neprihlásený Štvrtok, 28. novembra 2024, dnes má meniny Henrieta
Veľký vesmírny teleskop sa bohužial opäť oneskorí

Značky: vesmírNASA

DSL.sk, 27.3.2018


Vypustenie veľkého Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba, ktorý má nahradiť Hubblov teleskop a bude najväčším vesmírnym teleskopom, sa bohužial opäť odkladá.

Namiesto pôvodného termínu v druhom štvrťroku 2019 teraz NASA počíta so štartom v máji 2020, oznámila dnes.

Samotný teleskop je podľa NASA v poriadku a otestovaný a podobne je v poriadku aj loď, ktorá ho vynesie, bude k nemu pripojená, bude mu upravovať trajektóriu a bude ho chrániť aj štítom. Analýza ale mala ukázať, že je potrebného viac času na integráciu týchto komponentov.

Aktuálne posunutie je už niekoľkým, keď teleskop mal byť podľa prvých plánov vynesený už v roku 2007. Zároveň sa výrazne zvýšili náklady, z pôvodných 500 miliónov dolárov na 8.8 miliárd a aktuálne NASA avizuje možné ďalšie zvýšenie.

Aj napriek posunutiu by stále mal byť vo vesmíre nepretržite funkčný teleskop veľkej triedy, keď pred viac ako rokom bola predĺžená misia Hubblovho teleskopu o päť rokov a s jeho využívaním sa teraz plánuje až do 2021.


Vesmírny teleskop Jamesa Webba v clean room NASA, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / Chris Gunn)



Teleskop Jamesa Webba má zrkadlo o priemere 6.5 metrov zostavené z osemnástich šesťuholníkových menších dielov o priemere 1.3 metra a bude najväčším vesmírnym teleskopom aký ľudstvo zatiaľ má. Zrkadlo a jeho jednotlivé diely musia byť pre správnu funkčnosť veľmi presne umiestnené, keď výchylka aj pri následných veľmi nízkych teplotách nemôže presiahnuť 38 nm.

Jednotlivé diely zrkadla majú len cca 40 kg a sú zhotovené z berýlia potiahnutého tenkou vrstvou zlata hrubou len tisíc atómov, pre jej schopnosť odrážať infračervené svetlo.

Úlohou Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba, spoločného projektu NASA, ESA a CSA, bude zachytávať žiarenie najmä v infračervenej oblasti ale tiež viditeľné svetlo. To umožní analyzovať svetlo najstarších galaxií a pomáhať študovať vznik a evolúciu galaxií, pričom teleskop bude mať výrazne lepšiu citlivosť a rozlíšenie ako súčasný Hubblov teleskop.


Predstavenie teleskopu (video: NASA)



Kým Hubblov vesmírny teleskop obieha Zem na orbite 559 km, nový teleskop sa bude nachádzať v tzv. Lagrangeovom bode L2 sústavy Slnka a Zeme. L2 sa nachádza na spojnici Slnka a Zeme za Zemou vo vzdialenosti 1.5 milióna km, kde vďaka pôsobiacim gravitačným silám môže teleskop obiehať Slnko spolu so Zemou a v statickej pozícii voči Zemi.

Teleskop pochopiteľne nebude vynesený s roztvoreným zrkadlom, jeho zloženie z viacerých dielov ho umožní zložiť a po vynesení následne rozložiť. Zaujímavým komponentom teleskopu je ochranný štít pred slnečným žiarením, za účelom zachovania teploty teleskopu pod 50 K. Takáto teplota je potrebná pre možnosť zachytávať infračervené žiarenie, inak by merania kontaminovalo žiarenie vyžarované samotným teplejším teleskopom. Štít sa rovnako vynesie zložený a následne sa rozloží na veľkosť 18 m x 12.2 m.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Na Slovensko.sk sa nebude dať cez víkend platiť
Jedna stanica v DVB-T zmenila rozlíšenie na HD
Telekom pridal 5G sieť vo viacerých mestách a množstve obcí
Predaje smartfónov tento rok výrazne narastú
Raspberry Pi uviedlo novú generáciu Compute Module 5


inzercia



Diskusia:
                               
 

no jasné a svišť ho potom...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

osviští??
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Podla obrázkov svišť už má hotovo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

50k je kolko c?

Odpovedať Hodnotiť:
 

-223.15 C no do pice to je ale zima
ze BRRRRRRR
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

to je teplote pri ktorej si Rusi davaju na hlavu baranice...
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

na Mesiaci je až -240°C, najchladnejšie v našej slnečnej sústave
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Hm, to som teda nevedel. Ale je to najchladnejšie *známe* miesto ;-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je srdce mojej bývalej
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

chlape, nazdravie, dobre si spravil.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A to este tych -237 bolo nameranych v lete. V zime tam bolo v jednom krateri takmer -250.

Ked zoberieme teplotu povrchu Pluta -229, tak ten rozdiel medzi Plutom a Mesiacom je ako rozdiel tuto medzi zimou a pokrocilou jarou. Mesiacania by na Plute chodili v trickach.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pregnantny priklad priemyselnej spionaze...
na zaklade monitorovania komunikacie odbornikov agenturami pripraveny plan integracie vedcov priekazne stroskotal pri pokuse o pouzitie mrte mikropajok, kde priekazne treba zvaracku.
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

Z 500mega na 8.8mld?
Efektivita NASA asi nebude bohvie co.
Alebo len obycajna korupcia? Pri takom projekte sa da predrazit uplne vsetko o 1000 percent.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Na JWST je mnoho neoverených a nových technológií ktoré ešte neboli na žiadnom teleskope použité napríklad aktívne kryogenické chladenie (mraznička) dodnes sa IR teleskopy vo vesmíre chladili pasívne teda odparovaním napríklad hélia. A áno malá efektivita NASA je známa vec, ide o to že používajú veľké množstvo subdodávateľov a tý ďalších a ďalších... To nieje SpaceX.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No už aj v NASA sa naučili ako tunelovať. A od koho? No predsa od najväčších majstrov v odbore- rozumej Slovákov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tych 500 mega je asi z 80. rokov 20. storocia, coho ekvivalentom je dnes niekolko giga a este to potom troska stuplo na tych necelych 10 giga (8,8)
Odpovedať Hodnotiť:
 

kde je titulok “Rozpravky NASA o teleskope” ? ako pri clankoch o Space X, ked nedodrzi termin, nech je to spravodlive
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

nasa ma tiez svoje muchy ako vsetko ... financovanie, byrokraciu, alibizmus ... nie je to sukromna institucia (a aj keby bola tak akoze co)
staci si pozriet dokument o havarii challengeru ze kde bola chyba,

na druhej strane hadam si nemyslis ze space x by webba dostali na destinaciu za 500 mega alebo v 2007, spamataj sa
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na tretej strane - Space X "len" lietaju, takze by fakt Weba, nie, ze "nedostali na destinaciu", ale by ho - predovsetkym, neskonstruovali. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak by nabrali odbornikov, ako sukromna spolocnost by boli v cervenych cislach celu dekadu este viac ako dnes (co je to iste ako financovanie ciernych dier v podobe statnych institucii), odbornici by ho skonstruovali a vyleteli by s nim tak ako teraz lietaju bez neho

ale pan Peter_qwerty proste nechape ze to nejde bez cervenych cisel v ktorych sa pan eleonór muška uz roky topi, nejde to za 500 mega a nejde to v 2007
Odpovedať Hodnotiť:
 

odporucam aj toto video
https://www.youtube.com/watch?v=LiHG-hzeOnM

to ako sa to zlozi vo vesmire behom 30 dni to je nieco neskutocne... Az sa obabam, ze je tam toho tak vela, co sa moze pokazit. Drzim vsak palce nech im to vyjde vsetko. Makaju na tom asi najlepsie hlavy sveta :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak veru, nech sa im to vydari a mame 20x lepsie snimky jak od hubbla
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ten teleskop je Sorosov plan. Ked sa tie zrkadla poskladaju a aj plast, tak to bude blokovat slnecne luce a stred toho tienu bude presne na slovensku. Hamba Fico!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ul pre obrie vcielky.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár