neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Google prehral súd o Javu v Androide, hrozí mu multimiliardové odškodné

Značky: JavaAndroidOracleGoogle

DSL.sk, 28.3.2018


Americký federálny odvolací súd v utorok opäť rozhodol v dlhoročnom spore medzi Oracle a Google o používaní Javy v Androide v prospech spoločnosti Oracle a tvorcovi Androidu tak hrozí povinnosť zaplatenia mnohomiliardového odškodnenia.

Odvolací súd konkrétne rozhodol, že využívanie Java API v Androide nebolo nekomerčným a nebolo tzv. férovým použitím. Tým sa Google úspešne bránil pri poslednom procese.

Pokiaľ nepríde k ďalšiemu zvratu v kauze, súd teraz rozhodne o výške odškodného. V poslednom procese expert pre Oracle vyčíslil jeho nároky na 9.3 miliárd dolárov, z toho 475 miliónov za ušlé licenčné poplatky za Javu a 8.8 miliárd za časť zisku Google z Androidu.

Google kúpil Android vyvíjaný spoločnosťou Andy Rubina v roku 2005. V Androide sa nepoužíva implementáciu virtuálneho stroja od Oracle / Sunu a nepoužíva sa ani jeho implementáciu štandardných knižníc ani značka Javy.

Používa sa iba Java API, teda definície jednotlivých balíčkov, tried, metód a ich premenných. Pre tieto definície štandardných Java API si Google napísal vlastné štandardné knižnice, generovaný Java bajtkód sa prekladá do vlastného bajtkódu a ten beží vo vlastnom virtuálnom stroji. Definíciu ktorých balíčkov Javy Google prevzal sme informovali detailne v tomto článku. Štandardné Java API samozrejme Google doplnil aj množstvom špecifických API pre programovanie mobilných aplikácií pre Android.

Spoločnosť Oracle po odkúpení Sunu zažalovala Google pre použitie Javy v operačnom systéme pre mobilné zariadenia Android za porušenie jej patentov a copyrightu na Javu v roku 2010. Konkrétne Oracle obvinil Google z porušenia dvoch patentov týkajúcich sa najmä implementácie virtuálneho Java stroja a JIT prekladu a porušenia copyrightu okopírovaním deviatich riadkov kódu a použitím 37 existujúcich Java API.

Prvý súd vyhral Google, najmä keďže súd rozhodol o necopyrightovateľnosti programového rozhrania Javy. Po odvolaní Oracle ale odvolací súd v 2014 rozhodol, že na toto API sa vzťahuje autorskoprávna ochrana, a vrátil prípad prvostupňovému súdu.

Google v opakovanom procese v roku 2016 argumentoval tzv. férovým využitím API, keď Java bola otvoreným jazykom. Jedným z dôležitých svedkov Google bol bývalý CEO Sunu Jonathan Schwartz, ktorý bol na čele spoločnosti v čase vývoja Androidu v rokoch 2005 a 2006 a podľa ktorého Google nepotreboval licenciu na také použitie Java API ako ich použil.

Google v tomto procese vyhral, odvolací súd ale teraz toto rozhodnutie aj argumentáciu zrušil.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

Slušný peňáz.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

pre Google drobáky
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

Presne tak. Podla mna sa Google odvola, lebo vzhladom k odovodneniu rozsudku je odskodne priekazne prilis nizke.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

skor myslim, ze by momentalne pre google bolo vyhodnejsie kupit oracle, vykuchat mu patenty na javu a potom predat ako to urobili s motorolou
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Len čo by na to povedal antimonopolný úrad.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pokuta za monopol je 1mld pokuta za javu 8mld sa oplati kupit ne?
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Nemyslim si ze by mal Alphabet dost penazi na nakup Oraclu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V porovnani so zaujmom ryzovat na servise proprietarnych closedsource rieseni financna situacia pri rozhodovani ale priekazne implicitne nemusi byt klucovym aspektom.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

a Ty si kokot :)
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

a nestacilo by nakupit akcie ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

čo je pár miliárd pre google...
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

spoplatnia vyhladavanie v googli na mesiac a maju to naspet :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

cent za kazde slovo
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

1 euro za "naspet"
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

určite by si potom prešiel na bing
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja nevyhladavam pomocou Google. Ja pouzivam Ctrl+F!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja pouzivam Ctrl+W!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co je 9.3 miliardy USD pre alphabet (google je len cast)?
73% cisteho zisku za 2017, kedze bol 12.66 miliard USD. Najskor si pozistuj fakty, az potom komentuj.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"pozisťuj si fakty"?

Tu si na DSL
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

8mld za par riadkov kodu. A ani nic genialne v nich nie je.
Velke stastie ze ked vymyseli koleso neexistoval patrntovy urad a sudy.
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

otazka je, naco tam vobec tu blbu javu pchali. aby si kazdy debil mohol napisat zalagovanu appku pre mobil ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

pisete ze to pre googla nieje vela, ale on to niekde musi zobrat, asi zacne pytat viac za nase osobne profily od tych co nam cez reklamu predavaju rozne veci A od tych co nam rozpravaju politicku / spolocensku propaganu.


Odpovedať Hodnotiť:
 

aspoň sa budem cítiť trošku cennejší :D
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

chvála bohu, že existuje konkrencia. Google bude pýtať viac - inzerenti radšej zaplatia niekomu inému - Google príde o niektorých inzerentov a tým pádom nezarobí ani cent navyše.

Pokiaľ by mohli dvihnúť ceny a neprísť o tržby, už by to dávno urobili.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

SKLIK.cz si už mydlí ruky
Odpovedať Hodnotiť:
 

Java je open source a 9 riadkov kódu je príliš malá vzorka kódu aby niekto tvrdil ze je to skopírovane. Kľudne môžem napísať rovnakých par riadkov kódu ako je v stovkách podobného softvéru bez toho aby som sa do ich kódu pozrel... A co sa týka skopirovania api, ved toto je smiešne. Torrenty nieje ani rovnaký kód, iba rovnaká definícia no vlastná implementácia. Oracle je parazit ktorý chce vyťažiť z úspechu druhých. Človek aby sa bal použiť javu, náhodou niekto nakodi niečo úspešné a oracle podá žalobu ze aj oni chcú zisky lebo si použil javu.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Torrenty = to.

SwiftKey pre iPhone funguje omnoho horšie ako pre android.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Btw zakázali uber na Slovensku. Už sa nedá používať. Taxikári sú ďalší paraziti.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Co sa na to pozriet aj z technickeho hladiska.
Som operator, chcem prevadzkovat sluzbu radioveho prenosu v istej frekvencnej oblasti na definovanej trase. Vysutazim si od statu licenciu a on mi bude garantovat, ze mozem za nu zaplatit. Ked ma bude niekto rusit, mam sa kde stazovat.

Som taxikar, zaplatil som si za koncesiu, aby som mohol podnikat. Mam garantovane, ze platim za kocesiu, taxameter, dispecing a aj cestne poplatky. Ked ma bude niekto rusit, mam sa kde stazovat.

Necudujem sa taxikarom, ze to vidia ako neferove podmienky. Ale sucasne ocakavat, ze Uberom to konci, to by bolo naivne. Ludia nechcu platit za jednu niekolko kilometrovu cestu 10tky eur. V sutazivo nastavenom hospodarstve / ekonomike vyhrava lepsi, v tomto pripade lepsia cena a mozno aj sluzby. Takze sem sam: Iber, Ober a Pber! Taxiky sa mozu zrusit. Spolu s tym by som zrusil aj velke parkoviska vyhradene pre taxikarov, kde sa arogantne stoji v 3 parkovacich miestach sucasne (hlavna vlakova stanica TT).
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Mimo toho všetkého v Trnave vraj MHD jazdí tak biedne, že taxík je veľmi výhodná alternatíva. Najma cena 2€ v meste je v norme.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mozem potvrdit. V TT jazdia taxiky za 2 eura (niektore 2.5 eura), takze uz davnejsie chodim bud taxikom, alebo na kratsie vzdialenosti peso. Autobusy (ktore jazdia len zriedka, aj to v smeroch ktore mi moc nevyhovuju) som prestal pouzivat ca. pred 2 rokmi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked si licencujes pasmo, kupujes si limitovany prirodny zdroj (dane elektromagneticke pasmo). Co s nim robis, to uz je tvoj problem. Pokial si niekto iny na tej istej trase vykope opticky kabel a bude ponukat tu istu sluzbu ako ty, tak je vsetko v poriadku.

Taxikarcina nie je limitovany prirodny zdroj. To, ze platia taxameter, dispecing a ostatne poplatky, je len kvoli ich minulemu hovadizmu a nastavenemu biznis modelu. Nikde nie je napisane, ze dany biznis model musi fungovat do nekonecna, ako nebolo nikde napisane, ze ked mas vyhradene pasmo, nikto nemoze ponukat rovnaku sluzbu implementovanu inak.
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Nie, nie je to v poriadku.

Pravidlá tu totiž také, že on dodržiava podmienky a za položenie a prevádzkovanie "optického kábla" (za pojem v úvodzovkách si môžeš dosadiť hocičo iné) riadne odvádza dane, za čo je jeho "prevádzkovanie optického kábla" aj zákonmi a všeobecnými záväznými nariadeniami chránené.

Ale niekto iný príde a PRESNE TAKÝ ISTÝ "optický kábel" položí a bude prevádzkovať bez toho, aby odvádzal dane - napríklad.

Kľúčovým pojmom, ako si si zrejme všimol, je to, že je to PRESNE TAKÁ ISTÁ vec. Presne ako v prípade Uberu, že je to vlastne podnikanie v istej oblasti, pre ktorú platia isté a isté všeobecné záväzné nariadenia.

Nemá to nič spoločné s ich "obchodným modelom". Sú to zákonné požiadavky. Možno sú hlúpe, ale zákony musia platiť na všetkých rovnako.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja tiež súhlasím, že tie zákonné požiadavky na taxikárov sú nezmyselné, ako mať nanajvýš 7 rokov staré vozidlo, ktorým sú prevážaní cestujúci... a podobne.

Žiaľ, zákon je taký... a ja si nemôžem vybrať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Java Api nepoznam, ale predpokladam ze vychadza z najakeho C++ API a to zase z C API ... napiste prosim niekto kto robite s Javou ci to tak je ...
To im fakt taketo nieco niekto zozerie? Ved v konecnom dosledku nejake API podobnosti/zhody su mozno vo vsetkych jazykoch a teda ich implementaciach a knizniciach.
Neskutocne!
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Ne, vobec tomu nerozumies.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Tak mi to vysvetli, nech nezomriem sprosty ...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

tomu sa uz nevyhnes
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

No jasne, neprogramujem v Jave, tak som sprosty ...

Myslel som napriklad nieco take:

C
fprintf(stdout, "My name is: %s", "Joe");

JAVA
System.out.printf("My name is: %s", "Joe");

Python
sys.stdout.write("My name is: %s" % "Joe")

PHP
fprintf ($stdout, "My name is: %s", "Joe")

Je to mozno az primitivny priklad, navyse niecoho coho pouzitie je otazne, ale kazdopadne by bolo zaujimave si nechat patentovat taketo formatovanie ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie len primitivny priklad, ale uplne mimo.
Ide o to, ze nejake standardne kniznice sa nejak standardne spravaju. Tie kniznice su sucastou JAVA a poskytuje ich priamo Oracle. No a cely ten suhrn tych kniznic a toho, ako sa pouzivaju, ako sa volaju, s akymi parametrami, ake triedy, funkcie, parametre obsahuju, ake maju vstupy a vystupy a pod, to je to API. API je abstrakt, da sa povedat.
Google si naprogramoval kniznice sam, ale pouzil standardne API, cize maju implementovane rovnake funkcie, triedy atp. Ty ked pouzivas nejaku kniznicu, tak ci je to ta od Oracle, alebo od Googlu, sprava sa rovnako.

A teraz sa natahuju o to, ci vyuzitie toho API bolo komercne, alebo nekomercne. Lebo pri prvom musia platit, pri druhom je to freeeeeeeeeee
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Poprve nie je pravda, ze API je uplne rovnake.
Po druhe ma UPLNU PRAVDU ze cast API sa podoba na API, ktore jestvovali kade-tade predtym a dal ti KONKRETNY priklad.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

si mi pripomenul problém teoretického programovania.
aj dva rôzne programy majú rovnaké vstupy a svojím algoritmom sa dopracujú k rovnakým výstupom dajme tomu v tisíc prípadoch. Sú tieto programy rovnaké čo ak pri 1001 pokuse ale môžu mať rôzny výstup? Kedy sú dva programy rovnaké?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sorry!
Activity Camera (in application Camera) is not respoding
- Force Close - Wait

https://goo.gl/ HsZQ7X
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tvoj predpoklad je nesprávny. Stačí tak?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ak dostane Oracle pozadovanu sumu, tak akvizicia Sunu bola vysokoziskova aj s platom pre vsetkych povodnych zamestnancov na par rokov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je to chore. Nic ine sa povedat neda na "patentovanie" API.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

je to ako postavit deckam verejne pieskovisko na ktorom sa mozu vsetky decka hrat. Ale ak niekto postavi o ulicu dalej dalsie pieskovisko s rovnakymi rozmermi, tak ho zazalujes ze skopiroval tie iste parametre verejneho pieskoviska.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak ich kupim
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

mas $200 miliard? Ak j, posli PM, nejako sa dohodneme
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som mal pocit, že Oracle len dosiahol obnovenie konania, nie rozhodnutie vo veci samej.
Odpovedať Hodnotiť:
 

necopyrightovateľnosti tri krat som si to slovo musel precitat aby som si uvedomil ze nezijem v nemecku...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nech prejdu na JavaScript. Dnes je to najpopularnejsi programovaci jazyk.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár