Známy švédsky výrobca fotoaparátov najvyššej triedy používajúcich veľký formát senzora, tzv. medium format, Hasselblad aktuálne predstavil nový model H6D-400c MS s rozlíšením až 400 megapixelov.
Senzory s takýmto rozlíšením zatiaľ k dispozícii nie sú, nový model používa 100-megapixelový senzor a vyššie rozlíšenie dosahuje jeho posúvaním.
Ide o techniku využívanú viacerými modelmi, Hasselblad mal takýto v tom čase 200-megapixelový model v podobe H4D-200MS už v 2011.
H6D-400c MS má konkrétne CMOS senzor veľkosti 53.4 mm x 40 mm, ktorý piezoelektrickým mechanizmom dokáže posúvať buď o celý pixel alebo o pol pixelu horizontálne aj vertikálne.
Takýto typ multisnímkovej fotografie je určený samozrejme len pre dostatočne statické scény a H6D-400c MS musí byť pri multisnímkovom režime pripojený k PC. S akým časovým odstupom sú vyhotovované jednotlivé snímky výrobca pri predstavení neuviedol.
Hasselblad H6D-400c MS, kliknite pre zväčšenie (foto: Hasselblad)
Takéto extrémne rozlíšenie dosahované vďaka multisnímkovaniu je podľa výrobcu užitočné napríklad pri fotení a dokumentácii umeleckých diel a kultúrnych pamiatok.
Fotoaparát podporuje dva multisnímkové režimy. Cieľom 4-snímkového je vytvorenie snímok s čo najvernejšími farbami. Digitálne fotoaparáty pre farebné snímkovanie využívajú tzv. Bayerov filter, farebnú mriežku do jednotlivých pixelov púšťajúcu len svetlo jednej farebnej zložky z RGB. Dve chýbajúce farebné zložky pre každý pixel následne interpolujú z okolitých pixelov so zaznamenanou danou farebnou zložkou.
H6D-400c MS vytvára štyri snímky posunuté postupne o celý pixel doprava, dole, doľava a hore. Vďaka tomu pre každý pixel nasníma všetky tri farebné zložky, zelenú dvakrát, nemusí ich interpolovať a obrázok má síce stále celkovo 100 megapixelov ale plné natívne rozlíšenie v každej farebnej zložke.
Schéma 4-snímkového (vľavo) a 6-snímkového snímania, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Hasselblad)
Druhý 6-snímkový režim už vytvára obrázky s rozlíšením 400 megapixelov. Podľa popisu sú prvé štyri snímky vytvorené posunuté o celý pixel rovnako ako v 4-snímkovom režime, ďalšie dve posunuté o pol pixelu, najskôr horizontálne a následne vertikálne. Poskladaním týchto snímok je tak získaná snímka s dvojnásobným rozlíšením v oboch smeroch.
Porovnanie kvality na štvornásobne zväčšenej fotografie v štandardnom režime a 4-snímkovom režime a dvojnásobne zväčšenej v 6-snímkovom režime, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Hasselblad)
Šesť snímok samozrejme nestačí na získanie informácií samostatne o každej farebnej zložke pre štvornásobok pixelov, na to by bolo potrebných 12 snímok. Farebné zložky pixelov na štandardných pozíciách sú kompletné, interpolovať je potrebné zložky pixelov posunutých o pol pixelu. Pokiaľ je popis presný, fotoaparát neodfotí priamo žiadnu farebnú zložku pre pixely posunuté o pol pixelu vertikálne ale nie horizontálne a teda tieto musí kompletne interpolovať.
Výsledné rozlíšenie 400-megapixelových snímok je 23 200 x 17 400, vytvorené sú v 16-bitovom TIFF formáte a snímky majú veľkosť 2.4 GB.
Predstavenie Hasselblad H6D-400c MS (video: Hasselblad)
Fotoaparát má sloty pre dve pamäťové karty, CFast 2.0 a SD, k PC sa pripája cez USB Type-C port. Video dokáže vyhotovovať s rozlíšením maximálne 4K 3840 x 2160.
Hmotnosť fotoaparátu so štandardným objektívom HC80 a batériou je 2.18 kg, kompletnejšiu špecifikáciu je možné nájsť na stránke produktu.
Dodávať sa začne v marci, jeho odporúčaná cena bez DPH je pre Európu 40 tisíc eur.
Hit: porada
Od: syntaxterrorX XX
|
Pridané:
20.1.2018 11:28
Ja obdivujem najma skutocne velkych streetartovych skulpturistov, pre diela ktorych nepostacuje ani zaznamova technika pre zber presnych udajov s ultra rozlisenim, ale treba rovno lopatu.
Iba ak sekretárka u Gatesa, akurát dnes som v obchode pozeral na 100mpx fotoaparát od Phase One, 29.990€ bez DPH, tento Haselblad to určite ešte tromfne :D
No a?
V najhoršom prípade dostaneš 4 samostatné ostré 100 megapixlové fotky davu. V lepšom ti softvare vybranú hlavičku z tých štyroch fotiek doaproximuje do lepšieho rozlíšenia.
akoze no a? Ak je medzi snimkami sekunda tak 400mpix z toho nevyskladas. Cely dav sa pohne roznymi smermi.
Jasne 100mpix staci. Pointa je ze zatial sa neda pouzit na pohyblivu scenu.
Inak by sa vyrobca tym pochvalil a nepisal o statickych scenach.
Ešte raz. Ak by tento fotoaparát niekto použil na fotenie davu (typicky sa takto fotia fanúšikovia na štadiónoch kôli neskoršej identifikácii výtržníkov), tak by každým cvaknutím urobil štyri 100 MPix fotky, z ktorých s veľkou pravdepodobnosťou bude konkrétny človek na jednej-dvoch identifikovateľný. Pri dobrom osvetlení aj na všetkých štyroch. Som presvedčený, že všetky štyri sa zmestia do jednej sekundy, možno aj menej a keď fotený objekt nebude mať práve epileptický záchvat, tak sa bude dať softvérom domalovať z tých dvoch-troch jedna lepšia. Ale aj keby nie, moja pôvodná myšlienka bola, že to budú policajti používať na fotenie davu, netvrdím, že nevyhnutne len v móde 400 MPix.
Mysliet si je hovno vediet.
Ked sam vyrobca nezverejnil ako dlho trva vytvorenie tej 400mpix fotky tak je jasne ze ten cas nie je velmi dobry, inak by sa nim pochvalil.
Uzitok 100mpix nespochybnujem.
Program Apollo mal Victora na Mesiaci
Od: Klon M5
|
Pridané:
21.1.2018 4:26
Aj tak je nejaký lacný...
Bežný PC aj s neviem koľko GB RAM má problém aspoň pohnúť s obrázkami niekoľko desiatok MB ak sú .jpeg. Obrázok s veľkosťou niekoľko GB - tak na to bude treba sakra stroj aby s tým čosi urobil.
Mal by sa zaviest standard, ktoreho vysledna hodnota by jasne definovala kvalitu fotografie (sum, vernost farieb, ...). Si pamatam ako sa predbiehali mobilne telefony s Mpx, pritom kvalita bola totalne rovnako nahovno u 12mpx ci 6mpx. A samozrejme bezny ludia nevedeli ze mpx je len rozlisenie, o kvalite fotky to skoro nic nehovori :D