neprihlásený Sobota, 22. septembra 2018, dnes má meniny Móric   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Uvedený dostupný superrýchly 3D XPoint SSD, vhodný pre systémový disk

Značky: SSD3D XPointIntel

DSL.sk, 9.3.2018


Spoločnosť Intel aktuálne uviedla na trh prvý produkt postavený na jej novom type trvanlivej pamäte 3D XPoint, ktorý má potenciál byť zaujímavý pri širšiu vrstvu užívateľov osobných počítačov, Optane SSD 800P.

Intel zatiaľ uviedol na trh tri produkty postavené na 3D XPoint, na jeseň SSD Intel Optane SSD 900P pre výkonné osobné počítače s kapacitami 280 a 480 GB, predtým serverové SSD Intel Optane SSD DC P4800X s kapacitou 375 GB a neskôr 750 GB a malé akceleračné cachovacie Intel Optane Memory s kapacitou 16 a 32 GB.

900P sú pre bežných užívateľov príliš drahé hoci s veľmi zaujímavými parametrami, nie sú k dispozícii vo formáte pre využívanie v notebookoch a majú navyše vysokú spotrebu. Optane Memory má zase veľmi limitovanú kapacitu a vhodný je tak primárne naozaj len na cachovanie, navyše má kvôli málo použitým čipom v niektorých oblastiach výkonu zbytočné limity.

800P odstraňuje viaceré z týchto nevýhod a SSD bude zaujímavý pre širšiu skupinu užívateľov PC ako veľmi rýchly systémový disk respektíve aj rýchly dátový disk pri malých nárokoch na úložnú kapacitu a vysokých nárokoch na výkon, aj keď jeho cena je stále relatívne vysoká a viacnásobne vyššia ako cena flashových SSD podobných kapacít.


Intel Optane SSD 800P, kliknite pre zväčšenie (foto: Intel)800P je totiž k dispozícii v dvoch kapacitách 58 GB a 118 GB s oficiálnou oznámenou cenou pre americký trh 129 a 199 dolárov.

Disk je formátu M.2 2280 s rozhraním PCI Express 3.0 x2 a NVMe. Pri sekvenčných operáciách dosahuje výkon pri čítaní 1450 MB/s a pri zápise 640 MB/s, pri operáciách s malými blokmi na náhodných pozíciách 250 tisíc IO/s pri čítaní a 140 tisíc IO/s pri zápise.

Spotreba pri záťaži je 3.75 Wattov, vďaka podpore úsporných režimov je minimálna spotreba v režime nečinnosti 8 mW.

Na disk je poskytovaná päťročná záruka a udávaná životnosť v množstve zapísateľných dát je 365 TBW.

Disk podobne ako doterajšie 3D XPoint produkty výrazne vyniká oproti flashovým SSD v rýchlosti čítania malých blokov z náhodných pozícií, výkone najmä pri čítaní pri iba jednom vlákne IO požiadaviek, dlhodobo udržateľnom výkone a to špeciálne pri zaplnenom disku.

V syntetických testoch čítania z náhodných pozícií a mixu čítania a zápisu podľa Anandtech jasne poráža flashové SSD a pri čítaní iba jedným vláknom dokonca výrazne poráža aj 900P.

V komplexnom benchmarku reálneho náročného používania je podľa testov za 900P a najvýkonnejšími Samsungami 960 Pro a s pomerne výrazným náskokom pred ostatnými flashovými SSD. Na špičke za najvýkonnejším Samsungom a 900P je aj v komplexných testoch menej náročného reálneho používania, tu už náskok na ostatné SSD nie je výrazný.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nástupca Keplerovho teleskopu už našiel svoju prvú planétu
Orange mal problémy s Ligou majstrov cez Internet
Škoda buduje veľké datové centrum, ako superpočítač by bolo jedným z najvýkonnejších
Japonci spustili na asteroid skáčuce vozidlá
Hlavný bezpečnostný kľúč Internetu sa vymení o necelý mesiac
Nvidia má efektívnu GPU pre neurónové siete
SME začali blokovať návštevníkov s Adblockom, reklama sa dá vypnúť za 20 eur
NASA má problém s ďalším vozidlom na Marse, Curiosity neodosiela dáta
Samsung predstavil Galaxy A7 so štyrmi fotoaparátmi
Intel kvôli problémom zhoršil výrobný proces, zo 14-nm na 22-nm


Diskusia:
                               
 

Za tu cenu radsej kupim 500GB Sata III SSD. Nevidim vyznam v pouzivani NVME/OPTANE v nizkych kapacitach na boot.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Pokial potrebujes vela zapisovat/prepisovat moze to byt zaujimave riesenie. 365 TBW pri 118GB je pekna hodnota, moj samsung 128GB ma 75TBW.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Keby si tomu trochu rozumel, tak nevypustis takuto kravinu. SATA rozhranie ma ten problem, ze nedokazes cez ATA commandy dostatocne rychlo kricat na disk. ATA command set nie je vhodny pre SSDcka. Ani ked fici s NCQ.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A naco ti je taky 58GB a 118GB co sa da pouzit len ako boot drive? Povedz mi jedno rozumne vyuzitie. Neda sa ani pouzit na cachovanie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

zahrňuje cena aj fičúru zvanú spectre?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

počul som, že intel to dáva do všetkých svojich procákov, tak či to je trebárs aj v ich sddčkách
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ze sdd... v poslednej dobe sa to tu nejako zacalo pouzivat :D
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

bez spectre to nekupujem
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skladáš darček pre šéfa?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár