neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Orange spustil IPv6 aj na optike, v prípade záujmu o IPv4 vysoký poplatok

Značky: IPv6Orange

DSL.sk, 8.3.2018


Telekomunikačný operátor Orange začína prechádzať na nový internetový protokol IPv6 aj na FTTH optickom pripojení, ktorého produkty najnovšie označuje názvom Orange doma.

Spoločnosť to oznámila dnes zároveň so spustením.

Orange ako prvý veľký slovenský operátor začal poskytovať IPv6 pre zákazníkov pripojených cez DSL v polovici roka 2016, pričom IPv6 štandardne dostávajú všetci noví zákazníci.

Rovnakým spôsobom spustil IPv6 na optike, ktoré pôvodne avizoval ešte na minulý rok. Noví zákazníci tak majú IPv6 štandardne a ak chcú zostať na IPv4, musia zaplatiť poplatok až 99 eur.

Existujúci zákazníci si môžu zvoliť prechod na IPv6 bezplatne. Potrebujú k tomu konvertor s podporou IPv6, pričom Orange ponúka Huawei Echolife HG8245U s mesačným prenájmom 2 eurá. V prípade potrebnej výmeny konvertora po prechode na IPv6 je zákazníkovi účtovaný poplatok 9.9 eur.

Na DSL a predpokladane aj na optike využíva Orange riešenie, keď má zákazník buď verejné IPv6 adresy alebo IPv4 ale nie oboje naraz. Prideľovaný je dynamický IPv6 /56 rozsah, za statický sa platí.

Pre zabezpečenie IPv4 konektivity pre zákazníkov s IPv6 využíva riešenie Dual-Stack Lite, DS-Lite, popísané v RFC 6333. U DS-Lite router zákazníka pre lokálnu sieť zákazníka prideľuje privátne IPv4 adresy a dátovú IPv4 prevádzku tuneluje cez IPv6 na zariadenia operátora realizujúce preklad adries NAT na verejné IPv4 adresy potenciálne zdieľané viacerými zákazníkmi.

Orange tiež aspoň u DSL podporuje technológiu Port Control Protocol, PCP, popísanú v RFC 6887. Tá umožňuje automaticky nastaviť presmerovanie portov pre prichádzajúce spojenia na verejnú IPv4 adresu u NAT realizovaného na strane operátora.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži


Diskusia:
                               
 

jbm alianciu za IPv6
Odpovedať Známka: 4.2 Hodnotiť:
 

Ja že to je krok ku tomu, že každý bude mať nejaký rozsah IPv6 adries, že sa rozšíria, ale oni dajú IPv6 dynamickú ?? Niekto tam dobre fetuje
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Somariny robia, ale zvysit rychlost to nie! Myslim bze poplatku nie zaviest nove a drahsie programy s polovicnym uploadom ako maju stare.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

> Somariny robia, ale zvysit rychlost to nie!

Tu sa bavíme o optike. Orange dáva 300Mbps. Koľko by si chcel?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ono to aj realne niekomu aj chodi 300?

Pred par rokmi, alebo dokonca aj rokom, to na 300 chodilo bez problemov. Dnes som rad, ked dostanem 170-200. Jedine na speedteste na server telecomu dostanem 270.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tipujem, že záleží na tom, kam ideš. Tých 300 je to len medzi tebou a Orange-om. Čo je ďalej, to už je iná otázka. Na druhej strane ... neviem či to ide 300. Ja mám starý GPON a cez 100 sa nedostanem. Ale nemám pocit, že by ma to obmedzovalo. Skôr to stojí na latencii a rýchlosti druhej strany.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vyhodnejsi je vraj STRAPON. Rychlost je mozne navysovat z kazdej strany a v oblasti zabezpecenia priekazne nema konkurenciu.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Otazka je, ako ma Orange vytazeny uplink. Mne moc nepomoze, ze mam poslednu milu 300 mbit, ked sa z Orange nikam takou rychlostou nedostanem.

Uz len to, ze v minulosti isli napr. GoG alebo Steam tych 30 MB/s. Dnes tak 15-17. Dost pochybujem, ze by sa objavil limit na ich strane a to to naraz.

A samozrejme ze mam novy GPON terminal v bridge mode a za nim router, co zvlada gigabit s prstom v nose.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

1) operator vie garantovat rychlost IBA vo vlastnej sieti
2) operator negarantuje rychlosti na mass-market sluzbach, nato su business sluzby a samozrejme ceny su niekde uplne inde
3) to aku rychlost dokaze zakaznik dosiahnut je kombinaciu vela faktorov, primarne aky rychlosti profil ma zakazik zakupeny a aku agregaciu operatro uplatnuje

ked sa bavime o FTTH, tak ak orange ponuka max 300Mbps a na danom OLT si jediny zakaznik (nove pokrytie/rozsirovanie kapacity) tak si mozes vychutnavat rychlos velmi blizku maximu, postupom casu ako pribudaju zakaznici, tak rychlost klesa
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zacnem od konca:

Orange ponuka max 500 mbps. Takze ked nevie saturovat 300, nechavaju peniaze na stole, nema zmysel upgradnut.

Aj pri agregacii vies dosahovat max rychlosti, akurat nie stale. Pokial vsak konzistentne dosahujes tak polovicu maximalnej rychlosti, aj cez tyzden doobeda alebo v skorych rannych hodinach, tak niekde je problem.

Garancia pri business sluzbach znamena vela veci, okrem vyhradeneho pasma a SLA aj nejaka architektura: v ziadnom pripade by nikoho nenapadlo nasadit na business linku DS-lite alebo ju dat za NAT. Jasne, pre tych, pre ktorych je otvorenie facebooku vrchol vyuzivania internetu to staci.

Ked pribudaju zakaznici na OLT a rychlost klesa, znamena to, ze nevie garantovat ani rychlost vo vlastnej sieti, t.j. pada bod 1.
Odpovedať Hodnotiť:
 

o akej garancii rychlosti stale ludia rozpravaju
ziadny operator rychlost na mas market sluzbach negarantuje

ds-lite je nevyhnutnost kedze ipv4 uz nie su
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zrovna predvcerom som stahoval zo steamu a slo mi to 37MB/s na 300 optike.
V orange problem neni (v BA)

Isty cas som mal problem ze strop sa drzal okolo 170, ale to bolo nieco s windows (nejaky driver asi), pretoze ked som bootol Linux livecd tak to sypalo maximum.

Plus ako uz bolo spominane samozrejme ze zalezi od cieloveho server kolko bandwidth ti dokaze poskytnut, nejde len o orange
Odpovedať Hodnotiť:
 

Otazka je, ci je vela sosacov na tvojej vetve GPONu (to je zdielane medium) alebo nestiha pomarancova backbone (alebo oboje).. jasne, ked vas bolo zopar na optike (pri pokryti pomaranca nic nevidane), to sa dobre tahalo!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Re: Somariny robia, ale zvysit rychlost to nie!
Od: sensei-san | Pridané: 9.3.2018 8:12

> Somariny robia, ale zvysit rychlost to nie!

Tu sa bavíme o optike. Orange dáva 300Mbps. Koľko by si chcel?

Ja by som chcel 1000/1000 ako ma antik. 300 je malo.
A verny maju iba 250. Co je najpomalsia optika.
Orangutam verny 250 novy 300
Telekomunisti 300 a tusim aj 500?
UPC 500
Antik 1000

Viem ze je to na teba tazka matematika ale ajtak to sku.
Ktore cislo je najnizsie?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Uznávam, porazil si ma na hlavu svojou matematikou ;-)
Ja som skôr poukazoval na to, že prakticky v tom rozdiel veľký nie je.
Odpovedať Hodnotiť:
 

By ma zaujimalo ci 8240ka podporuje ipv6.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No super, oddnes dávame IPv6, ak chceš IPv4, tak zaplať. Včera sme dávali IPV4, ak chceš IPv6, tak zaplať.
Na zákazníkov serieme, kým nedajú žiadosť o prechod k inému operátorovi. Za výmenu starej 3G SIM za novú v rozmere micro a s podporou 4G si pýtali 10€. Orange rulez!
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

mas simku vybrat z telefona, ist do orangu povedat, ze simku pouziva priatelka a volala ti od kamosky, ze tvoja simka nefunguje tak si prisiel vyziadat novu. pozru v systeme, aha vidim vasu simku, vidim kedy bola naposledy prihlasena, takze sup, tu staru deaktivujeme a tu mate novu. ak problem, volam na reklamacie. ;)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Pán boh zaplať, amen.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preco v tom musi byt taky bordel? Mám len ja pocit, že prechod na IPv6 je pomalý z objektívnych príčin?
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

IPv6 je jeden velky bordel.. este najlepsie to maju zvladnuti velki mobilni operatori vo svete (nie u nas) - Deutsche Telekom, Vodafone, Verizon, AT&T - vsetci prideluju mobilnym zariadeniam IPv6 a funguje to relativne bez problemov!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je standardom davat dynamicku IPv6? A za staticku treba platit? Pride mi to trosku cudne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To si musíš predstaviť toho manažéra v Orange-i, ako mu technik vysvetľuje: "Tých adries je 340282366920938463463374607431768211456. A za každú by sme mohli niečo skásnuť!" ... https://gph.is/1L5kQ7j
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Skutocne staticke adresy v IPv6 neexistuju. Aj ked ich mas pridelene, tak mas ich pravidelny renewal (vid RIPE IPv6 Address Allocation and Assignment Policy, v bode 4.1 je koncept).

Preto musis prevadzkovat prefix distribution tak ci tak.

Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

ziadny nativny dual stack v 2018? kde je problem ??
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Pri dualstacku by neusetrili verejnu IPv4 adresu.. o nic ine nejde, preto vsetci davaju skripleny DS-Lite.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Slušným riešením by podľa mňa bolo prideľovanie privátnej dynamickej IPv4 a statického IPv6 prefixu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

prideľovanie privátnej dynamickej IPv4
-> DSlite funguje dost podobne, sice nedostanes IPv4 adresu, ale robi sa NAT44 a nie nejake protocol translation

statického IPv6 prefixu
-> cisto z technickeho pohladu je pridelovanie dynamickeho prefixu ovela jednoduchsie pre operatora a 99.9% zakaznikom ktori surfuju na webe a lajkuju na FB je uplne jedno aky maju prefix
Pre to zvysne 0.1% zakaznikov by mohli dat staticky prefix na vyziadanie zadarmo kedze ich maju dostatok a nemusia ich kesovat ako staticke IPv4 adresy

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja teda netuším ako to vyzerá u veľkého ISP, ale dynamické prideľovanie IPv6 znamená, že musia uchovávať informáciu o tom, komu, kedy, akú IPv6 pridelili. Už len to samé mi pripadá ako oštara a jednoduchšie sa mi javí prideľovať IPv6 staticky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano, provider musi uchovavat komu aky prefix pridelil ale toto je trivialny problem zbierania dat z DHCP alebo Radius account sprav

pri statickych prefixoch musi mat nie uplne jednoduchy system na pridelovanie statickych IPv6 prefixov pre zakaznikov, urcite percento zakanikoch prichadza odchadza na mesacnej baze takze musis riesti vratenie/pridelenie novych prefixov. nemozes iba pridelovat prefixy zaradom ale aj vyuzivat tie po odidenych zakaznikoch, alebo nejako drzat databazu aktualne priradenych prefixov (kazdy operator ma asi svoju strategiu ako to robi, ale skor nema kedze standardne sa prideluju dynamicke)
toto sa nemusi zdat ako velky problem ale v prostredi korporacii kde vsetko musi mat svoj proces a neviem co vsetko (a ver mi v orange sa bez precesu pomaly nedostanes ani na wc) to nemusi byt trivialny problem
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pri pridelovani dynamickych IPv4 adries (ak operator nema dostatoch IP) sa casto pouziva oversubscription, teda oerator vyuziva to ze cca v rovnakom case je iba cca 80-90% zakaznikov naraz pripojenych, teda ak ma 10000 zakaznikov na FTTH, staci alokovat 8000-9000 IP, pretoze vsetci nikdy nebudu pripojeni naraz -> tento problem odpada pri IPv6 kedze pocet adries nehra rolu

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a v neposlednom rade ak ma ISP niekolko zariadeni na ktore sa zakaznik moze uterminovat, tak svoj staticky prefix mu musi byt schopne priradit kazde zariadenie, to ale znamena rozbitie vacsich blokov IPv6 adries na /56 (tieto poskytuje orange) cize ak ma operator desiatky/stovky tisic zakaznikov, ta pre kazdeho jedneho musi oznamovat /56 co tiez nie je zanedbatelny pocet prefixov na udrzanie v routing tabulke.
ak by prideloval dynamicky prefix, tak kazde zaridenie by malo prideleny vlastny zoznam prefixov a tento by bol oznamovany ako jeden velky prefix a to zanedbatelne percento zakaznikov co si zaplati staticky prefix by bolo oznamovane osobitne, takze z desiatok/stoviek tisic prefixov sa okamzite stane stovky/mozno tisice
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

rozdiel je v tom, ze ak by sa pridelovala dynamicka privatna IPv4, znamenalo by to pre operatora mat v celej svojej sieti okrem ipv6 infrastruktury aj ipv4 infrastrukturu od bodu NATovania az po klienta. s DS-Lite ipv4 infrastruktura uplne odpada, pretoze sa request pretuneluje cez v6tkovu infrastrukturu.

pre klienta je vysledny viditelny efekt pri sucasnom nastaveni veci prakticky neviditelny. rozdiely budu marginalne a v okrajovych pripadoch.

navyse ten setup tak ako ho orange ponuka je momentalne nemozne rozchodit bez nejakeho zariadenia, ktore ipv6 rozumie a funguje ako router, pretoze povacsinou klienti s /56tkovymi prefixmi automaticky narabat nevedia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prečo nemožné? Ak zapojíš koncové zariadenia priamo do routera providera (či už Ethernet alebo wifi), tak všetko bude fungovať ako má.. zariadenia budú mať IPv6 adresu dostupnú z internetu a ipv4 privátnu za CGNAT AFTR serverom providera.. problém je s prefix delegation ďalšieho rozsahu siete pre další router.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Načo mi je IPv6 adresa dostupná z internetu, keď sa nemôžem spoľahnúť na to, že ju budem mať aj zajtra. Bude mi Orange udržiavať DNS záznam?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Budes to riesit tak ako doteraz pri IPv4 - DDNS sluzby.. je pravda, ze pri IPv4 sa dynamicka adresa velmi nemenila (pokial si nezmenil MAC adresu routera za modemom).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prečo by som sa mal spoliehať a byť odkázaný na nejakú ďalšiu službu? A nebodaj ešte dostať meno nie pod vlastnou doménou. :-/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale aj teraz (ak mas verejnu IPv4) je to tak! Vlastnu domenu si mozes registrovat na svoje naklady, nie je to povinnost providera.. rozhodne nie v domacom segmente, to co chces, ponukaju v business sluzbach za ine ceny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Teraz je to tak, že mám síce dynamickú IPv4, ale nezmenila sa už pár rokov. Mám vlastnú doménu a v nej som si urobil DNS vlastný záznam. Áno, keď mi IPv4 adresu dynamicky zmenia, tak je to v kýbli, kým si neupravím DNS. Ale je to domáci server, nebežím na tom biznis.
Otázne je, ako dlho bude platná pridelená IPv6 adresa. Ak podobne dlho ako bývala doteraz IPv4 adresa, tak fajn.
Ale niečo iné je podstatné: IPv6 malo priniesť end-to-end konektivitu. Malo prospieť koncovému užívateľovi. Ak hovoríš: "veď aj doteraz to bolo tak", tak vlastne hovoríš, že žiaden pokrok a prospech zákazníkovi to neprinieslo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ani prideleny IPv6 dynamicky prefix sa ti len tak z nicoho nic nezmeni, pokial nerestartujes svoje zariadnie (niektore mozu ukladat data na flashku a po restarte si vypytaju rozvnaky prefix ako mali pred restartom) alebo nie je vypadok u operatora co zapricini ze zakaznik sa musi prihlasit nanovo

co sa tyka peer-to-peer konektivity, Internet takto uz davno nefunguje. drviva vacsina komunikacie je client-server
davnejsie som videl aj na NANOG-u zaujimavu prezentaciu (neviem ju narcyhlo najst) o tom ze vela prefixov sa v internete vobec ani nevidi. preco to nikomu neprekaza? pretoze zakaznik slovenskeho operatora nepotrebuje komunikovat so zakaznikom nejakeho rumunskeho operatora, vsetci zakaznici vyhladavaju iba content (google,fb,youtube,...)
Odpovedať Hodnotiť:
 

> vsetci zakaznici vyhladavaju iba content
> (google,fb,youtube,...)

A bez end2end to aj tak zostane.
Ale uznávam, že so svojou snahou bežať si vlastný web server či dokonca mail server som v menšine.
Odpovedať Hodnotiť:
 

> vsetci zakaznici vyhladavaju iba content (google,fb,youtube,...)

A presne pre tento postoj robil Skype premety dozadu, aby vobec fungoval. Preto mame dnes zasranu infrastrukturu rozlicnymi STUN servermi a relaymi. Presne taketo rozhodnutia robia peer to peer sluzby tazko implementovatelnymi a spolahlivymi a presne preto "zakaznici vyhladavaju iba content".
Odpovedať Hodnotiť:
 

nezvyšuje to odozvu, keď sa to tuneluje jedno cez druhé?
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco je DSlire skripleny? vies dat nejake fakty?
pri nedostatku IPv4 adries mi to pride celkom fajn technologia
Odpovedať Hodnotiť:
 

Okrem ineho je tu nulova motivacia pre tych, ktori maju IPv4 vobec uvazovat nad prechodom na IPv6.

Ked su k dispozicii obe, tak sa pouziva primerne IPv6 a IPv4 je ako fallback. V dnesnej situacii, ked IPv6 nie je univerzalne dostupny vsade, si nemozem dovolit prist o fallback, a tym padom nemam IPv6 vobec, je menej IPv6 trafficu a preto sa vsetci stale drzia IPv4 adries.

Takze prispieva to k zacarovanemu kruhu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco skripleny? pretoze ta nuti pouzivat iba router/modem od providera.. iba zo zariadeni, ktore su priamo pripojene na router providera funguje IPv4 (CGNAT) a PCP, aj ked mas dalsi router (ktory respektuje prefix delegation a dostane prideleny iny rozsah IPv6), vsetky zariadenia na tvojom routeri budu pristupovat na IPv4 cez dvojity NAT a samozrejme zabudni na PCP.. riesenie by bolo ciste IPv6 (t.j. bridge mode routera/modemu providera) a na tvojom routeri mat endpoint IPv4 tunela, lenze to nehrozi - okrem OpenWRT nepoznam ziaden SOHO router, ktory by mal out-of-the-box podporu DS lite IPv4 tunela, rovnako ani provider to pochopitelne nedovoli - a BFU, ktory pozna iba f*ckbook a youtube je to jedno!
Odpovedať Hodnotiť:
 

aku inu technologiu odporucas namiesto DSlite (taku aby si setril na IPv4 adresach, kedze to je hlavny driver)?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Fakt nechápem, že akým spôsobom bude možné pripojit na môj domáci server, keď budem mať niekedy ipv6. :/ Nemáte nejaký dobrý článok v tejto tematike?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cz-nic .... Satrapa .... ipv6
Na zaciatok moze stacit
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://knihy.nic.cz/files/edice/ipv6_2012.pdf
Odpovedať Hodnotiť:
 

> Prideľovaný je dynamický IPv6 /56 rozsah,
> za statický sa platí.

Fuck that shit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"Prideľovaný je dynamický IPv6 /56 rozsah"

ipv6 adresa je 128bit, je rozdelena na dve casti, adresa siete a adresa clienta, prva sa vola aj prefix a tu druhu by sme mohli nazvat rozsah.

myslim ze ipv6 standart pocita z prefixom 64. co znamena ze kady zakaznik / pripojenie by mal dostat prefix /64 cize rozsah 64. predpokladam ze zakaznik / pripojka ma vlastny router ci sa oddeli siet, a ten router v ipv6 sa da konfigurovat iba s prefixom /64


co ked budem chciet mat doma dve rozne siete? alebo v nejakej firme bude viacej sieti?
Odpovedať Hodnotiť:
 

/64 je minimum, co vies dat sieti. Pokial mas sieti viac, potrebujes viacero /64. Ta siet nemusi byt ani fyzicka, staci, ze potrebujes subnet pre VPN klientov a hned je tu dalsi /64.

Treba si uvedomit, ze tam, kde sa v IPv4 pouzival NAT, tak sa v IPv6 nepouziva. NAT v IPv6 je pomerne uzka specialita a nikto sa s nou zaj**avat nebude.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Urobíš si dve siete s rozsahom 63.
Odpovedať Hodnotiť:
 

jasne

ale /63 prefix znamena 65 rozsah. ale orange ti da len 56 rozsah ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

jaj som sa pomylil

najmesi rozsah je 64 takze 63 nespravis
a preto nerozumiem ako orange moze rozdavat 56

asi to bude tak, ze ten router nevies konfigurovat a tak lokalkna siet je pod kontrolov orange
Odpovedať Hodnotiť:
 

/63 je vacsia siet, ako /64, tak si to mal dobre.

/56 je 256 /64 sieti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano, ked to cislo znamena prefix
ale bavime sa aj o rozsahu

Odpovedať Hodnotiť:
 

/64 má dostať koncový užívateľ. Ale koncový užívateľ si to môže rozdeliť ako chce.
Odpovedať Hodnotiť:
 

doma som skusal spravit ipv6 cez tunel, a ako som tak badal tak som dospel k tomu ze ten prefix /64 sa uz neda delit, jednoducho ipv6 je tak vymyslene. router konfigurujes tak ze mu dav prefix a on ho potom siri v lokalnej sieti.

preto sa pytam, lebo to ako to robi orange nepoznam, nechapem ako moze davat prefix /72 {128 - 56}

aj som si myslel, vsak /64 je dost vela IPciek tak si to na routry rozdelim, ale neda sa to, proste ak chcem mat doma dve siete potrebujem dva /64 prefixy, ISP by mal vediet prideli aj mendsi prefix od 64 po 48 ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak ako ti uz niekto pisal, v /56 mas 256 /64 prefixov

56 je dlzka prefixu, ked si ipv6 adresu binarne rozpises, tak pocitas zlava

/56 sa prideluje prave preto, keby chcel niekto doma viacero sieti

pozri si ako funguje "prefix delegation"
Odpovedať Hodnotiť:
 

Možno niekomu pomôže informácia, že mi bola suma 99 eur za ipv4 adresu dobropisovaná. Dôvod bol prostý, na ADSL modeme/routeri Zyxel, ktorý Orange k službe dodáva, nevie nikto nastaviť Bridge mode/Port forwarding tak, aby fungoval. (Mám za ním ešte druhý router.) Poplatok za zmenu ipv6 na ipv4 mi teda vrátili v ďalšej faktúre.

Neviem, ako to bude na optike, ale za pokus to stojí ;-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nebol skôr problém s IPv6 prefix delegation (keď píšeš, že si mal za tým další router)? Bridge mód pri DS lite neexistuje, router providera je zároveň endpoint IPv4 tunela.. skôr si myslím, že tvoj router nepodporuje korektne IPv6 alebo to má rozbité - je málo SOHO routerov s korektnou implementáciou IPv6!
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla mna Ti IPv4 ma dat provider na ethernetovom porte jeho koncoveho zariadenia , co je v tomto pripade spominany Zyxel.
Preco by malo byt vyzadovane , aby dalsie sietove zariadenia podporovali nieco ine ako IPv4 ? Prosim opravte ma ak sa mylim.
Odpovedať Hodnotiť:
 

IPv4 na ethernetovych portoch routera providera dostanes, ale privatnu (ktora je za CGNAT providera)..
Odpovedať Hodnotiť:
 

a nieje technicky mozne dat zakaznikovi priamo verejnu IPv4 adresu ? Alebo je to zlozite a preto uctuju aj za to kopec penazi ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veď o tom to celé je.. Orange (a rovnako ostatní provideri) nemá dostatok voľných IPv4 adries (verejných), inak by si nekomplikoval život nejakým ds lite.

Tu v Nemecku už aspoň 5-6 rokov nedostaneš iné ako dslite u veľkých providerov ako residential zákazník.. chceš IPv4 verejnú? Zaplať si business službu!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bude v štatistke podľa IP adries zákazníkov Orange Slovensko alebo ostane Francúzsko?
Odpovedať Hodnotiť:
 

zalezi od sluzby ako konkretne adresy checkuje. u vacsiny sluzieb som evidovany ako slovensko, ale v jednom konkretnom pripade som bol na baze geo-ip bloknuty, ze idem z nepovolenej lokacie a mam sa obratit na spravcov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kto dnes potrebuje ipv6 nema problem staci router s podporou 6to4 a verejnu staticku, alebo dynamicku ipv4. Potom to nastavit ako je popisane v RFC 3068, pripadne nechat si pridelit rozsah na tunelbroker.net


Odpovedať Hodnotiť:
 

možno niekto potrebuje informácie
ako získať viacero IPv6-PD /64 od Orange HG8245 routera pre OpenWrt router: https://forum.openwrt.org /t/ipv6-pd-60-for-downstream- openwrt-router-after-orange-slovensko-fiber /131707/8
(odstráňte 3 medzery v adrese URL)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár