neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Užitočné rady o prehľadávaní elektronických zariadení na hraniciach

Značky: ochrana súkromia

DSL.sk, 2.1.2018


Viaceré krajiny uplatňujú pri kontrole na hraniciach najmä s odôvodnením boja proti terorizmu oveľa prísnejšie pravidlá a postupy pri kontrole a prípadnom prehľadávaní osôb ako vo vnútrozemí.

V posledných rokoch chcú pri detailnejších prehliadkach niekedy prehľadávať aj elektronické zariadenia a dáta, ktoré majú cestujúci so sebou.

Takéto prehľadávanie bez konkrétneho podozrenia sa vzhľadom na to aké všetky dáta napríklad na smartfónoch dnes ľudia majú zdá byť priveľkým zásahom do súkromia a práv a je zrejme málo pravdepodobné, že je výrazne efektívne proti prípadným teroristom, ktorí sú naň nepochybne pripravení. V každom prípade je realitou.

Na uplynulý týždeň konanej bezpečnostnej konferencii 34c3 organizovanej nemeckým Chaos Computer Club dvojica Kurt Opsahl a William Budington z EFF, Electronic Frontier Foundation, prezentovala informácie o aktuálnom stave prehľadávania zariadení na hraniciach a najmä rady pre cestujúcich ako postupovať.

Viaceré krajiny si v súčasnosti nárokujú, že cestujúci musia pri prehliadke ich zariadení na požiadanie zapnúť a odomknúť zariadenia vrátane poskytnutia hesiel ak je zariadenie alebo dáta chránené heslami. Niektoré krajiny tiež môžu zariadenia na určitú dobu zadržať a napríklad si spraviť ich kópiu.

To pre veľa ľudí samozrejme môže znamenať z rozličných dôvodov problém. Na zariadeniach môžu totiž mať buď priamo dáta chránené medzinárodnými konvenciami a zvyklosťami ako napríklad komunikáciu novinárov a s novinármi, predmety lekárskeho a advokátskeho tajomstva, akúkoľvek súkromnú korešpondenciu, rozličné iné kategórie citlivých dát ako napríklad obchodné tajomstvá alebo skrátka dáta, ktoré považujú za výsostne súkromné a citlivé a nechcú ich sprístupňovať iným osobám.

Prezentácia EFF obsahuje jednak principiálne rady ako sa pripraviť na prechod hraníc so zariadeniami a zároveň štandardné odporúčania, ako dáta chrániť.

Heslá k zamknutým zariadeniam si okrem iného nárokujú USA, Kanada aj Austrália. Prednáška sa venuje aj situácii v EÚ, tá sa ale líši krajina od krajiny a obyvatelia EÚ by najmä nemali byť pri vstupe alebo opúšťaní EÚ vystavovaní dôkladným prehliadkam zahŕňajúcim prehľadávanie zariadení.


Prezentácia EFF k braniu zariadení cez hranice (video: Chaos Computer Club)



V prípade cestujúceho a krajiny, kde môže byť podrobený prehľadaniu zariadení, EFF dáva odporúčanie zariadenia so sebou jednoducho neniesť ak to nie je potrebné a napríklad použiť dočasné zariadenie. Ak to možné nie je, odporúča zmazať dáta ktoré nepotrebujete a dáta ktoré potrebujete tiež nemať na zariadení a následne si ich stiahnuť cez Internet respektíve z cloudu.

Pre dáta, kde to nie je možné alebo vhodné, je odporúčané mať ich zazálohované, používať šifrovanie napríklad v podobe šifrovania celého zariadenia špeciálne ak je cestujúci rozhodnutý dáta úradníkom neposkytnúť, odhlásiť sa z cloudových služieb, nemať na zariadení prihlasovacie údaje do služieb, zmazať históriu prehliadania. V prípade internetových služieb, ktoré sa na zariadení využívajú, typicky krajiny aspoň zatiaľ nevyžadujú poskytnutie hesiel respektíve ich sprístupnenie.

V prezentácii zaznieva aj viacero ďalších organizačno-principiálnych a na druhej strane v zásade všeobecných technických odporúčaní celkovo na ochranu zariadení a dát na nich. Napríklad mať vopred premyslené ako budete postupovať, ak colníci budú chcieť prehľadať vaše zariadenia, dať si pozor aby ste nedali na prehliadku zariadenie úplne dobrovoľne z vlastnej vôle ak tak nechcete spraviť napríklad len v reakcii na otázku či poskytnete zariadenie na prehliadku, colníkom neklamať ani sa ich nesnažiť technicky zaviesť používaním skrytých šifrovaných zväzkov a podobne, priebeh si zdokumentovať, prípadné poskytnuté heslá si následne zmeniť, vhodnejšie chrániť zariadenia heslom ako odtlačkom prsta.

Vo viacerých krajinách prehľadávanie zariadení na hraniciach nie je priamo uzákonené v legislatíve a tieto praktiky sú ešte právne napádané. Ak zariadenie nechcete dať na prehliadku nevydať ho spôsobom považovaným za vydanie úplne z vlastnej vôle môže pomôcť pri následnom napadnutí prehľadania zariadenia, pri úplnom odmietnutí vydania zariadenia na jasný príkaz vydať zariadenie je zase samozrejme potrebné poznať a mať premyslené dôsledky takéhoto kroku.

Dôsledky takýchto krokov EFF detailne pre jednotlivé krajiny nerozoberá, závisí to samozrejme silne na krajine, vzťahu cestujúceho k tejto krajine a ďalších okolnostiach. EFF spomína iba že to môže vyústiť napríklad do zabavenia zariadenia a problémov pri ďalších vstupoch do krajiny, samozrejme to pravdepodobne vyústi do väčšieho zdržania a často k eskalácii situácie. V tejto otázke by bolo samozrejme potrebné informácie v každom prípade doplniť reálnymi skúsenosťami po odmietnutí prístupu do zariadení, ktoré môžu byť ale individuálne a navyše sa časom meniť.

Zariadenia sa zatiaľ prehľadávajú len minimálnemu zlomku ľudí prechádzajúcich hranicami. Napríklad v USA, kde sa v 2016 prudko zvýšil počet takýchto prehľadaní, to tento rok bude stále relatívne nízkych 30 tisíc zo 400 miliónov osôb prechádzajúcich cez hranice. Zatiaľ je tak potrebné s prehľadaním zariadení počítať ako s málo pravdepodobnou možnosťou, ktorá ale môže nastať.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

Vsetci si mazete mobily, ked tu nikto nekomentuje? Prehladavanie mobilov je cisto teoreticke a doteraz nebolo zaznamenane, ze by bol prehladavany kazdy mobil.
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

Skôr mi vŕta hlavou ako je možné že sa okolo vraku Titanicu nenašli kusy ľadovca. Mám pocit že nám vláda niečo tají..
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

niekto bol rano na reddite, ci 9gagu, a teraz pusta "originalne" myslienky
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Narážaš na Denisu Sakovu Expertku Smeru Na Vsetko ?
To si zaslúži mínus.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

murko, nie každý má čas tam chodiť a aj tí sa chcú zabaviť.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Keby bol ten Titanic spadol do dostatocnej hlbky, urcite by tam lad bol lad napr. typu 7.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

A vraj su na Titaniku bazeny stale plne vody. To nemoze byt nahoda !
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mobil nech si pokojne prevrátia aj naruby a prezrú elektrónovým mikroskopom...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

"Ak zariadenie nechcete dať na prehliadku nevydať ho spôsobom považovaným za vydanie úplne z vlastnej vôle môže pomôcť pri následnom napadnutí prehľadania zariadenia, pri úplnom odmietnutí vydania zariadenia na jasný príkaz vydať zariadenie je zase samozrejme potrebné poznať a mať premyslené dôsledky takéhoto kroku."

A nejaka UZITOCNA RADA k tomuto by sa nenasla, ked uz sa v nazve clanku hovori o radach...? :-)
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

Ze ked dvaja robia to iste, priekazne nie je iste, ci je to to iste, ako ked jeden robi to iste.
Odpovedať Známka: 0.4 Hodnotiť:
 

Musíš to povedať ako dobrý pastier.
Nebuďte ovce, keď vás budú chcieť podojiť, nerobte to dobrovoľne, vyjadrite rázne a jasne svoj nesúhlas BEČANÍM, aby ste neboli podojené zadarmo, ale aby ste mohli v súdnom spore zažaľovať colníka za to, že si to nepatrične užil nad rámec zákona a inde by za to musel zaplatiť.

Úchyl jeden, robí viac ako zákon povoľuje.

To je rada nad zlato, univerzálna, všade a vždy použiteľná.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Príliš dlhá veta.
Kratšie nabudúce.
Nepochopil som to.
Idem si zabehať.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Lepšie by to vyznelo s honeľníkom ako s colníkom.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Baranom je popri BEČANÍ priekazne povolene i pochechtavanie. Podla orientacie. Vydrze. A teploty ruk.
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

faktická poznamka: barany nemajú ruky, ale kopytá a tie teplotu tela nedosahujú
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dôsledky nevydania prístupu k mailu a podobne pri vstupe do niektorých nemenovaných štátov sú predsa zvyčajne jasné - zákaz vstupu na územie daného štátu + pár hodinový výsluch. Nie všetci pohraničníci sa s každým hrajú a dovoľujú vstupovať na svoje územia halabala.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď som ešte hrával súťažne šach, tak som raz bol hrať v Moskve. Mal som so sebou taký ten prenosný tetris a pristáli sme na takom menšom letisku. Colníci mi ho zabavili. Potom po rokoch som sa dočítal, že na ňom tam v rokoch 1998-2005 riadili letovú prevádzku.
Odpovedať Známka: -2.4 Hodnotiť:
 

hihihi, ty si vtipny, nechcel by si robit s jozkom prockom?
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

To nebol buržuj ten sa v 98 ešte len plánoval ako náhradný podvariant z 1000000 lepších možnosti.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Takže máš 34, bývaš pri rodičoch a Rusov nenávidíš nie preto, že nás 20 rokov okupovali a obmedzovali, ale preto že ti zhabali tetris.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

už mi je jasné prečo sa nazýva developerom :D
Dal rusom tetris a oni tým dokázali riadiť letisko, akurát, že bolo k tomu treba akurát buržujov tetris...
A chudák buržuj má traumu do konca života a znepríjemňuje život všetkým naokolo
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Pre zaujimavost, aj Gameboy s procesorom Z80 sa da programovat v assembleri.

http://dopice.sk/kNs
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

takze aby sa zlozky nedostali k mojim citlivym datam na hranici mam tieto radsej ulozit na cloud?
dakujem za radu!
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Nebuď sráč, urob si vlastný cloud. Všetci to tak máme.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Lenze aj sukromny cloud ti mozu hacknut kedze to pouziva znamy protokol a musi byt k nemu pristup zvonku. Ja si tlacim data na papier a potom si ich jednoducho naskenujem naspet!
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Lenže vo firmwari scaneru je funkcia, ktorá odosiela data cez ukrytý wifi chip.
Preto si ja dáta vysekavam 3d do steny jaskyne.
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

A to vysekavas aj video?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Nie. Video je vytvarene defaultne akceleraciou rozpustania horniny spomalovanim odparovania vody vrhanim tiena, cize priekazne metodou inverznej tlace vo velkej jaskyni.
Odpovedať Známka: 3.0 Hodnotiť:
 

Ja radsej tlacim data do Janky v jaskyni. cez kabel
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

No do toho vela nenatlacis ... dlho nadviazujes spojenie a uz ked mas konecne upload zrazu koniec prenosu
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

to je prave ten paradox, cim nepravidelnejsie navazujes spojenie, tym kratsie to trva!
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Amatér - ja si cloud do kameňa tesám...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

mozu aj nemozu hacknut sukromny cloud...
Ak je sukromny cloud v internej sieti a pristup k nemu je umozneny len pomocou VPN typu IPsec a nasledne potom pristup na cloud s heslom.
to je ten lahsi pristup... :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A co by v tomto pripade bol ten tazsi sposob? Cisto zo zvedavosti?

Pouzivam SSL-VPN (s dvojfaktorovou authentifikaciou), nasledne server pripojeny do DMZ z ktoreho pristupujem na koncovy server. Je toto povazovane za dostatocne bezpecne?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Loool ani nevies aku mas pravdu.

Japonci nam raz poslali vytlaceny memory dump na analyzu :D
Prislo to snad v 1*1 meter krabici plnej A4 :D


Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Pokiaľ tajné služby štátu do ktorého vstupuješ vyhodnotia obsah tvojho cloudu už pri podaní žiadosti o víza ako bezproblémový, áno.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale zase ked si vezmite keby zhabali data Ondrejovi Mackovi ake nove informacie a buduce patenty by sme sa dozvedeli ... Ale zlaty klinec by bol skopirovat s Jankinho mobilu jej sukromne pecko!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nevie niekto aky 4-ciferny kod pouziva Kotleba? :)))
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

1487, na pocest da vinciho vitruvianskeho muza ved..
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Lenze ten fuzaty pan si stale mysli ze to bolo o rok neskor
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Kotleba by mal ísť 1488km ktorým koľkek SMEROom aj s SD a už sa nevracat. Komunisti a nacisti sú rovnaké svine.
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

Komunisti a nacisti sú rovnaké svine, pricom netreba zabudat uviest, ze nacisti napachali vyrazne menej skod.
(Menej obeti, menej mucenia (pocet), menej materialnych skod).

Najma vsak, ze skuste uprostred Washingtonu, Bonnu al. Blavy vyvesit swastikku (zidovsky symbol!) a skuste kosak a kladivo.

V 1. pripade opletacky a basa 5-10 rokov
V 2. pripade pohodicka - ved kazdy moze volit koho chce nie? Sak mame demokraciu.


W. Churchill dal OSOBNE rozkaz zbomardovat CELE ^ HISTORICKE Drazdany s 20K-600K (historici sa hadaju) civilistami a max 2K vojakmi. Na 1 vojaka bolo zhodenych zhruba 3.7 bomby.


Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

ten washington si tam dal zbytocne kedze swastiku si tam mozes uplne v pohodicke vyvesit.. propagacia a spochybnovanie je hlavne v europe..
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Stavim sa o 1000E - cez zmluvu a notara, ze nevyvesis swastiku pred Bielym domom - povedzme 10-11am.

1000E

Beries?

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

definuj 'vyvesit swastiku pred bielym domom' prihod letenky a hotel a poviem Ti ;)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Stavim aj 5000E, ked chces.
Nklady si platis sam - ak vyhras mas vylet - ak rpehras - ams drahy vylet s poznavacim zajazdom niggas in jail.

Odpovedať Hodnotiť:
 

noze zadefinuj este to vyvesenie nech si nerobim zbytocne plany na leto ;)
http://dopice.sk/kNI
http://dopice.sk/kNJ
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Existuje na to aj jeden zaujímavý príbeh - parafrázujem: Nemenovaného generála spojeneckého bombardovacieho letectva zastavil počas druhej svetovej vojny za rýchlu jazdu v Londýne policajt a hovorí mu: Pane nemôžete jazdiť tak rýchlo, aby ste niekoho nezabili. On mu odpovedal: S tým sa netrápte, ja denne zabíjam tisíce ľudí.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A pravidelne na tempomate nastavuje Marian mimo mesta 88 km/h...
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

A naschval si robi spotrebu 14.88 L/100 km
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Len sa smejte!!! Ja som si vzial iPhone na pausal a platim 62 mesacne pri 2 rocnej viazanosti!!! Teraz mam zazalovat operatora ze pouziva tajne naci symboly? Lebo nech to pocitam ako pocitam stale mi vychadza 1488 kym mi skonci pausal.
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Ano
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Hlavne sa obrat na dennikn ten spravi navistu nie len z pomaranca, ale aj z teba, lebo radsej platis ako keby si mal s pokutou kaslat na to
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Uroven diskusie ... :/
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vsetci sme si rovni, okrem tych, co robia pre ludi!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A čo keď pred colníkmi nechtiac zadám 10x zlé heslo a obsah telefónu sa vymaže? :(
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár