Plnohodnotný operačný systém Windows 10 pre ARM architektúru, ktorý sa dostane k prvým reálnym zákazníkom na prvých už predstavených notebookoch v najbližších týždňoch, bude mať oproti Windows 10 na x86 architektúre viacero obmedzení.
Microsoft ich na konci uplynulého týždňa popísal v dokumente, ktorý následne stiahol.
Microsoft oznámil a demonštroval edíciu plnohodnotného desktopového operačného systému Windows 10 pre 64-bitovú ARM platformu a spoluprácu s výrobcami na uvedením ARM notebookov už v decembri 2016. Prvé notebooky s ARM procesorom a touto verziou boli predstavené v decembri uplynulého roka a na trh majú prísť v najbližšej dobe.
Ako sme už opakovane informovali, Windows 10 pre ARM je natívne implementovaný pre ARM platformu, zatiaľ pre Qualcomm procesory, a dokáže spúšťať aplikácie pre x86 platformu emuláciou platformy, procesora a inštrukčnej sady. Kompletné informácie Microsoft nezverejnil, podľa zverejnených informácií riešenie jednoducho dynamicky za behu prekladá bloky x86 kódu na ARM kód.
Jeden z prvých predstavených Windows 10 ARM notebookov Asus NovaGo, kliknite pre zväčšenie (foto: Asus)
Ako je známe už nejaký čas, emulácia zatiaľ nebude podporovať 64-bitové aplikácie pre x86 architektúru, iba 32-bitové. Podpora 64-bitových by podľa dostupných informácií mala prísť neskôr.
Prezentácia Windows 10 na ARM procesore Qualcomm Snapdragon 820 (video: Microsoft)
Windows 10 na ARM tiež nebude vôbec podporovať ovládače napísané pre x86 architektúru a ovládače pre všetok používaný hardvér budú musieť byť k dispozícii natívne pre ARM.
Podporovaný nebude softvér využívajúci grafické rozhranie OpenGL vyšších verzií ako 1.1 a vôbec hardvérovú akceleráciu pomocou OpenGL.
Architektúra emulácie Windows 10 na ARM, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Microsoft)
Očakávane nebudú alebo nemusia fungovať viaceré softvéry rozširujúce funkčnosť Windows napísané pre x86 platformu, napríklad softvéry poskytujúce rozšírenie shellu Windows Explorer.
Bližšie predstavenie architektúry Windows 10 na ARM (video: Microsoft)
Na Windows 10 pre ARM tiež nebude vôbec podporovaná virtualizačná technológia Hyper-V.
Hoci za nové plnohodnotnejšie ARM notebooky prichádzajúce s Windows 10 sa je potrebné poďakovať najmä iniciatíve Microsoftu, mimoriadne zaujímavé by mohli byť pre užívateľov Linuxu. Pre ARM platformu má natívnu podporu už množstvo linuxových distribúcií a keďže absolútna väčšina bežne používaného softvéru na Linuxe je open source, aj tento softvér je k dispozícii natívne a bez prípadných negatívnych dopadov emulácie.
Zatiaľ ale nie je známe, či sa Microsoft v spolupráci s výrobcami takémuto použitiu nesnaží zabrániť a na zariadeniach nebude zablokovaná možnosť inštalovať iné operačné systémy. V dokumente zameranom výlučne na Windows 10 sa Microsoft tejto otázke nevenoval.
64bit vyzaduje implementovat kompletne ine API a ked si mali v mrkvochvoste vybrat, vybrali si to, na co je vacsia sanca, ze sa zozenu aplikacie. 32bitovych je stale dost... maloco je 64bit only a ak je, nikto sudny to v dynamickom translatore pustat nebude.
ze nejdu drivery je samozrejmost. v podstate rovnako na tom bol apple s rosettou ked opustali PPC. Navyse tam bolo obmedzenie, ze aj niektore PPC aplikacie nemuseli pod rosettou bezat korektne alebo vobec.
a ci MS bude obmedzovat instalacie inych OS? Bude, staci sa pozriet do guidelines kde je nutnost mat zapnuty safe boot v UEFI na mobilnych zariadeniach.
UEFI Secure Boot podporuju aj bezne Linuxove distra; otazka je, ake kluce budu akceptovane na podpisanie bootloadera a jadra, ci len Microsofti "Microsoft Windows Production CA 2011", alebo aj ine, a ci bude mozny Machine Owner Key, ako je to na PC.
citlivy notas ma priekazne na dentalnu hygienu pouzivat rad zubnych past sensodyne. pred pouzitim sa ale musi poradit so svojim lekarom alebo lekarnikom.
Re: vynimalka
Od: syntaxterrorX XX
|
Pridané:
21.2.2018 9:09
Ahoj bratm, je super, ze sa nasiel aj iny troll okrem mna. Priekazne som sa tu citil sam medzi tolkymi normalnymi ludmi. Uz mi zacinalo prepinat viac ako obvykle a prestal som vychadzat z izby v byte u rodicov. Velku a malu potrebu vykonavam do suflika s ponozkami. Priekazne sa potom lahsie navliekaju na nohy. Obcas si tam aj vyhonim svojho maleho bimbisa, ale o tom radsej pomlcim...mozno nabuduce.
ARM (vseobecne vsetky aspon 32bitove RISCy) ma viac registrov ako x86 v 32 aj 64bitovom rezime. Toho by som sa nebal. Dynamicky preklad aj tak bude musiet alokovat registre inym sposobom kvoli ABI.
Re: normalka
Od: syntaxterrorX XX
|
Pridané:
21.2.2018 9:11
Napriklad aj moja existencia na tomto svete a aj prinos pre tento svet je priekazne zbytocna a iba plytvaju na mna vzacnymi zdrojmi matky planety. Mohol som sa dat radsej vystrelit ma Muscovej Tesle na Mars. To by bol vrchol mojho prinosu pre ludstvo.
nemyslim si, ze by marketing vedel, co je register ;)
A tato vec je stavana pokial som spravne pochopil len na 64bitove ARMy a cely Win 10 ARM bude podporovat len AArch64. Co je prevazne tiez logicke. S podporou velkeho mnozstva ram je to na 32bitovych ARMoch povacsinou dost biedne a viac ako 2GB podporuje (eventuelne ma namontovane) maloco.
OS bude nativny. Len si Microsoft nemoze dovolit vyvojarom povedat, ze, nepiste aplikacie v C/C++ a nedame vam WINAPI, ale budete pouzivat (sem treba dosadit nejake cool meno technologie), lebo by pre to nikto nenapisal ani tych 9 aplikacii, co ostalo v store pre mobilne widle.
Takze nez sa developeri naucia skompilovat svoj srot na inej procesorovej architekture (a Microsoft odladi svoj srot aby to vobec skompilovat slo), musi Microsoft x86tku emulovat aby im tam okrem toho OS bezalo aj nieco ine.
WinAPI neznamena len x86. Ked prisiel Windows RT, vsetci po Microsofte kricali, ze chcu WinAPI pre ARM a ten sa na nich vy*. A to ho mali hotovy, ved na nom bezal Ofis pre Arm.
Problem nie je kompilacia pre inu instrukcnu sadu, problemom je API, ktore mas dostupne a ked mas aplikaciu, ktoru si 20 rokov vyvijal voci WinAPI, tak na nove API len tak lahko neprejdes. Keby to bolo take lahke, tak uz mas davno aj linuxovu verziu ;).