Americká vesmírna agentúra NASA vyvinula a začala testovať relatívne malý a prenášateľný nukleárny reaktor vhodný pre vesmírne misie na iné vesmírne objekty.
O najbližších plánoch s reaktorom, na ktorom spolupracovali NASA Glenn Research Center, NASA Marshall Space Flight Center a Los Alamos National Laboratory, informuje v tomto oznámení.
Projekt nesie označenie Kilopower alebo tiež KRUSTY, Kilopower Reactor Using Stirling Technology. NASA bežne používa u svojich misií nukleárne zdroje energie, doteraz ale bežne išlo len o termoelektrický generátor aký je prítomný napríklad na Curiosity na Marse a bol prítomný už aj na sondách Voyager.
Termoelektrický generátor a Kilopower sa významne odlišujú v dvoch vlastnostiach. V oboch sa premieňa teplo generované nukleárnym zdrojom na elektrickú energiu. Kým v termoelektrickom generátore sa používa ale iba prirodzený rozpad rádioaktívneho materiálu, v Kilopower prebiera štiepna reťazová reakcia podobne ako v reaktoroch v atómových elektrárňach.
Predstavenie Kilopower (video: NASA)
Ide ale o bezpečnú formu reaktora, ktorý vzhľadom na použité materiály a parametre nevyžaduje aktívne regulovanie reťazovej reakcie. Použitým materiálom je obohatený urán 235.
Kilopower, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA Glenn Research Center)
Druhým podstatným rozdielom je ako sa teplo premieňa na elektrickú energiu. Kým v termoelektrickom generátore je to bez pohyblivých súčastí využívaním tzv. Seebeckovho efektu so vznikom prúdu medzi dvomi rozdielnymi kovmi, v Kilopower sa používa tzv. Stirlingov motor premieňajúci teplo na mechanickú prácu piesta pomocou zahrievania plynov a následne alternátor. Teplo sa privádza od nukleárneho jadra pomocou heatpipe so sodíkom.
Kým termoelektrické generátory majú postupne klesajúci výkon v rádoch stoviek Wattov, nový reaktor bude generovať podľa konfigurácie od 1 kW po 10 kW elektrickej energie. Kilopower bude dodávať energiu minimálne desať rokov.
Kilopower, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA Glenn Research Center)
Reaktor je ale aj výrazne väčší ako termoelektrické generátory v sondách a robotických vozidlách. Presné rozmery NASA neudáva, kompletná konštrukcia má mať zrejme ale pár metrov a vážiť bude pár stoviek kilogramov.
Vhodný bude najmä na zabezpečovanie napájanie na Marse, Mesiaci a prípadne misiách na iné planetárne objekty. Bežným spôsobom generovania elektrickej energie vo vesmíre sú v súčasnosti solárne panely, na planétach a mesiacoch so striedaním dní a nocí, rozličnými ročnými obdobiami a prípadne vplyvmi počasia ide ale o nepermanentný nestály zdroj energie.
Pre základňu na Marse budú podľa NASA stačiť štyri kusy Kilopower, zrejme v maximálnej 10 kW konfigurácii.
Na konci uplynulého roka začali prvé testy komponentov reaktora, do konca januára by mal byť otestované reaktorové jadro spolu so systémom generovania elektricke energie a do konca marca by mal byť reaktor otestovaný v plnej prevádzke po dobu približne 28 hodín.
Re: reaktor pre domácnosť
Od: huncút
|
Pridané:
19.1.2018 13:22
KRUSTY a.k.a. Herschel Shmoikel Pinchas Yerucham Krustofsky
Podľa mňa si vedci z NASA pri návrhu akronymu mysleli, že je to dobrý žart.
A potom s hrôzou zistili, že NASA top management až tak veľmi Simpsonovcov nesleduje a preto ani netuší o povestnej hroznej kvalite krusty burgrov a vôbec všetkého, čomu Krusty prepožičal meno.
Re: reaktor pre domácnosť
Od: Hroch_asdf
|
Pridané:
19.1.2018 10:55
Z hladiska cestovania to nie je take zle. Pokial neriesime Zem ale vesmir a planety ako Mars, tak aj keby sa mal taky reaktor poskodit a dlhodobo vyzarovat radioaktivne ziarenie do okolia, nebude to az take strasne, ako na Zemi.
1. Mars je mrtva planeta (nedokazal sa opak z hladiska zivota).
2. Vzhladom na chybajucu magnetosferu a skoro ziadnu atmosferu je nebezpecne ziarenie (nie len fotony, ale aj castice) na povrchu planety vyrazne vyssie, ako na Zemi. Cize az tak velmi si nepohorsi :D.
3. Objem radioaktivneho materialu v takom reaktore nie je ani zdaleka taky, ako napr. vo Fukushime, ktory sa pekne siri do Ticheo oceana a odtial dalej.
K tomu sa nedavno vyjadril To Mueller zo Spacex (tento chlapik je hlavny raketovy inzinier v SpaceX), ze je to sice pekne, ze sa robi takyto vyvoj, avsak su to ozaj male reaktory. Predpoklada, ze budu potrebovat skor megawatt(y) ako kilowatty.
Citat:
nobody’s really developed a space reactor yet. We’re working with NASA on that, and hopefully they’ll get funding to develop that. They’ve got a program called kilopower going that’s like, ten thousand watts, a 10 kilowatt reactor. We need a megawatt, but you know, you need to start somewhere.
Áno ale zároveň treba nejako začať a stále lepšie 10 malých reaktorov ako obrovská solárna farma btw. SpaceX sa na tom reaktore nejakou malou mierou podieľa.
Ach, tieto zastarale technologie.. uz by mohli konecne verejne priznat existenciu SSP (Secret Space Program). Ale vsetci dobre vieme, ze im to takto vyhovuje, ked ludia o nicom netusia, vsakze... :) www.gaia.com/series/cosmic-disclosure