neprihlásený Utorok, 25. júna 2019, dnes má meniny Tadeáš   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
V Intel notebookoch bude podpora 5G sietí

Značky: 5GIntel

DSL.sk, 23.2.2018


Spoločnosť Intel, dominantný dodávateľ procesorovej platformy pre notebooky, chce do notebookov presadiť podporu mobilných sietí piatej generácie 5G využívajúcu samozrejme jej 5G čipsety.

Spoločnosť to avizuje pred spustením veľkej výstavy mobilných riešení MWC.

Spoločnosť konkrétne oznámila spoluprácu s Microsoftom a najväčšími výrobcami notebookov HP, Lenovo a Dell, výsledkom ktorej majú byť prvé notebooky so zabudovanou podporou 5G sietí v druhej polovici roku 2019. Podľa informácií Intelu pôjde evidentne o zariadenia formátov 2 v 1.

Mobilné siete začali ponúkať rýchlosti vhodné na pripojenie osobných počítačov k Internetu s nástupom rýchlejších dátových rozšírení HSPA, High Speed Packet Access, 3G sietí. Zabudovaná podpora pripojenia k mobilným sieťam je ale v notebookoch napriek bežnému nasadeniu už 4G LTE sietí stále len prémiovou funkciou a nachádza sa len v malom percente predávaných notebookov.

Užívatelia sa samozrejme k mobilným sieťam z notebookov už bežne pripájajú, robia tak ale často s využitím externých modemov, využitím svojich mobilných zariadení ako WiFi prístupových bodov respektíve pomocou na to určených mobilných WiFi prístupových bodov.

5G siete budú mať výrazne vyššiu efektivitu a prenosové rýchlosti ako 4G siete, pričom zrejme jedinou nasadzovanou technológiou bude 5G od organizácie 3GPP, ktorá stojí aj za LTE. Tá už v decembri schválila štandard NSA, Non-StandAlone, 5G NR, New Radio, ktorý je postavený na nových technológiách 5G rádiovej komunikácie ale s využitím jadra sietí ešte z LTE štandardu.

Aké rýchlosti budú mať prvé reálne spustené 5G siete nie je jasné, všeobecné požiadavky na 5G ale požadujú aby 95% užívateľov malo reálne rýchlosti aspoň 100 Mbps pri downloade a 50 Mbps pri uploade a maximálne teoretické rýchlosti dosahovali 20 Gbps / 10 Gbps.

Intel sa už raz v minulosti snažil do notebookov dostať technológiu pripojenia k mobilným sieťam, vsadil ale na technológiu WiMAX. Tá svoj boj prehrala s novými generáciami GSM technológií a táto iniciatíva tak neviedla k presadeniu mobilného pripojenia v notebookoch.

Intelu sa ale už v minulosti výraznou mierou podarilo prispieť k presadeniu WiFi v notebookoch ako úplne bežnej funkcie. Pred niečo viac ako desiatimi rokmi, keď pozícia Intelu v tomto segmente nebola ešte tak silná ako v súčasnosti a podpora WiFi v notebookoch nebola samozrejmosťou, spoločnosť začala presadzovať pre notebooky svoju platformu Centrino integrujúcu procesor, čipset aj podporu WiFi. Práve táto iniciatíva pomohla urýchliť nástup WiFi.

Intel je po odkúpení divízie Infineonu aj výrobcom čipsetových modemom pre mobilné siete a aktuálne má samozrejme v ponuke LTE modemy, s ktorými sa snaží presadiť v mobilných zariadeniach. Na tomto trhu ale výrazne dominuje Qualcomm.

Pre 5G spoločnosť avizuje modelový rad Intel XMM 8000, pričom u prvých notebookov s podporou 5G pôjde podľa informácií Intelu o modem Intel XMM 8060 v podobe samostatného čipu a nie zabudovanej podpory 5G v procesorovom čipsete alebo priamo SoC procesore.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Ráno má letieť Falcon Heavy, vynesie presné atómové hodiny a slnečnú plachtu
Štát zisťuje dostupnú rýchlosť Internetu na každej adrese, zistí kde nie je 100 Mbps
Microsoft Edge dostupný aj pre Windows 7, 8 a 8.1
Uvedený výrazne výkonnejší Raspberry Pi 4, dá sa použiť aj ako PC
Koniec 32 bitov v Ubuntu má vážne dopady, Steam odskakuje od Ubuntu
Curiosity detekovalo vyššiu koncentráciu metánu, môže byť znakom života na Marse
Intel údajne v reakcii na Ryzeny výrazne zníži ceny CPU
O kód pre eKasu treba požiadať do účinnosti novely, nie do 1. júla
Vo Firefoxe ďalšia vážna zneužívaná chyba, aktualizujte
Huawei sa pokúsil vysvetliť dopad sankcií na jeho existujúce smartfóny


Diskusia:
                               
 

trojpismenkovy sa tejto sprave urcite potesili
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

AMD?
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

NSA, CIA ...
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

SIS, BIS...
IBM, H&M, DHL, DPD, UPS, HTC, KFC, NEC, OCZ, JVC...
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

chlapci zabudli ste na fsb :) a samozrejme icq / irc :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Z PLR do MLR jel sem přes ČSSR..
Odpovedať Hodnotiť:
 

jebem NSA CIA ked zrusia AMD, peklo zamrzne zacnu kvitnut kvetinky stebotat vtaciky travicka zozelenie, oblaciky sa roztvoria slniecko sa na nas vsetkych zacne usmievat a na svete konecne zavladne mier.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pokial u nas nedokaze spolahlivo pokryt O2 aspon 3G sietou s HSPA, bude to pre nasincov uplne zbytocne ;)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

jo lebo v intel sa pozrie na slovenko a cely ten projekt zahodi ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

neporadenie sa s diskutermi na dsl.sk bude Intel stat tazke miliardy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

neporadenie sa uz stalo mnoho spolocnosti tazke miliardy.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár