neprihlásený Pondelok, 26. októbra 2020, dnes má meniny Demeter
V Transmission aj ďalších BitTorrent klientoch vážne bezpečnostné chyby

Značky: bezpečnosťBitTorrentGoogle

DSL.sk, 16.1.2018


V populárnom BitTorrent kliente Transmission sa nachádza vážna bezpečnostná chyba, ktorá umožňuje útočníkovi spustiť na počítači užívateľa ním zvolený kód a získať tak cez tento softvér kontrolu nad počítačom užívateľa.

Chybu identifikoval známy bezpečnostný expert Tavis Ormandy z bezpečnostného tímu Google Project Zero.

Chyba sa nenachádza v implementácii vlastnej sieťovej komunikácie BitTorrent protokolom ale v implementácii webového rozhrania klienta respektíve jeho JSON API, v štandardnej konfigurácii s vypnutým rozhraním sa tak nedá zneužiť. Keďže Transmission sa často používa cez webové rozhranie, zraniteľný môže byť ale relatívne veľký počet užívateľov.

Konkrétne proti Transmission existuje efektívny útok v prípade ak užívateľ oproti štandardnej konfigurácii len zapne webové rozhranie a nenastaví heslo. Takáto konfigurácii je na prvý pohľad bezpečná, keď klient počúva len na lokálnej adrese 127.0.0.1 prístupnej len z rovnakého počítača a navyše zvyčajne dnes býva prichádzajúca komunikácia z Internetu štandardne blokovaná.

Pomerne kreatívny útok ale ukazuje celú triedu možných útokov na rozličný softvér. Zaútočiť na klienta môže škodlivý kód na ľubovoľnej webovej stránke, ktorú z rovnakého PC užívateľ navštívi, cez webový prehliadač. Transmission je štandardne proti CSRF útokom chránený, keď vo vlastnej HTTP hlavičke posiela identifikačné ID a bezpečnostný model prehliadačov nedovoľuje iným stránkam získať prístup k tomuto potrebnému ID pre uskutočňovanie akcií.

Použiť je možné ale útok označovaný ako DNS rebinding. Doména útočníkovej stránky sa najskôr prekladá na IP pod jeho kontrolou a útočník do prehliadača tak dostane potrebný kód útoku. Následne sa doména začne prekladať už na IP adresu 127.0.0.1, kód tak pri komunikácii s vlastnou doménou ale v skutočnosti s IP nasmerovanou na webový server zahrnutý v Transmission má plné oprávnenia a môže meniť nastavenia klienta a uskutočňovať akcie.

Takýto prístup je možné využiť rozličnými spôsobmi aj na spustenie útočníkom zvoleného kódu, napríklad je možné nadefinovať skript aký sa spustí po stiahnutí torrentu.

Hoci útok potrebuje obísť niektoré problémy ako cachovanie IP, podľa Ormandyho ho úspešne otestoval napríklad v Chrome a Firefoxe na Windows aj Linuxe.

Problém je v Transmission vyriešený kontrolou posielanej hlavičky Host, keď štandardne povoľuje iba localhost. Útočiaci kód bude mať pre schému útoku ale nastavenú doménu používanú k útoku.

Ormandy chybu autorom softvéru nahlásil už 30. novembra, v zdrojových kódoch open source softvéru bola jeho tvorcami opravená až včera a Ormandy sa ešte 9. januára sťažoval, že tvorcovia nereagujú. Na stránke sú zatiaľ ale k dispozícii stále len inštalačné súbory doterajšej verzie 2.92. Napríklad viaceré linuxové distribúcie už ale chybu opravili a distribujú aktualizovanú verziu.

Ormandy zvyčajne analyzuje naraz viacero softvérov rovnakého typu. Teraz sa podobne pozrel na viacero BitTorrent klientov a avizuje vážne chyby vo viacerých. V prípade ostatných ešte ale neuplynul termín 90 dní na opravenie a nebola zároveň ani vydaná oprava, informácie o týchto zraniteľnostiach tak zatiaľ nezverejnil.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Rýchlosti SSD sa čoskoro priblížia aj maximu PCI Express 4.0
SpaceX usktočnila 100. úspešný štart, vyniesla ďalšie Starlink satelity
Rusi vyvinuli vlastný 16-jadrový procesor
Sonde NASA vypadáva materiál z asteroidu, video
Učitelia dostanú od mobilných operátorov dáta a neobmedzené volania, žiaci nie
Microsoft sprístupnil Microsoft Edge pre Linux
freeSAT vypína SD stanice, HD budú v nižšom balíčku
Vydané Ubuntu 20.10
Nový trailer druhej série The Mandalorian
Orange zvyšuje objem dát v paušáloch Go


Diskusia:
                               
 

Akurat vcera som odinstaloval transmission a nainstaloval Ktorrent. Neurobim chybu, ked si budem myslet ze som mimo ohrozenia.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Hej a ked nemas KDE tak stahujes so zavislostami snad aj cele DE.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

"cele DE" urcite nestahuje, maximalne tak KF5, ked ide s dobou...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Načo by niekto spúšťal na mojom počítači škodlivý kód, keď sťahujem pochybný obsah a sám ho ja spustím.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Depends: ktorrent-data (= 5.1.0+p16.04+git20180108.0023-0), libktorrent-l10n, libc6 (>= 2.14), libgcc1 (>= 1:3.0), libgeoip1, libkf5archive5, libkf5completion5, libkf5configcore5, libkf5configgui5, libkf5configwidgets5, libkf5coreaddons5, libkf5crash5, libkf5dbusaddons5, libkf5dnssd5, libkf5i18n5, libkf5iconthemes5, libkf5itemviews5, libkf5kcmutils5, libkf5kiocore5, libkf5kiofilewidgets5, libkf5kiowidgets5, libkf5krosscore5, libkf5notifications5, libkf5notifyconfig5, libkf5parts5, libkf5plotting5, libkf5service5, libkf5syndication5, libkf5textwidgets5, libkf5webkit5, libkf5widgetsaddons5, libkf5windowsystem5, libkf5xmlgui5, libktorrent6, libkworkspace5-5, libphonon4qt5-4 (>= 4:4.9.1+p16.04+git20171208.2241), libqt5core5a (>= 5.9.3+dfsg), libqt5dbus5 (>= 5.9.3+dfsg), libqt5gui5 (>= 5.9.3+dfsg), libqt5network5 (>= 5.9.3+dfsg), libqt5webkit5, libqt5widgets5 (>= 5.9.3+dfsg), libqt5xml5 (>= 5.9.3+dfsg), libstdc++6 (>= 5.2), libtag1v5-vanilla, phonon4qt5

ani nahodou to nie je cele DE
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a ked to tak od oka pocitam tak tieto priame dependencies maju +- 29MB
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No hej. Ale konečne bude mať DE.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja ma Deluge.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Aj ja.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ja nie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

rTorrent :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

rtorrent je top.
Odpovedať Hodnotiť:
 

qBittorrent
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

viete niekto o dobre alternative s web ui a demonom na debian ??
Odpovedať Hodnotiť:
 

ktorrent som ti chcel poradit ale volako nevidim ze by plugin pre web interface este zil :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

naco hladat alternativu? ostatne bittorrent klienty budu tiez derave.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A čo Transmission pre macOS?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Akykolvek soft v tom momente ako je spusteny na Apple, tak je by default bezpecny.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:

Pridať komentár