ARM SoC procesory od výrobcu Allwinner použité vo viacerých populárnych modeloch minipočítačov dostanú open source podporu hardvérového dekódovania videa pre Linux a to v oficiálnom jadre a budú sa tak dať používať aj s najnovšími oficiálnymi jadrami prípadne ľubovoľnými distribúciami.
SoC CPU Allwinner sú použité vo viacerých populárnych minipočítačoch konkurujúcich Raspberry Pi, najmä Orange Pi, ale tiež v lacnejších tabletoch a rozličných embedded zariadeniach.
SoC samozrejme majú hardvérovú podporu dekódovania videa vo formátoch MPEG-2, základného MPEG-4, H.264 a novšie modely aj H.265, zabezpečenú pomocou VPU, Video Processing Unit, zahrnutého v SoC.
Ovládače ale výrobca dodáva len v podobe binárneho blobu a pre špecifické verzie jadra, výrobcovia zariadení sú tak nútení používať tieto jadrá a na minipočítačoch sa tak v prípade potreby tejto podpory, napríklad u minipočítača plniaceho úlohu multimediálneho centra, nedajú používať napríklad ARM verzie ľubovoľných distribúcií.
Ukážka funkčného ovládača sunxi-cendrus fungujúceho na C.H.I.P. s Allwinner R8 s HW dekódovaním MPEG-2 (video: Bootlin)
Spoločnosť Bootlin pred pár dňami ale odštartovala kampaň ľudového financovania na Kickstarter, v rámci ktorej chce vyzbierať prostriedky na vývoj open source ovládača hardvérového dekódovania videa. Kampaň získala okamžite veľkú podporu a dosiahnutý už bol základný cieľ 17.6 tisíc eur a zrejme aj prvý nadstavbový cieľ 4.4 tisíc.
Spoločnosť tak implementuje podporu hardvérového dekódovania MPEG-2, základného MPEG-4 a H.264 na mnohých starších SoC a v rámci dosiahnutia nadstavbového cieľa aj podporu novších modelov často použitých práve v minipočítačoch, H3, H5 a A64.
Keď vyzbiera ďalších 8.8 tisíc pridá aj podporu dekódovania H.265 a s ďalšími 13.2 tisícmi aj podporu enkódovania H.264.
Bootlin už implementovala podporu Allwinner SoC v iných oblastiach a rozpracovanú má aj podporu hardvérového dekódovania videa v podobe sunxi-cedrus, keď má implementované MPEG-2 a čiastočne MPEG-4. Peniaze budú použité na vývojárov, ktorí budú pokračovať v tomto vývoji.
Pre VPU v Allwinner SoC nie je k dispozícii ale dokumentácia a vývoj je realizovaný na základe informácií získaných reverzným inžinierstvom.
Prostriedky sa v kampani budú zbierať ešte 40 dní, spoločnosť následne očakáva dokončenie podpory u starších modelov do júna tohto roku a naplnenie všetkých ostatných cieľov do konca roka. V tomto prípade podporovatelia nedostávajú žiadny produkt, pri podpore od 16 eur budú ale uvedení v súbore CREDITS. Samozrejme ako u iných kampaní ľudového financovania sa môže stať, že napriek získaniu podpory sa nakoniec ciele nepodarí naplniť respektíve nepodarí naplniť v zamýšlanej podobe.
Cipová neutralita
Od: syntaxterrorX XX
|
Pridané:
6.2.2018 14:50
A na pochopenie kritiky navrhu logickych obvodov na pre postacujucu funkcnost kazdej cipoviny dodatocny hardverovy cip vyzadujuceho cipu je priekazne potrebny dalsi cip.
Mna by hlavne zaujimalo co tym ti vyrobcovia sleduju ze nedaju zrojaky k driverom k svojmu hw volne k dispozicii aby umoznili jeho co najsirsiu pouzivanost. Nedava mi to ziadnu logiku, naco potom vyvijaju ten hw, aby ho mali strceny v sufliku?
Kesovat za licencie mozu aj tak, kvoli tomu nemusia drzat zdrojaky na drivery v supliku, krom toho predavaju hw tak tie licencie maju uz zahrnute v cene hw.
Nemusia. So zverejnenymi zdrojakmi od nich uz vyvojari nemusia nic potrebovat. Nielen vyvojari ale takto si mozu sposobit aj znizenie predaja, lebo tym ukazu konkurencii know-how a ty to mozu okopirovat.
Na druhej strane zdrojaky mozno ani nemozu zverejnit kvoli patentom, ktore drzi niekto iny.