neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Inovácia Bitcoinu s lacnými rýchlymi platbami sa už používa v sieti, ešte ale nie je pripravená

Značky: Bitcoinkryptomeny

DSL.sk, 5.2.2018


V ostrej sieti a blockchain najznámejšej kryptomeny Bitcoin rýchlo rastie používanosť nadstavby označovanej Lightning Network, ktorá umožňuje vďaka realizácii transakcií mimo blockchain lacné a rýchle platby.

Počet uzlov Lightning Network, ktorý bol ešte na začiatku roka minimálny, podľa informácií monitorov Lightning Network dosahuje aktuálne už viac ako štyristo. Hranicu sto uzlov pritom dosiahol len cca pred dvomi týždňami.

Veľká časť z týchto uzlov zrejme stále patrí vývojárom a v platobných kanáloch sú spolu cca iba štyri BTC. Vývojári softvéru pre implementáciu Lightning Network uzlov tiež upozorňujú, že ich kód a aplikácie ešte nie sú pripravené na ostré použitie a hrozí strata prostriedkov.

Rast počtu uzlov v každom prípade naznačuje potenciálny blízky rýchly rozmach a príchod Lightning Network. Deje sa tak v čase, kedy cena kryptomeny už niekoľko týždňov významne klesá.

Kapacitný problém Bitcoinu

Transakčná kapacita Bitcoin siete je limitovaná veľkosťou bloku 1 MB, intervalom vytvárania nových blokov každých priemerne desať minút a priemernou veľkosťou transakcie. Limit dosahuje niekoľko transakcií za sekundu.


Decembrová demonštrácia reálnej platby cez Lightning Network (video: Lightning Labs)



Po tom, ako je už dlhší čas dosahovaná kapacita siete, v niektorých časoch prudko stúpajú poplatky za transakcie a tie sa zďaleka nedajú efektívne použiť na mikrotransakcie ani menšie nákupy.

Navyše od začiatku nie je Bitcoin vhodný pre platby v reálnom čase napríklad pri pokladni v obchodoch, keď zaradenie transakcie do bloku trvá priemerne päť minút a navyše pre potvrdenie transakcie je potrebné počkať na vygenerovanie troch až šestich blokov a teda priemerne pol hodinu až hodinu.

Vylepšenia, ktoré zvyšujú kapacitu bloku či už riešením SegWit alebo zväčšením bloku z 1 MB, principiálne problém nevyriešia, iba niekoľkonásobne zvýšia kapacitu siete. To by bolo ale stále nedostatočné, ak by sa menou Bitcoin malo bežne platiť a mali by tak robiť mnohé milióny ľudí.

Koncept Lightning Network

Výrazne škálovať Bitcoin by ale mohol umožniť koncept Lightning Network, ktorý sme v princípe popisovali už v tomto článku.

Ide o koncept, ktorý umožňuje bez spoľahnutia sa na konkrétnu tretiu stranu decentralizovane a spoľahlivo realizovať platby aj bez zahrnutia každej platby do blockchain. Ide pritom o štandardné Bitcoin platby menou Bitcoin.

Samotné Bitcoin transakcie napríklad posielajúce mince zo základnej adresy na inú, sú v princípe len kryptografickým podpisom vytvoreným odosielateľom prostriedkov, nepotrebujú priamo na vytvorenie transakcie a zabezpečenie aby mohol s mincami nakladať iba ich majiteľ blockchain. Úlohou blockchain je ale zabrániť, aby odosielateľ prostriedkov pre tie isté mince nevytvoril dve rozdielne transakcie, keďže samozrejme platná môže byť len jedna. Blockchain za týmto účelom transakcie vlastne zoraďuje a akceptuje len prvú v poradí.

Bitcoin má k dispozícii ale aj technicky komplexnejšie nástroje ako posielanie mincí z adresy na adresu a v rámci akceptácie transakcií sa môžu vykonávať aj komplikovanejšie skripty. Lightning Network je konceptom, ktorý práve pomocou komplexnejších možností dokáže spoľahlivo prevádzať mince mimo blockchain bez rizika problému dvojnásobného minutia mincí respektíve iných prípadov straty prostriedkov.

Transakcie u tohto riešenia sú uložené u samotných užívateľov a množstvo transakcií nie je prakticky limitované blockchain. Navyše koncept umožňuje aby boli transakcie takmer okamžite považované za potvrdené, pričom pre ich efektívnu realizáciu sa vytvára špeciálna sieť uzlov a náklady na transakcie budú môcť byť veľmi nízke.

Technickému a pomerne náročnému popisu sa budeme venovať v samostatnom článku, základným princípom je spolupráca platcu a príjemcu platby. V základnom koncepte táto dvojica vytvorí pomocou transakcií tzv. platobný kanál, do ktorého vložia obe strany nejaké množstvo Bitcoinu. Platba sa uskutočňuje novým rozdelením spoločnej uloženej sumy, pričom nový stav musia podpísať obaja. Ak spolupracujú, transakcie aktualizujúce stav platieb medzi týmito stranami sa okrem vytvorenia kanálu a neskoršieho finálneho zúčtovania nemusia priebežne pridávať do blockchain.

Až keď nastane problém, strany sa nezhodnú a jedna sa pokúsi zúčtovať v blockchain skorší už neplatný stav platieb medzi nimi, koncept technicky komplikovaným spôsobom umožňuje druhej strane zinkasovať všetky svoje prostriedky v platobnom kanáli a zároveň ako demotivačný trest aj všetky prostriedky druhej strany.

Vytváranie platobného kanálu pri každej dvojici platcu a príjemcu platby by bolo nepraktické a mohlo viesť k ešte viac transakciám v blockchain. Koncept preto umožňuje zaplatenie platby finálnemu príjemcovi cez viacero iných užívateľov a teda reťaz platobných kanálov, opäť bezpečne bez potreby sa spoľahnúť na tretiu stranu.

Pri reálnom nasadení Lightning Network sa tak vytvorí prepojená sieť užívateľov, pričom užívateľ respektíve jeho klient sa do nej pripojí vytvorením niekoľkých platobných kanálov a finálne platby ľubovoľnému príjemcovi podporujúcemu Lightning Network potom posiela cez týchto niekoľko kanálov a túto sieť.

Stav implementácie

V čase návrhu tohto konceptu chýbalo v Bitcoine viacero potrebných vecí pre jeho nasadenie, okrem iného niektoré nové potrebné inštrukcie do skriptov. Posledným problémom bola modifikovateľnosť transakcií, ktorá bola ale v lete minulého roka vyriešená upgradom SegWit.

Následne sa zintenzívnil vývoj riešení postavených na tomto koncepte a tri spoločnosti ACINQ, Blockstream a Lightning Labs vyvíjajúce takéto riešenia eclair, c-lightning a lnd na začiatku decembra oznámili vytvorenie RC verzie spoločnej špecifikácie protokolu.


Decembrová demonštrácia reálnej platby cez Lightning Network (video: ACINQ)



Zároveň demonštrovali interoperabilitu ich pripravovaných softvérov uskutočnením rýchlych a lacných platieb cez Lightning Network.

Vývojári síce sprístupnili ich softvér ale zatiaľ dôrazne a opakovane upozorňujú, že ich softvér nie je pripravený na použitie s reálnymi prostriedkami. Aktuálne je na sieti s reálnymi prostriedkami naviazanými na reálnu Bitcoin sieť ale viac ako štyristo uzlov s viac ako tisíc vytvorenými platobnými kanálmi s celkovo niečo viac ako štyrmi BTC uloženými v týchto kanáloch.

Kedy by mohli byť riešenia označené za pripravené na reálne nasadenie a kedy sa začnú masovejšie používať zatiaľ nie je jasné, pravdepodobne sa tak ale určite stane ešte tento rok a podľa posledného vývoja sa nedá vylúčiť ani termín do niekoľkých mesiacov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži


Diskusia:
                               
 

Bitcoin padá a padá a padá...
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Naše HDP rastie a rastie a rastie...
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Tomu sa odborne vravi, ze Bitcoin s HDP priekazne koreluje.
Odpovedať Známka: 2.4 Hodnotiť:
 

skôr údajne kauzaluje
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a neskôr korela ukazuje
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

nezacne vdaka tomuto v clanku rast aspon trosku v najblizsom obdobi? pride mi to ako taky podnet na aspon kratkodoby rast... co na to hovoria odbornici z dsl.sk?

pokusam sa otvorit serioznu diskusiu, bez ironie, sarkazmu a inych jazykovych prostriedkov, ktore maju dsl diskuteri v oblube.. tak snad bude aspon jeden prispevok k veci
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Uvidíme...
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Tak uprimne tento clanom bude mat na cenu BTC efekt rovny nule, resp uhrnnou realizaciou nakupu vsetkych diskutujucich z DSL :).

O koncepte BTC Lightning som pocul rok - dva dozadu. A este potrva kym sa vyda stabilna verzia a zaroven ju zacnu ludia / obchodnici akceptovat (ak niekedy).

Na druhu stranu mozes vydiet ako BTC stratil za posledny mesiac 60% zo svojej hodnoty.

Takze moj predpoklad je, ze ak sa Lightning uchyti, tak to bude velka voda na mlyn a do tej doby moze byt BTC kludne o dalsich x desiatok percent dole.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Seriozne je to bublina a seriozne pre kratkodoby rast sa treba spytat toho cloveka kory hybe vacsinou bitcoinov.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

A co sa toho cloveka treba spytat?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ci si paper wallet vytlacil cez WiFi vo velkom kancli.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

rychlo si nieco zelaj
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Compiler warning:
Possible loop in matrix, ked si bude rychlo zelat, aby si rychlo nieco zelal.

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Bitcoin pada uz viac ako mesiac a pol a keby padol aj so vsetkymi el. coinami na 0, tak je to stale iba zlomok z toho co sa udialo na trhoch za poslednych par dni ;)

"LONDON (Reuters) - World stock markets nosedived for a fourth day running on Tuesday, having seen nerves about higher interest rates and overcooked valuations wipe $4 trillion off what just eight days ago had been record highs."
Odpovedať Hodnotiť:
 

zelaj si nieco, pada Zuzke podprsenka
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Aky je kurz nato ze to niekto ofajci a hackne hned prvy tyzden co to daju live ? Rad by som si vsadil.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

A ked dojdu bloky na tazenie alebo bude penazny DOS utok alebo to bude vyuzivat Kim a bude to treba zakazat par teroristom, idealy pojdu bokom...
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

vyckaj na november.
ale aj tak, radsej toto: http://map.nano.club/
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

lol, raiblocks :D
shitcoin vystreleny dvoma rai-dedikovanymi burzami (mercatox&bitgrail), obe maju dlhodobo problemy s withdrawalmi, medzicasom zalistovany na binance a kucoin po com namiesto ocakavaneho rastu pada dalej kam patri.. problemy so synchronizaciou nod ani nenacinam
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pan ma obavu o horsi tech jeho shitcoinov?withdrawal proces mal problemy lebo penazenky funguju inak ako u shitcoin klonov etherea a bitcoinu.tech ma daleko najlepsi z altcoinov.a vies ze rast mohla len keby niekto nemal weak hands ako priposraty a nebol cely market v takych srackach ako je.jediny kto to ako tak preziva je ethereum.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

>tech ma daleko najlepsi
>Official representatives maju cez 50% voting power lebo ->
>nody bezia na dobrej voli
rychlo dokup kym su lacne teda, $100 soon :D

P.S. pan nema obavy, pan ked chce gamblit tak si ide zahrat poker ;)

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Pismeno F) Account holders having the ability to choose a representative to vote on their behalf is a powerful decentralization tool
that has no strong analog in Proof of Work or Proof of Stake
protocols. ..

G) ... If a representative replaces a block in its ledger, it will create a new vote with a higher sequence number and broadcast the new vote to the network. This is the ONLY scenario where representatives vote. ..
Odpovedať Hodnotiť:
 

ideme si posielat pismenka? juuuuu, tak citaj

F. >50% Attack
The metric of consensus for RaiBlocks is a balance weighted voting system. If an attacker is able to gain over 50% of the voting strength, they can cause the network to oscillate consensus rendering the system broken.

tvoje ONLY scenario je presne double-spend attempt :D
a momentalne este stale je 50+% voting weight v rukach developermi kontrolovanymi Official representatives...


Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak si to napisal: "Momentalne este stale"
Odpovedať Hodnotiť:
 

jj, od vzniku az doteraz a pokracuje..
to ze ten shitcoin ktory sa rozhodli radsej premenovat lebo colinov a vitalikov dealer mal zle matro a nic lepsie nez RAIBLOCKS im nenapadlo bol rozdeleny faucetom ktory bol na baze captcha a tahali z neho vo velkom aj boti dufam vies.
moja otazka: mohli to byt boti tvorcov? :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Osobne neviem pochopiť, čo sa vlastne pri ťažení kryptomien typu BTC počíta. Jediné, čo ma napadá ako užitočné využitie toľkého výpočtového výkonu, je prelamovanie hesiel metódou brute force.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Počíta sa nonce
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Pocita sa vysledny hash, ktory musi ale byt kurevsky tazke vyratat, napriklad takto:
0x00000000000000000055114968830249a7f
51d29da5d71408797bbb70ff32bad

je to hex cislo ale vsimni si 18 nul v predu, cim vyssia obtiaznost tym viac nul vpredu


Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

No to ale nedá odpoveď na moju otázku. Na čo je to dobré? BTC je proof o work. V "normálnom svete" ak idem do roboty odvediem robotu a ako proof of work dostanem plat. No tá odvedená robota je po mne vidieť a je jasné pre koho som ju odviedol (neberme, prosím do úvahy politikov, úradníkov a podobné osoby, ktorí pracujú len akože).
Pri BTC mi nie je jasné akú prácu vykonávam a pre koho, kto ma akože platí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kto mi vysvetli konkretne na tomto priklade, kde je 100% istota, ze transakcie budu zaplatene.

Napriklad zaplatim par transakcii mimo blockchain ale v zapeti vsetky BTC prevediem na inu adresu s vysokym poplatkom, cize v dalsej online transakcii to mineri pripisu, kedze je to v poriadku a ziadna double spend transakcia nie je v sieti detekovana.

Co sa stane s tymi mikrotransakciami, ktore uz nie su platne ale nieco som si za ne kupil??? Doplati na to predajce?
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Tak toto ti urcite napadlo ako jedinemu na svete a cely dev team ani netusi, ze by sa to takto dalo odrbat THUMB UP !! Ty budes isto nejaky atomovy fyzik !!
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Ale ja to myslim vazne, uvedom si ze to riesenie DEV teamu nie je a ani tak skoro nebude sucastou bitcoin protokolu. Takze ked im dobrovolne nevydas privatny kluc ako zabrania ze si to vzapeti prelejem na inu adresu? S vysokym transakcnym poplatkom to prejde hned v dalsom bloku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

When opening a channel, participants must commit an amount (in a funding transaction, which IS on the blockchain). Time-based script extensions like CheckSequenceVerify and CheckLockTimeVerify make the penalties possible.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Aby si mohol platit s Lighting network tak musis otovorit kanal. Otvorenie aj zatvorenie kanalu sa ale robi cez normalnu onchain transakciu a tie prostridky su potom viazane v tomto kanali a uz ich nemozes minut. Do kanala vkladaju prostriedky obydve strany.

Uzatvorenie kanalu musia schvalit obydve strany, vtedy to je uzatvoreny tym kej je transakcia akcepotovana do chainu.

Kanal sa da uzatvorit aj jednostranne, ale vtedy bezi ochranna doba napr 2 tyzdne kedy ma protisrana moznost protestovat ak nesedi konecny balance. Taktiez ak jedna zo stran sa snazi podvadzat a posle zly balance tak protisrana moze usvedcit z klamstva tak kanal moze hned uzatvorit a zobrat vsetky prostriedky ktore boli vlozene na zaciatku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nerobil som unahlene zaveri pokial sa k tomu nevyjadri expert v oblasti blockchain technologii a viceprezident Slovenskor Bitcoin Komunity Pjetro De.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ja si radsej pockam na odborne stanovisko experta na kryptomeny pana Ondreja Macka!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kupa kryptomeny je ako kupa noveho auta. Ked si kupite nove auto z pociatku sa z neho spravidla tesite, avsak po case vam zostane iba prostriedok na prepravu z bodu A do bodu B.

Pri kupe kryptomeny sa tiez z pociatku tesime, avsak uz po chvili zistujeme, ze mame velke hovno na ktorom sa ani nikam neda odviest, a uz vobec nie na mesiac.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne tak nejak. Ked pri letmom dotyku kryptomeny na kozi prestanu nabiehat zimomriavky, priekazne uz neni o com.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tiež som niečo začul v televízore v krčme že ten bitkojn padá. To tak má byť? Teraz čakám na vyjadrenie odborníkov z dsl,či nemajú info o fundamentoch ktoré by mi pomohli v diverzifikácii môjho finančného portfólia. Alebo bude lepšie zase celú tú moju podporu prepiť?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

https://youtu.be/K2ku1A5Ox8U
Odpovedať Hodnotiť:
 

padá bitcoin padá, padá bitcoin padá, ej ale som...!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rad by som nakupil altcoiny, ale je to velka bieda. Vsade sa registrovat, posielat kopiu OP a pod. Viete poradit?
Som ochotny nakupit nieco (napr. Ether) a dalej kupovat cez ether. Kde kupit ether za SEPA s cim najmensou byrokraciou?
Kde kupit ADA, Iota, Ripple, Stellar pohodlne a bez byroe ? Altcoiny su shitcoiny uz len pre toto. BTC som nakupil bez problemov cez SEPA napr. na bitcoin.de. ID udaje chcu, ale foto pasu nechcu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

BTC ma snad jediny normalne fungujucu penazenku. Ether je uz shitcoin: v oficialnej penazenke sa neda nastavit miesto na disku na ukladanie blockchainu, furt sa nevie spojit s "0 peers connected, a year since last block". Guglovanie nepomaha... na win mi to sice ide. To nevedie pre pana jana naprogramovat jednu blbu penazenku v Jave, ktora pojde vsade a kde si v GUI nastavim miesto na blockchain?? Proste vsetko okrem BTC je neschopnost, bordel, tazko sa to kupuje, penazenky naprt, ktore funguju mozno vo Win a podobne. Ale WEB stranky maju pekne, samy dizajn, same smart, enhanced a podobne....

Osobne si myslim, ze aj kvoli tomuto si BTC drzi naskok.

Este by bolodobre spomenut konkurenciu lightening networku a sice RSK.
Odpovedať Hodnotiť:
 

-> Digibyte je slusny alt/shitcoin
-> A nakupis normalne tuto btc/eth etc...: bittylicious.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vsade sa pise o kryptomenach. Ktori konkretni ludia ich vytvaraju? O tom sa nikde nepise. Aky ke dovod? Ze by PR clanky = prijmy webstranok? NSA = Tor, Kaspersky antivirus = FSB. Co stoji za xxxcoinami? Vazena redakcia, skuste to ak takto. Je Vam to dovolene?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tazenim sa kryptomena vytvara a dalej za nu nakupuje a takto sa dostava do obechu. Zakladny zdrojovy kod Bitcoinu je verejne dostupny a od neho sa kod inovuje pre nove kryptomeny, tranzakcije a hardver splnajuci iste potrebne standardy. Precitaj si canky z roku 2012-2014 aby si sa ako posledny dostal do obrazu. Kryptomeny su tu od roku 2009 a je malo jedincov co este nevedia nic o kryptomenach.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ethereum účet Rudolf Vasky Ethereum account 0xE4a25B7345bf753C75fC8F94b36a47f8e10B7626
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár