neprihlásený Piatok, 19. apríla 2019, dnes má meniny Jela   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Nový projekt postaví fúznu elektráreň už do 15 rokov

Značky: elektrická energiaveda a výskum

DSL.sk, 10.3.2018


Známy Massachusettský technologický inštitút, MIT, aktuálne oznámil projekt, výsledkom ktorého má byť najneskôr do pätnástich rokov postavenie funkčnej elektrárne fungujúcej na princípe jadrovej fúzie.

Elektráreň sa v prípade naplnenia tohto plánu stane zrejme prvou takéhoto typu.

MIT na projekte spolupracuje so spoločnosť CFS, Commonwealth Fusion Systems, vzniknutou odštiepením z MIT a poskytujúcou financovanie vďaka 50-miliónovej investícii talianskej energetickej spoločnosti Eni.

Vo svete je realizovaných viacero projektov snažiacich sa o postavenie fúzneho reaktora prípadne vôbec praktické potvrdenie, že táto technológia môže vyrábať prebytok energie. Najskôr z doterajších projektov by mal postaviť kompletný fungujúci fúzny reaktor medzinárodný projekt ITER, u ktorého sa termíny už viackrát posúvali a momentálne sa podľa MIT predpokladá začiatok produkcie energie na 2035.

Pri súčasných atómových elektrárňach sa energia získava štiepením jadier ťažkých prvkov ako sú urán a plutónium za vzniku silne rádioaktívneho materiálu. U fúzneho reaktora je cieľom naopak dosiahnuť rovnaký proces ako v hviezdach, spájanie ľahkých prvkov na ťažšie za vzniku veľkého množstva energie. Konkrétne sa počíta so spájaním ťažkých foriem vodíka na hélium so vznikom vysokoenergetických neutrónov.


Ilustrácia reaktora SPARC, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Ken Filar / MIT PSFC)Tento proces ale najskôr vyžaduje zohriatie plazmy z vodíka na veľmi vysoké teploty. K tomu je v súčasných konštrukciách fúznych reaktorov používané silné magnetické pole na udržanie plazmy bez kontaktu so stenami a napríklad lasery.

Doterajšie projekty sú najďalej práve vo fáze zahriatia plazmy na potrebné vysoké teploty, rádovo 100 miliónov stupňov. MIT postaví reaktor štandardného pred desiatkami rokov navrhnutého typu tokamak, v ktorom je plazma udržiavaná magnetickým poľom v komore tvaru deravej šišky.

Hlavnou inováciou projektu oproti doterajším je použitie oveľa silnejších supravodivých magnetov nového typu, fungujúcich pri vyšších teplotách a vytvárajúcich oveľa silnejšie pole. Konkrétne tieto magnety vytvoria štyrikrát silnejšie pole ako v doterajších projektoch a to umožní dosiahnuť produkciu 10-krát viac energie v tokamaku danej veľkosti ako doterajšie experimenty. Použitým materiálom na supravodivé magnety je oceľová páska pokrytá zlúčeninou YBCO, oxid ytria, bária a medi.

V prvých troch rokoch projektu budú vedci vyvíjať iba samotné magnety, následne v prípade úspechu začnú konštruovať demonštračný reaktor SPARC, Soonest Possible Affordable Robust Compact. Ten by mal produkovať 100 MW tepla a celkovo dvakrát viac energie ako je potrebných na zohriatie plazmy, zatiaľ ale nebude vyrábať elektrickú energiu. Energiu bude produkovať v 10-sekundových pulzoch.

Kedy by mal byť funkčný SPARC MIT neavizuje, mal by byť ale vôbec prvým reaktorom, ktorý bude relevantne produkovať viac ako energie ako bude využívať na zahrievanie plazmy. Produkovať bude síce iba pätinu energie ako plánovaný ITER, bude mať ale iba 65-tinu jeho objemu.

Následne začne projekt konštruovať 200 MW fúzny reaktor, ktorý už bude produkovať elektrickú energiu. Ten by mal byť podľa oznámenia funkčný do 15 rokov a zatiaľ má pracovné označenie ARC, Affordable Robust Compact.

Reaktory budú v blízkosti amerického Cambridge, blízko Bostonu.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Android ponúkne iné prehliadače a vyhľadávače, ako to bude vyzerať
NASA detekovala prvotnú molekulu vesmíru
Game of Thrones sa pirátsky pozeral 3x viac ako oficiálne
TSMC ohlásil 6-nm výrobný proces
Robotické psy ťahajú nákladné auto, video


inzerciaDiskusia:
                               
 

Neviem ako vam, ale mne v tom mene chyba podstatne meno. Mohol by tu niekto z DSL vysvetlim tym v MIT ako funguje akronym ?
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

Sice mohol, ale po pre*ebani tolkych prostriedkov na planovanie zvysok na zaplatenie konzultacie nestaci.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

VIEME TO DNES ÚPLNE JASNE, ŽE STUDENÁ FÚZIA(nízkoenergetické jadrové reakcie) SÚ REÁLNE. Dr. Eugene Mallowe, zavraždený 14.5.2004, https://goo.gl/qXZZ6G
Dr. Eugene Mallowe bol zavraždený, pretože bol hrozbou pre špinavý, prehnitý a zdogmatizovaný vedecký establišment. Veda je dnes na najvyšších miestach tak zvrátená, špinavá, zdogmatizovaná a amorálna, ako je mainstreamové náboženstvo na najvyšších miestach presiaknuté okultizmom a dogmami, ktoré sú v rozpore s Bibliou. Veda je dnes vrahom pokroku a likviduje civilizáciu, mainstreamové náboženstvo je vrahom pravdy o Bohu: https://goo.gl/8DMgxz
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Dakujem za nazor, ale neobjasnil si suvis Biblie s chybajucim podstatnym menom v akronyme. Tu, na DSL, na nekonstruktivne diskusie nie je miesto.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Chybajuce podstatne aj pridavne meno je derava siska
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Ďakujem, po čítaní dnešných správ z politiky som potreboval presne takúto sračku na odreagovanie :D
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Otvorím web a vidím kopu sračiek. Pozriem lepšie a vidím, že je to vlastne normálny e-shop, ktorý z tých sračiek profituje.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

cena za kwh bude aka? emisie budu ake? vyhody nevyhody?
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Na tom predsa nezáleží ! Keď nebude nič iné ludia to radi zaplatia !
Miečo ako vodíkový pohon pre autá. Čo na tom , že cena kW bude 1-2 € , dnes je cena 1tony H2 cca 50-55000 KČ.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

To čo? trocha v € a potom KČ? Čo takto písať príspevok z jednej krajiny a nie počas písania prejsť hranicu?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

primarne emisie by mali byt nulove (priamy produkt helium, nie je toxicke). ake sa tam nabalia sekundarne, tazko teraz povedat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dajte mi 4 chlapov a 4 kovadliny, 6 kladiv, 8 atomov vodika a spravim to iste za 1/1000 ceny.
Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 

Chlapi z metalovej skupiny ČAD su k dispozicii
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Maju metalove kladiva aj certovu kovadlinu
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

chlapci, po slovensky sa to píše nákova
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tí sú však len traja a navyše jedným členom z nich je dievčina. možno to ale budú vedieť kompenzovať ich razanciou :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja myslim ze len napady s deravymi siskami mozu mat cenovku 50 000 000 Eur. Ten tvoj s kovadlinami nestoji ani za tych 50 000 ktore si pytas.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale jasne ze stoji. Len z toho zoznamu vypadla pri kopirovani z povodneho zdroja do textu pinzeta, co si ale odbornik na fuzie hned vsimne.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Tak proti takemu argumentu tazko namietat. Nepozdava sa mi ale, ze moj profesionalny nazor zvratila vypadnuta pinzeta, ked som ho jasne zalozil na deravej siske. Musim uznat, diskuteri na DSL menia svet v lepsie miesto. Dakujem za konstruktivnu kritiku.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

mal si napisat 1000-inu ceny, dodrzuj gramatiku dsl clankov
Odpovedať Hodnotiť:
 

a potom antiatomikovia zakazu, lebo sak atomove reakcie, to je zlo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Treba si kupit tachyonovy oddelovac atomovej energie v sieti a nepodporovat to hnusne jadro lebo televizor si pozres aj pri svieckach ako hovori klasik z Greenpeace :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

hej hej aj MRI pristroje by mali zakazat , lebo tam je taky marketing ,ze sa to v skutocnosti vola NMR-I (Nuclear Magnetic Resonance Imager). Kluce slovo NUCLEAR-na. Nuclear freaks people out.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

to nehovor ludom nahlas, vies kolko sa pracuje na tom, aby ludia si neuvedomovali plny nazov celeho pristroju, aby nejak magor to nahodou nebojkotoval, lebo nechape rozdiel medzi jadrom a jadrom?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj niekomu inemu pripomina ten obrazok Half-Life sequel? :)
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Kamarat astrofyzik mi vravel, ze dnes nie je najvacsim problemom vyrobit tu plazmu s vysokou teplotou. Problemom su tie vysokoenergeticke neutrony, ktore vyletuju zo zrazky jadier. Vdaka tomu vnutorne steny tokamaku doslova "nuklearne koroduju" a na Zemi nemame material co by tomu odolal.

Tak sa teda pocita s tym, ze tam dame to najlepsie co mame a budeme to kazde dva tyzdne vymienat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nechcem politizovat, ale mam podobny pohlad na Slovensku vladu ...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

ale tam sa to nevymenilo uz dobrych 20 rokov
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

a preto je to vsetko prehnite a skorodovane :)
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Dobre pisete, z terajsej ponuky vsetkych politickych stran je jedno co tam dame. Do dvoch tyzdnov to bude prehnite a skorodovane. :D
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

Jj pre ludi s rovnakymi nazormi ako ten tvoj to presne tak vyzera.
Dakujem
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Nuz co, niekto tomu musi byt na vine. :D
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Vymenilo! Janko za Ferka, Ferko za Ďura a nakoniec znova Ďuro za Janka a tak dookola.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no veď na to tam je to magnetické pole, či?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Magnetické pole dobre funguje na všetko, čo je nabité. S neutrónom to nespraví vôbec nič...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hlavne je na urovni dimenzii neutronov rozdiel medzi vnutornymi a vonkajsimi steny tokamaku zhruba taky, ze aj vonkajsi nater je v podstate vo vnutri.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Som presvedceny ze ten tvoj vyrok cisto zalezi na odtieni pouziteho natera.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vzhladom k interferencii s indukcii magnetickeho pola zodpovedajucou farbou ale priekazne cisto zalezi len pri studenej fuzii udrziavanej spinorovym polom.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

steny v ITERi sa maju "menit" tak casto preto, lebo neutrony sa maju vyuzivat na tvorbu noveho paliva. 6/3 Li + 1/0 n => 3/1 H + 4/2 He
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a čo keby boli z berýlia...vraj to je dokonalý neutronový odrážač ...???
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to su clanky jak o tych novych typoch baterie kazdy mesiac...

Zase sme uz len 15 rokov od spustenia jadrovej fuzie, a vzdy aj budeme.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

To je ako s tymi slovenskymi dialnicami
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

migranti na ilustracii maju s tym zelezom ake plany ?
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Myslim, ze to budu aktivacne prace na lestenie tokamaku. Ale nepochybne ich tam budem zopar pocitat atomy a kontrolovat dieru v siske.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

som sa zľakol, že budú lapať neutróny do sieťových tašiek
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

2 otazky dna - preco islo 1,9 miliardy eur do LHC a nie na fuznu elektraren v EU ? Preco zmizlo 31,5 miliard eur z Belgickych _zmrazenych_ bankovych uctov Kaddafiho ?
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Vedcom z LHC išlo 1,9 miliardy na THC. Z belgických zmrazených účtov Kaddáfího zmizlo 31,5 miliardy kôli globálnemu otepľovaniu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

31,5 miliardy? ked som v piatok cital o tom clanok tak to bolo len 11, kde si vycital 31,5? mozes sem hodit link na clanok?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Som si vydýchol, že len 11.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tie fúzne reaktory sú taký večne živý evergreen, ktorý bude už-už dostupný. Doteraz to bolo vždy 30 rokov. Aj v polovici 80.rokov sa písalo, že tie tokamaky budú vyrábať elektrinu už o 30 rokov. Aj v roku 2000 sa písalo, že to bude už o 30 rokov. Aj v súčasnosti sa píše, že to bude o 30 rokov. Len títo vedci z MIT skrátili túto večnú hranicu na, či o 15 rokov... :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no ved super ze ten termin konecne niekto skratil :-)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Massachusettský technologický inštitút, MIT, nema to byt po spravnosti MTI?!!!
Odpovedať Známka: -8.6 Hodnotiť:
 

MIT ---> Massachusetts Institute of Technology
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

toroid, prečo stále tá deravá šiška ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

rovnako, ako zem je stale gula, alebo hruska, ludia si to vedia predstavit (aj ked, tu hrusku si predstavuju mierne blbo). Ak by si povedal, ze je to rotacny kurvoid, alebo geoid, tak nikto netusi o com je rec.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár