neprihlásený Utorok, 23. apríla 2024, dnes má meniny Vojtech
USA začali prešetrovať ako sa utajovali informácie o Meltdown a Spectre

Značky: kauza Meltdown a SpectrebezpečnosťUSA

DSL.sk, 25.1.2018


Kým slovenská štátna správa nedokáže uspokojivo realizovať ani bežné nasadzovanie IT do praxe a predvádza v tejto oblasti jedno zlyhanie za druhým, napríklad v USA sa štát snaží nezaostať za vývojom v IT a často rieši aj dôležité otázky smerovania IT neriešené a neriešiteľné jednotlivými firmami.

Takým je aj včera odštartované vyšetrovanie spôsobu, akým sa utajili a nakoniec zverejnili informácie o závažných zraniteľnostiach Meltdown a Spectre v moderných procesoroch, americkým kongresom, konkrétne výborom pre energetiku a obchod Snemovne reprezentantov USA.

Zraniteľnosti Meltdown a Spectre, ktoré umožňujú útočníkom získať prístup k obsahu pamäti ku ktorej nemajú mať prístup a tak aj k akýmkoľvek citlivým dátam spracúvaným počítačmi, boli nezávisle objavené až tromi tímami. Ako prvý upozornil viaceré zainteresované spoločnosti tím Google Project Zero, v júni 2017.

Potenciálne problematickým aspektom riešenia týchto mimoriadne vážnych zraniteľností dotýkajúcich sa veľkého množstva počítačov, mobilných zariadení a ďalších moderných počítačových zariadení je ktoré spoločnosti boli na zraniteľnosti upozornené a aký režim zvolili s riešením a ďalším šírením týchto informácií.

Podľa výboru ich bolo totiž len menej ako desať, pričom uvádza sedem, okrem Google ešte Intel, AMD, ARM, Apple, Microsoft a Amazon. Na informácie bolo ale uvalené embargo do 9. januára 2018 a ďalším spoločnostiam, organizáciám a štátom tieto informácie poskytnuté neboli. Tie tak nemohli riešiť tieto problémy vo vlastných službách, produktoch a infraštruktúre a dozvedeli sa o nich až po zverejnení.

Informácie boli nakoniec zverejnené o niekoľko dní skôr ako vypršalo embargo, po zverejnení dedukcie na základe malej indície z povahy zmien v linuxovom jadre riešiacich Meltdown. Či o zraniteľnostiach vedeli ostatní vývojári linuxového jadra okrem prispievateľov z vyššie vymenovaných spoločností nie je jasné.

Kongresmani s cieľom prešetrenia týchto okolností napísali list CEO týchto siedmich spoločností s viacerými otázkami, na ktoré žiadajú odpovede do 7. februára. Okrem iného sa ich pýtajú, či vyhodnotili dopady neposkytnutia týchto informácií iným IT firmám a dopady na kritickú infraštruktúru, kedy informovali bezpečnostné tímy CERT a US-CERT.

Podľa listu si samozrejme uvedomujú potrebu kompromisu medzi širším zdieľaním informácií a potrebou chrániť tieto informácie pre únikom osobám so zámerom ich zneužiť, považujú ale za potrebné prešetriť či v prípade Meltdown a Spectre bolo embargo manažované správne a celkovo zhodnotiť ako by sa v podobných prípadoch malo poskytovať.

To samozrejme nie je len hypotetická otázka, keď dopady režimu zverejnenia informácií o týchto zraniteľnostiach je možné vidieť u viacerých firiem a verejne napríklad u chaotického riešenia problémov v linuxom jadre. Linux a jeho jadro samozrejme dnes ale používa veľká väčšina serverov.

Navyše opravenie zraniteľností nezvládli ani samotní výrobcovia čipov. Intel má problémy s aktualizáciami mikrokódu spôsobujúcimi reštarty a oficiálne odporúča doteraz vydané aktualizácie neinštalovať, firma navyše veľmi problematicky komunikuje. AMD, ktorej procesory sú postihnuté menej a Meltdown sa ich netýka, nemala v čase zverejnenia stopercentné informácie o aplikovaní druhej verzie Spectre na jej CPU a pôvodne avizovala, že je minimálna šanca realizovať tento útok. To sa ale zmenilo a chrániť sa je potrebné aj v prípade AMD.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami
Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia
Skylink zvažuje sprístupnenie Live TV pre Linux s nižším rozlíšením
Qualcomm uvedie nový CPU pre notebooky v stredu, bude mať aj nižšiu verziu
Android prešiel na lepší SW dekóder AV1, umožní prehrávať AV1 videá na viac smartfónoch
Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu
NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia


Diskusia:
                               
 

jaaaaj ci to nie na slovensku sa bude vysetrovat?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

na Slovensku sa skutok nestal, kedze policia je tu riadena Kalinakom a ten neutpel ziadnu ujmu pri utokoch Meltdown a Spectre, neni co vysetrovat a koho branit!
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

SamoMeltdown a samoSpectre,

Viete ako znížite kriminalitu a zvyšitem objasnenosť zločinov?

Budete poškodených ignorovať, dovtedy až kým sami nechytiam páchateľa.

Až potom je skutok zločin a pán policajt sa vôbec nemusí namáhať.

Treba si vedieť vybrať prípad.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Netreba sa stresovať niekto Meltdown a Spectre určite vyrieši stačí počkať a urobí to zadarmo, aby sa zviditeľnil.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

alebo aj nie a bude sa to zneuzivat veselo niekolkopismenkovymi agenturami z roznych koncov sveta(ah aka to ironia, ked planeta je gulata)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Monzo Intel urobi reklamu ako naleje do americkej ekonomiky v najblizsich rokoch miliardy dolacov.
A skutok sa stal ale vyseru sa na to.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

pytal som sa Kalinaka, vraj nevie ci sa skutok stal lebo za tuto firmu neinkasuje "dotacie"
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Počkaj pozriem sa na účet. Do pamäte serveru.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Byt CEO jednej z tych firiem, tak tu zasielku rovno forwardujem NSA a vyuctovanie za klik posielam na Finance Department.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

a preto nie si CEO jednej z tých firiem.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Presne tak. Byt CEO jednej z tých firiem by ma vnutorne priekazne neuspokojovalo.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

no neviem. vmware vydal patch na spectre na zaciatku septembra minuleho roka, takze tie informacie asi malo viac firiem ako tych 7 vymenovanych.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ale asi sa k nim nedostal "oficialne".
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Kreteni rieia ako sa utajovali informacie miesto toho aby riesilo aby sa takym chybam predchadzalo a nebudu musie utajovat nic.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

ide tu vobec o UTAJOVANIE? nie... je jedno ako sa chranis musime ta vidiet do rychlosti 500kb/s s podstate real-time
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Riešia to všetci, ale prečo sa neobjavujú správy o nejakých kauzách o výtvoroch čo by to už teraz zneužívali? Predsa už dosť času ubehlo a už by sa mali objavovať nejaké krádeže osobných údajov, identít, master key od bitcoinov atď... Čo myslíte?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak. By sa mali objavovať aspoň nejaké krádeže správ o nejakých kauzách o výtvoroch čo by to už teraz priekazne zneužívali.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

prečo by sa malo verejne hovoriť o NSA? Nie každý sa chce skrývať v Rusku
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chybám sa predchádzať nedá a budú sa diať vždy, ale štát určite zaujíma, ako je vôbec možné, že sa nejakú informáciu podarilo utajiť pol roka aj pred samotným štátom a jeho spravodajskými službami ;) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

z tohto "akým sa utajili a nakoniec zverejnili informácie" usudzujem, ze nie je podstatne utajenie, ale hlavne sposob a pricina zverejnenia.... Aby sa tomu dalo do buducnosti zabranit :))))
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Pozrti tento pre-ICO: AI robot aplikovaný na blockchaine a má slúžiť na automatickú zoznamku
- predpokladám že to bude hľadať podľa inputov najlepšiu osobu k tebe v rámci zoznamky.
Vypadá to na zaujímavý projekt a vieš získať teraz 50% tokenov v pre-ICO fáze ;-)

https://viola.ai/?r=20c33a6a66de
Odpovedať Známka: -8.3 Hodnotiť:
 

forever alone
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"a verejne napríklad u chaotického riešenia problémov v linuxom jadre."

Redakcia, to ste si mohli odpustiť. Chaos vytvárajú hlavne programátori intelu.

Zdá sa, že namiesto dostatočného riešenia, chcú urobiť riešenie ktoré zníži výkon a potom veľa užívateľov nebude chcieť zapnúť opravu a keď ich hacknú (napríklad z NSA) tak intel bude z obliga.

Úžasné.

Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Aj sprava aj intel sa vezu na jesnej lodi.zobrat prachy za produkt,tak cicho.
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla mna to dopadne tak, ze ukazu rukou na konkretneho pracovnika vyvoja vo firme intel, ktory to "posral" a toho daju do basy na 156 rokov ako je v statoch zvykom...
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Mám riešenie na Meldown a Spectre. Stačí dementovať správu z 8.1.2018 resp bydanej o niekoľko dní neskôr. No a potom máme na ďalších 25 rokov pokoj. Prípadne je tu možnosť prejsť na architektúru 80486, ktorá nevyužívala špekulatívne výpočty. Už v 1993 sme vedeli, že prečo je Pentium také rýchle: "Pentium nepočíta, Pentium háda!" :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár