Americká vesmírna agentúra NASA už má tím, ktorý pracuje na príprave prvého medzihviezdneho letu NASA.
Koncept misie prezentoval minulý týždeň na vedeckej konferencii Anthony Freeman z Jet Propulsion Laboratory patriacich pod NASA, upozornil New Scientist.
K takémuto letu zatiaľ nemáme potrebné technológie a v akom detailnom stave je koncept misie nie je jasné, zatiaľ je v každom prípade len na začiatku a misia zatiaľ nemá ani meno.
Hlavné ciele misie ale stanovil minulý rok americký kongres, kedy dal NASA v rámci rozhodnutia o rozpočte takúto úlohu. Konkrétne poveril NASA aby vyvinula technológiu a uskutočnila let k najbližšej trojhviezdnej sústave Alfa Centauri vzdialenej viac ako štyri svetelné roky. V tomto systéme sa nachádza aj minimálne jedna planéta, keď tu bola pri najbližšej hviezde k nám Proxima Centauri detekovaná exoplanéta označená Proxima b.
NASA má skonštruovať loď schopnú rýchlosti desatiny rýchlosti svetla, teda cca 30 tisíc km/s, ktorá by sa k Alfa Centauri dostala za cca 43 až 44 rokov. Loď má byť formy vedeckej sondy a so štartom sa počíta na sté výročie pristátia prvého človeka na Mesiaci, v roku 2069.
V správe kongres odporúča aj možných kandidátov na pohon, fúziu, anihilačnú reakciu hmoty a antihmoty, dodávanie energie lúčom zvonku alebo veľkú solárnu plachtu.
Na medzihviezdnych lodiach pracuje aj iniciatíva Breakthrough Starshot financovaná najmä ruským miliardárom Jurijom Milnerom. Tá vyvíja technológiu miniatúrnych femtolodí hmotnosti cca gramu urýchlených supervýkonnými lasermi zo Zeme odrážajúcimi sa od plachiet lodí. Tieto by bolo možné podľa konceptu urýchliť až na 20% rýchlosti svetla a k Alfa Centauri by sa dostali za približne dvadsať rokov, pričom projekt ich chce poslať veľké množstvo.
Predstavenie základnej schémy vyvíjanej technológie (video: Breakthrough Starshot)
Pri Alfa Centauri by samozrejme nevedeli spomaliť, pomocou kamier by ale vytvorili snímky hviezd a nedávno objavenej planéty a odoslali by ich na Zem. Od NASA sa zrejme očakáva väčšia a komplikovanejšia loď.
Projekt Breakthrough Starshot bol predstavený už v minulom apríli, detailne sme o ňom informovali v tomto článku. Cieľom iniciatívy je len vyvinúť potrebnú technológiu, keď zrealizovať samotnú misiu a postaviť potrebné 100 GW pole laserov by podľa projektu stálo už výrazne viac a to na úrovni najväčších súčasných vedeckých experimentov, teda v rádoch miliárd. Tento rok iniciatíva už testovala niektoré komponenty technológie v prvých jednočipových niekoľkocentimetrových tzv. femtosatelitoch Sprite vyvinutých už pred viacerými rokmi pre iný projekt.
NASA už vyrobila a vypustila loď, ktorá opustila slnečnú sústavu, sondu Voyager 1. Sonda vypustená v septembri 1977 sa nachádza približne vo vzdialenosti 21 miliárd km od Slnka, respektíve 141-násobok vzdialenosti Zeme od Slnka.
Sonda letí voči Slnku ale rýchlosťou len cca 17 km/s a aj keby smerovala k niektorej inej hviezde, dostala by sa tam aj v prípade hviezd rýchlo sa približujúcich Slnku až o viaceré desiatky tisíc rokov.
Re: NASA a spol
Od: Andilek Danko HOAX
|
Pridané:
19.12.2017 21:32
Neznášam tie žlté vlaky.
Žlté vlaky a autobusy musia ísť preč.
A zelené môžu byť len vojenské transportéry.
A každý bude mať delo ráze 152 mm.
Nemôžem to povedať narovinu kam s nimi pojdemeeee....
Predstavte si situáciu, že ste vyrazili zo zeme ako 30 ročný.
Ani sa možno nedožijete príletu k A.C. A ak áno budete starý dedek.
Na Zemi možno za ten čas vynájdu nejaký warp pohon, ktorý našu loď letiacu k A.C. dobehne za deň, dva. Keby som ten starý dedo, tak by ma asi j...blo. :D
Prave som si predstavil vyraz tvare toho hypotetickeho deda-astronauta ktory sa po 40 rokoch letu k Alpha centaury jedneho dna pozera cez okienko svojej staruckej medzihviezdnej lode ako si to povedla neho fici najnovsia super lod s warp pohonom ktora bola vyslana zo Zeme predvcerom...
Re: /////
Od reg.: Pjetro de
|
Pridané:
19.12.2017 20:42
1) ak by ostal na Zemi, nikde by nenastupil, lebo na Zemi by uz pokojne pohol odpocivat v pokoji, kedze na Zemi by plynul cas rychlejsie
2) tu ide len o nasratie toho druhu, ze keby ten novy druh pohonu vynasli napr. o 40 rokov skor, nemusel by stravit tolke roky/dekady vesmirnym letom, ale stacilo by iba par dni
Re: /////
Od: :Pjetro de
|
Pridané:
20.12.2017 8:53
no ... predpokaldajme ze ma letiet k nejakej blizkej slnecnej sustave tam a naspat (otocenie alebo brzdenie/rozbiehanie pri tamojsej hviezde teraz nerozoberam)
Re: /////
Od: :Pjetro de
|
Pridané:
20.12.2017 8:54
kryospanok by sice eliminoval neblahy vplyv casu na jeho telo ale nezabezpecil by, ze isty cas ozaj uplynul (najme na Zemi kde by plynul este rychlejsie jak v tej rateke) a jeho rodina by o 40 rokov zostarla, aj jeho barak a auto a vsetko ... a premeskal neskutocne vela veci a svoje vnucata uvidi uz iba jak chodia do roboty ... prinajhorsom pri este vacsich casovych disproporciach by na Zemi uz nenasiel ani svoj barak a aj jeho pravnucata by boli po smrti - a to by RIADNE NASRALO, darmo by bol 40 rokov v nejakom blbom kryospanku a nezastarol by ani o den (a na Zemi by zatial uplynulo 200 rokov) ... z tohoto pohladu by mu v zasade mohlo byt jedno ci na Zem po 200 rokoch pride starsi o jeden den alebo o 40 rokov ... z ineho pohladu to samozrejme nie je jedno, on by tych 40 rokov na tej lodi musel prezit a neprespal ich v kryospanku pocas ktoreho by navyse nezostarol
warp sa rovna len 0,15 rycjlost isvetla takze za den dva tazko, ked svetlo cestuje 4 roky. mozno si myslel cerviu dieru, ale tam je problem, aby hmotna neznicila samotnu lod.
Ale hybaj ta, ty trusnik!
Od: A na kieho svaka?
|
Pridané:
19.12.2017 21:12
Ahojte ludkovia a DSL redakcia, ktora mi da urcite za tento prispevcok bancek. :-) Cela tato vesmirna intergalakticka maskarada mi pripomina slova mojho nadriadeneho, ked som zvykol brigadovat ako casnik a z casu na cas bolo prilis veselo, tak nas zvykol schladit hlaskami typu: "Okamzite vystrel na ten rajon, lebo ti taku priyebem, ze si budes mysliet, ze si sa zrazil s kometou!" A v druhom rade si vzdy spomeniem na Beasty Boys - Intergalactic. Takze tak. Pozdravujem.
Sonda letí voči Slnku ale rýchlosťou len cca 17 km/s a aj keby smerovala k niektorej inej hviezde, dostala by sa tam aj v prípade hviezd rýchlo sa približujúcich Slnku až o viaceré desiatky tisíc rokov.
a to vies na zaklade zachovanych textov niektorych nabozenstiev/cirkvi, ktore isto neboli pocas historie pozmenene a scenzurovane podla toho ako sa zrovna hodilo duchovnym danych cirkvi?