neprihlásený Sobota, 19. septembra 2020, dnes má meniny Konštantín
Elektronický občiansky eID bude použiteľnejší, umožní na diaľku otvoriť účet v banke

Značky: eIDnové technológie

DSL.sk, 31.1.2018


Nové elektronické občianske preukazy s čipom, eID, štát vydáva už viac ako štyri roky a potenciálne ich je možné využiť aj na spoľahlivú elektronickú komunikáciu občanov s firmami, doteraz sú podporované v súkromnom sektore ale minimálne.

Kvalifikovaný elektronický podpis vytvorený pomocou kľúča a certifikátu na eID má pritom právny účinok vlastnoručného podpisu a umožňuje tak na diaľku napríklad uzatvárať ľubovoľné zmluvy. Firmy jednoducho ale tento spôsob bežne nepodporujú.

Zrejme prvou komerčnou firmou, ktorá začala túto možnosť ponúkať, bol pred viac ako dvomi rokmi v lete 2015 operátor Slovanet. Ten umožnil pomocou eID podpísať zmluvy na svoje služby.

Zrejme v blízkej budúcnosti umožní eID využiť na otvorenie účtu aj minimálne jedna banka respektíve budú pre to vytvorené podmienky. Na zajtra totiž Slovenská banková asociácia a Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu ohlásili tlačovú konferenciu s témou "Už aj na Slovensku bude možné otvoriť si bankový účet na diaľku vďaka e-ID karte."

Bližšie detaily nie sú zatiaľ známe a nie je jasné, či takýto spôsob otvárania v najbližších dňoch už reálne umožní nejaká banka alebo dokonca viacero bánk alebo či ide len o úpravu nariadení a legislatívy umožňujúcu takýto spôsob otvárania účtov alebo ho dokonca prikazujúcu ako povinne akceptovaný.


Diplom k oceneniu Real-World Impact Award pre slovensko-český výskumný tím z Masarykovej univerzity za identifikovanie zraniteľnosti v RSA v čipoch Infineonu prítomných aj na slovenských eID, kliknite pre zväčšenie (foto: výskumný tím)Z technického hľadiska nie je jasné, či bude účty možné otvárať pomocou elektronického podpisu alebo prípadne len pomocou základnej autentifikačnej funkcie eID vyžadujúcej len aktivované elektronické služby a BOK a nie certifikáty. V prípade, že pôjde o podpis, je tiež otázkou či budú banky rovnako pristupovať k akémukoľvek kvalifikovanému elektronickému podpisu, ktorý sa dá vytvárať aj pomocou iných zariadení.

Praktickou otázkou samozrejme je či pre otvorenie účtu nebude vôbec potrebná následná osobná návšteva alebo poštová komunikácia.

V súvislosti s eID majú samozrejme občania ale ešte na pamäti vážnu bezpečnostnú zraniteľnosť pôvodných 2048-bitových RSA kľúčov v certifikátoch na eID a veľké zlyhanie štátu pri riešení tohto problému. Po zrušení platnosti pôvodných certifikátov si nové certifikáty nahrala len menšia časť občanov, ktorí mali certifikáty pôvodne.

Nové certifikáty naďalej nie sú postavené na plne technicky bezpečných kľúčoch a postavené sú na 3072-bitových RSA kľúčoch, ktoré majú výrazne menšiu bezpečnosť ako plne bezpečné 3072-bitové RSA kľúče. Navyše napriek októbrovým sľubom ministerstva vnútra, že sa nové certifikáty budú dať nahrať na diaľku do niekoľkých týždňoch, štát tento prísľub vôbec nesplnil, tento spôsob nie je dostupný doteraz a navyše jednoducho neodpovedá na otázku ako je možné že hovoril tak nepravdivý údaj.

Nové certifikáty si je tak potrebné nechať nahrať osobnou návštevou pracovísk polície alebo okresných úradov.

Navyše štát nestihol ani termín avizovaný Národným bezpečnostným úradom na uvedenie certifikátov postavených na ECC kľúčoch, ktoré by v prípade eID mali byť už plne bezpečné. NBÚ avizoval, že sa tak stane v januári, k čomu evidentne neprišlo. Kuriózne NBÚ tvrdil v rovnakom čase niečo iné ako ministerstvo vnútra, ktoré v polovici októbra sľubovalo termín do pol roka, teda cca do polovice apríla.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Microsoft dokončil ďalšiu hlavnú verziu Windows 10
RISC-V procesory po akvizícii ARM vstupujú do PC
Veľká väčšina predaných smartfónov v našom regióne stojí do 400 dolárov
Skylink testuje viac ako desiatku nových kanálov
SpaceX odložila vypustenie ďalších 60 satelitov Starlink


inzerciaDiskusia:
                               
 

to moc fajne
Odpovedať Známka: 3.1 Hodnotiť:
 

Ja som si účet otvoril online už pred 5timi rokmi a kuriér doniesol zmluvu na podpis aj kartu.

Neverím že to bude s eOP vybavené skôr.
Ale je to pokrok.

Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

škoda, že tá banka už neexistuje.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

mBank funguje spoľahlivo.
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

To aj metronom. Preto je hranie milej pod okienkom na nieco ine priekazne vedeckou zahadou.
Odpovedať Známka: -3.5 Hodnotiť:
 

melotron je lepsia zabavka :)
Odpovedať Známka: -1.3 Hodnotiť:
 

syntax, ja si myslim, ze uz je cas preliecit to
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

A ja si myslim, ze cas preliecit to urcuje teta doktorka.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

mBank este stale nefunguje. banda mAmaterov
Odpovedať Známka: -2.1 Hodnotiť:
 

veru zlate zuno, slzy mi idu ked musim otvarat ten paskvil od mbanku
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

mBank je uplne v pohode, ZUNO bola kokotina od tatrabanky. To je ako ked Rytmus vystupuje ako Tempos
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

Bol som dlhoročný a hlavne spokojný klient ZUNO, ale je pravda, že som tam viedol iba bežný účet (žiadne úvery, hypotéky a iné služby). Tvoje porovnanie by som teda upravil takto: Rytmus v hitparáde na TV hnoj na plné gule a Tempos v hitparáde na TV Narkóza pri vypnutom televízore :)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

zuno bola najlepsia banka na slovensku, viem to aj realne dokazat, ale naco, kedze uz nie je. totiz nemala ani jeden skryty poplatok. zvysne banky maju, kazda do jednej. kto si mysli opak, nech mi da nazov stavby a preverim to.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Zda sa ti, ze je to paskvil, na rozdiel od zuna. Lebo si hlupy.
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

ja som zo zuna presiel na fio
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

ja som využil ponuku tatry, ale rozhodne odídem pred uplynutím 3 rokov vedenia účtu zadarmo. Bolo to pomerne ľahké a rýchle a až na to, že ma otravovali na týždennej báze, nech si prídem pre 30€ na nejakej blbej darčekovej karte mi volal osobný bankár len raz a mám taký pocit, že už mi dá pokoj :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Hodnotiť banky podľa rozhrania elektronického bankovníctva, to už chce inú úroveň myslenia a znalostí :-) Ak opomenieme otázku vkusu jednotlivcov, tak podľa všetkých ostatných kritérií hodnotenia Zuno na rozdiel od mBank zlyhala na celej čiare. Alebo sa mýlim a stále funguje???
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Na mBank sa v niektorych veciach mozes naozaj spolahnut :((.
Ked v Zune urobili chybu, bol si to s nimi schopny doriesiť. (internet banking mali ale ako pre pubertakov)
Z mBank ti poslu rozhodnutie v style: Nase rozhodnutie je taketo a ak sa ti to nepaci, volaj na lamparen. Nenajdes nikoho, komu by si obrazne povedane vynadal.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Ak by akceptovali KEP, tak kurier nebude potrebny. Mna osobne pred tymi 5 rokmi nahanal kurier po celom meste, pretoze som vtedy akurat nebol doma.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Z hladiska projektoveho riadenia je zhladom ku sposobu implementacie poplatkov na Slovensko.sk subezna spolupraca akehokolvek clena Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu so Slovenskou bankovou asociáciou kvoli duplikacii* narokov na podporu priekazne vylucena.
*Hodnota za peniaze
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

Nové certifikáty si je tak potrebné nechať nahrať osobnou návštevou pracovísk polície alebo okresných úradov.

napicu a jebem sa na to jebat sa osobne na urad.

Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

to uz mozes ist aj do banky nie? :)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

A umožní mi ho aj zatvoriť?
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Samozrejme
6mesiacov blokovať kartu
30eur na poplatkoch
A je to.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

samozrejme ... ze nie. hadam si nemyslis, ze ti banka ulahci nieco, kvoli comu menej zarobi.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Dovolí, lebo banky sú schopné zarobiť aj na zrušení účtu.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

ano ale musis osobne priniest aj svoju krv, vlas z chvostu jednorozca a obetneho baranka.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Toto dpc snad nemyslite vazne, uroven kpt. danko na piku:

"Nové certifikáty naďalej nie sú postavené na plne technicky bezpečných kľúčoch a postavené sú na 3072-bitových RSA kľúčoch, ktoré majú výrazne menšiu bezpečnosť ako plne bezpečné 3072-bitové RSA kľúče"
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

kpt. danko mi uz zacina jemne jebat nervy advokatik sa hra na politika kto vi co na to slota ked ho najebany vidi v tv jak trepe picoviny mal by sa vyjadrit ten slota ze co on na toho kokota!

Odpovedať Hodnotiť:
 

nj, Slopota bol za šaška. Maťkovič síce tiež, ale Slopota nasadil latku príliš vysoko. Kapitán Sralko zasa postavil laťku cocotizmu veľmi veľmi vysoko, takže SNS má zasa ďalšie prvenstvo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A co take skombinovat obciansky s vodicakom + zdrav karticka do jedneho?
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

a ked ti zadrzia vodicak tak co?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

tak nic. Aj dnes ked pri sebe nemas vodicak , oznacia si ho v databaze za zadrzany a mas smolu aj ked ho dom fyzicky mas.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

policajt ti zadrzi vodicak
1. mas ho pri sebe - zoberie ti ho + oznaci ho v databaze
2. nemas ho pri sebe - oznaci ho v databaze

ak budes mat vsetko v jednej karticke - nebude ti ho moct zobrat a ty ho budes moct pri beznej kontrole ukazat policajtovi ktory pokial ho neskontroluje v systeme nebude vediet ze je zadrzany..
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Vždy skontrolujú vsetky udaje. Neboj sa.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

neskontroluju . Z vlastnej skusenosti viem , ze ked Ta nelustruju cez pc (co pri beznej kontrole malokedy robia), nemaju ako vediet ze mas zadrzany vodicsky. Zistil som ze mam 2 roky zadrzany vodicak , az ked som si chcel dat spravit medzinarodny. Medzi tym ma hliadka kontrolovala tusim 2 - 3 krat.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To ti ten vodičák zadržali len tak v rámci nejakej utajenej operácie, že si o tom nevedel???
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie , policajt uz vtedy mohol zadrzat vodicak za prekrocenie rychlosti ak mal podozrenie ze clovek nezaplati pokutu. A samozrejme policajti zacali automaticky zadrziavat vodicaky , lebo sak ma pozna 100 rokov a vie ze ja tu pokutu inak nezaplatim ... Ale k veci , pokutu somzaplatil a vodicak mi vratili. Tak som to povazoval za vybavene , lenze ako som zistil za dva roky , neaky zmrd si nespravil svoju robotu a neodblokoval mi ho v ich systeme. Ked som to bol vybavovat a stratil som samozrejme dalsi den mojho zivota zbytocne , ziadne ospravedlnenie ze prepacte spravili sme chybu. Ani mu ani bu , este stastie , ze som nasiel po takom case doklad o zaplateni pokuty , inac by to pravdepodobne chceli zaplatit znova .
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

slovensko
Odpovedať Hodnotiť:
 

nam menej skaredym ani nie :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Wow, toto mi uz je len za argument. No tak to budu kontrolovat. Lebo vsak to je strasny problem v 21. storoci.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

kam vyznacis skupiny a specialne poznamky?
existuje nejaka krajina ktora to tak ma alebo chces byt len pokrokovy a byt prvy just for the sake of it?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vsetko to moze byt digitalne, len s par hlavnymi udajmi na prednej/zadnej strane...

Nehladal som teraz krajiny ci nejaka to tak ma alebo nie, ale nieco mi vravi, ze postupom casu to pride tak ci onak...
Odpovedať Hodnotiť:
 

A toto je presne to, ta dualita postupov v statnej sfere.

Na jednu stranu tu mame elektronicke systemy a na druhu furt sa spoliehame na tlacenie papierikov, vypisov, dokladov pre socialku, sanony a whatever.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale sak schiza je dvojkrizom v statnom znaku priekazne zakonne ustanovena.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akoze nic?! Zakon vymedzuje dalsi postup nakladania s nim priekazne jednoznacne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ked ti zadrzia vodicak tak co?
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Jeden by cakal, ze dsl.sk citaj it-znali ludia, nie dinosaury.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

lebo vypadok sieti v 21. storoci je nemozny,vsak?
lebo mat vsetko na jednej karticke nie je krok blizsie k "ludia su hlupi a karticky stracaju, tu si daj cip pod kozu",vsak?
lebo vsak "pokial nic zle nerobis, tak sa nemas co obavat", vsak?
lebo pomer prinos/riziko je urcite vzdy > 1,vsak?

zelam ti inteligentneho vreckara a 3 rychle pozicky ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To by museli zacat vyhravat statne IT tendre firmy , ktore za nehorazne peniaze vedia aj dodat kvalitne riesenia ... Skoda sa rozculovat , sak o tom na dsl bolo dost popisaneho.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

u n26 som si ucet vytvoril rano o 10tej v kuchyni pri kavicke, cez appku a nepotreboval som ziadne EID.

ale dobre vediet ze si mozem otvorit ucet za 7eur mesacne v nasich skvelych nenazranych bankach na dialku, iba za pouzitia EID, heureka.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

V CR v AirBank som si vytvoril ucet cez internet, nic som nepodpisoval, ani nikam nechodil, ani som neriesil kuriera. Ucet som zrusil cez telefon. V banke som bol iba vkladat hotovost cez bankomat. To len na Slovensku su banky 100 rokov za opicami.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V transferwise som si ucet vytvoril rano o 9tej v posteli, cez appku a nepotreboval som n26 :-P A este mam paradnu multicurrency podporu. Tak budem zarabat na medvodo-bycich menovych transakciach :-D. Aby toho nebolo malo tak o 10tej v kuchyni som si urobil aj Monzo ucet.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ten transferwise je zaujimava vecicka, vdaka
Odpovedať Hodnotiť:
 

Už to niekto rozbehal na niečom inom ako win+msie?

Odpovedať Hodnotiť:
 

práve mi prišla sms: DOBRE SPRAVY: 3G pre všetkých ..... bla bla http://4ka.sk/3G
Odpovedať Hodnotiť:
 

jaj, toto je iné vlákno ...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ale mna najviac tesi ze budem vediet aj zrusit ucty na dialku. radost

Odpovedať Hodnotiť:
 

super clanok. chcelo by to tu donate tlacitko
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár