rok má k mesiacu letieť Luna 25 alebo inak Luna-Glob.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár